Cestovní pojištění – srovnání cen

Dotace a financování nového kotle - prasátko

Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva je za dveřmi. Pořízení nového zdroje vytápění ale představuje značnou investici. Zjistěte, jaké dotace můžete na nový kotel získat ajaké další možnosti financování se nabízí. 

Lokální domácí topeniště patří mezi největší zdroje znečištění ovzduší v České republice. Právě proto byl schválen Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, který stanovil, že od 1. září 2022 již nesmí být v provozu kotle 1. a 2. emisní třídy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv náhradu za starý kotel, hodí se vědět, na jaké příspěvky od státu máte nárok.

porovnání cen plynu

Kotlíkové dotace 

Kotlíkové dotace patřily k nejoblíbenějším příspěvkům na nákup nového kotle. Dotace činila 70–80 % uznatelných nákladů, do maximální částky až 127 500 Kč. Kotlíkové dotace byly vypsány Ministerstvem životního prostředí v Operačním programu Životní prostředí 2014–2020 (OPŽP 2014–2020) a čerpaly desítky miliard z fondů Evropské unie. OPŽP ale v loňském roce skončil a s ním i kotlíkové dotace. 

V rámci třech vln kotlíkových dotací v letech 2015, 2017 a 2019 bylo vyplaceno přes 10 miliard korun, za něž se vyměnilo více než 80 tisíc nevyhovujících kotlů. 

Chystá se náhrada za kotlíkové dotace 

Ačkoliv kotlíkové dotace v původní podobě již skončily, v dohledné době se za ně chystá náhrada. V České republice je totiž v provozu stále asi 330 tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Ministerstvo životního prostředí již představilo program OPŽP 2021–2027. V jeho návrhu je jako jedna z podporovaných aktivit uvedena právě výměna starých kotlů na tuhá paliva. 

Nové kolo dotací se vyhlásí nejspíše na začátku roku 2022 

Konečná podoba OPŽP 2021–2027 bude schválena nejspíše v druhém pololetí, a tak se nové kolo dotací otevře pravděpodobně na začátku roku 2022. Stejně jako u původních kotlíkových dotací si domácnosti budou podávat žádost prostřednictvím krajských úřadů. Bude se jednat o příspěvek, který mohou žadatelé získat zpětně. 

Kde ještě probíhá příjem žádostí o kotlíkové dotace 

Přestože původní program, ze kterého se vyplácely kotlíkové dotace, v loňském roce skončil, ve všech krajích ještě nestihli žádosti zpracovat. Některé krajské úřady přijímají žádosti do zásobníku projektů i nadále – pokud by předchozí žádosti nesplňovaly podmínky, je možné, že se na vás stále dostane řada. 

Žádosti o kotlíkové dotace za původních podmínek ještě přijímá: 

  • Liberecký kraj do 31. 5. 2021, 
  • Pardubický kraj do 30. 10. 2021, 
  • Karlovarský kraj do 31. 10. 2022. 
 

Nová zelená úsporám 

Dalším způsobem, jak získat podporu od státu na pořízení nového zdroje vytápění, je program Nová zelená úsporám. Ačkoliv některé části tohoto programu jsou určeny i pro fyzické osoby, o příspěvek na výměnu neekologického kotle mohou žádat pouze právnické osoby.

V rámci programu Nová zelená úsporám získáte příspěvek nejen na výměnu starého kotle za ekologicky šetrnější zdroj (např. kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo), ale také na napojení na soustavu zásobování teplem. Výše podpory se odvíjí od technologie vytápění – na peníze navíc dosáhnete, pokud se zároveň rozhodnete pro zateplení budovy. 

Jaké zdroje vytápění podporuje Nová zelená úsporám 

Podívejte se v přehledné tabulce, jak vysokou podporu můžete získat na jednotlivé zdroje vytápění. Nový zdroj vytápění musí splňovat požadavky na Ekodesign. 

Typ zdroje

Výše podpory (Kč/dům) v kombinaci se zateplením

Výše podpory (Kč/dům) bez zateplení 

 Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva 

 50 000 Kč 

 40 000 Kč 

 Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva 

 100 000 Kč 

 80 000 Kč 

 Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční   dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním   výměníkem 

 50 000 Kč 

 40 000 Kč 

 Krbová kamna nebo vložka na biomasu s teplovodním výměníkem   se samočinnou dodávkou paliva 

 50 000 Kč 

 40 000 Kč 

 Tepelné čerpadlo voda–voda 

 100 000 Kč 

 80 000 Kč 

 Tepelné čerpadlo země–voda 

 100 000 Kč 

 80 000 Kč 

 Tepelné čerpadlo vzduch–voda 

 75 000 Kč 

 60 000 Kč 

 Plynový kondenzační kotel 

 35 000 Kč 

 25 000 Kč 

 Napojení na soustavu zásobování teplem 

 40 000 Kč 

 30 000 Kč 

Zdroj: Nová zelená úsporám 

Jak žádat o dotaci Nová zelená úsporám? 

O dotaci z programu Nová zelená úsporám mohou žádat vlastníci nebo stavebníci rodinných domů – v případě výměny neekologického kotle na tuhá paliva pak pouze právnické osoby. 

O dotaci žádejte výhradně elektronicky pomocí online formuláře. Podat žádost můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací. 

Žádost můžete podat nejpozději do 31. prosince 2021, ale jejich příjem může být ukončen i dříve, pokud dojde k vyčerpání stanovené alokace. 

Další možnosti financování nového kotle 

Pro žadatele o kotlíkové dotace, kteří si nemohli investici do nového kotle dovolit, fungovaly ve vybraných krajích tzv. kotlíkové půjčky. V Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji si mohli zájemci požádat o bezúročný úvěr na nákup nového zdroje vytápění. Půjčku po výměně kotle částečně splatili z kotlíkové dotace. Zatím není jasné, zda budou podobné úvěry fungovat i v rámci nového dotačního programu. 

Možnost získání úvěru nebo zakoupení kotle na splátky umožňuje celá řada topenářských firem. Pokud uvažujete o financování od soukromé společnosti nebo úvěru od banky, měli byste důkladně zvážit své možnosti splácení. 

Pro obyvatele Prahy se navíc v minulých letech nabízel příspěvek z programu Čistá energie Praha. Tento program funguje již od roku 1994, ale v letošním roce zatím nebyl vypsán. Naposledy probíhal příjem žádostí o dotaci v roce 2020 – vždy se jedná o krátký termín v řádu několika týdnů. Proto se vyplatí průběžně sledovat, zda bude program opět vypsán. 

S výměnou starého kotle neotálejte 

Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.

V následujícím článku se dočtete, jak dosáhnout u nového kotle maximální úspory.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3