Cestovní pojištění – srovnání cen

Klimatizace a spotřeba elektřiny: Kolik zaplatíte za chlazení bytu?

Klimatizace patří mezi velké energetické žrouty. Klimatizační přístroje mají vysoký příkon a zároveň běží několik hodin denně bez přestávky. Horké léto se vám tak může prodražit. Podívejte se, kolik elektřiny spotřebuje klimatizace a jak přístroj správně používat, abyste svůj rozpočet zbytečně nezatěžovali.

porovnání cen elektřiny

Počet klimatizací v domácnostech roste

Jak se zvyšuje životní úroveň domácností, roste i počet instalovaných klimatizací. A tak zatímco dříve se v našich krajinách klimatizovaly pouze obchody nebo kancelářské budovy, dnes si klimatizační jednotku pořizují i běžné domácnosti. Není divu – letní horka nejsou nic příjemného, člověk je podrážděný a nevyspalý. Touha po příjemném chládku je zcela pochopitelná. Ale jak je to se spotřebou elektřiny?

Podle Mezinárodní agentury pro energii je rostoucí počet chladicích jednotek doslova časovanou bombou pro energetický trh. Odhaduje se, že do roku 2050 vzroste spotřeba elektřiny na klimatizování budov na trojnásobek. To znamená nejen potřebu vyrábět více elektřiny, chlazení budov představuje také zátěž pro přenosovou síť. „Jejich zapínání v době, kdy se rodiny vrací domů z práce a ze školy, zvedá špičky v odběru a zatížení elektrických soustav. V extrémně horkých dnech mohou klimatizace v USA a na Středním východě v odběrových špičkách domácností představovat až 70 procent spotřeby elektřiny,“ popisuje Jan Stuchlík v článku E15.cz.

Počet domácností s klimatizací roste

Kolik elektřiny spotřebuje klimatizace?

Spotřeba klimatizace závisí na jejím příkonu a stejně jako ostatní elektrické spotřebiče se dělí do energetických tříd. Budoucí spotřebu klimatizace byste si tak měli spočítat ještě před její koupí. Obvykle totiž platí, čím levnější přístroj pořídíte, tím větší je jeho spotřeba. Jelikož klimatizace běží v letních měsících takřka nonstop, mohl by se vám levný přístroj výrazně prodražit na provozu.

Nástěnné klimatizace obvykle dosahují lepší účinnosti, a tak je najdete nejčastěji v energetické třídě A+ až A+++. Naproti tomu mobilní klimatizace spadají většinou do energetické třídy A. Nástěnné klimatizace mají i další výhody, jako je nižší hlučnost nebo využití pro topení v zimních měsících. Přesto jsou mobilní klimatizace pro běžné domácnosti oblíbenější, protože není potřeba odborná instalace a pořizovací náklady dosahují jen kolem 10 tisíc korun.

Příklady spotřeby klimatizace v domácnosti

Při dlouhodobém provozu klimatizace je každý watt navíc znát. Proto si při výběru chladicí jednotky pečlivě nastudujte, jaká je spotřeba klimatizace, případně jaký je její příkon.

Mobilní klimatizace s chladicím výkonem 9000 BTU/h, které se hodí pro místnosti 30 m2, mají spotřebu přibližně 1 kWh elektřiny za hodinu. To odpovídá energetické třídě A. Naproti tomu levnější klimatizace mohou mít při stejném chladicím výkonu příkon 1500 W, což znamená spotřebu 1,5 kWh každou hodinu. A 50% rozdíl se v dlouhodobém provozu nasčítá.

Porovnání spotřeby klimatizace

Příkon

1000 W

1500 W

Hodinová spotřeba

1 kWh

1,5 kWh

600 h ročně

600 kWh

900 kWh

Cena za elektřinu

3 486 Kč

5 229 Kč

Tabulka: Výpočet pro provoz 600 hodin ročně, průměrná cena vč. daní 5,81 Kč/kWh v sazbě D02d.

Počítejte tedy s tím, že s pořízením klimatizace se vám účty za elektřinu zvýší o několik tisíc ročně.

Jak snížit spotřebu klimatizace? Správným používáním

Na spotřebu klimatizace nemá vliv jen správně vybraný přístroj, ale také jeho nastavení a způsob používání. V místnosti byste měli klimatizovat na teplotu nižší maximálně o 4–7 °C, než je aktuální venkovní teplota. To je důležité nejen pro spotřebu klimatizace, ale především pro vaše zdraví. Při vysokých výkyvech mezi vnitřní a venkovní teplotou si koledujete o rýmu či další zdravotní potíže.

V režimu chlazení by klimatizace měla pracovat na nejvyšší otáčky, aby se teplý vzduch v místnosti co nejrychleji vyměnil za studený. Pokud nastavíte nízkou teplotu při nízkých otáčkách, bude klimatizace pracovat neefektivně a úspora elektřiny při nižších otáčkách je prakticky zanedbatelná. Jakmile je místnost vychlazena na požadovanou teplotu, můžete klimatizaci přepnout do režimu odvlhčování, kdy již nedochází k chlazení, ale studený vzduch nadále cirkuluje místností.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Provoz klimatizace vás ročně vyjde na několik tisíc. Jak vybrat klimatizaci podle spotřeby elektřiny? Jak ji efektivně používat? Přečtěte si článek.