Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.
Kreditní kartu nezískáváte automaticky, ale je potřeba o ni požádat. Stejně tak není automatické ani její schválení. Pokud jste pro vydavatele kreditní karty (většinou banka) příliš rizikovým klientem, bude postupovat jako v případě kterékoliv jiné půjčky. Peníze, které při placení kreditkou používáte, totiž nejsou vaše, ale od banky si je vlastně půjčujete. Po zhodnocení bonity vám je na kreditní kartě schválen úvěrový limit, do jehož výše můžete finance čerpat. S kreditní kartou tak můžete nakupovat i v případě, že na vlastním účtu momentálně peníze nemáte (třeba těsně před výplatou).
Nutno podotknout, že pokud vypůjčené prostředky vrátíte v bezúročném období, neplatíte žádné poplatky ani úrok. Bezúročné období se počítá od 1. dne v měsíci a většinou je 30denní. Pokud ale peníze v dohodnutém termínu nevrátíte, úroky začnou naskakovat prakticky okamžitě. Měsíční úroková sazba kreditních karet činí obvykle 1,5 %. Roční úroková sazba ale může pokořit hranici 20 a více procent. Proto je čerpání úvěru prostřednictvím kreditních karet mimo bezúročné období často méně výhodné, než klasické spotřebitelské úvěry.
Bezúročné období, během kterého vám nenaskakují úroky ani další poplatky
Kreditku můžete využít jako bleskovou půjčku
Je snadnější s ní platit v zahraničí (např. v USA, Kanadě nebo Austrálii)
Kreditní karta není spojena s běžným účtem (je vázána na úvěrový účet)
Za placení kreditkou získáváte zajímavé odměny, slevy a bonusy
Kreditku nezískáte automaticky - musíte o ni požádat
Úvěrový limit stanovuje banka na základě bonity žadatele
Poměrně vysoké úroky po uplynutí bezúročného období
Jde o další úvěrový produkt, který může přispět k tzv. předlužení žadatele
Výběry z bankomatů jsou extrémně nevýhodné (poplatky se pohybují v řádu desítek až stovek korun)
O pořízení kreditní karty se vyplatí uvažovat ve chvíli, kdy žijete tzv. „od výplaty k výplatě“ a na konci měsíce vám chybí pár tisícikorun. Kreditku totiž můžete směle používat jako bleskovou půjčku. Pokud budete vypůjčené prostředky vracet v dohodnutém termínu, bude kreditka mnohem výhodnější, než klasická spotřebitelská půjčka nebo třeba kontokorent.
Kreditka se vám může hodit také v zahraničí, kde s ní zaplatíte třeba ubytování nebo pronájem automobilu. Debetní karty totiž v některých zemích nejsou vůbec akceptovány. V případě, že vám banka schválí vyšší úvěrový limit, je ale potřeba hlídat, zda půjčenou sumu budete schopni splatit v bezúročném období. V opačném případě se může i z obyčejné kreditky vyklubat krajně nevýhodný úvěr, který roztočí dluhovou spirálu, z níž není cesta ven ani trochu jednoduchá.
Oproti kreditce, o kterou je potřeba zažádat, vám banka vydá debetní kartu automaticky při založení účtu. Když s ní platíte, používáte své vlastní peníze a útrata se vám odečítá od zůstatku na účtu. Využívat ji můžete nejen při placení v e-shopech, ale taky klasických obchodech a k výběru hotovosti z bankomatů. V České republice je debetních karet registrováno více než 10 milionů, takže existuje vysoká pravděpodobnost, že jednu z nich máte v peněžence i vy.
Debetní karta je nejběžnější platební karta, která slouží k čerpání vašich peněz, které máte na vlastním účtu. Pro větší ochranu si u ní můžete snadno nastavit limity pro placení v běžných obchodech i na e-shopech. Samozřejmostí je i možnost nastavení horní hranice pro výběr hotovosti nebo limit denního čerpání. Pokud k debetní kartě nemáte sjednaný kontokorent, zaplatíte vždy jen s tolika prostředky, kolik se jich aktuálně nachází na vašem bankovním kontě.
Debetní karta pracuje pouze s vašimi vlastními prostředky
Její vydání a vedení je často zdarma
Některé banky si neúčtují poplatky za výběr z bankomatu
U některých bankomatů můžete vybírat bezkontaktně (pouze na základě přiložení karty/mobilu na předem určené místo)
Rychlý přístup k vašim penězům
Pokud kartu někdo zneužije, jsou ve hře vaše peníze
V některých zahraničních zemích s debetní kartou nezaplatíte (typicky USA, Kanada nebo Austrálie)
S debetní kartou nezaplatíte, pokud se na ní nenachází dostatek prostředků
Debetní karty jsou většinou bez dalších benefitů
Kontokorent sjednaný na debetní kartě umožňuje „jít do mínusu“, ale s vysokým denním úrokem
Debetní kartu získáváte automaticky při založení běžného účtu v bance. Pokud neradi vybíráte hotovost a nechce se vám neustále myslet na to, zda ji máte v dostatečné výši po ruce, je placení debetní kartou skvělým způsobem, jak tyhle starosti zcela odbourat. Platit s ní můžete nejen v obchodech, ale taky na e-shopech.
Pokud budete přeci jen hotovost potřebovat, není problém vybrat s kartou potřebný obnos nejen v bankomatech, ale také na mnohých dalších místech, které nabízí službu cashback (například v obchodech, trafikách, benzinových pumpách apod.). Pokud potřebujete mít na účtu neustále nějakou finanční rezervu, sjednejte si k debetní kartě kontokorent. Pamatujte ale na to, že jeho využívání je zatíženo poměrně vysokým denním úrokem.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.