Proč využívat kreditní kartu - Kreditní karty koukající z peněženky

Proč využívat kreditní kartu? Získáte peníze zpět a navíc výhody a slevy u partnerů

Zhruba 90 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet. Často jde nejen o karty debetní, ale taky kreditky. Těch ale v našich peněženkách rok od roku ubývá. Poslední zveřejněná statistika České národní banky hovoří o 1 500 000 kusech kreditních karet, které Češi vlastní. Důvodem jejich meziročního poklesu je stále mylné přesvědčení, že kreditní karta je nevýhodným a drahým produktem, s nímž je spojena řada „háčků“. Jak je to ve skutečnosti?

Jak funguje kreditní karta?

O kreditní kartu je potřeba banku požádat, protože představuje klasický bankovní úvěr. Pokud o kartu zažádáte a banka zjistí, že jste pro ni příliš rizikovým klientem, bude postupovat jako v případě kterékoliv jiné půjčky a kreditku vám jednoduše neschválí.

V případě, že kreditní kartu získáte, mějte na paměti, že peníze, které při placení kreditkou používáte, nejsou vaše, ale od banky si je vlastně půjčujete. Úvěrový limit (objem finančních prostředků, které můžete k placení použít) vám bude na kreditní kartě schválen na základě posouzení bonity.

Kreditku můžete ve finále použít i ve chvíli, kdy na vlastním účtu žádné peníze nemáte. Pokud vypůjčené prostředky vrátíte v bezúročném období (často jde o 30 dní), neplatíte žádné poplatky ani úrok. Navíc si tímto způsobem jednoduše zvyšujete kredibilitu, což vám může do budoucna pomoci při žádosti o hypotéku nebo klasickou spotřebitelskou půjčku.

Navíc můžete u řady obchodníků a partnerů čerpat zajímavé slevy a výhody v podobě cashbacku (vrácení určité částky zpět na účet), nebo jiných odměn v rámci věrnostních programů. Kreditní karta je důležitá i pro cesty do některých zahraničních destinací (např. Kanada, USA, Austrálie apod.), kde slouží jako depozit v autopůjčovně nebo hotelu. Pokud kreditní kartu budete používat správně, může vám přinést celou řadu výhod a zcela zásadním způsobem usnadnit život.

Výhody kreditní karty:

 • Máte neustále po ruce finanční rezervu a kreditku tak můžete využít jako bleskovou půjčku nebo půjčku před výplatou.

 • Vaše vlastní prostředky jsou v bezpečí (při placení kreditkou využíváte prostředky banky).

 • Čerpat můžete zajímavé slevy, cashback a další výhody u obchodníků a partnerů.

 • Poctivé splácení kreditní karty v termínu zvyšuje vaši kredibilitu.

Nevýhody kreditní karty:

 • Vysoké úroky v případě, kdy nestihnete vrátit vypůjčené prostředky v bezúročném období (často i nad 20 % p.a.).

 • Úvěrový limit (objem finančních prostředků na kreditní kartě) stanovuje banka na základě bonity žadatele.

 • Výběry z bankomatů jsou extrémně nevýhodné.

 • Jde o další úvěrový produkt, který může přispět k vašemu předlužení .

 • Kreditní kartu nezískáte automaticky, ale musíte o ni požádat, což může být složitější, pokud máte negativní záznam v registrech.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Debetní kartu má většina z nás v peněžence. Oproti kreditní kartě ji totiž získáte k běžnému účtu automaticky. Peníze na „debetce“ jsou ovšem naše, nikoliv banky. U debetní karty také neexistuje žádné bezúročné období.

Debetní karta se hodí k placení v obchodech i na e-shopech. Navíc s ní můžete vybírat z bankomatů zcela zdarma nebo za menší poplatek po celém Česku. Problémem může být skutečnost, že v některých zemích s debetní kartou nezaplatíte a klasická debetní karta nefunguje jako finanční rezerva, případně bezúročná půjčka do další výplaty.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.

Chci si spočítat, kolik zvládnu splácet

Jak si založit kreditní kartu?

O pořízení, případně založení kreditní karty by měli uvažovat pouze ti spotřebitelé, kteří oplývají sebedisciplinou, dobrou finanční gramotností a kreditní kartu se naučí správně používat. Pokud se pro její založení rozhodnete, můžete zajít na nejbližší pobočku své banky, případně kartu vyřídit online.

K založení kreditní karty online budete potřebovat:

 • občanský průkaz

 • druhý doklad totožnosti

 • chytrý telefon s kamerou s českým telefonním číslem

 • běžný účet, který jste si sjednali osobně v české bance


Pokud jste klientem vybrané banky, o kreditní kartu můžete zpravidla požádat přímo v online bankovnictví, osobně nebo po telefonu. Karta vyřízená online vám dorazí zpravidla do pěti dnů na vaši adresu. Pokud si ji ale přidáte do Google Pay nebo Apple Wallet, můžete s ní platit již druhý den po jejím vydání.

Jak používat kreditní kartu?

Kreditní kartu můžete využívat pro každodenní nákupy na internetu i v kamenných prodejnách. Na rozdíl od debetních karet a hotovosti, vás za placení kreditkou banka odměňuje. Jít může o odměny v podobě cashbacku (vrácení určité zaplacené částky zpět na kartu) nebo nejrůznější odměny a bonusy, které se vám načítají třeba do bonusových programů.

Kreditkou plaťte také elektroniku nebo nářadí. Získáte totiž o rok prodlouženou záruku, za kterou se běžně v e-shopech platí klidně i několik stokorun. Na stejný sortiment zboží se zpravidla vztahuje i automatické pojištění proti poškození a krádeži, které platí prvního půl roku po nákupu.

Kreditku můžete vyžívat také k placení na internetu. A to nejen kvůli důvodům výše uvedeným, ale také kvůli bezpečnosti. Peníze, které máte načerpané na kreditní kartě, jsou banky a tudíž oddělené od vašeho běžného účtu. Máte tak jistotu, že když budete řešit problém s podvodným e-shopem nebo reklamací, neohrozí to váš každodenní život.

Kreditní kartu můžete využít také jako bezúročnou půjčku do další výplaty. Pokud vám chybí nějaká ta tisícikoruna, nemusíte do banky nebo k nebankovní instituci pro půjčku, ale jednoduše využijete kreditní kartu. Za prostředky, které vrátíte v dohodnutém období, neplatíte žádné poplatky ani úroky.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Chci se dozvědět více


Pokud vyrážíte do zahraničí, nenechávejte kreditku doma. V některých zemích totiž berou pouze kreditní karty. Vyžadovat je po vás mohou například v hotelech, autopůjčovnách nebo na bezobslužných čerpacích stanicích. S kreditní kartou máte navíc vždycky jistotu finanční rezervy bokem.

„Kreditní kartu mám už skoro 20 let. Používal jsem ji dříve jen v zahraničí na půjčení auta a podobně. Posledních několik let ale platím jenom kreditkou. V obchodech i na internetu. Kdyby kvůli ničemu jinému, tak mám díky kreditce prodloužení záruční doby o další rok a prvních 6 měsíců navíc pojištění proti poškození. Zároveň si platím 20 Kč měsíčně za automatickou splátku, abych na ni nezapomněl. Občas v některém obchodě dostanu slevu, i když je aktivně nevyhledávám. Je to takové příjemné překvapení, bonus. Třeba sleva při čerpání na benzince EuroOil mě fakt potěšila. P.S.: Mám kreditku ČSOB Premium.“

Aleš Fojtíkředitel divize osobních financí

Jak platit kreditní kartou?

S kreditní kartou zaplatíte úplně stejně, jako s kartou debetní. U menších nákupů (zpravidla do 500 Kč) stačí kartu vložit nebo přiložit k terminálu a „odpípnout“. U dražších nákupů bude potřeba zadat PIN. S kreditní kartou si vyberete hotovost i z bankomatu. Tuto možnost ale nedoporučujeme, protože výběry jsou zatíženy vysokými poplatky (od 100 Kč výše)!

Co s kreditní kartou DĚLATCo s kreditní kartou NEDĚLAT

Platit za nákupy v kamenných prodejnách i e-shopech.

Vybírat hotovost z bankomatů (vysoké poplatky od 100 Kč výše).

Nakupovat nářadí a elektroniku kvůli prodloužené záruce a pojištění.

Zapomenout vrátit vypůjčené prostředky v bezúročném období.

Vyrážet s kreditní kartou do zahraničí.

Škrábat kartou zamrzlá okna.

Pravidelně vracet vypůjčené prostředky v bezúročném období (lepší kredibilita).

Půjčovat kreditní kartu třetí osobě a sdělovat jí PIN/CVV kód.

Platit v e-shopech kvůli větší bezpečnosti.

Vyhodit prošlou kreditní kartu do koše, bez toho abyste ji přestřihli a znečitelnili podpis.

Aktivně využívat cestovní (a další) pojištění ke kreditní kartě.

Otevírat kreditní kartou zabouchnuté dveře.

Využívat cashbacku, slev a bonusů u vybraných partnerů.

Vyrážet do zahraničí bez kreditní karty.


Nepodceňto

Jak si půjčit chytře

Poslechněte si podcast, ve kterém vám poradíme:

 • Kde si půjčit

 • Za jakých podmínek

 • Co dělat, když se dostanete do potíží se splácením

Chci si poslechnout podcast
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
  Osobní finance
  16. listopadu 2022|Jana Březinová
  Vše zdražuje, kde můžete ušetřit?

  Inflace atakuje téměř 20 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražuje takřka vše – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s rostoucími cenami poradit a kde najít úspory?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Logo Raiffeisenbank nad vchodem do banky
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Sloučení Equa bank s Raiffeisenbank

  Dnes, 14. listopadu 2022, došlo k finálnímu sloučení Equa bank a Raiffeisenbank. Od tohoto data budou banky nadále fungovat pod hlavičkou Raiffeisenbank. Co to znamená pro klienty obou bank?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  Osobní finance
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • PayPal pro začátečníky - Žena drží nad notebookem telefon v ruce s nápisem PayPal
  Osobní finance
  03. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  Osobní finance
  18. října 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Kromě klasických plastových kartiček, které získáme od bank, existují i moderní alternativy. Jednou z nich je společnost Revolut, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách
  Osobní finance
  13. září 2022|Petr Woff
  Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

  Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

 • Žena s účty
  Osobní finance
  17. července 2022|Jana Březinová
  Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

  Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Osobní finance
  22. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Vánoční předsevzetí: Začnu konečně šetřit! Jenže jak na to?

  Novoroční předsevzetí, týkající se financí, si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

 • Pár na vánočních trzích
  Osobní finance
  24. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak se připravit na vánoční výdaje? Sepište si seznam, šetřete a využijte slevových akcí

  Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

 • Žena za počítačem se smlouvou a kalkulačkou
  Osobní finance
  11. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Hypoteční zóna: Internetový prostor, díky němuž máte hypotéku stále nablízku

  Sen o vlastním bydlení musí řada z nás řešit hypotékou, která je závazkem na několik dlouhých (desítek) let. Je tak zcela pochopitelné, že chceme mít parametry hypotéky neustále pod kontrolou. Jak to ale udělat, když se zrovna do banky nedostanete? Řešením je tzv. Hypoteční zóna – unikátní internetový prostor, který klientům umožňuje dokonalý přehled a kontrolu hypotečního úvěru kdykoliv a odkudkoliv.

 • online platba - mobil a notebook
  Osobní finance
  19. října 2021|Monika Šaríková
  Internetbanking versus smartbanking: Znáte rozdíl i možná rizika?

  Vzdálená správa financí, provádění platebních transakcí a dalších bankovních úkonů je již řadu let možné prostřednictvím počítačů a mobilů. Díky internetu nemusíme do banky chodit kvůli každé maličkosti. Jakými způsoby je možné finance spravovat a jaká rizika při tom hrozí?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.