Blog
Půjčky a úvěry
Počítání peněz

Bankovní vs. nebankovní půjčky: Jaký je rozdíl? - 2. díl

07. dubna 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si přiblížili některé rozdíly mezi půjčkou od banky a nebankovní společnosti. V tomto článku si přiblížíme některé další rozdíly.

V dnešním článku se ale zaměříme na bankovní a nebankovní půjčky, a to hlavně na rozdíly mezi nimi.

Půjčky u nebanky bývají dražší

Bývá také běžné, že pokud jdete pro půjčku do nebankovní společnosti, více si připlatíte. To poznáte podle RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů. Ta udává celkovou nákladovost půjčky se všemi poplatky za rok.

Uvádět RPSN mají povinnost jak banky, tak nebankovní společnosti. Bývá ale časté, že nebankovní společnosti třeba udávají nižší RPSN, než banky, ale na skrytých poplatcích za vedení či další služby si vezmou více peněz. Celkové RPSN tak převyšuje to, které byste získali u banky.

Pokud ze dvou porovnávaných půjček bude mít jedna nižší úrok a druhá nižší RPSN, znamená to, že v prvním případě sice máte nízký úrok, ale zaplatíte hodně peněz na dalších nákladech, zatímco v druhém případě je úrok vyšší, ale celkové náklady nižší. Výhodnější je pak pro vás půjčka s nižším RPSN.

Nebankovní společnosti nabízejí doplňkové služby

Dalším rozdílem může být poskytování doplňkových služeb. Na ty se orientují nebankovní společnosti. Setkat se tak můžete s tím, že během splácení vám za poplatek nabídne posunutí splátek či termínu splátky a další

Stejně tak vám ale může za pozdní zaplacení naúčtovat tučný poplatek a úrok. Poskytovatelé nebankovních půjčekk. , které mají často charakteristiku mikropůjček, je rády účtují i za nejmenší porušení smlouvy. Může se vám tak snadno stát, že se se splátkou vinou státního svátku zpozdíte o jeden den a společnost nelení a naúčtuje vám penále ve výši několika stokorun.

U banky se zase naopak můžete setkat s tím, že vám odpustí poplatek za sjednání půjčky v případě, že si půjčku sjednáte on-line.

Fintou bývá rozhodčí doložka

Dalším rozdílem je tzv. rozhodčí doložka. Tu si některé nebankovní společnosti dávají do smluv, a v případě sporu jim výrazně hraje do karet.

Standardně totiž probíhá situace tak, že pokud se v průběhu splácení vy a společnost na něčem neshodnete, řeší situaci soud. Například společnost tvrdí, že jste zaplatili pozdě a má právo vám naúčtovat smluvní pokutu, ale vy říkáte, že jste pozdě nezaplatili.

Pokud jste ale podepsali smlouvu o úvěru, jejíž součástí je rozhodčí doložka, bude se situace řešit jinak. O sporu rozhodne určený advokát, kterého ale neurčujete vy, nýbrž nebankovní společnost, u které jste si půjčili.

Na čí straně bude stát a v čí prospěch spíše rozhodne, se dá s trochou důvtipu a určitou pravděpodobností snadno odvodit.

Naproti tomu u bank se s rozhodčí doložkou nesetkáte.

Ať u banky či nebanky, vždy si porovnejte nabídky

Vždy se říkávalo “pospíchej pomalu”. A pokud si berete půjčku, platí to dvojnásob. Ať už se proto rozhodnete si půjčku vzít u banky nebo u nebankovní společnosti, vždy si dopředu nabídky porovnejte. Zvláště pokud se na trhu půjček nepohybujete a nevíte, jak se aktuální úrokové sazby pohybují.

Řada institucí hlásá, že má nejvýhodnější půjčku, nejnižší splátky, nejlepší úrok apod. Při menším průzkumu trhu byste ale zjistili, že nejvýhodnější nemůže být každý, a že každá půjčka má nějaká pro a proti.

Snažte se proto neskočit na lep první nabídce a udělejte si porovnání alespoň 5 variant. Co se týče nákladovosti půjčky, rozhodující pro vás bude RPSN, viz výše. Hleďte ale i na jiné parametry.

O společnosti, a to i o bance, si dopředu něco zjistěte. Zajímejte se, jaký servis poskytuje klientům, kteří už u ní půjčku mají. Hledejte recenze a sledujte spokojenost předchozích zákazníků. Při výběru instituce vám to může být ku pomoci.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).