Blog
Životní pojištěníOsobní finance
Počítání kalkulačka

Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

04. dubna 2021|Kamila Ondráčková|

Životní pojištění patří – vedle penzijního pojištění a stavebního spoření – ke státem podporovaným finančním nástrojům. Ročně můžete díky dobře zvolené smlouvě ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky a navíc ne u každého produktu je kvůli různým poplatkům úspora stejně velká.

Životní pojištění a daně

Smlouva o životním pojištění nabízí možnost úspory na daních. Ušetřit můžete až 3 600 Kč za rok, jestliže na pojistném v součtu zaplatíte v daném roce 24 000 Kč. Na vyšší částky se daňové zvýhodnění již nevztahuje.

Příspěvky na soukromé životní pojištění patří mezi takzvané nezdanitelné části základu daně. V praxi vám tak sníží právě základ daně z příjmu, proto poté na daních zaplatíte méně. Abyste však splnili podmínky pro odečet z daní, respektive ponížení základu daně z příjmů, u vaší stávající či nově sjednané smlouvy v první řadě není možný průběžný výběr peněz. Výplata je sjednána nejdříve v roce, kdy vám bude 60 let. Vyplacení pojistného je navíc sjednáno minimálně po 5 letech od uzavření smlouvy.

Porovnat půjčky

Jak si z daní odečíst životní pojištění?

Z daní si odečtete jen ty částky pojistného, které jsou určené na krytí rizika dožití, úmrtí a na investování. Pokud vaše smlouva zahrnuje například i pojištění úrazu či závažných onemocnění, tyto částky pojistného do odpočtu zahrnout nemůžete. Jak se v tom vyznat? Nemějte obavy, vaše pojišťovna vám každý rok pošle potvrzení, na jak vysokou částku odpočtu z daní máte nárok.

Další podmínka se vztahuje k pojistné částce. Smlouvy s pojistnou dobou od 5 do 15 let musejí mít pojistnou částku pro případ dožití alespoň 40 tisíc korun, smlouvy delší než 15 let pak minimálně 70 tisíc korun.

Pro splnění podmínek na uplatnění daňového odpočtu není rozhodující, jestli jste osobou samostatně výdělečně činnou, nebo zaměstnancem. Pokud jste zaměstnaní, vězte, že pro účely daňového odpočtu si odečtete pouze vlastní vklady, příspěvky zaměstnavatele si započítat nemůžete.

Nižší daně díky životnímu pojištění? Vaše smlouva musí splnit tyto podmínky:

  1. Pojistník se shoduje s pojištěnou osobou. Smlouvu jste uzavřeli vy a zároveň jste tím, kdo je pojištěn.

  2. Smlouva je uzavřena minimálně do 60 let věku. Životní pojištění bude končit nejdříve v kalendářním roce, ve kterém vám bude 60 let.

  3. Smlouva musí trvat nejméně pět let. Pojistnou smlouvu jste sjednali minimálně na období 60 měsíců.

  4. Výběry peněz nejsou možné. Z pojištění nemůžete čerpat peníze určené k investování.

  5. Minimální pojistná částka. Smlouva pro případ dožití trvající 5 až 15 let musí mít pojistnou částku minimálně 40 000 Kč, smlouvy nad 15 let pak nejméně 70 000 Kč.

Pro odečet z daní se příspěvky na životní pojištění sčítají

Smluv životního pojištění můžete mít více, vklady na jednotlivé smlouvy se pro účely daňového odpočtu sčítají. Maximálně si však základ daně vždy snížíte o 24 000 Kč za rok.

Příklad: Příklad: Živnostník Martin má dvě smlouvy o životním pojištění u různých pojišťoven. Obě smlouvy přitom splňují podmínky pro daňový odpočet. Na každou smlouvu platí Martin 1 000 Kč měsíčně. Martin tedy uplatní daňový odpočet v celkové výši 24 000 Kč (2 x 12 000 Kč). Na dani z příjmu fyzických osob ušetří 3 600 Kč (24 000 Kč x 15 %). K daňovému přiznání však musí přiložit potvrzení od obou pojišťoven.

Zrušili jste pojistku? Čeká vás dodanění životního pojištění

Mějte na paměti, že v případě ukončení smlouvy se nevyhnete dodanění zrušeného životního pojištění. Musíte pak formou daňového přiznání provést dodanění příspěvků zaměstnavatele a všech částek, o které jste si v uplynulých 10 letech snížili základ daně. O částky uplatněných daňových odpočtů se vám totiž zvýší základ daně dle § 10 zákona o dani z příjmu. U daňového přiznání vyplníte přílohu číslo dvě.

Za zaměstnance navíc v takových případech nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně. I jako zaměstnanec pak budete mít povinnost sami vyplnit a podat daňové přiznání.

Vybírejte pečlivě! Úsporu mohou snížit poplatky

Chystáte se uzavřít daňově zvýhodněnou smlouvu životního pojištění? Porovnejte nabídky na trhu. Možná daňová úspora by mohla přijít zcela vniveč kvůli nemalým poplatkům u jednotlivých pojišťoven, respektive samotných produktů. Poplatky si proto ověřte v sazebnících, případně prostřednictvím online srovnávačů.

K dispozici je i oficiální kalkulačka České asociace pojišťoven, která vám napoví, jak drahé pojištění vlastně je. V případě vysokých poplatků se totiž některé smlouvy o životním pojištění za účelem čerpání daňové výhody vůbec nemusejí vyplatit, ale jiné vám opravdu ušetří tisíce.

Životní pojištění se hodí, když:

  • máte nezaopatřené děti,

  • jste hlavním živitelem rodiny,

  • máte hypoteční úvěr,

  • nemáte dostatečně velkou finanční rezervu.

Kamila Ondráčková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).