Blog
Půjčky a úvěry
Peníze kalkulačka daně

OSVČ a paušální daň: Budou mít živnostníci problém získat hypotéku či jiný úvěr?

25. dubna 2021|Sára Nováková|

Konec podávání daňového přiznání, žádné kontroly z finančního úřadu, úspory a méně administrativy po všech stránkách. To jsou hlavní benefity, na které se letos v lednu nechalo nalákat přibližně 70 tisíc živnostníků. Zjednodušení na jedné straně však může přinést komplikace na straně druhé. Konkrétně z hlediska žádostí o úvěry.

V roce 2021 mohou živnostníci poprvé využít takzvaného daňového paušálu. Ti, kteří se pro novou variantu povinných odvodů rozhodli, jednou měsíční platbou vyřeší daň z příjmu, sociální i zdravotní pojištění. Přihlášení pro tento rok však bylo možné učinit pouze do 11. ledna. Na důkladnou osobní analýzu, zda vstoupit, či nevstoupit, tak času nazbyt rozhodně nebylo. Nabídka se na první pohled jeví jako terno. Těm živnostníkům, kteří v budoucnu plánují hypoteční či jiný úvěr, ale nejspíše zadělává na nejednu vrásku.

Jedna měsíční platba

Daňový paušál je určen pro OSVČ s ročním příjmem do milionu korun. Výše paušální daně bude proměnlivá, letos dosahuje 5 469 korun měsíčně. Tato částka zahrnuje platbu minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 393 korun a dále daň z příjmu ve výši 100 korun. Tato symbolická částka daně z příjmu kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 procent. To pro rok 2021 odpovídá částce 2 976 korun.

Spočítat novou hypotéku

Hektické přihlašování, málo času na otázky

Do režimu paušální daně se v lednu přihlásilo přes 70 tisíc OSVČ. Ministerstvo financí předpokládalo ze strany živnostníků přibližně dvojnásobný zájem. Menší ohlas jde na vrub hektickému schvalování zákona, který umožňuje přejít do paušálního režimu. Zákon vyšel ve Sbírce až v prosinci 2020, chyběla tak i efektivní komunikační kampaň, respektive na ni nezbýval čas. Ten chyběl i na položení některých otázek – třeba těch souvisejících s poskytováním úvěrů živnostníkům.

Přinese paušální daň komplikace při žádosti o úvěr?

Banky mají dle zákona o spotřebitelském úvěru povinnost prověřovat, zda má žadatel na splácení úvěru dostatečné příjmy. U živnostníků banky příjmy vypočítávají na základě daňových přiznání. Ovšem jako živnostník s daňovým paušálem již od příštího roku v rukou žádné přiznání mít nebudete (v letošním roce ještě budete své příjmy dokazovat daňovým přiznáním za rok 2020).

Jak tedy budou banky k žadatelům kupříkladu o hypotéku z řad OSVČ s daňovým paušálem poté přistupovat? To zatím ani ony samotné přesně nevědí a hledají cestu, jak příjmy posuzovat.

Banky mají ještě dost času připravit postupy a metodiky pro schvalování těchto případů. Touto změnou se zabýváme, ale na jakékoliv závěry je brzy,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a Českomoravské stavební spořitelny.

Současnou situaci nastínil i tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý: „V tuto chvíli analyzujeme a hledáme řešení, za jakých podmínek budeme posuzovat úvěruschopnost klientů, kteří budou danit paušálním způsobem. Jsme přesvědčeni, že v průběhu tohoto roku upravíme naše úvěrové analýzy takovým způsobem, abychom při úvěrování klienty s paušálním ‚daňovým přiznáním‘ nijak nediskriminovali. Může se však stát, že od klientů danících paušálem budeme požadovat více dokumentů a informací pro posouzení jejich úvěruschopnosti.

Doufejme tedy, že banky přijdou na způsob, jak posoudit příjmy žadatele o úvěr v paušálním režimu a bez zbytečně velkých komplikací pak budou umět úvěr poskytnout.

Veďte si evidenci, doporučuje ministerstvo i banky

Dle zákona o daních z příjmů živnostníci danící paušálem nemají povinnost vést kontrolní evidenci. I přesto je ale užitečné, abyste své příjmy průběžně sledovali. Třeba právě pro budoucí dokládání bonity, ale i kvůli dalším možným povinnostem. Důležitá je v tomto ohledu hranice jednoho milionu korun. Pokud vaše příjmy ze samostatné výdělečné činnosti tuto částku překonají, musíte se z paušální daně odhlásit. Poté budete danit standardně a podáte klasické daňové přiznání.

Stejná povinnost vám vyvstane i tehdy, pokud v průběhu roku začnete platit DPH nebo se stanete společníky veřejné obchodní společnosti.

Paušální daň: Zapomeňte i na slevu na manželku a daňový bonus

Daňový paušál již objímá veškeré daňové výhody. Pokud jste se pro něj rozhodli, již nemůžete čerpat žádné daňové odpočty a daňové slevy. A to ani na manželku (manžela) s ročními příjmy nepřesahujícími 68 tisíc korun.

Při platbě paušální daně také nebudete čerpat daňový bonus. Ten vzniká v případě, kdy je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).