Blog
Osobní finance
Vyřizování daňového přiznání

OSVČ a slevy na dani: Kdy je můžete uplatnit?

26. března 2021|Sára Nováková|

Daňové odvody nejsou malé. Proč tedy nevyužít toho, co se nabízí k jejich snížení? Než zasednete k vyplňování daňového přiznání, podívejte se, které slevy vám mohou snížit daňovou povinnost.

Porovnat půjčky

Vyplňování daňového přiznání nepatří k oblíbeným činnostem. Mnohdy je však tento strašák spíše nafouknutou bublinou. Samotné vyplňování není nijak obtížné, zvláště v době chytrých daňových formulářů, které snadno naleznete na daňovém portálu Finanční správy.

Tím nejtěžším je tak často jen najít si potřebný čas a dát dohromady veškeré podklady. „Vyplatí se nenechávat to na poslední chvíli. Ve stresu byste mohli řadu věcí opomenout, nebo by zkrátka již nebyl čas na dohledání či vyřízení potřebných potvrzení. Zbytečně byste pak na daních zaplatili víc, než je nutné,“ radí Ondřej Hruška.

Chcete se v příštích letech „vyhnout“ podávání daňového přiznání?

Pro OSVČ s ročním příjmem do milionu korun začal letos fungovat režim takzvané paušální daně. Pro zdaňovací období 2021 již není možné se přihlásit, na příští rok ano. Máte tedy dost času na rozmyšlenou. V tomto roce je pro tyto OSVČ povinná jediná platba 5 469 Kč měsíčně. V této částce je zahrnuto minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun, sociální pojištění 2 976 Kč a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč.

Termín daňového přiznání aneb Dokdy odevzdat

Na podání přiznání k dani z příjmů máte podle daňového řádu čas nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Standardní lhůta pro listinná podání by tedy letos končila 1. dubna. V souvislosti s epidemiologickou situací však vláda lhůtu prodloužila. V papírové podobě jej tedy můžete podat až do 3. května 2021.

Pokud by se vám líbila alternativa online podání, což by bylo nyní jistě záhodno, letos tak můžete poprvé učinit díky portálu mojedane.cz. V případě elektronického podání tedy máte čas do 1. června 2021.

Ovšem pozor! Jestliže podáte daňové přiznání a zaplatíte daň po prodloužených lhůtách, může vám finanční správa vypočítat pokutu už od 1. dubna, resp. 3. května (online podání). Ti, kterým daně zpracovává daňový poradce, mají čas do 1. července.

Jaké slevy je možné uplatnit za rok 2020?

Slevy na dani v praxi přímo snižují vypočtenou daň z příjmu fyzických osob. Nezdanitelné části základu daně vám naopak sníží už daňový základ.

Daňové slevy v kostce

Za rok 2020 můžete uplatnit slevy:

  • na poplatníka (24 840 Kč) – jde o základní slevu, kterou může uplatnit každý;

  • na manžela/manželku (24 840 Kč) s vlastními příjmy do 68 000 Kč ročně;

  • na manžela/manželku ZTP/P, kdy je sleva dvojnásobná (49 680 Kč);

  • na dítě – roční daňové zvýhodnění na první dítě činí 15 204 Kč, na druhé dítě 19 404 Kč, na třetí a další dítě 24 204 Kč;

  • na studenta (4 020 Kč);

  • školkovné (maximálně 14 600 Kč na každé dítě);

  • na invaliditu prvního a druhého stupně (2 520 Kč);

  • na invaliditu třetího stupně (5 040 Kč);

  • na průkaz ZTP/P (16 140 Kč);

  • na elektronickou evidenci tržeb (5 000 Kč).

Sleva na poplatníka

Sleva na poplatníka je jediná, kterou uplatníte vždy v plném rozsahu, nemusíte ji tedy nijak prokazovat. Mají na ni nárok všechny OSVČ a za rok 2020 činí 24 840 Kč. Pro rok 2021 se tato částka zvyšuje dokonce na 27 840 Kč ročně, k dalšímu zvýšení slevy na poplatníka by mělo dojít od roku 2022.

U ostatních daňových slev musejí být splněny zákonné podmínky a při splnění pouze po část roku se uplatní v poměrné výši.

Sleva na manžela/manželku

Za loňský rok můžete ušetřit i díky daňové slevě na manželku (manžela). Podmínkou je, aby její (jeho) příjmy nepřekročily 68 000 Kč (nepočítá se například rodičovský příspěvek). Sleva činí 24 840 Kč. Pokud se jedná o držitelku či držitele průkazu ZTP/P, je sleva dvojnásobná. Na družku nelze slevu čerpat, a to ani v případě výchovy dítěte ve společné domácnosti.

Příklad: Sleva na manželku a svatbaPříklad: Sleva na manželku a svatba

Petra a Pavel se brali 13. srpna 2020, Petra po celý rok 2020 pobírala pouze rodičovský příspěvek. Pavel tak v daňovém přiznání uplatní slevu na manželku ve výši 8 280 Kč (2 070 Kč x 4 měsíce). Sleva na manželku se týká měsíců, kdy trvá manželství k 1. dni daného měsíce.

Sleva na studenta

Pokud ještě studujete, týká se vás sleva na studenta ve výši 4 020 Kč za rok. V případě statusu studenta pouze v části roku se zvýhodnění počítá v poměrné výši, tedy 335 Kč za každý měsíc. V případě, že studujete na více školách, se daňová sleva nenásobí. Jestliže budete chodit do školy každý den, uplatníte celkově slevy na dani z příjmu fyzických osob minimálně v souhrnné výši 28 860 Kč (24 840 Kč + 4 020 Kč).

Školkovné

Vždy jeden z rodičů, který žije s dítětem ve společně hospodařící domácnosti, může využít slevu na školkovné. Maximální částka za rok 2020 je 14 600 Kč na každé dítě (pro rok 2021 se zvyšuje na 15 200 Kč). Částka se vždy rovná minimální mzdě daného roku.

Školkovné by mělo uhradit náklady na umístění dítěte do předškolního zařízení. Nelze tam ale zahrnout náklady například na stravování nebo další náklady spojené s běžným provozem.

Sleva na dítě

Další slevou, kterou mohou využít rodiče, je ta na dítě. Na první dítě činí 15 204 Kč, na druhé pak 19 404 Kč, na třetí a další 24 204 Kč. Zvýhodnění uplatníte na každého vyživovaného potomka, který s vámi sdílí společnou domácnost. Vyživovaným dítětem je dle zákona nezletilá osoba (dítě ve věku do 18 let), ale také zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, pokud má statut studenta nebo mu nepříznivý zdravotní stav nedovoluje pracovat a současně mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně. Slevu na dítě může uplatnit opět pouze jeden z rodičů.

A co ostatní daňové slevy?

Jestliže například vaše zdravotní postižení spadá do invalidity prvního a druhého stupně, další sleva činí 2 520 Kč, na invaliditu třetího stupně pak 5 040 Kč. Držitel průkazu ZTP/P má nárok na slevu 16 140 Kč.

Výše slevy na evidenci tržeb činí maximálně 5 000 Kč. Spočítá se jako částka ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Slevu na evidenci tržeb lze uplatnit pouze ve zdaňovacím období, v němž poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

Chcete na daních ušetřit ještě víc? Přečtěte si o dalších možnostech v našem dalším článku.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).