značka pozor na klíšťata v lese

Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

23. 6. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

Přibývají nové nemoci

Klíšťata cítí lidské teplo, pot a oxid uhličitý, který vydechujeme. Takže jdou najisto, aby se zakousla a napila krve. Horší jsou však choroby, které některá klíšťata přenášejí

Lymeská borelióza se projevuje červenými skvrnami, horečkou, bolestmi a vyčerpáním, na tuto nemoc obvykle zabírají antibiotika. Klíšťová encefalitida postihuje mozek a v nejtragičtějších případech způsobuje smrt, proti této chorobě však máme očkovací vakcínu.

Existují také další nemoci z klíšťat: babesióza, neoehrlichióza, bartonelóza nebo tularémie. Jakmile dostanete horečku, pocítíte bolesti či jiné neblahé příznaky, navštivte svého lékaře.

Evropská mapa klíšťat

Cizopasníci nerespektují státní hranice, takže se podívejme na mezinárodní statistiky. Evropská unie monitoruje, jak často se lidé od klíšťat nakazí encefalitidou. V absolutních číslech dlouhodobě vede Česká republika. V tuzemsku bylo zaznamenáno až 849 případů, zatímco celá EU vykázala až 3 734 případů za rok. 

V relativních číslech jsme třetí za Litvou a Slovinskem. Když přepočítáme případy klíšťové encefalitidy na 100 000 obyvatel, ročně vyjde až 7,9 v České republice a až 0,9 v celé Evropské unii.

Grafika - počet případů přenosu klíšťové encefalitidy na člověka v Evropě

Mapa ukazuje, jak častý byl přenos klíšťové encefalitidy na člověka v roce 2020. Případy jsou přepočítány na 100 000 obyvatel. Zdroj: Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky, včetně onemocnění boreliózou nebo encefalitidou, a pomůže vám s úhradou nákladů.

Epicentra v České republice

Tuzemskou situaci sleduje například společnost Protean, která už analyzovala 18 000 zachycených klíšťat. Rozeznává různé nemoci, od babesiózy po tularémii. Nejčastěji však naráží na boreliózu, kterou byla infikována zhruba desetina zkoumaných klíšťat. Když zprůměrujeme jednotlivé okresy, nejrizikověji vypadá Přerovsko.

Grafika - počet klíšťat přenášejících boreliózu v letech 2006 až 2022

Mapa zachycuje, kolik klíšťat přenášelo boreliózu v letech 2006 až 2022. Zdroj: Protean s.r.o.

Aktuální mapa výskytu klíšťat

Obávaným cizopasníkům vyhovují teploty od 15 do 30 °C, deště, křoviny a vysoká tráva. Aktivita klíšťat stoupá od jara a ustává na podzim. Česká zemědělská univerzita, Lesy ČR a další veřejné instituce provozují mobilní aplikaci KlíšťApka, kde uvidíte nejrizikovější oblasti ve svém okolí. Český hydrometeorologický ústav zveřejňuje Index aktivity klíštěte pro každý den, například na konci května platil pro celou republiku nejvyšší stupeň.

Grafika - počet nakažených lymskou boreliózou v ČR

Mapa znázorňuje výskyt lymeské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata, od ledna do dubna 2023. Vyčíslujeme oficiální počty nakažených lidí na 100 000 obyvatel. Nejpostiženější byly Vysočina a Jihočeský kraj. Zdroj: Státní zdravotní ústav

Peprmintový olej nepoužívejte

 • Zvažte, jestli se nenecháte očkovat proti klíšťové encefalitidě.

 • V teplé vlhké dny se vyhýbejte křovinám a vysoké trávě.

 • Noste takové oblečení a obuv, které vás před klíšťaty ochrání: pevné boty a dlouhé kalhoty, dole zúžené gumou nebo zastrčené do ponožek. Preferujte světlé barvy, abyste parazity lépe viděli.

 • Používejte repelent, který obsahuje látku DEET, IR3535 či picaridin.

 • Pokud máte psa nebo kočku, připněte jim antiparazitní obojek.

 • Průběžně se prohlížejte, abyste klíště zavčas odhalili. Jakmile se vrátíte domů, zkontrolujte i skryté záhyby svého těla a požádejte někoho blízkého, aby se vám podíval na záda, temeno a týl. 

 • Zakousnutého roztoče nepomazávejte peprmintovým ani jiným olejem nebo mastí. Jinak ho přidusíte, on začne silněji slinit a pravděpodobněji vás nakazí. 

Osvědčená pinzeta na klíšťata

Zachovejte klid. Zahryznuté klíště uchopte pinzetou a opatrně ho kývavými pohyby vytahujte. Roztoč není šroubek, takže kroucení nefunguje. Někteří přírodovědci doporučují, abyste potom klíště zabalili do papíru a na nehořlavém podkladě spálili. Každopádně důkladně vydezinfikujte svoji ranku, například jodovým roztokem.

K prevenci patří životní pojištění

Přejeme vám, abyste teplé měsíce prožili ve zdraví. Ale pokud chytíte komplikovanou boreliózu nebo encefalitidu, pomůže vám životní pojištění, které vám rychle a zdarma přepočítá naše nezávislá kalkulačka.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.