kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání

Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

Trocha teorie úvodem

Veškeré daňové odpočty najdete v paragrafu 15 zákona o dani z příjmu. Zmíněné položky snižují daňový základ. V praxi to funguje tak, že každá tisícikoruna daňového odpočtu přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun. Abyste mohli na daních legálně ušetřit, můžete využít některý z tipů níže. Pamatujte ovšem, že nárok na snížení základu daně musí být vždy doložen příslušným dokladem, který je potřeba k daňovému přiznání připojit.

Základní pojmy, které byste měli znát:

 • Daňové přiznání: Dokument, v němž občan přiznává příjmy podléhající dani vyměřené státem. Daňové přiznání si může dotyčný zpracovat sám nebo v této oblasti oslovit daňového poradce.

 • Odečitatelná položka: Částka, o kterou si poplatník může snížit základ daně, pokud splní určité podmínky dané zákonem. Výčet těchto položek najdete v § 15 zákona o dani z příjmu.

 • Paušální daň: Odvod státu, který v sobě zahrnuje platbu daně z příjmu, a také odvody sociálního a zdravotního pojištění od OSVČ.

 • Úrok: Finanční odměna za půjčení peněz. Její výše je součástí konkrétní smlouvy. Některé zaplacené úroky je možno odečíst od základu daně.

 • Úvěr: Finanční služba, kdy si spotřebitel půjčí peníze dle předem domluvených podmínek u bankovní či nebankovní instituce. Za poskytnutí úvěru spotřebitel zaplatí odměnu v podobě úroku. Zaplacené úroky z hypotečního úvěru, úvěru ze stavebního spoření apod. je možno odečíst od základu daně.

 • Základ daně: Jde o rozdíl, o který příjmy (s výjimkou příjmů osvobozených) převyšují náklady.

Dary a charita

Začátkem února roku 2021 začala platit novela zákona, která dočasně zvyšuje částku, kterou lze v úhrnu odečíst od základu daně. Pokud jste v minulém roce poskytli dar, můžete si jím nově snížit daňový základ až o 30 procent. Ve finále tak jde o zajímavý a účinný způsob, jak ušetřit na daních zcela legální cestou a navíc ještě podpořit dobrou věc. Majitel spolku, sdružení nebo jiné charitativní organizace vám vydá potvrzení o daru s předstihem. V opačném případě ho stačí o tento dokument požádat a následně přiložit k daňovému přiznání.

Příspěvky na úhradu dalšího vzdělávání

Absolvovali jste během roku 2021 placenou zkoušku, jejímž cílem bylo ověřit výsledky vašeho dalšího vzdělávání? Pokud ano, platbu za ni si můžete taktéž odečíst od základu daně. Mějte však na paměti, že maximální možná částka činí 10 tisíc korun (u osob se zdravotním postižením jde o 13 až 15 tisíc korun). Tady pamatujte, že zmíněná zkouška nesmí být hrazena vaším zaměstnavatelem.

Darování krve

Od základu daně si můžete odečíst částku 3 000 korun. To za předpokladu, že jste v minulém roce darovali krev. V případě darování kostní dřeně činí odpočet až 20 000 Kč. Tady je ovšem potřeba počítat s tím, že dar musí být poskytnut na účely uvedené v zákoně o daních z příjmů. Zároveň za něj nesmí být poskytnuta finanční kompenzace (vyjma úhrady cestovních nákladů) a dárcovství je opět potřeba prokázat (potvrzením). 

Členské odborové příspěvky

Pokud jste součástí odborové organizace a platíte zde pravidelné členské příspěvky, i ty si můžete od základu daně odečíst. Jednat se může až o 1,5 procent a maximálně 3 000 korun v rámci jednoho zdaňovacího období. I tady se ale bez potvrzení vydaného samotnou organizací neobejdete.

Úroky z úvěru

Daňové přiznání nezapomeňte doplnit též o veškeré úroky z hypotéky. Daně si můžete snížit až o 300 000 korun, které jste zaplatili na úrocích. Pokud jste zmíněný hypoteční úvěr (nebo úvěry) nečerpali celý rok, ale pouze jeho část, můžete si odečíst 25 tisíc korun za každý kalendářní měsíc. Úroky z úvěru daně poníží i v případě úvěru ze stavebního spoření. Při uplatňování však dávejte pozor, aby šlo o úvěry, které slouží výhradně pro účely financování vašich bytových potřeb. U odpočtu tak nelze zohledňovat úroky z klasických spotřebitelských půjček a úvěrů.

Zaplacené pojistné

Od základu daně si můžete odečíst také zaplacené pojistné. Penzijní pojištění a daně jdou v tomhle případě ruku v ruce. Maximální roční částka, kterou si můžete odečíst, činí 24 000 korun. Pokud ovšem jde o připojištění se státním příspěvkem, počítejte s tím, že naspořenou částku musíte ponížit o 12 tisíc.

V praxi to znamená, že v takovém případě odečítáte cokoliv nad hranicí 12 000 Kč, avšak do maximální výše 24 000 Kč. Kromě pojistného na penzijní připojištění si můžete od základu daně odečíst i zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění. I tahle odečitatelná položka má ale určité podmínky:

 1. Aby bylo pojistné možno odečíst, uzavřená smlouva nesmí obsahovat možnost mimořádných výběrů (výběr učinit smíte, ale skutečnost nesmí být zaznamenaná v pojistné smlouvě)

 2. Smlouva musí být postavená tak, že naspořenou částku můžete vybrat teprve v roce, v němž dovršíte 60 let věku.

 3. Pojištění musíte mít sjednáno alespoň na dobu pěti let (částka pro případ dožití musí v tomto případě činit minimálně 40 000 Kč).

 4. Pokud máte sjednanou smlouvu na více než 15 let, pak musí částka činit 70 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat:

A jak je na tom stavební spoření a odpočet daně? I za úvěr ze stavebního spoření si můžete odečíst částku až 300 000 korun ročně (pro úvěry poskytované do 1. ledna 2021).


Praktické tipy závěrem

Jak ušetřit na daních? Zaměstnanec může aplikovat výše zmíněné způsoby. Jak si ale stojí osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ)? Výše zmíněné rady, jak ušetřit na daních OSVČ může aplikovat v rámci svého daňového přiznání. Kromě toho si snadno navolí, zda bude danit reálnými výdaji nebo paušálem. V případě druhé zmíněné možnosti platí následující výdaje:

 • 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z živností řemeslných,

 • 60 % z příjmů ze živnosti (s výjimkou řemeslných),

 • 40 % z příjmů z jiného podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, 30 % z příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.

Ve finále je tak na každém podnikateli, zda si vzhledem ke své podnikatelské činnosti a výdajům zvolí jednu nebo druhou variantu. Pokud vám navíc daňové přiznání zpracovává daňový poradce, nemusíte si s 1. dubnem lámat hlavu a daňové přiznání podat až do 1. července 2022.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena spoří do kasičky
  Osobní finance
  23. ledna 2023|Jana Březinová
  Víc peněz v roce 2023. Jak na to?

  Novoroční předsevzetí týkající se financí si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  Osobní finance
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  Osobní finance
  03. ledna 2023|Jana Březinová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Plánujete dovolenou? Podadíme, jak si na ni našetři - Mapa, foťák a mužská ruka ukazující na místo cíle
  Osobní finance
  26. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Plánujete dovolenou? Poradíme, jak na ni našetřit!

  Letní dovolenou v zahraničí plánovalo letos podle analýz portálu Czech Tourism Tourdata zhruba 52 % Čechů. Plány řady z nich bohužel ovlivnil nedostatek finančních prostředků. Pokud jste podobnou nepříjemnost sami řešili, ale zahraniční dovolenou na horách, či u moře si příští rok nechcete odepřít, máme pro vás tipy, jak na ni našetřit.

 • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
  Osobní finance
  16. listopadu 2022|Jana Březinová
  Vše zdražuje, kde můžete ušetřit?

  Inflace atakuje téměř 20 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražuje takřka vše – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s rostoucími cenami poradit a kde najít úspory?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Logo Raiffeisenbank nad vchodem do banky
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Sloučení Equa bank s Raiffeisenbank

  Dnes, 14. listopadu 2022, došlo k finálnímu sloučení Equa bank a Raiffeisenbank. Od tohoto data budou banky nadále fungovat pod hlavičkou Raiffeisenbank. Co to znamená pro klienty obou bank?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  Osobní finance
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • PayPal pro začátečníky - Žena drží nad notebookem telefon v ruce s nápisem PayPal
  Osobní finance
  03. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách
  Osobní finance
  13. září 2022|Petr Woff
  Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

  Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

 • Proč využívat kreditní kartu - Kreditní karty koukající z peněženky
  Osobní finance
  04. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Proč využívat kreditní kartu? Získáte peníze zpět a navíc výhody a slevy u partnerů

  Zhruba 90 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet. Často jde nejen o karty debetní, ale taky kreditky. Těch ale v našich peněženkách rok od roku ubývá. Poslední zveřejněná statistika České národní banky hovoří o 1 500 000 kusech kreditních karet, které Češi vlastní. Důvodem jejich meziročního poklesu je stále mylné přesvědčení, že kreditní karta je nevýhodným a drahým produktem, s nímž je spojena řada „háčků“. Jak je to ve skutečnosti?

 • Žena s účty
  Osobní finance
  17. července 2022|Jana Březinová
  Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

  Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace vyplývá, že 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá a pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u karet kreditních.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

 • Pár na vánočních trzích
  Osobní finance
  24. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak se připravit na vánoční výdaje? Sepište si seznam, šetřete a využijte slevových akcí

  Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.