Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou

Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

14. 8. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

Krok č. 1: Výběr konkrétní instituce

Prvním a nejdůležitějším krokem je nepochybně výběr vhodného bankovního poskytovatele. Při výběru vás bude jistě zajímat nejen úrok vybrané půjčky, ale také její (případný) účel, pověst banky nebo třeba názor někoho známého z okolí, který má již s konkrétním bankovním domem osobní zkušenost.

Při výběru bankovního úvěru se zajímejte o

 • Výši úroku

 • Hodnotu RPSN

 • Pověst banky

 • Účel využití finančních prostředků

 • Obchodní a smluvní podmínky vybraného poskytovatele

 • Sankce a poplatky za případné porušení smluvních podmínek

 • Pojištění schopnosti splácet


Konkrétní banku nebo její produkt vyberete jednodušeji, pokud využijete nezávislou online kalkulačku úvěru nebo srovnávač.

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Krok č. 2: Podání žádosti

Žádost o bankovní půjčku můžete podat buď osobně na pobočce, telefonicky skrze operátora banky nebo online. Využít můžete i internetového bankovnictví. V žádosti bude potřeba často uvést nejen výši a splatnost půjčky, ale také (v případě účelových půjček) účel využití finančních prostředků nebo výši pravidelně měsíční splátky. V každém případě se připravte na to, že banka si bude muset proklepnout vaši bonitu skrze finanční historii a záznamy v registrech i vaše aktuální příjmy a výdaje.

K žádosti o půjčku bude nutné doložit:

 • Kopii vašeho občanského průkazu, případně i kopii občanského průkazu spolužadatele

 • Kopii druhého dokladu (např. řidičský průkaz, pas, rodný list)

 • Potvrzení o výši příjmu (potvrzení od zaměstnavatele, příp. daňové přiznání za poslední dva roky – u OSVČ nebo podnikatele)

Krok č. 3: Vyhodnocení žádosti

Jakmile žádost podáte (osobně na pobočce banky, telefonicky, v internetovém bankovnictví nebo online), budete si muset počkat na její schválení, případně zamítnutí. Schvalování bankovní půjčky je v mnohých případech záležitostí několika hodin, proto se výsledek dozvíte zpravidla do druhého dne (v pracovní dny).

5 komplikací, které mohou ztížit nebo dokonce znemožnit schválení bankovní půjčky

 1. Negativní záznam v registrech

 2. Nepravdivě uvedené informace v žádosti

 3. Pracovní doba na dobu určitou

 4. Výpovědní nebo zkušební doba

 5. Nedostatečná bonita

Pokud vám byla půjčka v bance zamítnuta, nezoufejte! Zkusit požádat o peníze navíc můžete u některého nebankovního poskytovatele. Pravidla nebankovních půjček totiž bývají často mnohem mírnější, než pravidla v bance. Překážkou tak nemusí být ani negativní záznam v registrech, nižší příjem nebo nemožnost doložit ho potvrzením od zaměstnavatele.

Poskytovatelé půjček totiž mají často spoustu nástrojů, jak příjem žadatele ověřit. Vždy ovšem platí, že bez pravidelného a dostatečného příjmu půjčku nezískáte. Nikdy si také neberte půjčku pod tlakem a bez rozmyslu a důkladně propočítejte, zda její splátky negativně neovlivní váš osobní nebo rodinný rozpočet.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje.

Podali jste žádost o půjčku, ale nikdo se vám neozývá? Překontrolujte si

 • Správnost kontaktních informací, které jste v žádosti uvedli.

 • Zda jste doložili veškeré potřebné dokumenty, které banka požaduje.

 • Jestli jste uvedli pravdivé a nezavádějící informace.

 • Zda nežádáte o několik půjček naráz (můžete se stát tzv. předluženým).

 • Jestli případné vyhodnocení žádosti nebo e-mail s doplňujícími informacemi neskončil ve schránce SPAM.

Náš tip

Během čekání na vyhodnocení žádosti zvedejte i neznámá nebo skrytá čísla, z nichž budou zástupci banky s největší pravděpodobností volat. Pokud se s vámi nespojí ani na několikátý pokus, žádost mohou automaticky zamítnout.

Krok č. 4: Zaslání ověřovacího poplatku a vypůjčených prostředků

Pokud žádáte o půjčku u jiné (nikoli své) banky, můžete narazit na netradiční požadavek v podobě zaslání jednokorunového ověřovacího poplatku. Tím banka ověří, zda majitel účtu skutečně o půjčku žádal a účet je psán na jeho jméno. Jakmile je jednokorunový ověřovací poplatek připsán na účet banky, obratem vám na váš účet načerpá vypůjčené prostředky.

Bonusová rada závěrem

Nevíte si s bankovní půjčkou rady nebo se nedokážete zorientovat v jednotlivých nabídkách bankovních institucí? Využijte přehledného a nezávislého online srovnávače Srovnejto.cz, kde najdete aktuální informace a parametry bankovních i nebankovních půjček, s jejichž vybráním a sjednáním vám rádi pomůžeme.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?