Blog
Půjčky a úvěry
Přepočítávání na kalkulačce s papíry

Schválení bankovní půjčky - 1. díl

12. března 2019|Sára Nováková|

O bankovní půjčku už dnes můžete zažádat i online. Schválení je pak někdy otázka i několika desítek minut. Ať už ale o půjčku budete žádat přes internet nebo osobně na pobočce banky, je potřeba mít připraveno několik dokumentů. V tomto článku si popíšeme, jak probíhá proces schválení bankovní půjčky.

Porovnat půjčky

Výběr konkrétní instituce

Nejprve je potřeba si vybrat, u jaké banky si půjčku budete chtít vzít. Pro někoho je prioritou nízký úrok, pro jiného pověst banky či přímá zkušenost někoho z okolí. Udělat si kompletní průzkum trhu a poté se rozhodnout asi není v silách běžně pracujícího člověka. Obecně se ale doporučuje si porovnat alespoň 5 nabídek, než se rozhodnete.

Kromě úroku se zaměřte i na RPSN. Toto číslo ukazuje roční procentní sazbu nákladů na půjčku. Tedy úroky, poplatky a další náklady, které s půjčkou můžete mít.

Nesledujte jen úrok, který vám o celkových nákladech mnoho neřekne. Naopak se může stát, že ze dvou porovnávaných půjček bude mít jedna nižší úrok a druhá nižší RPSN. Co to znamená? Že v prvním případě sice máte nízký úrok, ale zaplatíte hodně peněz na dalších nákladech, zatímco v druhém případě je úrok vyšší, ale celkové náklady nižší. Výhodnější je pak pro vás půjčka s nižším RPSN.

Jak a kde podat žádost?

Žádost o půjčku můžete podat několika způsoby. Každá banka umožňuje sepsání žádosti na její pobočce, když ji osobně navštívíte. Další variantou je pak zažádání přes zabezpečený webový formulář banky.

Tyto možnosti máte na výběr v případě, že u banky nemáte účet. Pokud už vás ale banka eviduje jako klienta, můžete využít možnosti zažádat o půjčku v internetovém nebo mobilním bankovnictví.

Co banka bude chtít vědět

Ze všeho nejdříve budete bance muset sdělit, jak vysokou půjčku si chcete vzít a jak dlouho ji chcete splácet. Čím nižší měsíční splátku zvolíte, tím více splátek a delší doba splácení vás čeká. A tím více zaplatíte i na poplatcích a celkově se vám tím půjčka prodraží. Na druhou stranu volit splátky co nejvyšší může být také risk, protože si v rozpočtu nenecháte finanční rezervu pro případ nenadálých situací.

Dokládání příjmů

Dále bude chtít banka znát výši vašeho příjmu. Tu potřebuje, aby vám s klidným svědomím mohla půjčit peníze a věděla, že zvládnete půjčku splatit. Kromě toho také musí dodržet nařízení vydané Českou národní bankou. Každý poskytovatel půjčky má totiž povinnost prověřit si vaši bonitu a schopnost splácet. A Česká národní banka vydala 1. října 2018 doporučení, podle kterého:

1 - Celková výše vašich dluhů nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu. (Tzv. Ukazatel DTI - debt-to-income - celková výše dluhů k čistému příjmu.)

2 - Podíl splátky na čistém měsíčním příjmu nesmí překročit 45 %. (Tzv. Ukazatel DSTI - debt-service-to-income - podíl splátky dluhu na čistém měsíčním příjmu.)

Doložení příjmů u zaměstnanců

Příjem doložíte podle toho, z jaké činnosti vám plyne. Pokud jste zaměstnanec, budete bance dokládat potvrzení o výši čistého příjmu, a to nejčastěji za poslední 3 měsíce.

Potvrzení o výši čistého příjmu vám vystaví účetní ve vašem zaměstnání. Některé banky ale mají vlastní formuláře, které budou chtít po vaší účetní vyplnit.

Platnost tohoto potvrzení je standardně 30 nebo 60 dnů od vystavení, a tak nemá smysl o něj žádat předčasně, abyste jej měli „do zásoby“. Setkat se můžete i s tím, že po vás bude banka chtít razítkem potvrzené a zaměstnavatelem podepsané výplatní pásky za poslední 3 měsíce, případně 3 poslední výpisy z účtů, na který vám chodí výplata. Některé banky mohou vyžadovat i zaslání jedné koruny z tohoto účtu na její, aby došlo k ověření, že účet je skutečně váš.

V následujícím článku se podíváme na to, jak dokládají příjem podnikatelé a důchodci, a jak probíhá celý proces dále.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).