Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou

Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

14. 8. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

Krok č. 1: Výběr konkrétní instituce

Prvním a nejdůležitějším krokem je nepochybně výběr vhodného bankovního poskytovatele. Při výběru vás bude jistě zajímat nejen úrok vybrané půjčky, ale také její (případný) účel, pověst banky nebo třeba názor někoho známého z okolí, který má již s konkrétním bankovním domem osobní zkušenost.

Při výběru bankovního úvěru se zajímejte o

 • Výši úroku

 • Hodnotu RPSN

 • Pověst banky

 • Účel využití finančních prostředků

 • Obchodní a smluvní podmínky vybraného poskytovatele

 • Sankce a poplatky za případné porušení smluvních podmínek

 • Pojištění schopnosti splácet


Konkrétní banku nebo její produkt vyberete jednodušeji, pokud využijete nezávislou online kalkulačku úvěru nebo srovnávač.

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.

Krok č. 2: Podání žádosti

Žádost o bankovní půjčku můžete podat buď osobně na pobočce, telefonicky skrze operátora banky nebo online. Využít můžete i internetového bankovnictví. V žádosti bude potřeba často uvést nejen výši a splatnost půjčky, ale také (v případě účelových půjček) účel využití finančních prostředků nebo výši pravidelně měsíční splátky. V každém případě se připravte na to, že banka si bude muset proklepnout vaši bonitu skrze finanční historii a záznamy v registrech i vaše aktuální příjmy a výdaje.

K žádosti o půjčku bude nutné doložit:

 • Kopii vašeho občanského průkazu, případně i kopii občanského průkazu spolužadatele

 • Kopii druhého dokladu (např. řidičský průkaz, pas, rodný list)

 • Potvrzení o výši příjmu (potvrzení od zaměstnavatele, příp. daňové přiznání za poslední dva roky – u OSVČ nebo podnikatele)

Krok č. 3: Vyhodnocení žádosti

Jakmile žádost podáte (osobně na pobočce banky, telefonicky, v internetovém bankovnictví nebo online), budete si muset počkat na její schválení, případně zamítnutí. Schvalování bankovní půjčky je v mnohých případech záležitostí několika hodin, proto se výsledek dozvíte zpravidla do druhého dne (v pracovní dny).

5 komplikací, které mohou ztížit nebo dokonce znemožnit schválení bankovní půjčky

 1. Negativní záznam v registrech

 2. Nepravdivě uvedené informace v žádosti

 3. Pracovní doba na dobu určitou

 4. Výpovědní nebo zkušební doba

 5. Nedostatečná bonita

Pokud vám byla půjčka v bance zamítnuta, nezoufejte! Zkusit požádat o peníze navíc můžete u některého nebankovního poskytovatele. Pravidla nebankovních půjček totiž bývají často mnohem mírnější, než pravidla v bance. Překážkou tak nemusí být ani negativní záznam v registrech, nižší příjem nebo nemožnost doložit ho potvrzením od zaměstnavatele.

Poskytovatelé půjček totiž mají často spoustu nástrojů, jak příjem žadatele ověřit. Vždy ovšem platí, že bez pravidelného a dostatečného příjmu půjčku nezískáte. Nikdy si také neberte půjčku pod tlakem a bez rozmyslu a důkladně propočítejte, zda její splátky negativně neovlivní váš osobní nebo rodinný rozpočet.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje.

Podali jste žádost o půjčku, ale nikdo se vám neozývá? Překontrolujte si

 • Správnost kontaktních informací, které jste v žádosti uvedli.

 • Zda jste doložili veškeré potřebné dokumenty, které banka požaduje.

 • Jestli jste uvedli pravdivé a nezavádějící informace.

 • Zda nežádáte o několik půjček naráz (můžete se stát tzv. předluženým).

 • Jestli případné vyhodnocení žádosti nebo e-mail s doplňujícími informacemi neskončil ve schránce SPAM.

Náš tip

Během čekání na vyhodnocení žádosti zvedejte i neznámá nebo skrytá čísla, z nichž budou zástupci banky s největší pravděpodobností volat. Pokud se s vámi nespojí ani na několikátý pokus, žádost mohou automaticky zamítnout.

Krok č. 4: Zaslání ověřovacího poplatku a vypůjčených prostředků

Pokud žádáte o půjčku u jiné (nikoli své) banky, můžete narazit na netradiční požadavek v podobě zaslání jednokorunového ověřovacího poplatku. Tím banka ověří, zda majitel účtu skutečně o půjčku žádal a účet je psán na jeho jméno. Jakmile je jednokorunový ověřovací poplatek připsán na účet banky, obratem vám na váš účet načerpá vypůjčené prostředky.

Bonusová rada závěrem

Nevíte si s bankovní půjčkou rady nebo se nedokážete zorientovat v jednotlivých nabídkách bankovních institucí? Využijte přehledného a nezávislého online srovnávače Srovnejto.cz, kde najdete aktuální informace a parametry bankovních i nebankovních půjček, s jejichž vybráním a sjednáním vám rádi pomůžeme.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.