prodejce pojištění a mladý pár

Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

Investiční životní pojištění v kostce

 • Prostředky máte neustále po ruce a můžete s nimi volně nakládat.

 • Nastavení pojištění a rozsah pojistné ochrany můžete kdykoliv změnit.

 • Získat můžete zpravidla vyšší zhodnocení, které ale není garantováno.

 • Zaplacené pojistné je daňově uznatelnou položkou.

 • Investiční strategii můžete také kdykoliv změnit.

 • Nejde o levný produkt.

 • Při zrušení pojistky v prvních letech je výplata nulová.

 • Na rozdíl od kapitálového životního pojištění není výnos garantován.

Podrobně o investičním životním pojištění

Investiční kapitálové pojištění je produktem, který v sobě kombinuje pojištění pro případ smrti s investováním pojistného do podílových fondů, kdy riziko tohoto investování stojí plně na bedrech klienta (pojistníka). Výnosnost investiční složky může pojistník sám aktivně ovlivnit, a to jak v průběhu měsíců, tak let. 

Oproti kapitálovému životnímu pojištění jde o produkt nabízející zpravidla vyšší zhodnocení uložených prostředků. Jejich výše ale není nijak garantována, takže závisí pouze na zkušenostech a šikovnosti pojistníka, který má riziko plně ve své režii. Při špatně zvolené investiční strategii se tak může stát, že návratnost vložených prostředků bude nulová.

Kdo by měl o investičním životním pojištění uvažovat?

 1. Lidé, kteří chtějí zabezpečit své blízké a zároveň plánují dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat svoje finanční prostředky.

 2. Osoby, které akceptují míru rizika podle zvolené investiční strategie a touží aktivně ovlivňovat zhodnocování svých financí různou volbou investiční strategie.

 3. Klienti, kteří chtějí mít naspořené prostředky neustále po ruce a volně s nimi (bez sankcí a pokut) nakládat.

Kapitálové životní pojištění v kostce

 • Klient zde má garantovanou pojistnou částku pro případ smrti a dožití a garantované minimální zhodnocení finančních prostředků.

 • Vložené prostředky jsou úročeny zhruba 2,0 - 2,4 % p.a.

 • I zde existuje daňová uznatelnost zaplaceného pojistného.

 • K pojistce si můžete sjednat řadu atraktivních připojištění.

 • Pojistku a její nastavení nelze libovolně měnit ani ovlivňovat tvorbu kapitálové složky.

 • S penězi není možno volně disponovat a pojistku se vyplatí uzavřít na více než 10 let.

Podrobně o kapitálovém životním pojištění

Životní pojištění s kapitálovou složkou v sobě kombinuje pojistku pro případ smrti či dožití s rezervotvornou složkou. Oproti investičnímu pojištění zde ale existuje garantovaná částka, kterou pojišťovna vyplatí pojistníkovi v případě dožití určitého věku. Pokud se pojistník dohodnutého věku nedožije, je částka vyplacena tzv. obmyšlené osobě, kterou pojistník určí.

Pojistnou částku si může pojistník zvolit stejnou pro obě rizika, případně její výši upravit pro případ smrti a pro případ dožití. V druhém případě je pojistka doplněná o garantované zhodnocení, kterému říkáme technická úroková míra (dále jen TÚM). Maximální výše TÚM činí podle vyhlášky č. 434/2009 Sb. 1,3 %. Pokud o tomto produktu vážně uvažujete, sjednejte si jej minimálně na dobu deseti let. Kratší doba totiž nezaručí vytvoření kapitálové hodnoty v dostatečné výši.

Kdo by měl o kapitálovém životním pojištění uvažovat?

 1. Lidé, kteří chtějí zabezpečit své blízké a zároveň plánují dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat svoje finanční prostředky.

 2. Osoby, které chtějí mít garantovanou částku pro případ dožití.

 3. Klienti, kteří nepotřebují mít naspořené prostředky neustále po ruce a mohou si dovolit uzavřít pojistku na 10 a více let.

Jak a kde investiční a kapitálové pojištění sjednat?

Abyste volné prostředky úspěšně zhodnotili, měli byste se ve světě investičního pojištění bezpečně zorientovat a zvolit správnou investiční strategii. Pokud si v této oblasti příliš nevěříte, můžete požádat o pomoc zkušeného pojišťovacího experta a specialistu na investice nebo zvolit méně rizikový produkt v podobě kapitálového životního pojištění. Při výběru vhodného produktu doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat a vybrat si z nich tu, která bude nejlépe odpovídat vašim představám a požadavkům.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena čistí houby v lese
  21. srpna 2023|Petr Woff
  Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

  Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

 • Počítání kalkulačka
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Manželé u doktora
  08. září 2021|Monika Šaríková
  Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

  Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

 • Týmový shluk
  15. ledna 2021|Monika Šaríková
  UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

  Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

 • dokumenty-havpoj
  Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

  Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

 • Surfování
  04. dubna 2020|Monika Šaríková
  Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

  Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.