prodejce pojištění a mladý pár

Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

Investiční životní pojištění v kostce

 • Prostředky máte neustále po ruce a můžete s nimi volně nakládat.

 • Nastavení pojištění a rozsah pojistné ochrany můžete kdykoliv změnit.

 • Získat můžete zpravidla vyšší zhodnocení, které ale není garantováno.

 • Zaplacené pojistné je daňově uznatelnou položkou.

 • Investiční strategii můžete také kdykoliv změnit.

 • Nejde o levný produkt.

 • Při zrušení pojistky v prvních letech je výplata nulová.

 • Na rozdíl od kapitálového životního pojištění není výnos garantován.

Podrobně o investičním životním pojištění

Investiční kapitálové pojištění je produktem, který v sobě kombinuje pojištění pro případ smrti s investováním pojistného do podílových fondů, kdy riziko tohoto investování stojí plně na bedrech klienta (pojistníka). Výnosnost investiční složky může pojistník sám aktivně ovlivnit, a to jak v průběhu měsíců, tak let. 

Oproti kapitálovému životnímu pojištění jde o produkt nabízející zpravidla vyšší zhodnocení uložených prostředků. Jejich výše ale není nijak garantována, takže závisí pouze na zkušenostech a šikovnosti pojistníka, který má riziko plně ve své režii. Při špatně zvolené investiční strategii se tak může stát, že návratnost vložených prostředků bude nulová.

Kdo by měl o investičním životním pojištění uvažovat?

 1. Lidé, kteří chtějí zabezpečit své blízké a zároveň plánují dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat svoje finanční prostředky.

 2. Osoby, které akceptují míru rizika podle zvolené investiční strategie a touží aktivně ovlivňovat zhodnocování svých financí různou volbou investiční strategie.

 3. Klienti, kteří chtějí mít naspořené prostředky neustále po ruce a volně s nimi (bez sankcí a pokut) nakládat.

Kapitálové životní pojištění v kostce

 • Klient zde má garantovanou pojistnou částku pro případ smrti a dožití a garantované minimální zhodnocení finančních prostředků.

 • Vložené prostředky jsou úročeny zhruba 2,0 - 2,4 % p.a.

 • I zde existuje daňová uznatelnost zaplaceného pojistného.

 • K pojistce si můžete sjednat řadu atraktivních připojištění.

 • Pojistku a její nastavení nelze libovolně měnit ani ovlivňovat tvorbu kapitálové složky.

 • S penězi není možno volně disponovat a pojistku se vyplatí uzavřít na více než 10 let.

Podrobně o kapitálovém životním pojištění

Životní pojištění s kapitálovou složkou v sobě kombinuje pojistku pro případ smrti či dožití s rezervotvornou složkou. Oproti investičnímu pojištění zde ale existuje garantovaná částka, kterou pojišťovna vyplatí pojistníkovi v případě dožití určitého věku. Pokud se pojistník dohodnutého věku nedožije, je částka vyplacena tzv. obmyšlené osobě, kterou pojistník určí.

Pojistnou částku si může pojistník zvolit stejnou pro obě rizika, případně její výši upravit pro případ smrti a pro případ dožití. V druhém případě je pojistka doplněná o garantované zhodnocení, kterému říkáme technická úroková míra (dále jen TÚM). Maximální výše TÚM činí podle vyhlášky č. 434/2009 Sb. 1,3 %. Pokud o tomto produktu vážně uvažujete, sjednejte si jej minimálně na dobu deseti let. Kratší doba totiž nezaručí vytvoření kapitálové hodnoty v dostatečné výši.

Kdo by měl o kapitálovém životním pojištění uvažovat?

 1. Lidé, kteří chtějí zabezpečit své blízké a zároveň plánují dlouhodobě a pravidelně zhodnocovat svoje finanční prostředky.

 2. Osoby, které chtějí mít garantovanou částku pro případ dožití.

 3. Klienti, kteří nepotřebují mít naspořené prostředky neustále po ruce a mohou si dovolit uzavřít pojistku na 10 a více let.

Jak a kde investiční a kapitálové pojištění sjednat?

Abyste volné prostředky úspěšně zhodnotili, měli byste se ve světě investičního pojištění bezpečně zorientovat a zvolit správnou investiční strategii. Pokud si v této oblasti příliš nevěříte, můžete požádat o pomoc zkušeného pojišťovacího experta a specialistu na investice nebo zvolit méně rizikový produkt v podobě kapitálového životního pojištění. Při výběru vhodného produktu doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat a vybrat si z nich tu, která bude nejlépe odpovídat vašim představám a požadavkům.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.