Blog
Životní pojištěníOsobní finance
Týmový shluk

UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

15. ledna 2021|Monika Šaríková|

Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

Jednou z nejvýznamnějších událostí roku 2020 v pojišťovnictví byl prodej společností AXA působících v České republice, na Slovensku a Polsku skupině UNIQA Insurance Group. Podle informací koncernu UNIQA se celková částka tohoto obchodu vyšplhala na jednu miliardu eur a přinesla do skupiny pět milionů nových zákazníků a 800 milionů eur na pojistném.

UNIQA získala v Česku 800 tisíc klientů

Skupina AXA se v České republice zaměřovala na produkty a služby v oblasti životního a neživotního pojištění, důchodového zabezpečení a investičních podílových fondů. Do skupiny patřila AXA pojišťovna, AXA životní pojišťovna, AXA penzijní společnost a AXA investiční společnost. Na českém trhu obsluhovaly zmíněné společnosti přibližně 800 tisíc klientů. Roční předepsané pojistné po akvizici překročí jen za Českou republiku hodnotu 11 miliard korun.

UNIQA posiluje tržní pozici a rozšiřuje portfolio finančních služeb

Skupině UNIQA přinesla akvizice společností AXA navýšení tržního podílu na tuzemském pojistném trhu. V žebříčku pojišťoven se posunula na pozici pětky s celkovým podílem přibližně osm procent. UNIQA také díky akvizici nově vstoupí do oblasti penzí a investic, čímž si rozšíří portfolio doposud poskytovaných finančních produktů a služeb a stane se všestrannější finanční společností. Od roku 2021 si budou moci zákazníci UNIQA pojišťovny sjednat například penzijní spoření nebo investovat do některého z podílových fondů.

Spolupráce AXA a UNIQA

Jak se změna dotkne stávajících klientů skupiny AXA?

Koncern UNIQA Insurance Group se stal vlastníkem společností AXA v České republice v polovině října 2020. Sloučení všech společností AXA pod značku UNIQA bude dokončeno v létě roku 2021. Jedinou změnou pro stávající klienty AXy bude změna značky. UNIQA jako nástupnická společnost přebírá všechny závazky společnosti AXA, což v praxi znamená, že stávající smlouvy klientů budou pokračovat dál bez jakýchkoliv změn se všemi právy a povinnostmi, které z nich vyplývají. Pokud tedy například dojde k pojistné události, bude již závazky plnit UNIQA. Měnit se nebudou ani účty, na které klienti doposud zasílali platby.

Rebranding poboček a obchodních míst

První viditelnou změnou je přejmenování obchodních a kontaktních míst společnosti AXA. Podle informací UNIQA pojišťovny se do poloviny prosince 2020 podařilo rebrandovat téměř 70 procent původních AXA poboček. Zbývající byly přejmenovány do poloviny ledna 2021. Všechny rebrandované pobočky jsou klientům k dispozici i nadále. Na stejných místech jako doposud tedy získají bývalí klienti AXY například všechny potřebné informace o pojistných smlouvách nebo si zde mohou také sjednat nové pojištění.

Klienti UNIQA mohou zatím své požadavky řešit na dosavadních obchodních místech UNIQA. Během roku 2021 se budou kontaktní místa připravovat na plný servis pro klienty přicházející z obou společností. Jako první bude od druhého čtvrtletí 2021 dostupné na všech pobočkách doplňkové penzijní spoření. Ostatní produkty budou postupně následovat.

Přejmenování společností

V polovině ledna 2021 došlo ke změně identifikačních a kontaktních údajů u penzijní i investiční společnosti AXA. Nově jsou používány názvy UNIQA penzijní společnost a UNIQA investiční společnost. Změnu rovněž zaznamenaly názvy fondů investičního životního pojištění – u nových názvů je vynechána značka AXA. Například původní název fondu AXA CEE Akciový fond se změnil na CEE Akciový fond.

V případě AXA pojišťovny a AXA životní pojišťovny se k 15. lednu 2021 mění pouze kontaktní údaje. Obě jmenované společnosti budou vystupovat pod svými původními obchodními jmény až do sloučení s UNIQA pojišťovnou, ke kterému dojde v průběhu roku 2021.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).