Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Úvěr

Co je úvěr

Úvěr neboli lidově půjčka je hojně využívaná finanční služba, kdy si spotřebitel půjčí peníze dle předem domluvených podmínek u bankovní či nebankovní instituce. Za poskytnutí úvěru spotřebiteli poskytovateli zaplatí odměnu v podobě úrokové sazby.

Chci půjčku

Kdo poskytuje úvěr

Poskytovatelem úvěru mohou být banky a nebankovní společnosti. Oba typy finančních institucí musí mít příslušnou licenci, která je opravňuje k bankovní činnosti nebo k poskytování nebankovních úvěrů. Licenci uděluje a činnost bank a nebankovních společností v obou případech kontroluje Česká národní banka (ČNB).

K čemu slouží úvěr

Úvěr umožňuje rychlé získání finančních prostředků potřebných na uspokojení vybraných soukromých potřeb spotřebitele (např. koupě automobilů, elektroniky, vybavení do domácnosti, nemovitosti a další). Ten za poskytnutí půjčky zaplatí úrok a případně další poplatky spojené s vybraným úvěrem.

Nejčastěji používané druhy úvěru

 

Smlouva o úvěru

Obsahem úvěrové smlouvy se zabývá zákon o spotřebitelském úvěru. Ten určuje povinné údaje, které musí poskytovatel půjčky uvést nejen ve smlouvě o úvěru, ale už v reklamě a nabídkách.

Povinné údaje:

  • RPSN - roční procentní sazba nákladů

  • Úroková sazba

  • Celková výše úvěru

  • Výše splátek

  • Četnost splátek

  • Doba splatnosti

  • Informace o povinnosti uzavřít smlouvu o doplňkové službě související s úvěrem (např. pojištění schopnosti splácet)

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.