Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je úvěr

Úvěr neboli lidově půjčka je hojně využívaná finanční služba, kdy si spotřebitel půjčí peníze dle předem domluvených podmínek u bankovní či nebankovní instituce. Za poskytnutí úvěru spotřebiteli poskytovateli zaplatí odměnu v podobě úrokové sazby.

Kdo poskytuje úvěr

Poskytovatelem úvěru mohou být banky a nebankovní společnosti. Oba typy finančních institucí musí mít příslušnou licenci, která je opravňuje k bankovní činnosti nebo k poskytování nebankovních úvěrů. Licenci uděluje a činnost bank a nebankovních společností v obou případech kontroluje Česká národní banka (ČNB).

K čemu slouží úvěr

Úvěr umožňuje rychlé získání finančních prostředků potřebných na uspokojení vybraných soukromých potřeb spotřebitele (např. koupě automobilů, elektroniky, vybavení do domácnosti, nemovitosti a další). Ten za poskytnutí půjčky zaplatí úrok a případně další poplatky spojené s vybraným úvěrem.

Nejčastěji používané druhy úvěru

 

Smlouva o úvěru

Obsahem úvěrové smlouvy se zabývá zákon o spotřebitelském úvěru. Ten určuje povinné údaje, které musí poskytovatel půjčky uvést nejen ve smlouvě o úvěru, ale už v reklamě a nabídkách.

Povinné údaje:

 
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2