Muž počítá účty

Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

20. 12. 2021
|
Délka čtení: 15 min.

Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

Nastává období, kdy musí šetřit většina domácností. Inflace zdražuje potraviny a spotřební zboží, nahoru jdou ceny pohonných hmot i energií. S narůstající cenou elektřiny a zemního plynu souvisí i vyšší měsíční zálohy, které spotřebitelé pravidelně posílají svým dodavatelům. Ty v podstatě ze dne na den narostly dvojnásobně až trojnásobně. Pro řadu domácností to představuje téměř neřešitelný problém.

O kolik energie zdražují

Domácnostem naroste příští rok podle výpočtů Energetického regulačního úřadu celková cena elektřiny v průměru o téměř pětinu. U plynu by to mělo být asi o čtvrtinu. Navýšení cen už ohlásili velcí hráči, kteří zdražují postupně a pozvolna. Někteří menší dodavatelé pak zvýšili ceny energií o 100 nebo dokonce o 200 procent.

Pro domácnosti s vyšší spotřebou to znamená zásadní nárůst měsíčních záloh za elektřinu a zemní plyn. Dříve platily několik tisíc korun měsíčně, nyní to může být několikanásobně více. Mnohdy přitom nepomohla ani dřívější fixace ceny, protože dodavatelé měli ve smlouvách ustanovení, které jim dovolilo zdražit.

Tématem se proto stávají úspory energií. Pokud ale lidé začnou šetřit – například na termostatu nastaví nižší teplotu vytápění nebo omezí používání některých elektrospotřebičů – promítne se to do výše záloh až po dalším vyúčtování. S ohledem na nižší spotřebu by pak měl dodavatel nastavit i nižší zálohy. To ale neřeší aktuální problém, kdy domácnosti musí sehnat peníze na zaplacení měsíčních záloh.

7 tipů, jak řešit vysoké zálohy

Najít tisíce korun navíc v už tak našponovaném rodinném rozpočtu může být v současné době problém. Přinášíme proto několik tipů, jak situaci řešit.

Státní kompenzace

Vláda přichystala návrh na kompenzace vysokých cen energií. Kabinet se dohodl, že odpustí poplatky za obnovitelné zdroje domácnostem, které mají spotřebu do 3 megawatthodin (MWh), což dělá 1 500 korun ročně.

Současně vláda poslala do sněmovny návrh na snížení DPH na energie, a to z původních 21 procent na nulu. Prozatím tato úleva platí na listopad a prosinec 2021. O dalších měsících se bude ještě jednat.

Pokud vaše energetická společnost zkrachovala a vy jste nyní u dodavatele poslední instance (který mívá zálohy vyšší), potěší vás, že ministerstvo průmyslu a obchodu se společně s Energetickým regulačním úřadem s dodavateli poslední instance dohodli na snížení záloh až o 50 procent. Tato úleva platí na listopad a prosinec 2021.

Správné nastavení záloh

Ať už jste u dodavatele poslední instance, nebo máte klasickou smlouvu s energetickou společností, rozhlédněte se po lepších nabídkách. Výši záloh totiž ovlivňuje i cena, kterou musíte ve výsledku dodavateli zaplatit. Levnější energie ale neznamená nutně ponížení záloh, proto si vše ohlídejte a jakmile přejdete na lepší ceník, požadujte i lepší zálohu.

Obecně platí, že zálohy by měly odpovídat realitě – tedy spotřebě vaší domácnosti a aktuálním cenám. Měsíční záloha by neměla být vyšší než dvanáctina předpokládané celoroční ceny. Pokud je záloha vyšší, požádejte dodavatele o její snížení. Sice není zavázán vám vyhovět, ale Energetický regulační úřad vyzval firmy ke vstřícnosti a ohleduplnosti.

Mimořádná podpora z úřadu práce

Kdo se dostane do finanční tísně, může se obrátit na úřad práce a tam si nechat spočítat, zda dosáhne na pomoc od státu. V některých případech (a záleží na příjmech domácnosti) lze totiž požádat o příspěvek na bydlení nebo o okamžitou mimořádnou pomoc.

  • Příspěvek na bydlení vychází z toho, že by domácnosti žijící v nájemním i vlastním bytě neměly za náklady spojené s bydlením (služby, nájem, energie) vydat více než 30 procent svého příjmu. (V Praze je to 35 procent příjmu.) Přečtěte si podrobnější informace k příspěvku na bydlení.

  • Mimořádnou okamžitou pomoc lze využít v jednorázových případech. Při výpočtu podpory budou úředníci vycházet z informací z ceníků dodavatelů. Bude proto individuální. Podmínky pro přiznání této pomoci podrobně popisuje ministerstvo práce a sociálních věcí.


Počítání peněz - hromádky mincí

Pomoc od zaměstnavatele

Lidí, kteří se ocitli ve svízelné situaci kvůli zdražování energií, je nyní hodně. Úřady práce jsou proto zavalené žádostmi o příspěvky na bydlení i o mimořádnou podporu. Proto může chvíli trvat, než se dostanou k vašemu požadavku. Mezitím můžete zkusit požádat svého zaměstnavatele o zálohu na mzdu. Pomoci může i brigáda navíc.

Splátkový kalendář u dodavatele

Pokud nemáte na zálohy a nedaří se vám problém vyřešit, raději o všem hned informujte svého dodavatele. Stačí zavolat na zákaznickou linku nebo poslat e-mailový dotaz a dodavatel by se vám měl ozvat. Běžným řešením bývá splátkový kalendář, který vám umožní platby rozprostřít podle vašich možností.

Nicméně, zálohu musíte tak jako tak zaplatit. Nejde tedy o její snížení, ale o rozložení do delšího časového úseku.

Půjčka od rodiny a přátel

Jestliže jste opravdu v úzkých, nemůžete čekat na příspěvek z úřadu práce a státní kompenzace je pro vás bezvýznamná, zkuste požádat rodinu nebo přátele o půjčku. Ač máte skvělé vztahy, peníze je mohou narušit, proto sepište smlouvu o půjčce, kde uvedete její výši a podmínky splacení. Termín, kdy máte finance vrátit, dodržte. Mezitím je můžete vydělat třeba na brigádě.

Úvěr jako poslední řešení

Možná se nemáte na koho obrátit, protože všichni jsou v podobné situaci. Potom se jako poslední řešení nabízí půjčka od banky nebo nebankovního poskytovatele. Vyberte si ji ale obezřetně, pročtěte si všechny podmínky. Jednoznačně byste měli vědět, o kolik sumu přeplatíte a kdy musíte peníze vrátit. Půjčte si jen nutné minimum na překlenutí náročného období.

Experti na energetický trh očekávají, že se situace stabilizuje a snad v polovině příštího roku se ceny elektřiny a zemního plynu srovnají. Neztrácejte proto naději.

Jak šetřit energii

  • Zkroťte spotřebu ledničky, jednoho z největších žroutů elektřiny v domácnosti (na spotřebě se podílí až z 20 procent). Správně nastavte teplotu, optimální je 5 °C v chladicí části a -18 C° v mrazáku. Pravidelně lednici odmrazujte. Udržujte ji spíše plnou, protože poloprázdná potřebuje více energie na chlazení.

  • Vypínejte spotřebiče. Například televizi, počítač, kávovar a další zařízení, která mají pohotovostní (stand-by) režim, ve kterém stále odebírají energii, aniž by pracovaly.

  • Energii v kuchyni ušetří používání pokliček. Spotřeba sporáku se zkrátí asi o polovinu. Při ohřevu jídla v mikrovlnce používejte správné nastavení. Myčku zapínejte až když je plná a využívejte noční proud, pokud ho máte.

  • Zhasínejte. Pořiďte si úsporné LED osvětlení, ušetří vám až 80 procent elektřiny. Klasické žárovky naopak promění většinu energie na teplo, jen 5 procent využijí na svícení.

  • Snižte teplotu v interiéru. Je zdravé mít v ložnici kolem 17 °C a v obýváku kolem 20 °C. Pomůže vám svetr navíc, silný koberec nebo teplá domácí obuv.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.