Muž počítá účty

Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

20. 12. 2021
|
Délka: 15 min.

Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

Nastává období, kdy musí šetřit většina domácností. Inflace zdražuje potraviny a spotřební zboží, nahoru jdou ceny pohonných hmot i energií. S narůstající cenou elektřiny a zemního plynu souvisí i vyšší měsíční zálohy, které spotřebitelé pravidelně posílají svým dodavatelům. Ty v podstatě ze dne na den narostly dvojnásobně až trojnásobně. Pro řadu domácností to představuje téměř neřešitelný problém.

Srovnat ceny dodavatelů energií

O kolik energie zdražují

Domácnostem naroste příští rok podle výpočtů Energetického regulačního úřadu celková cena elektřiny v průměru o téměř pětinu. U plynu by to mělo být asi o čtvrtinu. Navýšení cen už ohlásili velcí hráči, kteří zdražují postupně a pozvolna. Někteří menší dodavatelé pak zvýšili ceny energií o 100 nebo dokonce o 200 procent.

Pro domácnosti s vyšší spotřebou to znamená zásadní nárůst měsíčních záloh za elektřinu a zemní plyn. Dříve platily několik tisíc korun měsíčně, nyní to může být několikanásobně více. Mnohdy přitom nepomohla ani dřívější fixace ceny, protože dodavatelé měli ve smlouvách ustanovení, které jim dovolilo zdražit.

Tématem se proto stávají úspory energií. Pokud ale lidé začnou šetřit – například na termostatu nastaví nižší teplotu vytápění nebo omezí používání některých elektrospotřebičů – promítne se to do výše záloh až po dalším vyúčtování. S ohledem na nižší spotřebu by pak měl dodavatel nastavit i nižší zálohy. To ale neřeší aktuální problém, kdy domácnosti musí sehnat peníze na zaplacení měsíčních záloh.

7 tipů, jak řešit vysoké zálohy

Najít tisíce korun navíc v už tak našponovaném rodinném rozpočtu může být v současné době problém. Přinášíme proto několik tipů, jak situaci řešit.

Státní kompenzace

Vláda přichystala návrh na kompenzace vysokých cen energií. Kabinet se dohodl, že odpustí poplatky za obnovitelné zdroje domácnostem, které mají spotřebu do 3 megawatthodin (MWh), což dělá 1 500 korun ročně.

Současně vláda poslala do sněmovny návrh na snížení DPH na energie, a to z původních 21 procent na nulu. Prozatím tato úleva platí na listopad a prosinec 2021. O dalších měsících se bude ještě jednat.

Pokud vaše energetická společnost zkrachovala a vy jste nyní u dodavatele poslední instance (který mívá zálohy vyšší), potěší vás, že ministerstvo průmyslu a obchodu se společně s Energetickým regulačním úřadem s dodavateli poslední instance dohodli na snížení záloh až o 50 procent. Tato úleva platí na listopad a prosinec 2021.

Správné nastavení záloh

Ať už jste u dodavatele poslední instance, nebo máte klasickou smlouvu s energetickou společností, rozhlédněte se po lepších nabídkách. Výši záloh totiž ovlivňuje i cena, kterou musíte ve výsledku dodavateli zaplatit. Levnější energie ale neznamená nutně ponížení záloh, proto si vše ohlídejte a jakmile přejdete na lepší ceník, požadujte i lepší zálohu.

Obecně platí, že zálohy by měly odpovídat realitě – tedy spotřebě vaší domácnosti a aktuálním cenám. Měsíční záloha by neměla být vyšší než dvanáctina předpokládané celoroční ceny. Pokud je záloha vyšší, požádejte dodavatele o její snížení. Sice není zavázán vám vyhovět, ale Energetický regulační úřad vyzval firmy ke vstřícnosti a ohleduplnosti.

Mimořádná podpora z úřadu práce

Kdo se dostane do finanční tísně, může se obrátit na úřad práce a tam si nechat spočítat, zda dosáhne na pomoc od státu. V některých případech (a záleží na příjmech domácnosti) lze totiž požádat o příspěvek na bydlení nebo o okamžitou mimořádnou pomoc.

 • Příspěvek na bydlení vychází z toho, že by domácnosti žijící v nájemním i vlastním bytě neměly za náklady spojené s bydlením (služby, nájem, energie) vydat více než 30 procent svého příjmu. (V Praze je to 35 procent příjmu.) Přečtěte si podrobnější informace k příspěvku na bydlení.

 • Mimořádnou okamžitou pomoc lze využít v jednorázových případech. Při výpočtu podpory budou úředníci vycházet z informací z ceníků dodavatelů. Bude proto individuální. Podmínky pro přiznání této pomoci podrobně popisuje ministerstvo práce a sociálních věcí.


Počítání peněz - hromádky mincí

Pomoc od zaměstnavatele

Lidí, kteří se ocitli ve svízelné situaci kvůli zdražování energií, je nyní hodně. Úřady práce jsou proto zavalené žádostmi o příspěvky na bydlení i o mimořádnou podporu. Proto může chvíli trvat, než se dostanou k vašemu požadavku. Mezitím můžete zkusit požádat svého zaměstnavatele o zálohu na mzdu. Pomoci může i brigáda navíc.

Splátkový kalendář u dodavatele

Pokud nemáte na zálohy a nedaří se vám problém vyřešit, raději o všem hned informujte svého dodavatele. Stačí zavolat na zákaznickou linku nebo poslat e-mailový dotaz a dodavatel by se vám měl ozvat. Běžným řešením bývá splátkový kalendář, který vám umožní platby rozprostřít podle vašich možností.

Nicméně, zálohu musíte tak jako tak zaplatit. Nejde tedy o její snížení, ale o rozložení do delšího časového úseku.

Půjčka od rodiny a přátel

Jestliže jste opravdu v úzkých, nemůžete čekat na příspěvek z úřadu práce a státní kompenzace je pro vás bezvýznamná, zkuste požádat rodinu nebo přátele o půjčku. Ač máte skvělé vztahy, peníze je mohou narušit, proto sepište smlouvu o půjčce, kde uvedete její výši a podmínky splacení. Termín, kdy máte finance vrátit, dodržte. Mezitím je můžete vydělat třeba na brigádě.

Úvěr jako poslední řešení

Možná se nemáte na koho obrátit, protože všichni jsou v podobné situaci. Potom se jako poslední řešení nabízí půjčka od banky nebo nebankovního poskytovatele. Vyberte si ji ale obezřetně, pročtěte si všechny podmínky. Jednoznačně byste měli vědět, o kolik sumu přeplatíte a kdy musíte peníze vrátit. Půjčte si jen nutné minimum na překlenutí náročného období.

Experti na energetický trh očekávají, že se situace stabilizuje a snad v polovině příštího roku se ceny elektřiny a zemního plynu srovnají. Neztrácejte proto naději.

Jak šetřit energii

 • Zkroťte spotřebu ledničky, jednoho z největších žroutů elektřiny v domácnosti (na spotřebě se podílí až z 20 procent). Správně nastavte teplotu, optimální je 5 °C v chladicí části a -18 C° v mrazáku. Pravidelně lednici odmrazujte. Udržujte ji spíše plnou, protože poloprázdná potřebuje více energie na chlazení.

 • Vypínejte spotřebiče. Například televizi, počítač, kávovar a další zařízení, která mají pohotovostní (stand-by) režim, ve kterém stále odebírají energii, aniž by pracovaly.

 • Energii v kuchyni ušetří používání pokliček. Spotřeba sporáku se zkrátí asi o polovinu. Při ohřevu jídla v mikrovlnce používejte správné nastavení. Myčku zapínejte až když je plná a využívejte noční proud, pokud ho máte.

 • Zhasínejte. Pořiďte si úsporné LED osvětlení, ušetří vám až 80 procent elektřiny. Klasické žárovky naopak promění většinu energie na teplo, jen 5 procent využijí na svícení.

 • Snižte teplotu v interiéru. Je zdravé mít v ložnici kolem 17 °C a v obýváku kolem 20 °C. Pomůže vám svetr navíc, silný koberec nebo teplá domácí obuv.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • mlady-par-plati-pres-pocitac
  Osobní finance
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Osobní finance
  22. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Vánoční předsevzetí: Začnu konečně šetřit! Jenže jak na to?

  Novoroční předsevzetí, týkající se financí, si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

 • Pár na vánočních trzích
  Osobní finance
  24. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak se připravit na vánoční výdaje? Sepište si seznam, šetřete a využijte slevových akcí

  Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

 • Žena za počítačem se smlouvou a kalkulačkou
  Osobní finance
  11. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Hypoteční zóna: Internetový prostor, díky němuž máte hypotéku stále nablízku

  Sen o vlastním bydlení musí řada z nás řešit hypotékou, která je závazkem na několik dlouhých (desítek) let. Je tak zcela pochopitelné, že chceme mít parametry hypotéky neustále pod kontrolou. Jak to ale udělat, když se zrovna do banky nedostanete? Řešením je tzv. Hypoteční zóna – unikátní internetový prostor, který klientům umožňuje dokonalý přehled a kontrolu hypotečního úvěru kdykoliv a odkudkoliv.

 • online platba - mobil a notebook
  Osobní finance
  19. října 2021|Monika Šaríková
  Internetbanking versus smartbanking: Znáte rozdíl i možná rizika?

  Vzdálená správa financí, provádění platebních transakcí a dalších bankovních úkonů je již řadu let možné prostřednictvím počítačů a mobilů. Díky internetu nemusíme do banky chodit kvůli každé maličkosti. Jakými způsoby je možné finance spravovat a jaká rizika při tom hrozí?

 • necekane-vydaje
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  17. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

  Za první polovinu letošního roku bylo v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o 13% pokles. Důvodem jsou nejrůznější programy státní pomoci i úvěrová moratoria. Letošní dosavadní maximum počtu nových insolvenčních návrhů připadá na měsíc březen, kdy jich lidé podali 2700. Ve druhém čtvrtletí pak počet návrhů stagnoval na úrovni okolo 2200 měsíčně. Pokud se vás insolvence přímo týká, měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

 • Matka s dcerou šetří do prasátka
  Osobní finance
  09. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Účty a platební karty pro děti: Jaká je jejich nabídka a jsou opravdu bezpečné?

  S návratem nebo nástupem do školních lavic začíná znovu řada rodičů řešit zapeklitou otázku kapesného. Moderní doba si ovšem žádá moderní řešení, a tak spousta rodičů volí namísto hotovosti bankovní účty a platební karty. Jaká je jejich aktuální nabídka a co účty pro děti a bezpečnost vložených prostředků? Podívali jsme se téhle problematice lidově řečeno na zoubek a přinášíme menší přehled a odpovědi na nejčastější otázky.

 • Platba mobilem
  Osobní finance
  27. září 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Kromě klasických plastových kartiček, které nám usnadní výběr hotovosti i placení v prodejnách a získáme je od bank, kde máme veden běžný účet, existují i moderní alternativy. Jednou z nich je společnost Revolut, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s určitým háčkem?

 • Mladý pár a společné finance
  Osobní finance
  25. září 2021|Monika Šaríková
  Stěhujete se do společné domácnosti? Poradíme, jak nejlépe vyřešit finance

  Společně? Každý za sebe? Půl na půl? Otázka, jak nastavit společné finance v páru je zásadní. Může vést ke spokojenému a vyrovnanému soužití i k rozporům vedoucím až k rozchodu. Najděte společnou řeč v oblasti financí ještě předtím, než spolu začnete bydlet.

 • Žena s kreditní kartou
  Osobní finance
  21. září 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Současná koronavirová krize, a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dál a dozvíte se to!

 • Partneři se drží za ruku v přírodě u řeky
  Osobní finance
  Single život vs. život ve vztahu: Jak dokáže zamávat s domácím rozpočtem?

  Přemýšleli jste, čistě pragmaticky – samozřejmě, nad tím, jak dokáže s financemi zamávat single život a život ve vztahu? Pro některé jsou single lidé spíše kariéristi, bohémové nebo jednoduše pohodlní jedinci. Co když jim ale tenhle stav vyhovuje taky po finanční stránce? A je opravdu single život tak výhodný, jak se na první pohled zdá? Podívali jsme se téhle problematice na kloub a přinášíme malé srovnání.

 • Obchodní centrum
  Osobní finance
  Neutrácíte zbytečně, protože neumíte efektivně (u)šetřit? Poradíme!

  Každý z nás dělá denně desítky finančních rozhodnutí. Řešíme, jestli si koupit nové boty, které se nám ve výloze tolik zalíbily, přemítáme, zda na večeři připravit rizoto nebo topinky. Přemýšlíme, jestli ta vysněná dovolená, kterou máme zítra zaplatit, není až příliš velkým soustem pro náš rodinný rozpočet. Co když ale šetříme na nesprávných místech a kvůli tomu nám peníze tečou skrze prsty? Poradíme, jak šetřit efektivně a tam, kde to má smysl!

 • Kuchyně
  Osobní finance
  6 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Chystáte se pronajmout svůj byt? Ještě než podepíšete nájemní smlouvu, měli byste se držet několika zásad pro bezpečný pronájem bytu. Nikdo přece nechce mít problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).