Finanční trh - historická maxima na energetické burze

Energetické burzy zase přepisují svá historická maxima, krachují další dodavatelé. Co bude dál?

28. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Evropské energetické burzy opět překonávají svoje rekordy, které ještě nedávno vypadaly jako definitivní strop. Elektřina a zemní plyn jsou nyní zhruba pětkrát dražší než před rokem. Stabilní dodavatelé přežívají, ale svoje zvýšené náklady přenášejí na spotřebitele. Dvanáct energetických společností současnou krizi nezvládlo. Analytici opatrně předpovídají, že obě komodity v nadcházejícím roce pravděpodobně zlevní.

Úvodem shrňme důvody, proč energie stoupla na ceně: Po covidovém ekonomickém útlumu následovalo hospodářské oživení, vzrostla poptávka, a proto logicky zdražuje nabídka. Uhlí a zemní plyn jsou dokonce nedostatkové –⁠ například slovenské, rakouské, nizozemské nebo ukrajinské plynové zásobníky nyní nejsou naplněné ani z poloviny

Nový plynovod Nord Stream 2 byl sice dokončen, ale zatím nebyl spuštěn, protože jeho provozovatel nesplňuje antimonopolní pravidla Evropské unie. Mezitím zdražily emisní povolenky – uhelná elektrárna dříve zaplatila 850 Kč, ale nyní potřebuje přes 1 800 Kč, aby mohla vyrobit megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Německo přitom plánuje, že do konce roku 2022 uzavře poslední šestici svých jaderných elektráren…

Elektřina a plyn jsou pětkrát dražší než před rokem

Producenti a překupníci uvedené proinflační tlaky vnímají, a proto evropské energetické burzy zdražují. Jenomže počáteční nervozitu vystřídala panika. Podívejme se, kolik stojí megawatthodina elektrické energie, prodávaná na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Meziročně zdražila z 1 138 Kč na 5 599 Kč.

Ceny elektřiny na burze - prosinec 2021

Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)

Ještě rychlejší vývoj sledujeme v plynárenství. Tady megawatthodina stála 411 Kč, ale nyní přijde na 2 150 Kč.

Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)

Obě komodity jsou nyní řádově dražší než před rokem. Dříve jsme jejich jednotkovou cenu počítali ve stokorunách, teď jde o tisícikoruny.

Po Bohemce končí další čeští dodavatelé

Mnozí překupníci mají uzavřené dlouhodobé burzovní kontrakty, takže od elektráren a plynařů ještě nakupují za staré levné ceny. Někteří koncoví dodavatelé však selhali a svoje dodávky ukončili. 

V České republice jde (prozatím) o následující společnosti: Bohemia Energy entity s.r.o., Comfort Energy s.r.o., Energie ČS a.s., Europe Easy Energy a.s., X Energie s.r.o., Kolibřík Energie a.s., A-Plus Energie obchodní a.s. (skončila s plynem), Ray Energy a.s., Microenergy s.r.o., Energie pro Tebe a.s. (skončila s plynem), Český Energetický Dodavatel a.s., Františkovy Energie s.r.o. (skončila s plynem).

Tip: Přečtěte si také článek Změny na energetickém trhu.

Maloobchodní ceny zdražují „jenom” o 47 % a 75 %

Zbylí dodavatelé plní svoje závazky, ale postupně přenášejí svoje rostoucí výdaje na odběratele. Započítejme všechny fakturační poplatky a daně, a srovnejme, jak se meziročně vyvinula průměrná maloobchodní nabídka: Elektřina zdražila o 47 %, na 8 508 Kč/MWh. Zemní plyn podražil o 75 %, na 2 863 Kč/MWh. Mezi jednotlivými dodavateli jsou ovšem výrazné rozdíly. Některé domácnosti zaplatí za elektřinu a zemní plyn méně než 39 000 Kč/rok, jiné utratí přes 59 000 Kč/rok, přestože mají totožnou spotřebu a bydlí ve stejném regionu.

Myslete také na stabilitu (nebo labilitu) svého obchodního partnera. Pokud zkrachuje, automaticky přejdete pod dodavatele poslední instance na nouzový ceník, který odpovídá aktuální burzovní situaci. O přechodu k novému dodavateli energií si přečtěte více v článku Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci.

Zároveň však zvažte, jestli zrovna dneska přijmete dlouhodobý (například tříletý) odběratelský závazek a cenovou fixaci. Česká národní banka předpokládá, že elektřina i zemní plyn zlevní už v nadcházejícím roce 2022 – a potom budou nákupy výhodnější.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.