Finanční trh - historická maxima na energetické burze

Energetické burzy zase přepisují svá historická maxima, krachují další dodavatelé. Co bude dál?

28. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Evropské energetické burzy opět překonávají svoje rekordy, které ještě nedávno vypadaly jako definitivní strop. Elektřina a zemní plyn jsou nyní zhruba pětkrát dražší než před rokem. Stabilní dodavatelé přežívají, ale svoje zvýšené náklady přenášejí na spotřebitele. Dvanáct energetických společností současnou krizi nezvládlo. Analytici opatrně předpovídají, že obě komodity v nadcházejícím roce pravděpodobně zlevní.

Úvodem shrňme důvody, proč energie stoupla na ceně: Po covidovém ekonomickém útlumu následovalo hospodářské oživení, vzrostla poptávka, a proto logicky zdražuje nabídka. Uhlí a zemní plyn jsou dokonce nedostatkové –⁠ například slovenské, rakouské, nizozemské nebo ukrajinské plynové zásobníky nyní nejsou naplněné ani z poloviny

Nový plynovod Nord Stream 2 byl sice dokončen, ale zatím nebyl spuštěn, protože jeho provozovatel nesplňuje antimonopolní pravidla Evropské unie. Mezitím zdražily emisní povolenky – uhelná elektrárna dříve zaplatila 850 Kč, ale nyní potřebuje přes 1 800 Kč, aby mohla vyrobit megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Německo přitom plánuje, že do konce roku 2022 uzavře poslední šestici svých jaderných elektráren…

Elektřina a plyn jsou pětkrát dražší než před rokem

Producenti a překupníci uvedené proinflační tlaky vnímají, a proto evropské energetické burzy zdražují. Jenomže počáteční nervozitu vystřídala panika. Podívejme se, kolik stojí megawatthodina elektrické energie, prodávaná na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Meziročně zdražila z 1 138 Kč na 5 599 Kč.

Ceny elektřiny na burze - prosinec 2021

Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)

Ještě rychlejší vývoj sledujeme v plynárenství. Tady megawatthodina stála 411 Kč, ale nyní přijde na 2 150 Kč.

Zdroj: Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)

Obě komodity jsou nyní řádově dražší než před rokem. Dříve jsme jejich jednotkovou cenu počítali ve stokorunách, teď jde o tisícikoruny.

Po Bohemce končí další čeští dodavatelé

Mnozí překupníci mají uzavřené dlouhodobé burzovní kontrakty, takže od elektráren a plynařů ještě nakupují za staré levné ceny. Někteří koncoví dodavatelé však selhali a svoje dodávky ukončili. 

V České republice jde (prozatím) o následující společnosti: Bohemia Energy entity s.r.o., Comfort Energy s.r.o., Energie ČS a.s., Europe Easy Energy a.s., X Energie s.r.o., Kolibřík Energie a.s., A-Plus Energie obchodní a.s. (skončila s plynem), Ray Energy a.s., Microenergy s.r.o., Energie pro Tebe a.s. (skončila s plynem), Český Energetický Dodavatel a.s., Františkovy Energie s.r.o. (skončila s plynem).

Tip: Přečtěte si také článek Změny na energetickém trhu.

Maloobchodní ceny zdražují „jenom” o 47 % a 75 %

Zbylí dodavatelé plní svoje závazky, ale postupně přenášejí svoje rostoucí výdaje na odběratele. Započítejme všechny fakturační poplatky a daně, a srovnejme, jak se meziročně vyvinula průměrná maloobchodní nabídka: Elektřina zdražila o 47 %, na 8 508 Kč/MWh. Zemní plyn podražil o 75 %, na 2 863 Kč/MWh. Mezi jednotlivými dodavateli jsou ovšem výrazné rozdíly. Některé domácnosti zaplatí za elektřinu a zemní plyn méně než 39 000 Kč/rok, jiné utratí přes 59 000 Kč/rok, přestože mají totožnou spotřebu a bydlí ve stejném regionu.

Myslete také na stabilitu (nebo labilitu) svého obchodního partnera. Pokud zkrachuje, automaticky přejdete pod dodavatele poslední instance na nouzový ceník, který odpovídá aktuální burzovní situaci. O přechodu k novému dodavateli energií si přečtěte více v článku Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci.

Zároveň však zvažte, jestli zrovna dneska přijmete dlouhodobý (například tříletý) odběratelský závazek a cenovou fixaci. Česká národní banka předpokládá, že elektřina i zemní plyn zlevní už v nadcházejícím roce 2022 – a potom budou nákupy výhodnější.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.