peníze zásuvka energie

Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci

20. 10. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Evropské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněné jenom ze 77 %, podstatně méně než vloni touto dobou. Palivo potřebují domácnosti, ale i tepelné elektrárny, a proto energetické burzy skokově zdražily. Dodavatelé chystají nové ceníky, a někteří dočasně odmítají další zájemce. Pokud chcete výhodnější tarif, neotálejte a vyplňte internetový formulář. Přitom zachovejte klid, doma si nadále rozsvítíte i zatopíte.

V říjnu bývají evropské zásobníky zemního plynu skoro plné, vloni i předloni touto dobou měly využito více než 95 % svého objemu. Surovinu dodávají především ruské těžební společnosti, které však letos zpomalily. Evropské zásobníky jsou proto nyní naplněné pouze ze 77 %, což zneklidňuje překupníky i plynové elektrárny. Plyn a elektřina skokově zdražily – nejdříve na burze, nyní na maloobchodním trhu.

Prodejci vás nemusejí přijmout, nejde-li o DPI

Po končících dodavatelích zůstaly statisíce odběrných míst, která jsou dočasně převedena pod dodavatele poslední instance (DPI): ČEZ ProdejE.ON EnergiiPražskou energetikuinnogy Energii, nebo Pražskou plynárenskou. Zde dostanou elektřinu a plyn za aktuální velkoobchodní ceny, tedy draze. Dotčené domácnosti a firmy mají maximálně 6 měsíců, aby si našly nového dodavatele. Proto nyní poptávka převyšuje nad nabídkou. 

Dodavatelé jsou přetížení. Na jejich telefonických linkách pravděpodobně uslyšíte automatickou výzvu, abyste čekali na živého operátora či vyplnili poptávkový formulář. Mnozí dodavatelé přechodně odmítají nové odběratele, protože vyprodali všechnu energii, kterou mají objednanou od elektráren a těžařů. Buďto čekají, až ceny klesnou, nebo chystají nové dražší ceníky.

Pojďte nejrychlejší cestou, přes on-line formulář

Jakmile najdete levnějšího a férového dodavatele, neztrácejte čas. Vyplňte poptávkový internetový formulářpoptávkový internetový formulář a připojte všechny požadované dokumenty. Obchodní společnosti musejí chránit vaše osobní údaje, takže požadují pouze nezbytnosti – například vaše poslední vyúčtování apod. Kvůli chybějícím dokumentům nebo chybným informacím můžete být odmítnuti, protože vás předběhnou jiní zájemci. 

Nevýhodu mají dlužníci. Pokud chcete zpátky ke svému starému dodavateli, kterému dlužíte zálohy nebo jiné dřívější nedoplatky, očekávejte negativní odpověď. 
Smlouva každopádně platí teprve, jakmile souhlasí obě smluvní strany. První se obvykle podepisuje zákazník, prodejce následuje jako druhý. Takže vyplňte všechny požadované formality a potom počkejte, jestli preferovaný dodavatel vaše odběrné místo přijme.

Energii dostanete, a zase může zlevnit 

V normálních časech soupeří dodavatelé o odběratele, nyní se úlohy obrátily. Nabídky ubývají, některé dnešní poptávky jsou odmítány. Ale zachovejte klid. Elektřina a plyn sice zdražily, ale nadále jsou dostupné. Dodavatelé poslední instance nikoho neodmítají, podle zákona musejí převzít každého poctivého opuštěného maloodběratele. Ruští exportéři mezitím čekají na spuštění nového plynovodu Nord Stream 2 a slibují, že svoje dodávky zase zvýší minimálně na loňskou úroveň. Potom pravděpodobně plyn i elektřina zase zlevní. 

Pokud platíte průměrnou nebo levnou cenu, počkejte, až se energetický trh uklidní. Průběžně sledujte dostupné alternativy, kterých bude postupně přibývat. Dodavatelé dlouhodobě stojí o každého zákazníka a až se vrátíme do normálu, opět vás zahrnou výhodnými nabídkami.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?