peníze zásuvka energie

Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci

20. 10. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Evropské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněné jenom ze 77 %, podstatně méně než vloni touto dobou. Palivo potřebují domácnosti, ale i tepelné elektrárny, a proto energetické burzy skokově zdražily. Dodavatelé chystají nové ceníky, a někteří dočasně odmítají další zájemce. Pokud chcete výhodnější tarif, neotálejte a vyplňte internetový formulář. Přitom zachovejte klid, doma si nadále rozsvítíte i zatopíte.

V říjnu bývají evropské zásobníky zemního plynu skoro plné, vloni i předloni touto dobou měly využito více než 95 % svého objemu. Surovinu dodávají především ruské těžební společnosti, které však letos zpomalily. Evropské zásobníky jsou proto nyní naplněné pouze ze 77 %, což zneklidňuje překupníky i plynové elektrárny. Plyn a elektřina skokově zdražily – nejdříve na burze, nyní na maloobchodním trhu.

Prodejci vás nemusejí přijmout, nejde-li o DPI

Po končících dodavatelích zůstaly statisíce odběrných míst, která jsou dočasně převedena pod dodavatele poslední instance (DPI): ČEZ ProdejE.ON EnergiiPražskou energetikuinnogy Energii, nebo Pražskou plynárenskou. Zde dostanou elektřinu a plyn za aktuální velkoobchodní ceny, tedy draze. Dotčené domácnosti a firmy mají maximálně 6 měsíců, aby si našly nového dodavatele. Proto nyní poptávka převyšuje nad nabídkou. 

Dodavatelé jsou přetížení. Na jejich telefonických linkách pravděpodobně uslyšíte automatickou výzvu, abyste čekali na živého operátora či vyplnili poptávkový formulář. Mnozí dodavatelé přechodně odmítají nové odběratele, protože vyprodali všechnu energii, kterou mají objednanou od elektráren a těžařů. Buďto čekají, až ceny klesnou, nebo chystají nové dražší ceníky.

Pojďte nejrychlejší cestou, přes on-line formulář

Jakmile najdete levnějšího a férového dodavatele, neztrácejte čas. Vyplňte poptávkový internetový formulář a připojte všechny požadované dokumenty. Obchodní společnosti musejí chránit vaše osobní údaje, takže požadují pouze nezbytnosti – například vaše poslední vyúčtování apod. Kvůli chybějícím dokumentům nebo chybným informacím můžete být odmítnuti, protože vás předběhnou jiní zájemci. 

Nevýhodu mají dlužníci. Pokud chcete zpátky ke svému starému dodavateli, kterému dlužíte zálohy nebo jiné dřívější nedoplatky, očekávejte negativní odpověď. 
Smlouva každopádně platí teprve, jakmile souhlasí obě smluvní strany. První se obvykle podepisuje zákazník, prodejce následuje jako druhý. Takže vyplňte všechny požadované formality a potom počkejte, jestli preferovaný dodavatel vaše odběrné místo přijme.

Energii dostanete, a zase může zlevnit 

V normálních časech soupeří dodavatelé o odběratele, nyní se úlohy obrátily. Nabídky ubývají, některé dnešní poptávky jsou odmítány. Ale zachovejte klid. Elektřina a plyn sice zdražily, ale nadále jsou dostupné. Dodavatelé poslední instance nikoho neodmítají, podle zákona musejí převzít každého poctivého opuštěného maloodběratele. Ruští exportéři mezitím čekají na spuštění nového plynovodu Nord Stream 2 a slibují, že svoje dodávky zase zvýší minimálně na loňskou úroveň. Potom pravděpodobně plyn i elektřina zase zlevní. 

Pokud platíte průměrnou nebo levnou cenu, počkejte, až se energetický trh uklidní. Průběžně sledujte dostupné alternativy, kterých bude postupně přibývat. Dodavatelé dlouhodobě stojí o každého zákazníka a až se vrátíme do normálu, opět vás zahrnou výhodnými nabídkami.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?