Blog
Energie
peníze zásuvka energie

Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci

20. října 2021|Petr Woff|

Evropské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněné jenom ze 77 %, podstatně méně než vloni touto dobou. Palivo potřebují domácnosti, ale i tepelné elektrárny, a proto energetické burzy skokově zdražily. Dodavatelé chystají nové ceníky, a někteří dočasně odmítají další zájemce. Pokud chcete výhodnější tarif, neotálejte a vyplňte internetový formulář. Přitom zachovejte klid, doma si nadále rozsvítíte i zatopíte.

V říjnu bývají evropské zásobníky zemního plynu skoro plné, vloni i předloni touto dobou měly využito více než 95 % svého objemu. Surovinu dodávají především ruské těžební společnosti, které však letos zpomalily. Evropské zásobníky jsou proto nyní naplněné pouze ze 77 %, což zneklidňuje překupníky i plynové elektrárny. Plyn a elektřina skokově zdražily – nejdříve na burze, nyní na maloobchodním trhu.

Porovnat ceny energií

Prodejci vás nemusejí přijmout, nejde-li o DPI

Po končících dodavatelích zůstaly statisíce odběrných míst, která jsou dočasně převedena pod dodavatele poslední instance (DPI): ČEZ ProdejE.ON EnergiiPražskou energetikuinnogy Energii, nebo Pražskou plynárenskou. Zde dostanou elektřinu a plyn za aktuální velkoobchodní ceny, tedy draze. Dotčené domácnosti a firmy mají maximálně 6 měsíců, aby si našly nového dodavatele. Proto nyní poptávka převyšuje nad nabídkou. 

Dodavatelé jsou přetížení. Na jejich telefonických linkách pravděpodobně uslyšíte automatickou výzvu, abyste čekali na živého operátora či vyplnili poptávkový formulář. Mnozí dodavatelé přechodně odmítají nové odběratele, protože vyprodali všechnu energii, kterou mají objednanou od elektráren a těžařů. Buďto čekají, až ceny klesnou, nebo chystají nové dražší ceníky.

Pojďte nejrychlejší cestou, přes on-line formulář

Jakmile najdete levnějšího a férového dodavatele, neztrácejte čas. Vyplňte poptávkový internetový formulářpoptávkový internetový formulář a připojte všechny požadované dokumenty. Obchodní společnosti musejí chránit vaše osobní údaje, takže požadují pouze nezbytnosti – například vaše poslední vyúčtování apod. Kvůli chybějícím dokumentům nebo chybným informacím můžete být odmítnuti, protože vás předběhnou jiní zájemci. 

Nevýhodu mají dlužníci. Pokud chcete zpátky ke svému starému dodavateli, kterému dlužíte zálohy nebo jiné dřívější nedoplatky, očekávejte negativní odpověď. 
Smlouva každopádně platí teprve, jakmile souhlasí obě smluvní strany. První se obvykle podepisuje zákazník, prodejce následuje jako druhý. Takže vyplňte všechny požadované formality a potom počkejte, jestli preferovaný dodavatel vaše odběrné místo přijme.

Energii dostanete, a zase může zlevnit 

V normálních časech soupeří dodavatelé o odběratele, nyní se úlohy obrátily. Nabídky ubývají, některé dnešní poptávky jsou odmítány. Ale zachovejte klid. Elektřina a plyn sice zdražily, ale nadále jsou dostupné. Dodavatelé poslední instance nikoho neodmítají, podle zákona musejí převzít každého poctivého opuštěného maloodběratele. Ruští exportéři mezitím čekají na spuštění nového plynovodu Nord Stream 2 a slibují, že svoje dodávky zase zvýší minimálně na loňskou úroveň. Potom pravděpodobně plyn i elektřina zase zlevní. 

Pokud platíte průměrnou nebo levnou cenu, počkejte, až se energetický trh uklidní. Průběžně sledujte dostupné alternativy, kterých bude postupně přibývat. Dodavatelé dlouhodobě stojí o každého zákazníka a až se vrátíme do normálu, opět vás zahrnou výhodnými nabídkami.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).