Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Silová elektřina

Co je silová elektřina?

Silová elektřina je pojem, který se používá ve vyúčtování elektřiny a označuje to, kolik elektrické energie jste vlastně odebrali. Jedná se v podstatě o komoditu, kterou obchodují dodavatelé na burze a poté putuje až do vaší domácnosti.

Tento pojem je používán od roku 2006, a to v souvislosti s několika změnami ve vyúčtování elektřiny. Ve svém vyúčtování najdete spotřebu silové elektřiny v megawatthodinách a dále pevný poplatek podle vámi zvolené produktové řady.

Jak vzniká cena silové elektřiny?

Cena elektřiny, kterou každý měsíc hradíte, je složena ze dvou složek – regulované a neregulované. Silová elektřina spadá do takzvané neregulované části ceny, kterou určuje každý dodavatel  individuálně.

Celková cena silové elektřiny závisí na spotřebě, pevné částce za odběrné místo a ceně za každou spotřebovanou megawatthodinu. Pokud odebíráte elektřinu ve dvoutarifní distribuční sazbě, bude spotřeba silové elektřiny rozdělená ještě na vysoký tarif a nízký tarif.

Srovnat dodavatele elektřiny

Aktuální cena silové elektřiny – který dodavatel nabízí tu nejnižší?

Dodavatelé nakupují elektřinu na velkoobchodní burze, což do velké míry určuje konečnou cenu silové elektřiny. Roli může hrát i cenová politika dodavatele, jeho náklady na provoz a další poplatky. Aktuální cenu silové elektřiny u každého dodavatele snadno zjistíte v přehledném online srovnání.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.