Blog
Energie
Instalování fotovoltaiky

Fotovoltaika na střechu: Panely nebo střešní krytina?

08. listopadu 2020|Jana Březinová|

Úspora na účtech za elektřinu a přínos pro životní prostředí – to mají společné jak fotovoltaické panely, tak solární tašky. Které řešení je lepší jako fotovoltaika pro rodinné domy? Podívejte se na výhody a nevýhody obou variant.

Fotovoltaické panely jsou klasika

Při vybírání fotovoltaiky pro rodinné domy patří panely obvykle k prvnímu řešení, po kterém domácnost sáhne. Technologie se využívá již mnoho let a spolehlivě pokryje potřeby běžných rodinných domů i v mírném klimatu, které u nás vládne.

Aby systém fungoval s dostatečnou účinností, je důležité fotovoltaiku správně navrhnout a umístit. V České republice je ideální orientace směrem na jih, případně jihovýchod nebo jihozápad. Optimální sklon panelů činí 35°. Nevýhodou klasických solárních panelů je, že musí být kompletně na slunci. V případě zastínění střechy kvůli okolním stavbám nebo stromům nefunguje systém efektivně.

Spočítat ceny elektřiny

Jaké druhy panelů se instalují na rodinné domy?

Nejrozšířenější jsou fotovoltaické panely z křemíku, které se vyrábí z monokrystalického nebo polykrystalického křemíku. Na povrchu panelů je ochranná vrstva ze skla nebo plastu. Princip jejich fungování je jednoduchý – využívají tzv. fotoelektrický jev. Sluneční záření působí na polovodič z křemíku. Pomocí fotonů z něj vyráží elektrony, a tak vzniká elektrické napětí.

Fotovoltaika pro rodinné domy ve formě střešní krytiny

Solární tašky byly uvedeny na trh v roce 2017 společností Tesla a dodnes představují spíše okrajové řešení. Přesto se jedná o zajímavou variantu fotovoltaiky pro rodinné domy. Největší výhoda solárních tašek spočívá v jejich vzhledu – fotovoltaický panel je integrován přímo do střešní krytiny, a tak není na první pohled vůbec poznat, že je na střeše instalována solární elektrárna.

Jaké další výhody mají solární tašky?

Kromě estetického vzhledu mají solární tašky oproti klasickým solárním panelům další výhody. Solární střešní krytina má vysokou tvrdost, a tak je odolnější než běžné tašky. Tenkovrstvé provedení dokáže také lépe pracovat při oblačném počasí nebo při zastínění části střechy.

Porovnání výkonu

Po uvedení na trh se solární tašky velké obliby nedočkaly – zákazníci nechtěli platit vyšší ceny za nižší výkon, než dosahovaly běžné panely. S tím je teď ale konec. Za několik let se výkon solární krytiny vyrovnal panelům. Matoucí však zůstává přepočet na metr čtvereční krytiny, protože jinak se výkon fotovoltaiky udává v přepočtu na panel (1,6 m2). Na trhu najdete střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2, což odpovídá výkonu 342,4 Wp/panel, přičemž maximální výkon střešních panelů momentálně dosahuje kolem 360 Wp.

Jsou solární tašky skutečně dražší?

Dalším velkým otazníkem bývá výhodnost solárních tašek. Vyšponované ceny v roce 2017 už jsou minulostí, za tři roky cena poklesla asi na polovinu. Oproti ceně běžné fotovoltaiky pro rodinné domy se tak výrazně neliší, pokud vezmeme cenu solární elektrárny a kvalitní střešní krytiny.

Například instalace fotovoltaiky integrované do střešní krytiny pro rodinný dům, kde bydlí čtyřčlenná rodina se spotřebou 5,5 MWh, o výkonu 3,6 kWp, by vyšla na necelých 400 tisíc korun včetně montáže a DPH. Za běžné fotovoltaické panely byste zaplatili přibližně polovinu. V úvahu bereme variantu s ukládáním přebytku do ohřevu teplé užitkové vody, řešení s akumulací by bylo pochopitelně dražší. Jak u panelů, tak solárních tašek můžete získat na nákup fotovoltaiky dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Solární tašky jsou krokem do neznáma

Je pro rodinný dům výhodnější pořízení panelů nebo integrované fotovoltaiky? Vždy záleží na konkrétních podmínkách. Výkon a ceny obou řešení se v podstatě vyrovnaly, přičemž solární tašky poskytují vyšší efektivitu u částečně zastíněných střech a lepší estetický dojem. Na druhou stranu je důležité zmínit, že se jedná o technologicky nové řešení – prodávají se teprve tři roky.

Do budoucna může být zajímavou variantou rovněž fotovoltaika ve formě fólií nebo nátěrů. Výzkum jde rychle dopředu, a tak bychom se za pár let mohli dočkat ještě více možností, jak si vytvořit energeticky soběstačnou domácnost.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).