Revizní technik kontroluje kotel

Zjistěte vše o revizi a kontrole kotlů

19. 6. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Revize kotle, servis kotle nebo kontrola kotle? Nejste si jistí, jaké povinnosti se na vás vztahují? Bohužel v názvosloví vzniká zmatek, protože laická veřejnost tyto pojmy volně zaměňuje. Dnes to konečně uvedeme na pravou míru!

Majitelé elektrokotlů mají výjimku

Ať jste majitelem plynového kotle nebo kotle na tuhá paliva, musíte ze zákona provádět pravidelné revize a kontroly. Jediný, kdo se této povinnosti vyhne, jsou majitelé elektrokotlů. V nich neprobíhá žádné spalování, a tak není nutná revize kotle, ani spalinových cest či komínů – žádné totiž neexistují. V dalším textu se proto budeme věnovat plynovým kotlům a kotlům na tuhá paliva.

Revize plynových kotlů

Existují dva typy revizí plynových kotlů:

 • výchozí revize plynových kotlů,

 • provozní revize plynových kotlů.

Výchozí revize plynových kotlů je povinná pro všechna zařízení před jejich uvedením do provozu. Výchozí revizi provádí revizní technik a zjišťuje při ní především těsnost rozvodů plynu a správnost instalace plynového kotle. Revizní zprávu obdržíte od technika ihned po provedení zkoušek – bez tohoto dokumentu nesmíte plynový kotel začít používat.

Provozní revize plynových kotlů není pro domácnosti a fyzické osoby povinná – každé tři roky ji musí provádět pouze právnické osoby a podnikatelé. Přesto lze pravidelnou revizi kotle jedině doporučit. Revizní technik při ní zkontroluje nejen bezpečnost plynového kotle, ale také těsnost potrubí a funkčnost uzávěrů plynu.

Servis plynových kotlů

Servis kotlů provádí proškolený servisní technik, který se specializuje na vybranou značku kotle. Výrobci kotlů obvykle spolupracují se smluvními firmami, které vám kotel nejdříve nainstalují a následně se starají také o jeho pravidelnou údržbu. I když není servis kotlů povinný, je velmi důležitý pro správnou funkčnost a dlouhou životnost zařízení. Většina výrobců doporučuje provádět servisní prohlídku každý rok. Pokud jste si dohodli prodlouženou záruku, může být každoroční servis kotle podmínkou pro její čerpání.

Servisní prohlídka zahrnuje čištění a seřízení kotle, případně drobné opravy. Cílem servisu kotlů je bezpečný, ale rovněž úsporný provoz zařízení. Zanesený kotel má totiž vyšší spotřebu plynu. Na rozdíl od revize plynového kotle ale servisní technik nekontroluje rozvody ani uzávěry plynu, a právě proto je vhodné neopomíjet ani jednu z těchto kontrol.

Revize kotlů na tuhá paliva

Revize kotlů na tuhá paliva se vztahuje na kotle s příkonem 10–300 kW napojené na teplovodní soustavu vytápění, krby a kamna s výměníkem. Informaci o příkonu kotle zjistíte na výrobním štítku, případně v návodu k instalaci a obsluze. K revizní kontrole musí dojít každé tři roky. Původně byla tato lhůta stanovená zákonem z roku 2016 o rok kratší.

Obecní úřad má právo požadovat předložení dokladu o provedení revize. V případě neposkytnutí dokladu hrozí fyzickým osobám pokuta až 20 tisíc korun, u právnických osob a podnikatelů dokonce 50 tisíc korun. Revize kotlů na tuhá paliva provádí tzv. odborně způsobilé osoby (OZO), tedy technici proškolení přímo daným výrobcem kotle. Pokud není konkrétní výrobce schopný zajistit technika (není v rozumné vzdálenosti, kotel se již nevyrábí apod.), může revizi provést i odborně způsobilá osoba jiného výrobce.

Vyhledání odborně způsobilých osob je mnohem snazší než v minulosti. V lednu 2020 za tímto účelem spustilo Ministerstvo životního prostředí online databázi OZO.

Servisní kontrola kotlů na pevná paliva

Kromě povinné revize kotlů na tuhá paliva se doporučuje každý rok provádět servis kotlů. Tuto činnost má na starosti opět osoba proškolená výrobcem. V rámci ušetření nákladů je ideální, když servisní kontrola kotlů na pevná paliva proběhne paralelně s revizí.

Schovejte si doklady o revizích a servisování kotlů

Bez ohledu na to, jaký typ revize či kontroly odborný technik vykoná, by vám měl na konci vystavit nejen daňový doklad, ale také protokol – například u revize kotlů na tuhá paliva se jedná o Doklad o kontrole. V něm naleznete podrobnosti o výsledcích revize. Doklady, které vám technici vystaví, si schovejte. Může si je vyžádat příslušný obecní úřad. Hodit se vám budou rovněž v případě vzniku pojistné události.

Nezapomínejte na komín a spalinové cesty

Revize a servis kotlů nejsou to jediné, co vás čeká. Kontrola je nutná i u komína a spalinových cest. Jak u kotlů na pevná paliva, tak u plynových kotlů musíte jako majitel zajistit odbornou kontrolu jednou ročně. Spalinové cesty kotlů na pevná paliva by navíc měly být třikrát (při sezónním provozu dvakrát) do roka vyčištěny. Čištění na rozdíl od kontroly můžete vykonat svépomocí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Zastřešený zahradní bazén
  27. července 2023|Petr Woff
  Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

  Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.