Muž reguluje teplotu na radiátoru

Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

19. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

Komfortní a levné vytápění, navíc poměrně šetrné k životnímu prostředí – to bylo ještě donedávna topení zemním plynem. Kvůli válce na Ukrajině se však ceny plynu šplhají do nevídaných výšin a ani není jisté, že plynu bude na zimu dost. Proto se nejspíš i vy porozhlížíte, jak na vytápění plynem ušetřit.

Snižte teplotu na termostatu

Mnoho lidí si užívá, že může i v zimě chodit doma v kraťasech a tričku, a to díky výkonnému topení. Nicméně z hlediska nákladů na vytápění plynem je moudřejší obléct si kalhoty a svetr a snížit teplotu na termostatu. Přetápění neslouží ani vašemu zdraví, protože vysušuje vzduch, a tím pádem jsou vaše dýchací cesty náchylnější na onemocnění.

Příjemná pocitová teplota je velmi individuální, například děti a starší osoby vyžadují větší teplo. Všeobecně platí, že v obývaných místnostech stačí topit na 19–21 °C. Ještě o pár stupňů méně můžete nastavit v ložnici, v kuchyni a na chodbách.

Zejména při vytápění bytu plynem není třeba mít radiátory naplno. Díky tomu, že se byty navzájem izolují a zpravidla máte jen jednu až dvě venkovní stěny, můžete udržovat teplotu kolem 20 stupňů při poměrně nízkých nákladech na vytápění.

Věděli jste...

Každý stupeň nad dvacet stupňů Celsia může představovat až 6 procent spotřeby navíc.

Neplýtvejte teplem

Další úspory dosáhnete, když nebudete teplem plýtvat tam, kde není potřeba. Vypněte radiátory v místnostech, které nepoužíváte. Zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi.

Nenechte teplo zbytečně unikat ani větráním. V zimních měsících byste měli větrat krátce a intenzivně. Zapomeňte na ventilačku – ta jen ochlazuje stěny a vzduch nevymění. Raději otevřete okna na několik minut dokořán a udělejte průvan.

Náklady na vytápění plynem mohou zvyšovat také různé netěsnosti. Zkontrolujte těsnění oken a dveří. Skla můžete opatřit izolační fólií. Utěsněte nepoužívané komíny a další otvory, kudy uniká drahocenné teplo.

Využijte teplo na maximum

Další způsob, jak zlevnit vytápění domu plynem, spočívá v maximálním využití tepla, které sálá z radiátorů. Umístěte nábytek tak, aby nebránil průchodu tepla od radiátoru. Zkraťte záclony a závěsy, aby nepřekrývaly radiátory. Nesušte na topných tělesech prádlo. Využít můžete také odrazové fólie za radiátory.

Na začátku topné sezóny byste měli také odvzdušnit radiátory a doplnit vodu do otopné soustavy.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za vytápění plynem?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Udržujte kotel v kondici

Spotřebu plynu na vytápění může zvyšovat i váš kotel. Každoročně byste měli nechat provést servis kotle. Technik kotel vyčistí a seřídí, aby spaloval plyn optimálně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest.

Zamyslete se rovněž nad tím, jak starý je váš současný plynový kotel. Výměnou starého kusu za modernější kondenzační kotel můžete ušetřit až 30 procent plynu. Kondenzační kotel totiž dokáže využít energii ze spalin pro předehřátí otopné vody. Díky tomu dosahuje účinnosti přes 100 %.

Pořídit nový způsob vytápění?

Právě v případech, kdy topíte ještě starým atmosférickým kotlem, se vyplatí přemýšlet nad alternativním způsobem vytápění. Zdá se, že cena topení plynem výrazně neklesne ani v příštích letech. I vláda se k němu staví skepticky – například vyřadila nákup plynového kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Jako alternativa se nabízí například vytápění tepelným čerpadlem. To odebírá teplo z okolního prostředí (vzduchu, vody, země), a tím pokrývá až 75 % spotřeby energie. Jen 25 % tak tvoří spotřeba elektřiny, kterou si však můžete vyrobit sami za pomoci solárních panelů. Srovnání nákladů na vytápění si můžete udělat pomocí různých kalkulaček na internetu.

Šetřete i na vaření a ohřevu vody

Vytápění tvoří v domácnosti až 75 procent celkové spotřeby plynu, menší část pak připadá na vaření a ohřev vody. Jak dosáhnout úspory v těchto oblastech?

 • Nastavte bojler jen na 50 °C.

 • Volte při vaření hrnec s průměrem dna, který odpovídá velikosti hořáku.

 • Používejte pokličky, případně tlakový hrnec.

 • Věnujte sporáku pravidelnou péči a čistěte jeho hořáky.

 • Pro ohřev vody dejte přednost rychlovarné konvici.

 • Úspory dosáhnete i včasným vypnutím plynové trouby. Troubu vypněte pár minut před tím, než z ní vytáhnete pokrm.

Kalkulačka cen plynu

Porovnejte si dodavatele plynu

Náklady na vytápění bytu nebo domu plynem můžete snížit také změnou dodavatele plynu. Porovnejte si jednotlivé dodavatele plynu mezi sebou a vyberte si toho, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.