Muž reguluje teplotu na radiátoru

Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

19. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

Komfortní a levné vytápění, navíc poměrně šetrné k životnímu prostředí – to bylo ještě donedávna topení zemním plynem. Kvůli válce na Ukrajině se však ceny plynu šplhají do nevídaných výšin a ani není jisté, že plynu bude na zimu dost. Proto se nejspíš i vy porozhlížíte, jak na vytápění plynem ušetřit.

Snižte teplotu na termostatu

Mnoho lidí si užívá, že může i v zimě chodit doma v kraťasech a tričku, a to díky výkonnému topení. Nicméně z hlediska nákladů na vytápění plynem je moudřejší obléct si kalhoty a svetr a snížit teplotu na termostatu. Přetápění neslouží ani vašemu zdraví, protože vysušuje vzduch, a tím pádem jsou vaše dýchací cesty náchylnější na onemocnění.

Příjemná pocitová teplota je velmi individuální, například děti a starší osoby vyžadují větší teplo. Všeobecně platí, že v obývaných místnostech stačí topit na 19–21 °C. Ještě o pár stupňů méně můžete nastavit v ložnici, v kuchyni a na chodbách.

Zejména při vytápění bytu plynem není třeba mít radiátory naplno. Díky tomu, že se byty navzájem izolují a zpravidla máte jen jednu až dvě venkovní stěny, můžete udržovat teplotu kolem 20 stupňů při poměrně nízkých nákladech na vytápění.

Věděli jste...

Každý stupeň nad dvacet stupňů Celsia může představovat až 6 procent spotřeby navíc.

Neplýtvejte teplem

Další úspory dosáhnete, když nebudete teplem plýtvat tam, kde není potřeba. Vypněte radiátory v místnostech, které nepoužíváte. Zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi.

Nenechte teplo zbytečně unikat ani větráním. V zimních měsících byste měli větrat krátce a intenzivně. Zapomeňte na ventilačku – ta jen ochlazuje stěny a vzduch nevymění. Raději otevřete okna na několik minut dokořán a udělejte průvan.

Náklady na vytápění plynem mohou zvyšovat také různé netěsnosti. Zkontrolujte těsnění oken a dveří. Skla můžete opatřit izolační fólií. Utěsněte nepoužívané komíny a další otvory, kudy uniká drahocenné teplo.

Využijte teplo na maximum

Další způsob, jak zlevnit vytápění domu plynem, spočívá v maximálním využití tepla, které sálá z radiátorů. Umístěte nábytek tak, aby nebránil průchodu tepla od radiátoru. Zkraťte záclony a závěsy, aby nepřekrývaly radiátory. Nesušte na topných tělesech prádlo. Využít můžete také odrazové fólie za radiátory.

Na začátku topné sezóny byste měli také odvzdušnit radiátory a doplnit vodu do otopné soustavy.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za vytápění plynem?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Udržujte kotel v kondici

Spotřebu plynu na vytápění může zvyšovat i váš kotel. Každoročně byste měli nechat provést servis kotle. Technik kotel vyčistí a seřídí, aby spaloval plyn optimálně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest.

Zamyslete se rovněž nad tím, jak starý je váš současný plynový kotel. Výměnou starého kusu za modernější kondenzační kotel můžete ušetřit až 30 procent plynu. Kondenzační kotel totiž dokáže využít energii ze spalin pro předehřátí otopné vody. Díky tomu dosahuje účinnosti přes 100 %.

Pořídit nový způsob vytápění?

Právě v případech, kdy topíte ještě starým atmosférickým kotlem, se vyplatí přemýšlet nad alternativním způsobem vytápění. Zdá se, že cena topení plynem výrazně neklesne ani v příštích letech. I vláda se k němu staví skepticky – například vyřadila nákup plynového kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Jako alternativa se nabízí například vytápění tepelným čerpadlem. To odebírá teplo z okolního prostředí (vzduchu, vody, země), a tím pokrývá až 75 % spotřeby energie. Jen 25 % tak tvoří spotřeba elektřiny, kterou si však můžete vyrobit sami za pomoci solárních panelů. Srovnání nákladů na vytápění si můžete udělat pomocí různých kalkulaček na internetu.

Šetřete i na vaření a ohřevu vody

Vytápění tvoří v domácnosti až 75 procent celkové spotřeby plynu, menší část pak připadá na vaření a ohřev vody. Jak dosáhnout úspory v těchto oblastech?

 • Nastavte bojler jen na 50 °C.

 • Volte při vaření hrnec s průměrem dna, který odpovídá velikosti hořáku.

 • Používejte pokličky, případně tlakový hrnec.

 • Věnujte sporáku pravidelnou péči a čistěte jeho hořáky.

 • Pro ohřev vody dejte přednost rychlovarné konvici.

 • Úspory dosáhnete i včasným vypnutím plynové trouby. Troubu vypněte pár minut před tím, než z ní vytáhnete pokrm.

Kalkulačka cen plynu

Porovnejte si dodavatele plynu

Náklady na vytápění bytu nebo domu plynem můžete snížit také změnou dodavatele plynu. Porovnejte si jednotlivé dodavatele plynu mezi sebou a vyberte si toho, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?