Muž reguluje teplotu na radiátoru

Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

19. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

Komfortní a levné vytápění, navíc poměrně šetrné k životnímu prostředí – to bylo ještě donedávna topení zemním plynem. Kvůli válce na Ukrajině se však ceny plynu šplhají do nevídaných výšin a ani není jisté, že plynu bude na zimu dost. Proto se nejspíš i vy porozhlížíte, jak na vytápění plynem ušetřit.

Snižte teplotu na termostatu

Mnoho lidí si užívá, že může i v zimě chodit doma v kraťasech a tričku, a to díky výkonnému topení. Nicméně z hlediska nákladů na vytápění plynem je moudřejší obléct si kalhoty a svetr a snížit teplotu na termostatu. Přetápění neslouží ani vašemu zdraví, protože vysušuje vzduch, a tím pádem jsou vaše dýchací cesty náchylnější na onemocnění.

Příjemná pocitová teplota je velmi individuální, například děti a starší osoby vyžadují větší teplo. Všeobecně platí, že v obývaných místnostech stačí topit na 19–21 °C. Ještě o pár stupňů méně můžete nastavit v ložnici, v kuchyni a na chodbách.

Zejména při vytápění bytu plynem není třeba mít radiátory naplno. Díky tomu, že se byty navzájem izolují a zpravidla máte jen jednu až dvě venkovní stěny, můžete udržovat teplotu kolem 20 stupňů při poměrně nízkých nákladech na vytápění.

Věděli jste...

Každý stupeň nad dvacet stupňů Celsia může představovat až 6 procent spotřeby navíc.

Neplýtvejte teplem

Další úspory dosáhnete, když nebudete teplem plýtvat tam, kde není potřeba. Vypněte radiátory v místnostech, které nepoužíváte. Zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi.

Nenechte teplo zbytečně unikat ani větráním. V zimních měsících byste měli větrat krátce a intenzivně. Zapomeňte na ventilačku – ta jen ochlazuje stěny a vzduch nevymění. Raději otevřete okna na několik minut dokořán a udělejte průvan.

Náklady na vytápění plynem mohou zvyšovat také různé netěsnosti. Zkontrolujte těsnění oken a dveří. Skla můžete opatřit izolační fólií. Utěsněte nepoužívané komíny a další otvory, kudy uniká drahocenné teplo.

Využijte teplo na maximum

Další způsob, jak zlevnit vytápění domu plynem, spočívá v maximálním využití tepla, které sálá z radiátorů. Umístěte nábytek tak, aby nebránil průchodu tepla od radiátoru. Zkraťte záclony a závěsy, aby nepřekrývaly radiátory. Nesušte na topných tělesech prádlo. Využít můžete také odrazové fólie za radiátory.

Na začátku topné sezóny byste měli také odvzdušnit radiátory a doplnit vodu do otopné soustavy.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za vytápění plynem?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Udržujte kotel v kondici

Spotřebu plynu na vytápění může zvyšovat i váš kotel. Každoročně byste měli nechat provést servis kotle. Technik kotel vyčistí a seřídí, aby spaloval plyn optimálně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest.

Zamyslete se rovněž nad tím, jak starý je váš současný plynový kotel. Výměnou starého kusu za modernější kondenzační kotel můžete ušetřit až 30 procent plynu. Kondenzační kotel totiž dokáže využít energii ze spalin pro předehřátí otopné vody. Díky tomu dosahuje účinnosti přes 100 %.

Pořídit nový způsob vytápění?

Právě v případech, kdy topíte ještě starým atmosférickým kotlem, se vyplatí přemýšlet nad alternativním způsobem vytápění. Zdá se, že cena topení plynem výrazně neklesne ani v příštích letech. I vláda se k němu staví skepticky – například vyřadila nákup plynového kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Jako alternativa se nabízí například vytápění tepelným čerpadlem. To odebírá teplo z okolního prostředí (vzduchu, vody, země), a tím pokrývá až 75 % spotřeby energie. Jen 25 % tak tvoří spotřeba elektřiny, kterou si však můžete vyrobit sami za pomoci solárních panelů. Srovnání nákladů na vytápění si můžete udělat pomocí různých kalkulaček na internetu.

Šetřete i na vaření a ohřevu vody

Vytápění tvoří v domácnosti až 75 procent celkové spotřeby plynu, menší část pak připadá na vaření a ohřev vody. Jak dosáhnout úspory v těchto oblastech?

  • Nastavte bojler jen na 50 °C.

  • Volte při vaření hrnec s průměrem dna, který odpovídá velikosti hořáku.

  • Používejte pokličky, případně tlakový hrnec.

  • Věnujte sporáku pravidelnou péči a čistěte jeho hořáky.

  • Pro ohřev vody dejte přednost rychlovarné konvici.

  • Úspory dosáhnete i včasným vypnutím plynové trouby. Troubu vypněte pár minut před tím, než z ní vytáhnete pokrm.

Kalkulačka cen plynu

Porovnejte si dodavatele plynu

Náklady na vytápění bytu nebo domu plynem můžete snížit také změnou dodavatele plynu. Porovnejte si jednotlivé dodavatele plynu mezi sebou a vyberte si toho, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.