Cestovní pojištění – srovnání cen

Elektrick vytápění

Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

porovnání cen elektřiny

Elektrické vytápění rodinného domu – kam se hodí?

Vytápění domu elektřinou se hodí pouze pro velmi dobře zateplené objekty. Nejlepší uplatnění najde elektřina v pasivních domech, nulových domech nebo novostavbách s kvalitním zateplením. Orientovat se můžete podle tepelných ztrát. Čím jsou nižší, tím spíše bude vytápění elektřinou vhodnější.

Naopak u starších domů, které nejsou správně odizolované, se vytápění elektřinou může ročně vyšplhat až k 80 tisícům korun. Proto se topení elektřinou nehodí pro nezateplené objekty a domy s vysokými tepelnými ztrátami.

Kolik stojí elektřina na vytápění?

V současné době se cena elektřiny pohybuje kolem 6 Kč/kWh. To je cena v případě, že máte klasickou distribuční sazbu elektřiny pouze s vysokým tarifem. Jestliže vytápíte dům elektřinou, tak za splnění určitých podmínek získáte kombinovanou sazbu D57d, ve které můžete čerpat 20 hodin denně elektřinu v nízkém tarifu. V nízkém tarifu jsou ceny o něco příznivější, přibližně 3–3,5 Kč za každou kWh elektřiny.

Přesto je cena elektřiny i v nízkém tarifu přibližně 1,5krát vyšší, než byste platili za stejné množství spotřebovaného plynu. Velkou výhodou ale je, že ušetříte náklady na ostatní elektrické spotřebiče a svícení, protože nízký tarif se v dané časy čerpá pro všechno.

Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou - Technik seřizuje radiátor

Jak vytápění elektřinou vyřešit?

Na konečné rozhodnutí, zda se elektrické vytápění rodinného domu vyplatí, či nikoliv, má vliv také počáteční investice. Zatímco za plynový kotel zaplatíte v průměru mezi 30–50 tisíci korun, elektrické přímotopy pořídíte již za několik tisíc. Investice do přímotopů je velmi nízká a navíc nemusíte počítat s dalšími náklady na údržbu. U plynového kotle je potřeba do nákladů na vytápění rozpočítat ještě pravidelné revize kotle a spalinových cest.

Další možností, kterou nabízí vytápění elektřinou, je pořízení podlahových rohoží nebo stropních panelů. Ty mohou fungovat také na principu sálání – to znamená, že ohřívají pouze osoby a nikoliv celý prostor. Díky nim tak můžete na nákladech za elektřinu ušetřit, ale jejich pořizovací cena je zase vyšší, než je tomu u přímotopů. S vyšší pořizovací cenou musíte počítat také u podlahového vytápění, protože rohože se musí instalovat pod podlahu. Výhodou je, že vytápí prostor rovnoměrně a udržují stále příjemnou teplotu.

Pro větší novostavby, kde jsou tepelné ztráty nízké, ale ne úplně zanedbatelné, můžete uvažovat také o pořízení tepelného čerpadla. To funguje na principu přeměny přírodního tepla a pouze přibližně 25 % energie musí být dodáváno elektřinou. Dá se navíc využít také pro ohřev vody nejen pro využití v domácnosti, ale také v bazénu. Na druhou stranu k nízkým provozním nákladům musíte připočítat investici v řádech statisíců korun.

Vytápění domu elektřinou – příklady

Podívejte se na konkrétní příklady, na kolik vyjdou náklady na energie v domech o různé tepelné ztrátě, které využívají topení elektřinou.

Příklady nákladů pro dům o podlahové ploše 150 m2, 4 osoby pracující mimo domov (bez dětí)

Dům s tepelnou ztrátou 3 kW

 

Vytápění

Teplá voda

Ostatní spotřeba elektřiny

Paušální platby

Investice a údržba

Celkem

Elektřina přímotop

12 033 Kč

19 431 Kč

16 296 Kč

5 736 Kč

2 750 Kč

56 246 Kč

Tepelné čerpadlo

4 247 Kč

5 829 Kč

16 296 Kč

5 736 Kč

15 000 Kč

47 108 Kč

Dům s tepelnou ztrátou 7 kW

Elektřina přímotop

40 622 Kč

19 431 Kč

16 296 Kč

5 736 Kč

2 750 Kč

84 835 Kč

Tepelné čerpadlo

14 337 Kč

5 829 Kč

16 296 Kč

5 736 Kč

15 000 Kč

57 198 Kč

Dům s tepelnou ztrátou 12 kW

Elektřina přímotop

76 358 Kč

19 431 Kč

16 296 Kč

5 736 Kč

2 750 Kč

120 571 Kč

Tepelné čerpadlo

26 950 Kč

5 829 Kč

16 296 Kč

5 736 Kč

15 000 Kč

69 811 Kč

Zdroj: vytapeni.tzb-info.cz, na stránkách jsou k dispozici upřesňující parametry

Na příkladech výpočtu je patrné, že vytápění elektřinou pomocí přímotopů začne být od tepelné ztráty 7 kW již poměrně nákladné. Přesto nelze jednoznačně rozhodnout pouze na základě tepelných ztrát, zda se topení elektřinou vyplatí, či nikoliv.

Záleží také na vašich zvyklostech

Na reálné náklady má vliv celá řada dalších faktorů. Záleží na konkrétní lokalitě domu, zda je osamocen, či umístěn v husté zástavbě, ale především rozhodují vaše zvyklosti. Nároky na vytápění se zásadně liší u dvojice, která tráví většinu času v práci a doma je jen večer a o víkendu, a u pětičlenné rodiny, kde je s dětmi maminka celý den doma. Do nákladů na vytápění domu se také výrazně promítnou vaše požadavky na příjemnou pocitovou teplotu. Jeden preferuje mít doma 19 °C a bude se raději pohybovat ve svetru, druhý dává přednost chodit doma v tričku a kraťasech při 25 °C. Tyto faktory tak ovlivňují, kolik v konečném součtu protopíte.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 11

Články související s těmito výrazy:

Vytápění elektřinou se může prodražit u starších domů, ale u novostaveb se naopak často jedná o nejlevnější variantu. Kolik stojí topení elektřinou?