Cestovní pojištění – srovnání cen

Elektrick vytápění

Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

Elektrické vytápění – do jakého domu se hodí?

Vytápění domu elektřinou se hodí pouze pro velmi dobře zateplené objekty. Nejlepší uplatnění najde elektřina v pasivních domech, nulových domech nebo novostavbách s kvalitním zateplením. Orientovat se můžete podle tepelných ztrát. Čím jsou nižší, tím spíše bude vytápění elektřinou vhodnější.

Naopak u starších domů, které nejsou správně odizolované, se vytápění elektřinou může ročně vyšplhat až k 80 tisícům korun. Proto se topení elektřinou nehodí pro nezateplené objekty a domy s vysokými tepelnými ztrátami.

Kolik stojí elektřina na vytápění?

V současné době se cena elektřiny pohybuje kolem 5 Kč/kWh. To je cena v případě, že máte klasickou sazbu elektřiny pouze s vysokým tarifem. Jestliže vytápíte dům elektřinou, tak za splnění určitých podmínek získáte kombinovanou sazbu D57d, ve které můžete čerpat 20 hodin denně elektřinu v nízkém tarifu. V nízkém tarifu jsou ceny o něco příznivější, přibližně 2,5–3 Kč za každou kWh elektřiny.

Přesto je cena elektřiny i v nízkém tarifu přibližně dvakrát vyšší, než byste platili za stejné množství spotřebovaného plynu. Velkou výhodou ale je, že ušetříte náklady na ostatní elektrické spotřebiče a svícení, protože nízký tarif se v dané časy čerpá pro všechno.

porovnání cen elektřiny

Jak vytápění elektřinou vyřešit?

Na konečné rozhodnutí, zda se elektrické vytápění vyplatí, či nikoliv, má vliv také počáteční investice. Zatímco za plynový kotel zaplatíte v průměru mezi 30–50 tisíci korun, elektrické přímotopy pořídíte již za několik tisíc. Investice do přímotopů je velmi nízká a navíc nemusíte počítat s dalšími náklady na údržbu. U plynového kotle je potřeba do nákladů na vytápění rozpočítat ještě pravidelné revize kotle a spalinových cest.

Další možností, kterou nabízí vytápění elektřinou, je pořízení podlahových rohoží nebo stropních panelů. Ty mohou fungovat také na principu sálání – to znamená, že ohřívají pouze osoby a nikoliv celý prostor. Díky nim tak můžete na nákladech za elektřinu ušetřit, ale jejich pořizovací cena je zase vyšší, než je tomu u přímotopů. S vyšší pořizovací cenou musíte počítat také u podlahového vytápění, protože rohože se musí instalovat pod podlahu. Výhodou je, že vytápí prostor rovnoměrně a udržují stále příjemnou teplotu.

Pro větší novostavby, kde jsou tepelné ztráty nízké, ale ne úplně zanedbatelné, můžete uvažovat také o pořízení tepelného čerpadla. To funguje na principu přeměny přírodního tepla a pouze přibližně 25 % energie musí být dodáváno elektřinou. Dá se navíc využít také pro ohřev vody nejen pro využití v domácnosti, ale také v bazénu. Na druhou stranu k nízkým provozním nákladům musíte připočítat investici v řádech statisíců korun.

Vytápění domu elektřinou – příklady

Podívejte se na konkrétní příklady, na kolik vyjdou náklady na energie v domech o různé tepelné ztrátě.

Příklady nákladů pro dům o podlahové ploše 150 m2, 4 osoby pracující mimo domov (bez dětí)

Dům s tepelnou ztrátou 3 kW

 

Vytápění

Teplá voda

Ostatní spotřeba elektřiny

Paušální platby

Investice a údržba

Celkem

Elektřina přímotop

6 815 Kč

11 005 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

36 419 Kč

Tepelné čerpadlo

3 127 Kč

3 302 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

24 083 Kč

45 111 Kč

Dům s tepelnou ztrátou 7 kW

Elektřina přímotop

23 007 Kč

11 005 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

52 611 Kč

Tepelné čerpadlo

10 556 Kč

3 302 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

24 083 Kč

52 540 Kč

Dům s tepelnou ztrátou 12 kW

Elektřina přímotop

43 247 Kč

11 005 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

72 851 Kč

Tepelné čerpadlo

19 843 Kč

3 302 Kč

9 235 Kč

5 364 Kč

24 083 Kč

61 827 Kč

Zdroj: vytapeni.tzb-info.cz, na stránkách jsou k dispozici upřesňující parametry

Na příkladech výpočtu je patrné, že vytápění elektřinou začne být od tepelné ztráty 7 kW již poměrně nákladné. Přesto nelze jednoznačně rozhodnout pouze na základě tepelných ztrát, zda se elektrické vytápění vyplatí, či nikoliv.

Záleží také na vašich zvyklostech

Na reálné náklady má vliv celá řada dalších faktorů. Záleží na konkrétní lokalitě domu, zda je osamocen, či umístěn v husté zástavbě, ale především rozhodují vaše zvyklosti. Nároky na vytápění se zásadně liší u dvojice, která tráví většinu času v práci a doma je jen večer a o víkendu, a u pětičlenné rodiny, kde je s dětmi maminka celý den doma. Do nákladů na vytápění domu se také výrazně promítnou vaše požadavky na příjemnou pocitovou teplotu. Jeden preferuje mít doma 19 °C a bude se raději pohybovat ve svetru, druhý dává přednost chodit doma v tričku a kraťasech při 25 °C. Tyto faktory tak ovlivňují, kolik v konečném součtu protopíte.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3