Nulový dům

Nulový dům: Víte, jaké parametry musí splňovat?

29. 2. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Nejspíš už jste také zaslechli termín nulový dům. Víte však, co musí stavba splňovat, aby se takto dala označit? Podívejte se, co nulový dům je, jak se liší od domů pasivních nebo nízkoenergetických, a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody takové stavby.

Nízkoenergetický, pasivní a nulový dům: Jaké jsou rozdíly?

V reakci na zvyšující se náklady na energie a zhoršující se stav životního prostředí se začalo řešit, jakým způsobem by stavby mohly být méně energeticky náročné, a tím pádem i šetrnější k přírodě.

Nízkoenergetický dům

Prvním konceptem se staly nízkoenergetické domy. Za nízkoenergetický lze označit dům, jehož roční měrná potřeba tepla na vytápění je do 50 kWh na metr čtvereční plochy. Jen pro ilustraci – u domů, jež se stavěly během 70. a 80. let, bývala tato hodnota přes 200 kWh/m2.

U nízkoenergetických domů je kladen důraz na kvalitní okna a dostatečně silnou tepelnou izolaci.

Pasivní dům

Pasivní dům využívá podobných principů jako ten nízkoenergetický, požadované normy jsou ale ještě přísnější. U pasivních staveb nesmí měrná roční potřeba tepla přesáhnout 15 kWh/m2 a celkové množství primární energie pro provoz budovy (vytápění, ohřev vody, elektřina pro spotřebiče a osvětlení) nesmí být vyšší než 120 kWh/m2 ročně. Důležitou součástí pasivních domů je nucené větrání s rekuperací, jež zajišťuje nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu bez ztráty tepla.

Nulový dům

Pojem nulový dům označuje stavby, jejichž roční potřeba tepla je do 15 kWh/m2, jejich celková roční energetická bilance je nulová a veškerá energie pochází z obnovitelných zdrojů. Legislativně není pojem nulový dům nikde zakotven, zpravidla se jedná o pasivní dům nebo ještě úspornější dům. Kromě technik, jež jsou využívány u pasivních domů, je nulová energetická bilance dosažená tím, že si ji stavba sama vyrábí z obnovitelných zdrojů, nejčastěji se využívají solární panely.

V praxi je nulová spotřeba dosažitelná díky celkovému ročnímu součtu energetických toků. V letních měsících dům vyrábí přebytky elektřiny, které dodává do sítě, a tím kompenzuje čerpání energie v zimních měsících. Pokud je fotovoltaický systém dostatečně velký, je možné dosáhnout dokonce kladné bilance – poté se pro stavbu používá název aktivní či plusový dům. To je de facto nulový dům, který vyrobí více energie, než spotřebuje ke svému vlastnímu provozu.

Téměř nulové budovy

Do názvosloví vnesl zmatek nový zákon o tzv. téměř nulových budovách (NZEB – Nearly Zero-Energy Buildings). Ten vyžaduje, aby novostavby od 1. ledna 2020 byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie, což na první pohled působí jako hodnoty spotřeby energie blížící se nule, ale není tomu tak.

Zákon uvádí, že se jedná o budovy s „velmi nízkou energetickou náročností“, ale měrná potřeba tepla na vytápění vychází v rozsahu 30–70 kWh/m2 za rok a limity pro primární neobnovitelné energie odpovídají přibližně hodnotám 100–160 kWh/m2 za rok. Téměř nulové budovy tak zdaleka nedosahují standardu pasivních domů, natož nulových domů.

Nulový dům

Jak nulový dům hospodaří s energií

Pro vybudování nulového domu je klíčový výběr správného umístění. Nelze jej postavit na všech pozemcích a ve všech lokalitách. Pozice i konstrukce budovy musí být navržena v souladu s pohybem Slunce tak, aby bylo možné zužitkovat sluneční energie. Na nulový dům se instalují solární panely pro výrobu elektřiny, možné je také využití tepelného čerpadla.

Nulový dům má zpravidla jednoduchý kompaktní tvar, který umožňuje minimalizaci tepelných ztrát. Typická je absence střešních oken, jež v závislosti na sezóně vedou buď k přehřátí nebo k vysokým tepelným ztrátám. Samozřejmostí je kvalitní izolace a rekuperační jednotka, která se stará o řízené větrání bez tepelných ztrát.

Hlavní výhody nulového domu

Jednou z hlavních výhod jsou velmi nízké náklady na energie. Ceny energií dlouhodobě rostou a stejný trend se dá očekávat do budoucna. V pasivním domě s převážným podílem vlastní výroby energie vás rostoucí ceny negativně neovlivní.

Výrazný je i ekologický faktor. Nulový dům spotřebovává malé množství energie, kterou navíc čerpá z obnovitelných zdrojů. V době, kdy se planeta potýká se zhoršeným životním prostředím, vysokými emisemi skleníkových plynů, devastací krajiny povrchovými doly a mnohým dalším, je budování ekologických staveb ideální.

V neposlední řadě se vám v nulovém domě bude lépe žít. Perfektní zateplení a izolace přispívají k pocitu tepelné pohody. Řízené větrání zajišťující neustálý přívod čerstvého vzduchu odstraňuje problémy se zápachy, plísněmi, vlhkostí a škodlivinami, jež se uvolňují z nábytku nebo nátěrů. Možná byste byli překvapeni zjištěním, že vaše častá únava či bolesti hlavy mají právě tyto původce.

Nevýhody nulových domů

Projekt nulového domu patří k těm náročnějším. Jak jsme již zmínili, je potřeba mít adekvátní pozemek, který takovou stavbu vůbec umožní. Větší náročnost při přípravě projektu s sebou přináší zvýšené náklady a také nutnost kvalitního a zkušeného stavebního dozoru. Myslete na to při výběru stavebních firem, v České republice zatím není mnoho společností, jež by měly bohaté zkušenosti s podobnými výstavbami.

Kromě vyšších nákladů na projekt počítejte i s vyšší cenou výstavby. Nulový dům vás rozhodně vyjde dráž než běžná novostavba. Vyšší stavební náklady se vám v době životnosti domu budou vracet v podobě nízkých nákladů na energie. Záleží na konkrétním projektu, za jak dlouho se vám investice vrátí a na vašem individuálním posouzení, zda se vám nulový dům vyplatí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.