Blog
Energie
Kohoutek u topení

Je lepší plynový nebo elektrický kotel?

27. května 2020|Monika Šaríková|

Má váš současný kotel nejlepší léta za sebou, a tak před následující topnou sezónou počítáte s výměnou? Hledáte odpovědi na otázku, zda je výhodnější kotel na elektřinu nebo plyn? Výběr ideálního kotle ovlivňují nejen počáteční náklady, úspora spotřeby energie i peněz, ale také ochrana životního prostředí.

Některé domácnosti na výběr nemají. Plyn sice bývá levnější a je také ekologičtější, ale přívod plynu zdaleka nemá každá česká nemovitost. Na rozdíl od plynu elektřinu mají všichni. Elektřina však bývá dražší než plyn. Co je tedy lepší? Co je výhodné pro jednoho, nemusí být stejně výhodné pro druhého.

Při výběru kotle rozhoduje hned několik důležitých kritérií:

  • Počáteční náklady - kolik stojí samotný kotel a instalace

  • Typ stavby - byt, dům, velikost domů

  • Náročnost instalace - jsou nutné stavební úpravy, vyžaduje kotel vlastní prostory a jak velké

  • Údržba - co obnáší péče o kotel, jsou nutné revize, odborné čištění apod.

  • Spotřeba a cena energie - jak velkou spotřebu vybraný kotel má, je levnější elektřina nebo plyn

  • Finanční úspora - kolik ušetříte oproti současnému kotli, za jak dlouho se vrátí náklady do koupě a instalace nového kotle

  • Vliv na životní prostředí

  • Porovnání výhod a nevýhod plynového kotle a elektrokotle

Bydlení - pár 2

Plynový kotel je levný a ekologický

Moderní doba klade důraz na snižování spotřeby energie a na ochranu životního prostředí. Pokud je to i váš cíl, pak bývá plyn jednoznačnou volbou. Samozřejmě to platí pouze tehdy, má-li daná nemovitost přívod plynu. Plynovou přípojku si lze nechat vybudovat i na vlastní náklady. Je to však velmi drahá záležitost, kterou si může dovolit jen málokdo.

Plyn je čisté palivo, což nelze říct o tradičních tuhých palivech, jako je uhlí nebo dřevo. Údržba kotlů na plyn je snadná, ovládání zvládne každý. Není nutné přikládat a mít velké skladovací prostory pro zásoby uhlí či dřeva na celou zimu. Plyn do kotle proudí prostřednictvím plynového potrubí, a tak stačí pouze otočit knoflíkem. Plynový kotel lze navíc využít i k ohřevu teplé vody.

Při výběru konkrétního plynového kotle je doporučeno sledovat nejen cenu, ale také bezpečnost, ovládání, efektivitu vytápění, účinnosti a v neposlední řadě i tvorbu škodlivých emisí. Čím vyšší emisní třída je uvedena, tím je plynový kotel lepší.

Menší kondenzační plynový kotel lze pořídit cca za 15 000 Kč, ty s větším výkonem pak za 20 000 až 40 000 Kč. Dále je nutno brát v potaz, že plyn je sice levnější, ale kotel vyžaduje větší údržbu a každoroční revize, které také něco stojí.

Vytápění elektrokotlem je dostupnější

Domácnosti, které nemají plynovou přípojku mají omezenější výběr. To však neznamená, že jsou na tom nutně hůře. Na výběr jsou moderní a relativně úsporné elektrické přímotopy, akumulační kamna či tepelná čerpadla. Vždy záleží na tom, do jaké nemovitosti se elektrokotel vybírá. Jak byt či dům velký, jaké má zateplení apod. Elektrokotel funguje na principu ohřevu teplé vody, která pak cirkuluje v topné soustavě. Zjednodušeně řečeno je to vlastně taková velká a rozvětvená varná konvice.

Vytápění elektřinou se například vyplatí u tzv. pasivních domů. Jedná se o domy s natolik nízkou spotřebou energie, že je pro ně výhodnější elektrokotel než pořizování drahého plynového kotle. Navíc si domácnosti vytápějící elektřinou mohou žádat o speciální nižší distribuční tarif D45d, na základě které jim dodavatel účtuje nižší sazbu za tzv. noční proud 20 hodin denně.

Cena elektrokotle se pohybuje od 10 000 Kč výše s ohledem na velikost nemovitosti. Údržba je minimální, ovládání naprosto primitivní a potřeba nejsou ani každoroční revize. Jediné, co elektrokotel vyžaduje je čištění filtru vratné vody a kontrola tlaku v topné soustavě před začátkem každé sezóny.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).