Hobitín na Novém Zélandu

Dovolená pro filmové nadšence. Která filmová místa musíte navštívit?

Ještě stále nevíte, kam chcete jet na svoji letošní dovolenou? Přesto máte jasno v tom, že si ji chcete užít jinak než doposud? Pak se můžete vydat po stopách svých oblíbených filmových hrdinů. Která filmová místa by neměla uniknout vaší pozornosti?

Za stopami kouzelníků: Velká Británie

Londýn je velkým lákadlem fanoušků Harryho Pottera. Jejich hlavním cílem jsou filmová studia, kde se film natáčel. Ve Velké Británii je známý také hrad Alnwick. Kromě Harryho Pottera se zde natáčel i Robin Hood nebo Válka Roseových. Dalším oblíbeným místem je nádraží King´s Cross v Londýně, kde můžete hledat nástupiště 9 a tři ¾. Další scény byly natočeny v Oxfordské univerzitě – od schodišť až po velkou knihovnu.

Zajímavost ze světa kouzel

I když je Harry Potter jen jeden, za celou dobu natáčení bylo pro Harryho použito 160 kusů brýlí. Sovu Hedviku hrálo dohromady 7 sov – většina z nich byli samečkové, protože jsou bělejší než samičky.

Pokud se chystáte na dovolenou v zahraničí, nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění. To vám ušetří spoustu starostí v případě nemoci, úrazu, ale i dalších peripetií.

Indiáni a Hra o trůny: Chorvatsko

Když se budete procházet ulicemi pobřežního města Dubrovník, určitě zde poznáte Králův přístav, neboli hlavní město Sedmi království ve Hře o trůny. Chorvatsko je však známé také jako součást Vinnetoua. Jeho teritoriem jsou nejen Plitvická jezera, ale také pohoří Velebit.


Zajímavost o nočním králi

Jednoho z největších záporáků seriálu, nočního krále, si zahrál herec ze Slovenska. Jmenuje se Vladimír Fučík.

Bohatým bere a chudým dává: Velká Británie

Z Londýna, kde můžete obdivovat Harryho Pottera, byste se měli přesunout do oblasti Pembrokeshire. Tato oblast zaujala režiséra filmu o Robinu Hoodovi, kterého si zahrál Russell Crowe. Tuto oblast jste mohli vidět také v televizním seriálu Sherlock, který se odehrává v malém městečku Tenby.

Robin Hood jako záporák

Původní myšlenka filmu měla být o tom, že by byl Robin Hood zločinec, bandita, zkrátka ten špatný. A šerif z Nottinghamu naopak spravedlivý strážce zákona.

Mamma Mia: Řecko

Romantický muzikál Mamma Mia byl natočen na řeckém ostrově Skopelos. Pokud milujete hudbu, tento film, ale také romantická zákoutí, neměl by tento ostrov uniknout vaší pozornosti. Užijete si zde tyrkysovou vodu, úžasné počasí, ale také vynikající kuchyni.

Věděli jste?

Scéna v přístavu, kde Tanya začne ječet kvůli ztracené botě, nebyla ve scénáři. Prostě se jen stala.

Přátelé: New York

Za spoustu let natáčení si Přátelé získali spoustu fanoušků. I proto není divu, že se z obytného domu používaného pro záběry exteriéru stala velká turistická atrakce. Ačkoliv interiéry dvou hlavních bytů byly vytvořeny v ateliérech, zelenošedá fasáda použitá pro exteriéry je dohledatelná na rohu ulic Bedford a Grove v Greenwich Village na Manhattanu.

Představitelka Phoebe nesnášela kytaru

Postava Phoebe je známá tím, že miluje hru na kytaru. Její představitelka však hru na kytaru nesnášela. Kdyby si mohla vybrat, dala by přednost hře na bicí.

Za Hobitem a Pánem prstenů: Nový Zéland

Útulné městečko zvané Hobbiton, které je domovem Froda a Bila Pytlíků, bylo vytvořeno přímo pro účely natáčení filmů Hobit a Pán prstenů. Pokud se chystáte na dovolenou v okolí města Matamata, můžete si zarezervovat prohlídku hobitího městečka s průvodcem. Ten vám ukáže hned několik míst, která se ve filmech objevila.

O úrazy nebyla nouze

Protože jsou filmy o Hobitovi i Pánovi prstenů plné bojů, není divu, že se různé úrazy staly pro herce jejich denním chlebem. Zatímco Orlando Bloom si zlomil několik žeber při pádech z koně, Viggo Mortensen si zase zlomil prst.


Už koukáte po letenkách? Než začnete objevovat filmová místa, doporučujeme sjednat si kvalitní cestovní pojištění. S námi si ho můžete sjednat i na poslední chvíli, třeba z letiště.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
  11. října 2023|Petr Pohůdka
  7 rizikových destinací podle MZV

  Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.

 • Výlet na motorce
  29. září 2023|Jana Březinová
  Výlety na motorce po ČR: Kde provětrat novou mašinu

  Pořídili jste si novou motorku? Máme pro vás tipy na výlety na motorce, které si v rámci Česka nesmíte nechat ujít. Objevte trasy plné zatáček, zajímavé pamětihodnosti i vynikající restaurace.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?