Cestovní pojištění do Chorvatska

cestovní pojištění
Chorvatsko

Chorvatsko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Například v roce 2021 tady přijelo 13,8 milionu turistů, což je zhruba o 77 % více než ve stejném období roku 2020. Letos sem prozatím odcestovalo kolem 750 až 850 tisíc Čechů, tedy asi třetina lidí, kteří v létě vyrážejí na dovolenou do zahraničí. Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění.

S cestovním pojištěním si dovolenou v Chorvatsku užijete naplno

Cestovní pojištění obsahuje v základu pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb. Pokryje vám proto ošetření i mimo státní zdravotnická zařízení, spoluúčast na ošetření, lécích i hospitalizaci a v případě nutnosti i transport zpět do České republiky včetně lékařského dozoru. Situaci navíc můžete konzultovat s asistenční službou, která bývá zpravidla k dispozici 24/7.

Jaké připojištění se vám bude hodit

plnamoc

Jak najít to nejvýhodnější cestovní pojištění do Chorvatska?

Při výběru nejlepšího pojištění do Chorvatska je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží nejrůznější online kalkulačky a srovnávače. Obvykle stačí zadat cílovou destinaci, termín dovolené a věk pojišťovaných osob. Obratem se před vámi otevře aktuální nabídka s jednotlivými pojistnými produkty, u kterých najdete nejdůležitější informace a také cenu pojistného.

Při výběru vhodné pojišťovny a konkrétního produktu ale nesázejte pouze na cenu. Pozornost věnujte zejména rozsahu pojistných rizik, asistenčním službám, limitům krytí, ale také výlukám, na základě kterých je pojišťovna oprávněna pojistné plnění krátit nebo dokonce úplně odmítnout.

Kolik stojí cestovní pojištění v Chorvatsku

Cena za cestovní pojištění pro týdenní pobyt v Chorvatsku se pohybuje okolo 112-938 Kč za osobu.

Spočítat ceny cestovního pojištěníOstrov v ChorvatskuPraktické informace před cestou do Chorvatska


Vstupní podmínky

Občané Česka mohou projíždět a pobývat na území Chorvatska bez omezení. Nepotřebují žádná víza ani pobytové povolení. Jako členům Evropské unie nám ke vstupu do země stačí platný pas či občanský průkaz.

Pozor, tato podmínka se týká také dětí, které musí být vybaveny vlastním cestovním pasem (dítě nemůže vycestovat na pas rodiče). Aktuální vstupní podmínky je vždy potřeba ověřit skrze stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky.


Měna

Oficiální měnou v Chorvatsku je až do 1. ledna 2023 kuna (kn). Setkat se můžete s bankovkami v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 kun, na nichž jsou vyobrazeni chorvatští hrdinové. Každá kuna se skládá ze 100 lip. Platí se zde stříbrnými 50 a 20 lipovými mincemi a bronzovými 10 lipovými mincemi.

Už od 5. září roku 2022 ovšem budou muset nejen obchodníci uvádět dvojí ceny, tedy v kunách i eurech. Od 13. ledna 2023 budou na celém území Chorvatska přijímána pouze eura.


Očkování

Pro cestu a pobyt na území Chorvatska není momentálně nutné žádné povinné očkování. Aktuální situaci v zemi ověříte prostřednictvím Centra cestovní medicíny v Praze, případně na kterékoliv okresní hygienické stanici.

Jazyk a obyvatelstvo

V Chorvatsku žije zhruba 4,5 mil obyvatel. V etnickém složení převažují Chorvaté (89 %), setkáte se tady i se Srby, Maďary nebo Slovinci a dalšími evropskými národy. Úředním jazykem je chorvatština. V přímořských turistických letoviscích se ale domluvíte také anglicky, německy, velice často italsky a v některých lokalitách dokonce i česky.

Počasí v Chorvatsku a ideální doba k vycestování

Pobřežní část Chorvatska se může pochlubit typickým středomořským klimatem. Léta jsou tady horká a suchá, zimy bývají mírné. Vnitrozemní klima je naopak kontinentální. V létě proto nabízí příjemné teploty, zimy zde jsou ale tuhé a mrazivé.

Ideální dobou k vycestování je období od května do září, přičemž během července a srpna zde vrcholí hlavní turistická sezóna. Teplota mořské vody se zde od června do září pohybuje v rozmezí 22 až 24 °C. Průměrné teploty vzduchu se v červnu pohybují kolem 26°C, v červenci a srpnu pak kolem 30°C, v září opět kolem 26°C.

Nejsušším měsícem je červenec, kdy tady napadne průměrně 22 mm srážek. Nejvíce srážek naopak spadne koncem podzimu a na začátku zimy. Ostrovy jsou (oproti pevnině) na srážky méně bohaté. Spadne tady průměrně 500 až 1 000 mm ročně. Na pevnině jde o cca 1 700 mm.

Bezpečnost v Chorvatsku

Chorvatsko patří mezi bezpečné evropské destinace, o čemž vypovídá i nízká míra kriminality. I přesto doporučujeme důkladně hlídat svoje osobní věci, doklady a cennosti, které není dobré nechávat ani volně na hotelovém pokoji (využijte trezor).

Před cestou si také udělejte fotokopii občanského průkazu a pasu a vezměte si ji s sebou. Uložte si je ale stranou od originálu. Udělejte si i kopie pojištění, kreditních karet (nebo si opište jejich čísla), cestovních dokumentů a vše i s telefonním číslem banky si sbalte s sebou ideálně do menšího zavazadla, které budete mít neustále u sebe.

Co se týče dalších rizik, která na vás mohou v Chorvatsku číhat, pak musíme zmínit některá zvířata, s nimiž se můžete setkat. Kromě obtěžujícího hmyzu (např. komáři, vosy apod.) se zde můžete vzácně setkat se štíry, kteří jsou velmi plaší, jejich bodnutí je nicméně poměrně bolestivé.

Pozor dávejte i na pavouka jménem snovačka jedovatá (nebo též černá vdova), jehož kousnutí je extrémně nebezpečné a bezprostředně po něm je nutné vyhledat lékaře. V horských oblastech můžete potkat některé druhy jedovatých zmijí a v moři mořské ježky a žahavé medúzy. Lidem nebezpeční žraloci jsou v Jaderském moři (a konkrétně u pobřeží Chorvatska) naprostou výjimkou.

Další nepříjemností, která vám může dovolenou v Chorvatsku pokazit, je i riziko zemětřesení. Zemětřesení zde nejsou vzácná, jejich síla ale nebývá ničivá. Jedním z nejsilnějších zemětřesení za posledních 140 let nicméně bylo to v roce 2020, které dosáhlo síly 6,3 stupně Richterovy škály. Po něm následovalo dalších přibližně 30 slabších otřesů. Tehdy zemětřesení zasáhlo město Záhřeb a vyžádalo si několik obětí na lidských životech.

Cesta do Chorvatska

Ptáte se, jak cestovat do Chorvatska? Zvolit můžete leteckou přepravu, autobus, vlak nebo dopravu vlastním autem. Zpáteční letenky do Záhřebu stojí obvykle 3,5–4 tisíce Kč. Do přímořských destinací jejich cena začíná na 3 500 Kč. Průměrná doba letu z Prahy do Splitu (bez mezipřistání), kdy letadlo překoná zhruba 750 kilometrů, činí 1 hodinu a 30 minut.

Autobusové zájezdy do Chorvatska jsou samozřejmě značně levnější. To však bohužel na úkor komfortu během cesty. Doba jízdy začíná na 14 hodinách do Zadaru, ale trvat může až 17 hodin, pokud míříte z Prahy do Splitu. Z Brna se cesta zkrátí o 2,5 hodiny. Nedávnou novinkou je i cesta vlakem do Chorvatska. A jak dlouho trvá cesta vlakem do Chorvatska? Za optimálních podmínek se připravte na 14 až 21 hodin.

 • Náš tip: Rozhodli jste se vycestovat do Chorvatska autem? Více informací o jednotlivých trasách autem do Chorvatska si můžete přečíst v našem článku.

A kolik stojí cesta do Chorvatska? Samotná cesta autem do Chorvatska a zpátky do ČR vyjde na 7 000 Kč až 12 000 Kč včetně poplatků za dálniční známky a mýtné. Vždy samozřejmě záleží na zvolené trase, typu vozidla, jeho spotřebě či výchozí a cílové destinaci.

Ubytování v Chorvatsku

Co navštívit v Chorvatsku?

Náš tip:

Chorvatsko je také proslulé tím, že zde bylo natočeno mnoho známých filmů, například Hra o trůny nebo Vinnetou. Doporučujeme vám udělat si výlet za krásami filmových míst.

Nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění

Co navštívit v Chorvatsku

Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera leží v oblasti Lika, v nadmořské výšce 500 až 640 m. Návštěvníky láká na 16 jezer propojených kaskádami a vodopády, které se rozkládají na ploše 295 km2. Plitvická jezera jsou nejstarším, největším a nejnavštěvovanějším národním parkem Chorvatska, kde za vstup zaplatíte 300 kn (dospělý), případně 120 kn (za děti od 7 do 18 let). Děti mladší sedmi let mají vstup zdarma.

Národní park Krka

Národní park Krka je tvořen soustavou peřejí, kaskád a vodopádů. Park se nachází v centrální části Dalmácie, v Šibensko-kninské župě nedaleko města Šibenik. Rozloha národního parku je 109 km² a za jeho nejkrásnější část je považován úsek u kaskád Skradinski buk. Za vstup tady dospělí zaplatí 150 kn a děti od 8 do 18 let 50 kn. Děti do sedmi let mají vstup zdarma.

Pláž Zlatni Rat

Jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších pláží se nachází asi 1,5 km západně od obce Bol na jižní straně dalmatského ostrova Brač. Pláž je tvořena menšími oblázky a v závislosti na větru a mořském proudění mění svůj tvar. Někdy je proto „roh“ pláže zahnutý doprava, jindy doleva. Ne nadarmo byl Zlatni Rat vyhlášen v roce 2009 za nejkrásnější pláž Chorvatska.

Srovnaný magazín

 • Přístavní městečko v Chorvatsku
  Cestování
  22. června 2021|Veronika Čermáková
  Jak ušetřit tisíce korun na dovolené v Chorvatsku

  Přestože pandemie koronaviru výrazně zamíchala s dostupností některých dovolenkových destinací i s ekonomickou situací domácností, je pro většinu Čechů Chorvatsko stále symbolem oblíbené letní dovolené. Ať je vaše finanční situace jakákoliv, neplaťte víc než je nezbytně nutné. Existuje spousta možností, jak během dovolené v Chorvatsku ušetřit nemalé peníze. Ty pak můžete raději utratit za jídlo či jiné radovánky.

 • Cestování autem do Chorvatska
  Cestování
  09. června 2016|Monika Šaríková
  Cestování autem do Chorvatska

  Na dovolenou do ChorvatskaChorvatska můžeme vyrazit různými způsoby. Dobrodruzi volí veřejný autobus a vlak, další zase raději autobus CK. Je ale možné letět i letadlem. Nejvíce však lidé využívají cestu autem. Z jakého důvodu? Jsou sami svým pánem a tak se nemusejí bát toho, že by byl jejich výlet přesně naplánován. Podívejme se proto, s čím může být cesta autem do Chorvatska přímo spojena.

 • Přístav v Chorvatsku
  Pojištění vozu
  11. listopadu 2020|Monika Šaríková
  Vlastní autem do Chorvatska: pozor na dopravní předpisy

  Spousta lidí musela své cestovatelské sny pro letošní rok značně “zkrouhnout” kvůli epidemii Covid-19. Jakýmsi majákem ale zůstalo Chorvatsko, do kterého Češi nejčastěji jezdí vlastními vozidly. Proto by si měli dávat pozor na drobné odlišnosti v dopravních předpisech. A to nejen v Chorvatsku, ale také v zemích, kterými se projíždí.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.