Cestovní pojištění – srovnání cen

Objevte krásu filmovýc míst - Kostel Gomilica

Troufáme si tvrdit, že snad každý člověk alespoň jednou za život viděl některý z filmů s Vinnetouem. Ty jsou už několik let stálicemi televizních obrazovek hlavně o letních prázdninách. A stejně tak tu máme fenomén GOT alias Hra o trůny. Co s nimi má společného Chorvatsko? Právě tahle krásná země jim propůjčila filmové a seriálové kulisy. A musíme říct, že místa, kde se natáčelo, patří opravdu mezi přírodní i historické skvosty! Pojďte se na ně podívat a inspirujte se pro svou dovolenou v Chorvatsku.

porovnání cestovního pojištění

Hra o trůny

Hra o trůny se v posledních letech stala naprostým hitem, který s každou další sérií lámal divácké rekordy. Velkou hvězdou tohoto seriálu pak bylo i Chorvatsko, ve kterém se odehrálo značné množství důležitých událostí Sedmi království i rodů Starků, Lannisterů a Targaryenů.

Dubrovník – Královo přístaviště

Dechberoucí Dubrovník zvaný „Perla Jadranu“ je v tomto případě asi nejdůležitější filmovou lokací. Svou tvář totiž propůjčil hlavnímu městu Sedmi království jménem Královo přístaviště, a to po celou dobu natáčení seriálu. Historické části Dubrovníku se svými křivolakými uličkami a městskými hradbami byly zkrátka pro tenhle účel jako stvořené. Na své trase byste zde zcela jistě neměli minout tato místa:

Pevnost Lovrijenac (Rudá Bašta)

  • Pevnost Bokar, ze které Tyrion Lannister plánoval obranu města před nájezdy od moře.
  • Věž Minčeta, která se stala Domem nemrtvých, v němž Daenerys Targaryen hledala své ztracené draky.
  • Kostel sv. Ignáce s Jezuitským schodištěm, na kterém Cersei Lannister začala z Velkého Baleorova septa svůj známý pochod hanby celým městem.
  • Pláž Šulic na úpatí hradeb starého města, kde byla poražena flotila Stannise Baratheona.
  • A opomenout byste neměli ani Pilskou bránu a Městské hradby.

Dubrovník - pohled na město

Jen kousek od Dubrovníku (asi 10 minut lodí) pak najdete i Lokrum – malý, ale krásný ostrov, který se ve Hře o trůny stal městem obchodu Qarthem. Krom obhlídky ostrova zavítejte i do zahrad benediktinského opatství z 12. století, ve kterých se procházela Daenerys Targaryen. A krom toho v místním návštěvnickém centru najdete i výstavu věnovanou Hře o trůny, jejíž součástí je i původní replika Železného trůnu.

A 20 kilometrů od Dubrovníku se pak nachází i Vysoká zahrada rodu Tyrellů, tedy vlastně Arboretum v Trstenu. Právě tady snovaly ty největší intriky Margaery a lady Olenna z rodu Tyrellů i lord Baelish a Varys.

Split – Mereen

Další velmi oblíbenou lokací bylo u filmařů druhé největší město Chovatska Split. Ten je zároveň jedním z nejpopulárnějších cílů pro letní dovolenou v Chorvatsku. Najdete v něm totiž nejen krásné historické památky a zákoutí, ale také nádherné pláže a spoustu skvělých kaváren a restaurací. Nejvíce se ve Splitu natáčelo v podzemí Diokleciánova paláce, které se stalo trůnním sálem Daenerys Targaryen a také místem, kde její draci trávili své „domácí vězení“. Jen kousek od vstupu najdete rovněž speciální obchod pro fanoušky seriálu a po celém městě další známá zákoutí.

Když se vydáte 10 kilometrů na sever od Splitu, dorazíte k pevnosti Klis, která vás svou monumentálností upoutá už z dálky. I tohle místo se v průběhu natáčení stalo městem Mereen. Pokud se sem vydáte, budete mít z vrcholku pevnosti i nádherný panoramatický výhled hodný „Matky draků“ na celý Split, moře i vnitrozemí Dalmácie.

Šibenik – Braavos

Šibenik se nachází na pobřeží mezi Splitem a Zadarem. Přímo v jeho centru najdete katedrálu sv. Jakuba, která je zapsaná na seznam památek UNESCO. Všichni fanoušci Hry o trůny v ní ovšem bezpečně poznají Železnou banku ze svobodného města Braavos. Malý rybářský přístav Mandroc pak připomene chvíle, kdy v Braavosu pobývala Arya Stark a procházela výcvikem u Lidí bez tváře.

Katedrála sv. Jakuba, Šibenik

 

Vinnetou

Příběhy Vinnetoua, které vznikly už před nějakou desítkou let v německo-jugoslávské koprodukci, jsou do dneška srdcovou záležitostí všech milovníků „indiánek“ a westernů. Právě pro vytvoření světa Divokého západu posloužila divoká krása chorvatské přírody s jejími největšími poklady.

Plitvická jezera – Poklad na Stříbrném jezeře

Tenhle národní park je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku. A není divu – skládá se z kaskády celkem 16 krasových jezer, které propojuje celá řada vodopádů, potoků a tůní. Plitvická jezera si můžete prohlédnout z celkem 8 turistických stezek, případně využít i plavbu menší lodí, která je v ceně vstupného, ale stojí se na ni poměrně dlouhé fronty. Pokud se chcete vyhnout davům lidí, kupte si vstupenky do parku předem online, a to se vstupem v ranních hodinách, protože kolem desáté dopolední tu už bývá hlava na hlavě.

Zajímavostí pak je, že za zrodem tohoto národního parku stál Čech. Jmenoval se Gustav Janeček, a jak se dočtete na místní pamětní desce, byl tento akademik „Rodom Čeh, životom i djelom Hrvat“. Janeček totiž založil spolek „za zkrášlování Plitvických jezer“, a tím se vytvořila cesta právě k založení národního parku. K tomu ovšem došlo až 20 let po jeho smrti v roce 1949.

Krka – Vinnetou

Dalším parkem, který si ve Vinnetouových dobrodružstvích zahrál, je národní park Krka. Jeho vodopády se objevily hned v několika filmech a jednalo se o oblíbené místo pro zamilovaná randíčka. Zdejší romantiku například využil Sam Hawkins, který sem vyrazil na dostaveníčko s Myším ocáskem, pak také Old Shatterhand s Nšo-či a o pár dílů později i s Bílou holubicí.

Je jasné, že místní tyrkysová soustava jezer a vodopádů slibuje jedinečný zážitek! A dokonce tu najdete i zbytky historické vesnice, která je pro turistické účely udržována. A oproti Plitvicím se tady můžete pod jedním vodopádem dokonce i vykoupat.

Řeka Zrmanja – Vinnetou, Poslední výstřel

Chorvatská řeka Zrmanja je filmovou řekou Rio Pecos s velmi působivým kaňonem. Právě na ní probíhal známý souboj v kánoích mezi Old Shatterhandem a Inču-čunou, nacházelo se tady pueblo Apačů a moc krásně tady uměla vysedávat Nšo-či. Dnes se po řece můžete svézt lodí, která vyplouvá ze Starigradu, nebo se projít po místě bývalého puebla a užít si nádherný výhled. Jen berte v potaz značení o zaminovaném území. V chorvatském vnitrozemí jsou stále ještě přítomny „upomínky“ na proběhnutou válku.

porovnání cestovního pojištění

Tulove grede – Vinnetou

Tulove grede alias Nugget-tsil je impozantní skalní útvar, který je součástí pohoří Velebit táhnoucího se 145 kilometrů napříč Chorvatskem. Právě zde se ukrývalo legendární zlato Apačů a krom toho se doslova jedná o „filmové indiánské pohřebiště“. Vinou Santera zde totiž zemřeli Inču-čuna i Nšo-či a v jiném díle tady zase padl osudný poslední výstřel pro Vinnetoua.

Objevte krásu filmovýc míst - Kostel Gomilica

Místo si můžete prohlédnout zespodu, ale je možné se dostat i na jeho vrchol, odkud budete mít krásný výhled do dalekého okolí a na „vápencové moře“ všude kolem. Jestli máte čas na pěší výlet, vydejte se stezkou, která vás provede nejen přírodou, ale i pozůstatky války o nezávislost (uvidíte střílny, nedostavěný kostel a podobně). I v této oblasti dbejte na možnost neodminovaných míst, která se nacházejí mimo značené turistické trasy.

Výčet lokalit, kde se příběhy Vinnetoua a jeho společníků natáčely, je ovšem mnohem obsáhlejší. Patří sem například i:

  • Grobnické polje u Rijeky – Butlerova farma (Poklad na Stříbrném jezeře), Baumannův ranč (Mezi supy), tábor indiánů kmene Kiowů
  • Okolí Šibeniku – městečko Roswell, tábor Siouxů

Chorvatsko zkrátka nabízí spoustu krás, které najdete nejen na pláži!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3