Blog
Cestování
Kaštel Gomilica

Chorvatsko – země Vinnetoua i Hry o trůny aneb Objevte krásu filmových míst!

16. června 2021|Monika Šaríková|

Přemýšlíte o hypotéce? Pak byste měli vědět, že vedle hledání nejlepších podmínek a úroků vás také čeká volba nejvhodnější doby fixace úrokové sazby. Nikdo přesně neumí odhadnout vývoj na trhu, a tedy ani to, zda se vyplatí fix úrokové sazby na 10 let, nebo naopak třeba pouze na tři. Několik vodítek, jak si vybrat, však přesto máme. Svou roli by měla hrát i vaše konkrétní situace.

Troufáme si tvrdit, že snad každý člověk alespoň jednou za život viděl některý z filmů s Vinnetouem. Ty jsou už několik let stálicemi televizních obrazovek hlavně o letních prázdninách. A stejně tak tu máme fenomén GOT alias Hra o trůny. Co s nimi má společného Chorvatsko? Právě tahle krásná země jim propůjčila filmové a seriálové kulisy. A musíme říct, že místa, kde se natáčelo, patří opravdu mezi přírodní i historické skvosty! Pojďte se na ně podívat a inspirujte se pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Porovnat pojištění

Hra o trůny

Hra o trůny se v posledních letech stala naprostým hitem, který s každou další sérií lámal divácké rekordy. Velkou hvězdou tohoto seriálu pak bylo i Chorvatsko, ve kterém se odehrálo značné množství důležitých událostí Sedmi království i rodů Starků, Lannisterů a Targaryenů.

Dubrovník – Královo přístaviště

Dechberoucí Dubrovník zvaný „Perla Jadranu“ je v tomto případě asi nejdůležitější filmovou lokací. Svou tvář totiž propůjčil hlavnímu městu Sedmi království jménem Královo přístaviště, a to po celou dobu natáčení seriálu. Historické části Dubrovníku se svými křivolakými uličkami a městskými hradbami byly zkrátka pro tenhle účel jako stvořené. Na své trase byste zde zcela jistě neměli minout tato místa:

Pevnost Lovrijenac (Rudá Bašta)

  • Pevnost Bokar, ze které Tyrion Lannister plánoval obranu města před nájezdy od moře.

  • Věž Minčeta, která se stala Domem nemrtvých, v němž Daenerys Targaryen hledala své ztracené draky.

  • Kostel sv. Ignáce s Jezuitským schodištěm, na kterém Cersei Lannister začala z Velkého Baleorova septa svůj známý pochod hanby celým městem.

  • Pláž Šulic na úpatí hradeb starého města, kde byla poražena flotila Stannise Baratheona.

  • A opomenout byste neměli ani Pilskou bránu a Městské hradby.

Dubrovník - pohled na město

Jen kousek od Dubrovníku (asi 10 minut lodí) pak najdete i Lokrum – malý, ale krásný ostrov, který se ve Hře o trůny stal městem obchodu Qarthem. Krom obhlídky ostrova zavítejte i do zahrad benediktinského opatství z 12. století, ve kterých se procházela Daenerys Targaryen. A krom toho v místním návštěvnickém centru najdete i výstavu věnovanou Hře o trůny, jejíž součástí je i původní replika Železného trůnu.

A 20 kilometrů od Dubrovníku se pak nachází i Vysoká zahrada rodu Tyrellů, tedy vlastně Arboretum v Trstenu. Právě tady snovaly ty největší intriky Margaery a lady Olenna z rodu Tyrellů i lord Baelish a Varys.

Split – Mereen

Další velmi oblíbenou lokací bylo u filmařů druhé největší město Chovatska Split. Ten je zároveň jedním z nejpopulárnějších cílů pro letní dovolenou v Chorvatsku. Najdete v něm totiž nejen krásné historické památky a zákoutí, ale také nádherné pláže a spoustu skvělých kaváren a restaurací. Nejvíce se ve Splitu natáčelo v podzemí Diokleciánova paláce, které se stalo trůnním sálem Daenerys Targaryen a také místem, kde její draci trávili své „domácí vězení“. Jen kousek od vstupu najdete rovněž speciální obchod pro fanoušky seriálu a po celém městě další známá zákoutí.

Když se vydáte 10 kilometrů na sever od Splitu, dorazíte k pevnosti Klis, která vás svou monumentálností upoutá už z dálky. I tohle místo se v průběhu natáčení stalo městem Mereen. Pokud se sem vydáte, budete mít z vrcholku pevnosti i nádherný panoramatický výhled hodný „Matky draků“ na celý Split, moře i vnitrozemí Dalmácie.

Šibenik – Braavos

Šibenik se nachází na pobřeží mezi Splitem a Zadarem. Přímo v jeho centru najdete katedrálu sv. Jakuba, která je zapsaná na seznam památek UNESCO. Všichni fanoušci Hry o trůny v ní ovšem bezpečně poznají Železnou banku ze svobodného města Braavos. Malý rybářský přístav Mandroc pak připomene chvíle, kdy v Braavosu pobývala Arya Stark a procházela výcvikem u Lidí bez tváře.

Katedrála svatého Jakuba - Šibenik, Chorvatsko

Vinnetou

Příběhy Vinnetoua, které vznikly už před nějakou desítkou let v německo-jugoslávské koprodukci, jsou do dneška srdcovou záležitostí všech milovníků „indiánek“ a westernů. Právě pro vytvoření světa Divokého západu posloužila divoká krása chorvatské přírody s jejími největšími poklady.

Plitvická jezera – Poklad na Stříbrném jezeře

Tenhle národní park je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku. A není divu – skládá se z kaskády celkem 16 krasových jezer, které propojuje celá řada vodopádů, potoků a tůní. Plitvická jezera si můžete prohlédnout z celkem 8 turistických stezek, případně využít i plavbu menší lodí, která je v ceně vstupného, ale stojí se na ni poměrně dlouhé fronty. Pokud se chcete vyhnout davům lidí, kupte si vstupenky do parku předem online, a to se vstupem v ranních hodinách, protože kolem desáté dopolední tu už bývá hlava na hlavě.

Zajímavostí pak je, že za zrodem tohoto národního parku stál Čech. Jmenoval se Gustav Janeček, a jak se dočtete na místní pamětní desce, byl tento akademik „Rodom Čeh, životom i djelom Hrvat“. Janeček totiž založil spolek „za zkrášlování Plitvických jezer“, a tím se vytvořila cesta právě k založení národního parku. K tomu ovšem došlo až 20 let po jeho smrti v roce 1949.

Krka – Vinnetou

Dalším parkem, který si ve Vinnetouových dobrodružstvích zahrál, je národní park Krka. Jeho vodopády se objevily hned v několika filmech a jednalo se o oblíbené místo pro zamilovaná randíčka. Zdejší romantiku například využil Sam Hawkins, který sem vyrazil na dostaveníčko s Myším ocáskem, pak také Old Shatterhand s Nšo-či a o pár dílů později i s Bílou holubicí.

Je jasné, že místní tyrkysová soustava jezer a vodopádů slibuje jedinečný zážitek! A dokonce tu najdete i zbytky historické vesnice, která je pro turistické účely udržována. A oproti Plitvicím se tady můžete pod jedním vodopádem dokonce i vykoupat.

Řeka Zrmanja – Vinnetou, Poslední výstřel

Chorvatská řeka Zrmanja je filmovou řekou Rio Pecos s velmi působivým kaňonem. Právě na ní probíhal známý souboj v kánoích mezi Old Shatterhandem a Inču-čunou, nacházelo se tady pueblo Apačů a moc krásně tady uměla vysedávat Nšo-či. Dnes se po řece můžete svézt lodí, která vyplouvá ze Starigradu, nebo se projít po místě bývalého puebla a užít si nádherný výhled. Jen berte v potaz značení o zaminovaném území. V chorvatském vnitrozemí jsou stále ještě přítomny „upomínky“ na proběhnutou válku.

Porovnat pojištění

Tulove grede – Vinnetou

Tulove grede alias Nugget-tsil je impozantní skalní útvar, který je součástí pohoří Velebit táhnoucího se 145 kilometrů napříč Chorvatskem. Právě zde se ukrývalo legendární zlato Apačů a krom toho se doslova jedná o „filmové indiánské pohřebiště“. Vinou Santera zde totiž zemřeli Inču-čuna i Nšo-či a v jiném díle tady zase padl osudný poslední výstřel pro Vinnetoua.

Kaštel Gomilica

Místo si můžete prohlédnout zespodu, ale je možné se dostat i na jeho vrchol, odkud budete mít krásný výhled do dalekého okolí a na „vápencové moře“ všude kolem. Jestli máte čas na pěší výlet, vydejte se stezkou, která vás provede nejen přírodou, ale i pozůstatky války o nezávislost (uvidíte střílny, nedostavěný kostel a podobně). I v této oblasti dbejte na možnost neodminovaných míst, která se nacházejí mimo značené turistické trasy.

Výčet lokalit, kde se příběhy Vinnetoua a jeho společníků natáčely, je ovšem mnohem obsáhlejší. Patří sem například i:

  • Grobnické polje u Rijeky – Butlerova farma (Poklad na Stříbrném jezeře), Baumannův ranč (Mezi supy), tábor indiánů kmene Kiowů

  • Okolí Šibeniku – městečko Roswell, tábor Siouxů

Chorvatsko zkrátka nabízí spoustu krás, které najdete nejen na pláži!

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).