Dálniční známka do Rakouska

 • Kolik stojí dálniční známka, kde ji koupit a jaké další poplatky Rakousko po řidičích vyžaduje.

 • Aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.

 • Nezapomeňte si před cestou do zahraničí sjednat pojištění auta.

Dálniční známka je dokladem o zaplacení poplatku za užívání dálnic a rychlostních komunikací ve vybrané zemi. Barva rakouských dálničních známek pro rok 2024 je žlutá. Platnou dálniční známku musí mít na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích od 1. ledna 2004 všechna vozidla do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny. Na vybraných úsecích (například v některých tunelech a průsmycích) se navíc platí mýtné.

Jaké změny platí v roce 2024

Zatímco v České republice nebo na Slovensku už několik let fungují pouze elektronické dálniční známky, Rakousko dlouho lpělo na tradičních papírových dálničních známkách. Klasické fyzické kupóny, které se nalepují na přední sklo, nadále zůstávají v nabídce našich jižních sousedů. Nicméně od 1. prosince 2023 se modernizuje také Rakousko.

Pro rakouské dálnice a rychlostní silnice si můžete koupit jednodenní nebo desetidenní elektronickou dálniční známku, jejíž platnost si smíte nastavit v e-shopu. Jestli chcete, začne platit třeba okamžitě, nebo od začátku jakéhokoli budoucího dne.

Elektronicky si můžete koupit i dvouměsíční nebo roční dálniční známku. Pokud jste podnikatel, opět si můžete zvolit libovolný začátek jejich platnosti. Jinak bude vaše dvouměsíční nebo roční dálniční známka platná až 18. den po jejím zakoupení. Důvodem jsou spotřebitelská práva, spotřebitel má totiž 14 dní nárok na vrácení peněz.

Jestli nepatříte mezi podnikatele a okamžitě potřebujete dvouměsíční nebo celoroční rakouskou dálniční známku, využijte klasickou papírovou variantu. Přitom „roční” kupón platí nejdříve od 1. prosince 2023 a jeho platnost končí teprve 31. ledna 2025.

Kde koupit rakouskou dálniční známku

Rakouskou dálniční známku můžete koupit pohodlně už v Česku a to na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem. Prodej známek do Rakouska zajišťují i pobočky ÚAMK.

Řidiči si oblíbili i mýtný obchod ASFINAG, kde neplatíte žádné přirážky. Můžete si tak obstarat dálniční známku do Rakouska online z pohodlí domova. Jestliže hodláte „die Vignette” kupovat až v Rakousku, opět zamiřte na zdejší čerpací stanice.

Na webu ASFINAG můžete ověřit platnost dálniční známky a to zadáním registrační značky vozidla.

Cena rakouské dálniční známky

Motorkáři dostávají slevu oproti řidičům osobních automobilů, dodávek a dalších dvoustopých vozidel. Cena však nezáleží na tom, zda zvolíte elektronickou nebo fyzickou verzi. Porovnejme tedy, jak se meziročně změnily ceny dálničních známek pro dvoustopá vozidla: Desetidenní zdražila o 160 eurocentů na 11,50 Є, dvouměsíční zlevnila o 10 centů na 28,90 Є a roční zůstává na 96,40 Є. Novinkou je jednodenní dálniční známka za 8,60 Є.

Platnost

Jednostopé vozidlo

Dvoustopé vozidlo

1denní známka

3,40 Є (83 Kč)

8,60 Є (210 Kč)

10denní známka

4,60 Є (112 Kč)

11,50 Є (280 Kč)

60denní známka

11,50 Є (280 Kč)

28,90 Є (705 Kč)

Roční známka

38,50 Є (939 Kč)

96,40 Є (2 351 Kč)

Oficiální ceny jsou v eurech, přepočet na české koruny berte pouze jako orientační, měnové kurzy se denně mění. A pamatujte, že platnost dálniční známky se neměří na hodiny, ale na dny! Takže například jednodenní známka, koupená nyní na dnešek, platí pouze do dnešní půlnoci. Ale kdybyste ji koupili na zítřek, platila by po celý zítřejší den.
Kam nalepit rakouskou dálniční známku

Dálniční známku do Rakouska nalepte na vnitřní stranu čelního skla, a to buďto uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Pamatujte, že nenalepená rakouská dálniční známka je neplatná. Pokud je známka špatně nalepená nebo zfalšovaná, můžete za ni být pokutováni. Za pochybení hrozí pokuta 65 až 240 €, ve správním řízení pak 300 až 3 000 €. Jakmile známku nalepíte, nezapomeňte si uschovat podkladový kupón pro případ kontroly.


Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Elektronická dálniční známka Rakousko

Pokud jste se místo klasické papírové dálniční známky rozhodli koupit tu elektronickou, můžete čerpat řadu výhod. Dálniční známku do Rakouska objednáte online z pohodlí domova přes počítač nebo chytrý telefon. K nákupu můžete využít zmíněný e-shop ASFINAG, který je v českém jazyce.

Elektronická dálniční známka do Rakouska pro rok 2024 je zpoplatněna stejně, jako ta klasická nalepovací. Elektronickou dálniční známku není třeba lepit na čelní sklo. Kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.

Kromě dálničních známek se ale během cesty můžete setkat také s úsekovým mýtným. Výše poplatků se pohybuje od 6,5 € do 13,5 € (u horských úseků to bývá zpravidla více). Poplatek můžete uhradit kartou nebo hotově, a to na následujících trasách:

 • A 9 Pyhrnská dálnice mezi exitem Spital/Pyhrn a exitem Ardning a mezi exity St. Michael a Übelbach

 • A 10 Taurská dálnice v úseku mezi exitem Flachau a exitem Rennweg

 • A 11 Karawankská dálnice v úseku mezi exitem St. Jakob im Rosental a státní hranicí v Karawankském tunelu

 • A 13 Brennerská dálnice: celá dálnice A 13 podléhá úsekovému mýtnému.

 • S 16 rychlostní silnice Arlberg mezi exitem St. Anton am Arlberg a exitem Langen am Arlberg


Ceny mýtného za tunely a průsmyky pro rok 2024

Název úseku

Vzdálenost

Cena (€)

Arlberg tunnel

16,7 km

11,50

Bosruck tunnel

8,9 km

6,50

Gleinalm tunnel

14,2 km

10,50

Karawanken tunnel (AT/SL)

9,9 km

7,80

Katschberg tunnel

8,5 km

13,50

Brenner motorway (AT/IT)

34,3 km

11

Arlberg Tunnel bude pravděpodobně od 15. dubna do 22. listopadu 2024 uzavřen. Zdroj: Asfinag.at

Před cestou do Rakouska nezapomínejte ani na pojištění

Aby se vám pobyt v Rakousku zbytečně neprodražil, pamatujte také na důležitost havarijního pojištění, které kryje škody způsobené na vašem vozidle. Krátkodobé havarijní pojištění si můžete sjednat online pouze na dobu pobytu v zahraničí, a to pomocí našeho praktického srovnávače. Ten za vás jednotlivé nabídky pojištění auta do zahraničí nejen srovná dle zadaných údajů, ale naši specialisté vám následně pomohou s výběrem a sjednáním. Jednoduše online z pohodlí domova.

Věděli jste, že...


Rakousko má 2 249 km dálnic a rychlostních silnic, čímž o 880 km překonává Českou republiku?


Tolerance alkoholu v krvi je v Rakousku standardně do 0,5 promile, ale například pro řidiče školního autobusu platí limit 0,1 promile?


Všichni řidiči v Rakousku musejí mít lékárničku, ve dvoustopých vozech navíc i výstražný trojúhelník a reflexní vestu?

Pravděpodobnost, že zemřete při silniční nehodě, je v České republice asi o 22 % vyšší než v Rakousku?

Cestujte naplno

Nepodceňujte ani cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i ztrátu zavazadel.

Srovnaný magazín

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.