Dálniční známka do Rakouska

  • Kolik stojí dálniční známka, kde ji koupit a jaké další poplatky Rakousko po řidičích vyžaduje.

  • Aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.

  • Nezapomeňte si před cestou do zahraničí sjednat pojištění auta.

Sjednat havarijní pojištění

Dálniční známka je dokladem o zaplacení poplatku za užívání dálnic a rychlostních komunikací ve vybrané zemi. Barva rakouských dálničních známek pro rok 2022 je oranžová. Platnou dálniční známku musí mít na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích od 1. ledna 2004 všechna vozidla do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny. Na vybraných úsecích (například v některých tunelech a průsmycích) se navíc platí mýtné.

Zatímco v Česku nebo u našich slovenských sousedů už fungují pouze elektronické dálniční známky, rakouskou dálniční známku si v některých případech budete muset dál lepit za sklo

V Rakousku platí jedno striktní omezení, které říká, že dálniční známky koupené přes internet jsou platné až 18. den po zakoupení. To vše z důvodu ochrany spotřebitele, který má 14 dní nárok na vrácení peněz. Pokud tedy plánujete výlet do Rakouska na poslední chvíli, je jistější si pořídit dálniční papírovou známku a tu jen nalepit na správné místo.

Kde koupit rakouskou dálniční známku

Rakouskou dálniční známku můžete koupit pohodlně už v Česku a to na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem. Prodej známek do Rakouska zajišťují i pobočky ÚAMK. Řidiči si oblíbili i rakouský mýtný obchod ASFINAG, kde neplatíte žádné přirážky. Jestliže hodláte „die Vignette” kupovat až v Rakousku, opět zamiřte na zdejší čerpací stanice.

Na webu ASFINAG můžete ověřit platnost dálniční známky a to zadáním registrační značky vozidla.

Cena rakouské dálniční známky

Začátek platnosti desetidenní a dvouměsíční fyzické (nalepovací) dálniční známky je dán dnem jejich nákupu. Roční známka je platná od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2023

Platnost

Cena v eurech

Cena v Kč

Roční známka*

93,80 eur

2 303

60 denní známka

28,20 eur

692

10 denní známka

9,60 eur

235
Kam nalepit rakouskou dálniční známku

Dálniční známku do Rakouska nalepte na čelní sklo uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Pamatujte, že nenalepená rakouská dálniční známka je neplatná. Pokud je známka nalepená špatně, můžete za ní být pokutováni. Za pochybení hrozí pokuta 120 €, ve správním řízení pak 300 až 3 000 €. Jakmile známku nalepíte, nezapomeňte si uschovat podkladový kupón pro případ kontroly.


Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Sjednat havarijní pojištění

Elektronická dálniční známka Rakousko

Pokud jste se místo klasické papírové dálniční známky rozhodli koupit tu elektronickou, můžete čerpat řadu výhod. Známku objednáte z pohodlí domova přes počítač nebo chytrý telefon. K nákupu můžete využít zmíněný e-shop ASFINAG, který je v českém jazyce. Elektronická dálniční známka do Rakouska pro rok 2022 je zpoplatněna stejně, jako ta klasická nalepovací. Elektronickou dálniční známku není třeba lepit na čelní sklo. Kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.


Kromě dálničních známek se ale během cesty můžete setkat také s úsekovým mýtným. Výše poplatků se pohybuje od 5 € do 11,50 € (u horských úseků to bývá zpravidla více). Poplatek můžete uhradit kartou nebo hotově, a to na následujících trasách:

  • A 9 Pyhrnská dálnice mezi exitem Spital/Pyhrn a exitem Ardning a mezi exity St. Michael a Übelbach

  • A 10 Taurská dálnice v úseku mezi exitem Flachau a exitem Rennweg

  • A 11 Karawankská dálnice v úseku mezi exitem St. Jakob im Rosental a státní hranicí v Karawankském tunelu

  • A 13 Brennerská dálnice: celá dálnice A 13 podléhá úsekovému mýtnému.

  • S 16 rychlostní silnice Arlberg mezi exitem St. Anton am Arlberg a exitem Langen am Arlberg


Ceny mýtného za tunely a průsmyky pro rok 2022

Název úseku

Vzdálenost

Cena (€)

Arlberg tunnel

16,7 km

11

Bosruck tunnel

8,9 km

6

Gleinalm tunnel

14,2 km

10

Karawanken tunnel (AT/SL)

9,9 km

7,6

Katschberg tunnel

8,5 km

13

Brenner motorway (AT/IT)

34,3 km

10,5

*zdroj: Tolls.eu

Před cestou do Rakouska nezapomínejte ani na pojištění

Aby se vám pobyt v Rakousku zbytečně neprodražil, pamatujte také na důležitost havarijního pojištění, které kryje škody způsobené na vašem vozidle. Krátkodobé havarijní pojištění si můžete sjednat online pouze na dobu pobytu v zahraničí, a to pomocí našeho praktického srovnávače. Ten za vás jednotlivé nabídky pojištění auta do zahraničí nejen srovná dle zadaných údajů, ale naši specialisté vám následně pomohou s výběrem a sjednáním. Jednoduše online z pohodlí domova.

Spočítat cenu havarijního pojištění

Věděli jste, že...


Celkem je v Rakousku zhruba 2 185 km vysokokapacitních komunikací?


Tolerance alkoholu v krvi je v Rakousku do 0,5 promile?


V Rakousku platí za dálnice i motocykly?

Elektromobily tady mají vjezd na dálnice jen za cenu motocyklu?

Cestujte naplno

Nepodceňujte ani cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i ztrátu zavazadel.

Mám zájem o cestovní pojištění

Srovnaný magazín

  • Auto
    14. září 2022|Petr Pohůdka
    Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

    V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

  • Auto
    02. září 2022|Petr Pohůdka
    Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

    Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

  • Auto
    15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

    V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.