Řidič jí za volantem

Kde můžete řídit nazí? Přehled kuriózních dopravních předpisů v EU

24. 6. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zatímco dopravní předpisy platné v ČR nejspíš dobře znáte, v zahraničí můžete tápat. Tím spíš, že občas jsou dost kuriózní. Přečtěte si, na jaké zvlášnosti v pravidlech silničního provozu můžete narazit během cest po Evropě.

Kde se připravit na řízení vlevo?

Začneme ani ne tak kuriozitou, jako spíš upozorněním na to, že v některých zemích Evropy se řídí vlevo. A to nejen ve Velké Británii. Na řízení na opačné straně se připravte také na Maltě, na Kypru a v Irsku.

Dopravní předpisy Německo: Za volant klidně nazí, ale s botami

V Německu můžete za volant usednout úplně nazí. V autě totiž máte stejná práva jako u sebe doma. Při nudistickém řízení by vám ale rozhodně neměly chybět boty. Když se stanete účastníkem dopravní nehody, může být řízení bez bot považováno za důvod, proč jste nemohli správně ovládat pedály. Tím pádem vám pojišťovna nemusí vyplatit pojistné plnění.

V Německu si dejte také pozor na to, aby vám na dálnici nedošlo palivo. Problém vám sice jednoduše vyřeší asistenční služby, ale policie vám za odstavení auta kvůli nedostatku pohonných hmot může uložit pokutu.

Co dalšího vyřeší asistenční služby?

Nedostatek nebo záměnu paliva, zabouchnuté klíče, opravu poruchy nebo odtah do servisu po havárii –⁠ to všechno a mnohem víc za vás vyřeší asistenční služby. Sjednejte si je v rámci havarijního pojištění a buďte na cestách v zahraničí bez starostí.

Dopravní předpisy Rakousko: Pokuty se rozdávají od oka 

Naši jižní sousedé jsou proslulí tím, jak přísně trestají překročení rychlosti, a to nejen když vás změří radar. Měřicí přístroj může být nahrazen ostřížím zrakem policisty. V Rakousku totiž může veřejný činitel pouhým okem vyhodnotit překročení rychlosti v zónách do 30 km/h a uložit vám pokutu. Myslete také na to, že v Rakousku je zakázáno používat palubní kameru.

Dopravní předpisy Slovinsko: Couvat jen na blikačky

Ve Slovinsku si dávejte pozor na semafory. Ačkoliv v ostatních zemích platí, že projetí křižovatky na oranžovou se ještě toleruje, ve Slovinsku za to riskujete pokutu. Další zvláštním dopravním předpisem je, že při couvání musíte mít vždy zapnutá výstražná světla.

Dopravní předpisy Itálie: Troubit ano, problikávat ne

Troubení je v Itálii naprosto běžné a je chápáno jako upozornění ve smyslu „pozor jedu“. Problikávání světly je ale jiná. Pokud k tomu není důvod,⁠ například se nesnažíte upozornit řidiče na nebezpečí, posuzuje se blikání světly jako projev agresivity za volantem a může být pokutováno.

Náš tip

Při cestách na dovolenou se hodí znát i základní pravidla silničního provozu –⁠ například maximální povolenou rychlost. Přehled najdete v šikovné mobilní aplikaci EU.

Dopravní předpisy Španělsko: Parkování s kalendářem a kalkulačkou

V některých španělských městech narazíte na bizarní systém parkování, který vám může doslova zamotat hlavu. V jednosměrných ulicích můžete parkovat v liché dny pouze na straně silnice, kde mají domy lichá čísla a v sudé dny na straně sudých čísel. Než zaparkujete, nezapomeňte se podívat, co je zrovna za den.

Dopravní předpisy Řecko: V autě s dítětem si nezapálíte

V Řecku šli při zákazu kouření o krok dál. V zemi platí zákaz kouření v autě, pokud vezete dítě mladší 12 let. Když si s dítětem v autě neodpustíte cigaretu za volantem, hrozí vám pokuta až 1 500 eur. Zákaz se vztahuje i na elektronické cigarety.

Dopravní předpisy Kypr: Žádné jídlo a pití za volantem

Na Kypru platí ještě přísnější pravidla než v Řecku –⁠ v autě nesmíte kouřit, pokud vezete pasažéra mladšího 16 let. Navíc za volantem nesmíte jíst a pít, a to ani vodu. Pokud se potřebujete občerstvit, nezbývá, než někde zastavit.

Jídlo na dovolené je hrozba i pro zkušené cestovatele

Jídlo za volantem vás může dostat do problémů jen na Kypru, v jiných dovolenkových destinacích spíš hrozí, že si zkazíte žaludek. Zažívací potíže v souvislosti s dehydratací vás mohou dostat až do nemocnice. Proto by vám nemělo chybět cestovní pojištění. Vyjde jen na pár korun denně, ale ochrání vás před účty za stovky tisíc korun.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.