Blog
Pojištění vozu
Dopravní značka

Zvláštní dopravní předpisy v zahraničí

09. června 2021|Monika Šaríková|

Zatímco dopravní předpisy platné v tuzemsku čeští řidiči dobře znají, u těch zahraničních mnohdy tápou. V jednotlivých zemích Evropské unie se pravidla silničního provozu liší. Přečtěte si, s jakými zvláštními dopravními předpisy se můžete za hranicemi setkat.

Pokud patříte mezi běžné řidiče a za hranice vyrážíte pouze párkrát do roka, seznamte se před cestou do zahraničí s dopravními předpisy navštívených zemí. Jiná pravidla než u nás mohou platit například pro nejvyšší povolenou rychlost, tolerovanou hranici alkoholu v krvi, povinnost svícení ve dne, používání zimních pneumatik nebo rozsah povinné výbavy vozidla. Například v Irsku, na Kypru a na Maltě se řidiči musejí připravit také na to, že se v těchto zemích jezdí vlevo.

TIP: Základní pravidla silničního provozu jednotlivých evropských zemí naleznete například na internetových stránkách BESIP nebo oficiálních stránkách Evropské unie. Stáhnout si zde můžete i šikovnou mobilní aplikaci.

Porovnat povinné ručení

Prostudujte si i dopravní značky

V jednotlivých zemích Evropské unie nevypadají stejně ani dopravní značky. Rozdílná může být velikost, grafické provedení, podoba piktogramů, barevnost, umístění nápisů na značkách a samozřejmě také nápisy v jazyce dané země.

Zkuste si tipnout, co znamenají následující dopravní značky a ve kterých zemích se s nimi můžete setkat:

Dopravní značky v zahraničí

Řídíte s brýlemi? Ve Španělsku a Švýcarsku vozte jedny náhradní

Řada řidičů se při řízení neobejde bez dioptrických brýlí. Pokud máte oční vadu a máte povinnost řídit pouze s brýlemi, potom si na cestu po španělských a švýcarských silnicích připravte jedny náhradní.

Španělé snižují rychlost ve městech

Ve většině evropských zemí je ve městech a obcích povolena maximální rychlost 50 kilometrů za hodinu. Od letošního 11. května však ve španělských městech a obcích smíte jezdit touto rychlostí pouze v místech, kde jsou v jednom směru dva a více jízdních pruhů. Pokud je na silnici v jednom směru pouze jeden jízdní pruh nebo dva, ale jeden z nich je vyhrazen pro městskou hromadnou dopravu, můžete jet nejvýše 30 kilometrů za hodinu. Na ulicích s jedním jízdním pruhem, kde je chodník pro chodce pouze na jedné straně silnice, smíte jet rychlostí maximálně 20 kilometrů v hodině. Tato změna má přispět ke snížení počtu dopravních nehod i jejich následků.

V Německu udržujte bezpečný odstup

Jízda po německých dálnicích se vám může prodražit, pokud nebudete dodržovat bezpečný odstup od vozidel jedoucích před vámi. Čím těsněji se budete „lepit“ na vozidlo před vámi a čím vyšší rychlostí při tom pojedete, tím více zaplatíte. Výše pokuty se může vyšplhat až na 400 eur. Němečtí policisté velmi tvrdě trestají záměrné ohrožování ostatních účastníků silničního provozu i nátlak v podobě troubení či blikání na vozidla jedoucí před vámi. Takové jednání může být kvalifikováno jako trestný čin.

V pantoflích na motorku nesedejte

Zatímco v autě můžete klidně řídit v kraťasech a krátkém triku, motorkáři musejí myslet i na předpisové oblečení. Například v Belgii mají řidiči motocyklů povinnost mít na sobě rukavice a bundu s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty nebo kombinézu a samozřejmě boty nebo kozačky chránící kotníky. Podobě je tomu i ve Francii, kde řidič motocyklu nebo mopedu i spolujezdec musejí mít rukavice.

V Belgii jsou upraveny i pravidla pro jízdu motorkářů mezi jízdními pruhy. Pokud se provoz na silnici výrazně zpomalí nebo zastaví, smějí jet řidiči motocyklů mezi pruhy. Nesmí ovšem jet rychleji než 50 kilometrů v hodině a současně nesmí být rozdíl mezi rychlostí motocyklu a ostatními vozidly vyšší než 20 kilometrů v hodině.

Další odlišnosti v předpisech a zvycích

Itálie – Zatímco troubení je v Itálii naprosto běžné a je chápáno jako upozornění ve smyslu „pozor jedu“ pro ostatní řidiče, blikání světly na ostatní je projevem agresivity za volantem či řídítky. Pozor si musíte dávat i u přechodů pro chodce. Je totiž nutné vždy zastavit, jinak riskujete vysokou pokutu.

Maďarsko – S maďarskou policií se není radno hádat. Pokud na místě přestupku nezaplatíte pokutu, může vám policista zabavit vozidlo a zabránit vám v další jízdě.

Slovinsko – Ve Slovinsku si dávejte pozor na semafory. Pokud se rozhodnete projet křižovatkou po rozsvícení žlutého světla na semaforu, riskujete vysokou pokutu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).