Řidič jí za volantem

Kde můžete řídit nazí? Přehled kuriózních dopravních předpisů v EU

24. 6. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zatímco dopravní předpisy platné v ČR nejspíš dobře znáte, v zahraničí můžete tápat. Tím spíš, že občas jsou dost kuriózní. Přečtěte si, na jaké zvlášnosti v pravidlech silničního provozu můžete narazit během cest po Evropě.

Kde se připravit na řízení vlevo?

Začneme ani ne tak kuriozitou, jako spíš upozorněním na to, že v některých zemích Evropy se řídí vlevo. A to nejen ve Velké Británii. Na řízení na opačné straně se připravte také na Maltě, na Kypru a v Irsku.

Dopravní předpisy Německo: Za volant klidně nazí, ale s botami

V Německu můžete za volant usednout úplně nazí. V autě totiž máte stejná práva jako u sebe doma. Při nudistickém řízení by vám ale rozhodně neměly chybět boty. Když se stanete účastníkem dopravní nehody, může být řízení bez bot považováno za důvod, proč jste nemohli správně ovládat pedály. Tím pádem vám pojišťovna nemusí vyplatit pojistné plnění.

V Německu si dejte také pozor na to, aby vám na dálnici nedošlo palivo. Problém vám sice jednoduše vyřeší asistenční služby, ale policie vám za odstavení auta kvůli nedostatku pohonných hmot může uložit pokutu.

Co dalšího vyřeší asistenční služby?

Nedostatek nebo záměnu paliva, zabouchnuté klíče, opravu poruchy nebo odtah do servisu po havárii –⁠ to všechno a mnohem víc za vás vyřeší asistenční služby. Sjednejte si je v rámci havarijního pojištění a buďte na cestách v zahraničí bez starostí.

Dopravní předpisy Rakousko: Pokuty se rozdávají od oka 

Naši jižní sousedé jsou proslulí tím, jak přísně trestají překročení rychlosti, a to nejen když vás změří radar. Měřicí přístroj může být nahrazen ostřížím zrakem policisty. V Rakousku totiž může veřejný činitel pouhým okem vyhodnotit překročení rychlosti v zónách do 30 km/h a uložit vám pokutu. Myslete také na to, že v Rakousku je zakázáno používat palubní kameru.

Dopravní předpisy Slovinsko: Couvat jen na blikačky

Ve Slovinsku si dávejte pozor na semafory. Ačkoliv v ostatních zemích platí, že projetí křižovatky na oranžovou se ještě toleruje, ve Slovinsku za to riskujete pokutu. Další zvláštním dopravním předpisem je, že při couvání musíte mít vždy zapnutá výstražná světla.

Dopravní předpisy Itálie: Troubit ano, problikávat ne

Troubení je v Itálii naprosto běžné a je chápáno jako upozornění ve smyslu „pozor jedu“. Problikávání světly je ale jiná. Pokud k tomu není důvod,⁠ například se nesnažíte upozornit řidiče na nebezpečí, posuzuje se blikání světly jako projev agresivity za volantem a může být pokutováno.

Náš tip

Při cestách na dovolenou se hodí znát i základní pravidla silničního provozu –⁠ například maximální povolenou rychlost. Přehled najdete v šikovné mobilní aplikaci EU.

Dopravní předpisy Španělsko: Parkování s kalendářem a kalkulačkou

V některých španělských městech narazíte na bizarní systém parkování, který vám může doslova zamotat hlavu. V jednosměrných ulicích můžete parkovat v liché dny pouze na straně silnice, kde mají domy lichá čísla a v sudé dny na straně sudých čísel. Než zaparkujete, nezapomeňte se podívat, co je zrovna za den.

Dopravní předpisy Řecko: V autě s dítětem si nezapálíte

V Řecku šli při zákazu kouření o krok dál. V zemi platí zákaz kouření v autě, pokud vezete dítě mladší 12 let. Když si s dítětem v autě neodpustíte cigaretu za volantem, hrozí vám pokuta až 1 500 eur. Zákaz se vztahuje i na elektronické cigarety.

Dopravní předpisy Kypr: Žádné jídlo a pití za volantem

Na Kypru platí ještě přísnější pravidla než v Řecku –⁠ v autě nesmíte kouřit, pokud vezete pasažéra mladšího 16 let. Navíc za volantem nesmíte jíst a pít, a to ani vodu. Pokud se potřebujete občerstvit, nezbývá, než někde zastavit.

Jídlo na dovolené je hrozba i pro zkušené cestovatele

Jídlo za volantem vás může dostat do problémů jen na Kypru, v jiných dovolenkových destinacích spíš hrozí, že si zkazíte žaludek. Zažívací potíže v souvislosti s dehydratací vás mohou dostat až do nemocnice. Proto by vám nemělo chybět cestovní pojištění. Vyjde jen na pár korun denně, ale ochrání vás před účty za stovky tisíc korun.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?