Zatímco dopravní předpisy platné v tuzemsku čeští řidiči dobře znají, u těch zahraničních mnohdy tápou. V jednotlivých zemích Evropské unie se pravidla silničního provozu liší. Přečtěte si, s jakými zvláštními dopravními předpisy se můžete za hranicemi setkat.
Pokud patříte mezi běžné řidiče a za hranice vyrážíte pouze párkrát do roka, seznamte se před cestou do zahraničí s dopravními předpisy navštívených zemí. Jiná pravidla než u nás mohou platit například pro nejvyšší povolenou rychlost, tolerovanou hranici alkoholu v krvi, povinnost svícení ve dne, používání zimních pneumatik nebo rozsah povinné výbavy vozidla. Například v Irsku, na Kypru a na Maltě se řidiči musejí připravit také na to, že se v těchto zemích jezdí vlevo.
TIP: Základní pravidla silničního provozu jednotlivých evropských zemí naleznete například na internetových stránkách BESIP nebo oficiálních stránkách Evropské unie. Stáhnout si zde můžete i šikovnou mobilní aplikaci.
V jednotlivých zemích Evropské unie nevypadají stejně ani dopravní značky. Rozdílná může být velikost, grafické provedení, podoba piktogramů, barevnost, umístění nápisů na značkách a samozřejmě také nápisy v jazyce dané země.
Zkuste si tipnout, co znamenají následující dopravní značky a ve kterých zemích se s nimi můžete setkat:
Řada řidičů se při řízení neobejde bez dioptrických brýlí. Pokud máte oční vadu a máte povinnost řídit pouze s brýlemi, potom si na cestu po španělských a švýcarských silnicích připravte jedny náhradní.
Ve většině evropských zemí je ve městech a obcích povolena maximální rychlost 50 kilometrů za hodinu. Od letošního 11. května však ve španělských městech a obcích smíte jezdit touto rychlostí pouze v místech, kde jsou v jednom směru dva a více jízdních pruhů. Pokud je na silnici v jednom směru pouze jeden jízdní pruh nebo dva, ale jeden z nich je vyhrazen pro městskou hromadnou dopravu, můžete jet nejvýše 30 kilometrů za hodinu. Na ulicích s jedním jízdním pruhem, kde je chodník pro chodce pouze na jedné straně silnice, smíte jet rychlostí maximálně 20 kilometrů v hodině. Tato změna má přispět ke snížení počtu dopravních nehod i jejich následků.
Jízda po německých dálnicích se vám může prodražit, pokud nebudete dodržovat bezpečný odstup od vozidel jedoucích před vámi. Čím těsněji se budete „lepit“ na vozidlo před vámi a čím vyšší rychlostí při tom pojedete, tím více zaplatíte. Výše pokuty se může vyšplhat až na 400 eur. Němečtí policisté velmi tvrdě trestají záměrné ohrožování ostatních účastníků silničního provozu i nátlak v podobě troubení či blikání na vozidla jedoucí před vámi. Takové jednání může být kvalifikováno jako trestný čin.
Zatímco v autě můžete klidně řídit v kraťasech a krátkém triku, motorkáři musejí myslet i na předpisové oblečení. Například v Belgii mají řidiči motocyklů povinnost mít na sobě rukavice a bundu s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty nebo kombinézu a samozřejmě boty nebo kozačky chránící kotníky. Podobě je tomu i ve Francii, kde řidič motocyklu nebo mopedu i spolujezdec musejí mít rukavice.
V Belgii jsou upraveny i pravidla pro jízdu motorkářů mezi jízdními pruhy. Pokud se provoz na silnici výrazně zpomalí nebo zastaví, smějí jet řidiči motocyklů mezi pruhy. Nesmí ovšem jet rychleji než 50 kilometrů v hodině a současně nesmí být rozdíl mezi rychlostí motocyklu a ostatními vozidly vyšší než 20 kilometrů v hodině.
Itálie – Zatímco troubení je v Itálii naprosto běžné a je chápáno jako upozornění ve smyslu „pozor jedu“ pro ostatní řidiče, blikání světly na ostatní je projevem agresivity za volantem či řídítky. Pozor si musíte dávat i u přechodů pro chodce. Je totiž nutné vždy zastavit, jinak riskujete vysokou pokutu.
Maďarsko – S maďarskou policií se není radno hádat. Pokud na místě přestupku nezaplatíte pokutu, může vám policista zabavit vozidlo a zabránit vám v další jízdě.
Slovinsko – Ve Slovinsku si dávejte pozor na semafory. Pokud se rozhodnete projet křižovatkou po rozsvícení žlutého světla na semaforu, riskujete vysokou pokutu.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.