Dálniční známka na Slovensko

Každý řidič, který chce užívat dálnice a rychlostní komunikace ve vybrané zemi, se musí prokázat dokladem o zaplacení poplatku. Zmíněným dokladem je dálniční známka SK, která je na Slovensku od roku 2016 k dostání pouze v elektronické podobě.

Platnou dálniční známku musí mít na slovenských dálnicích a rychlostních silnicích všechna dvoustopá motorová vozidla kategorie M1 bez ohledu na jejich hmotnost a auta do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny.

Za vozík nebo přívěs neplatíte nic, pokud celková hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5 tuny. V opačném případě musíte zakoupit dvě dálniční známky –⁠ jednu pro vozidlo a druhou pro přípojné vozidlo.

Dálniční známka na Slovensko není nutná pro:

 • Motocykly všech kategorií

 • Vozidla s nosností nad 3,5 tuny (s povinností platit mýtné)

 • Vozidla některých státních složek a institucí

 • Veterány (s průkazem historického vozidla a speciální registrační značkou)

 • Vozidla osob ZTP a ZTP/P

 • Přípojné vozidlo za jízdní soupravu do 3,5 t

Kde koupit dálniční známku na Slovensko?

Dálniční známku na Slovensko lze koupit online na oficiálním webu eznamka.sk nebo prostřednictvím aplikace pro chytré mobilní telefony (dostupná pro Google Play a App Store). Pokud známku nechcete kupovat online, pořídíte ji i na slovenských čerpacích stanicích, poštách nebo u hraničních přechodů, kde se za tímto účelem nacházejí speciální automaty.

Jak koupit slovenskou dálniční známku?

Slovenská dálniční známka online je k dispozici na zmíněném portálu nebo v aplikaci eZnamka, kde kliknete na odkaz „Úhrada diaľničnej známky”. Zde si zvolíte, zda chcete zaplatit za jedno či více vozidel. V dalším kroku vyberete typ dálniční známky (vozidlo nebo přípojné vozidlo) a přejdete k možnosti výběru platnosti dálniční známky.

E-dálniční známka na Slovensko je k dostání ve 4 verzích, přičemž první a nejlevnější zahrnuje známku s platností 10 dní. Koupit můžete i 30 denní známku, známku na rok nebo dálniční známku, která bude platit 365 dní od začátku platnosti. Jakmile si vyberete platnost známky, vyplňte údaje o vozidle a informace pro doručení potvrzení o platbě.

V předposledním kroku známku uhradíte prostřednictvím služby iTerminal, tj. platební kartou nebo bankovním převodem TatraPay. Pokud celý proces proběhne v pořádku, obratem získáte potvrzení o platbě a zakoupení dálniční známky na Slovensku a můžete vyrazit na cestu.


Naš tip:

Zadáte-li při registraci číslo svého mobilního telefonu, bude vám 3 dny před koncem platnosti dálniční známky zasláno upozornění.
Cena dálniční známky na Slovensko v roce 2024

Platnost

Cena v eurech

Cena v Kč

10 denní dálniční známka Slovensko

12

292

30 denní dálniční známka Slovensko

17

414

365 denní dálniční známka Slovensko*

60

1 460

Roční dálniční známka Slovensko**

60

1 460

*Platí 365 dní od začátku platnosti

**Platí od 1. ledna nebo dne zakoupení do 31. ledna následujícího roku

Denní dálniční známka na Slovensku

V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice, která mění systém dálničních známek v EU a nařizuje zavedení jednodenní dálniční známky. Tato povinnost se dotkne i Slovenska, které zatím neoznámilo, od kdy známku zavede a kolik bude stát. Podle pravidel EU by ale jednodenní kupón měl být dostupný pro řidiče nejpozději od 25. března 2024 a měl by stát 9 % ceny roční známky, tedy 5,40 eur.

Dálniční poplatky na Slovensku aneb kde budete známku potřebovat

Dálniční známku budete na Slovensku potřebovat na všech dálnicích D1, D2, D3 a D4 a rychlostních silnicích R1, R2, R4 a R6.

Měli byste vědět:

Dálnice a rychlostní silnice jsou zde monitorovány pomocí mýtných bran a přenosných zařízení, které kontrolují SPZ vozidla. V případě, že platnou dálniční známku nemáte, hrozí vám pokuta 150 až 500 eur.

Před cestou na Slovensko nezapomínejte ani na pojištění

Aby se vám cesta k našim slovenským sousedům zbytečně neprodražila, nezapomeňte si sjednat také cestovní pojištění s dostatečnými limity krytí a havarijní pojištění. To kryje škody způsobené na vašem vozidle a sjednat si ho můžete jen na dobu pobytu na Slovensku. Při výběru vám pomůže náš srovnávač, který za vás jednotlivé nabídky srovná, a vybranou nabídku si můžete sjednat online do pár minut, čímž ušetříte peníze i čas.

Věděli jste, že:


Placené úseky dálnice na Slovensku mají zhruba 700 kilometrů?


Nejdelší úsek vede na dálnici D1 z Ivachnové do Bidovce a má 186 kilometrů?


Nejkratší úsek měří pouze 1 kilometr a vede po R6 z Púchova do Dolné Kočkovce?

Na Slovensku platí nulová tolerance alkoholu za volantem?Srovnat ceny povinného ručení

stars
cz

Srovnaný magazín

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.