Jízda po dálnici v západu slunce

Elektronické dálniční známky: Jak fungují a které země je používají

7. 12. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

S lepením známky na sklo je konec! Od roku 2021 se zavádí elektronické dálniční známky i v České republice. V mnoha zemích Evropy už je můžete využívat několik let. Zjistěte, jak elektronické dálniční známky fungují, jak je koupit a v jakých dalších zemích kromě ČR už není potřeba lepit na sklo papírovou známku.

Elektronické dálniční známky v ČR

Od 1. ledna 2021 budou platné v ČR elektronické dálniční známky, ale zakoupit je můžete již teď během prosince. Princip jejich fungování zůstává stejný jako dosud. Dálniční známka je nutná pro jízdu po zpoplatněných úsecích pro vozidlo na nejméně čtyřech kolech, jehož nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny a nevztahuje se na něj výjimka.

Elektronickou dálniční známku si nemusí pořizovat provozovatelé:

 • vozidla s pohonem na elektřinu či vodík nebo s hybridním ústrojím, jehož emise CO2 nepřesáhnou 50 g/km, pokud mají přidělenou speciální registrační značku začínající písmeny EL,

 • historického vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla,

 • vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, ale pouze v případě, že je tento ve vozidle přítomen.

O osvobození si mohou zažádat také ostatní vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km) bez speciální SPZ, ale v tom případě je nutné podat oznámení.

Platnost dálniční známky

Druhy dálničních známek podle platnosti zůstávají stejné. Existuje varianta:

 • roční za 1500 Kč,

 • 30denní za 440 Kč,

 • 10denní za 310 Kč.

Novinkou u elektronické dálniční známky je, že začátek platnosti si můžete zvolit sami, a to i u roční varianty. To znamená, že si ji například pořídíte v březnu 2021 a bude platná do března 2022. Podmínkou je, že si zvolíte začátek platnosti dálniční známky nejpozději 90 dní od nákupu.

Stejně jako dříve papírová dálniční známka se i ta elektronická váže ke státní poznávací značce. Z toho důvodu není přenositelná.

Pro vozidla s pohonem na biometan nebo zemní plyn lze uplatnit ekologickou slevu – cena dálniční známky je poloviční.

Jak se kontroluje platnost dálniční známky?

O zakoupení elektronické dálniční známky obdržíte potvrzení, ať v elektronické nebo papírové podobě. To ale nemusíte mít u sebe – policie bude monitorovat zpoplatněné dálnice pomocí kamerového systému a kontrolovat platnost známky podle vaší SPZ.

Kde koupit dálniční známky

Elektronickou dálniční známku zakoupíte již od 1. prosince 2020 na webové stránce edalnice.cz, která je provozována státem. Nejedná se však o jediný prodejní kanál. Známku si můžete objednat také v jiných e-shopech, ale zakoupit lze i fyzicky na čerpacích stanicích Euro Oil nebo na poště. Tady za vás objednávku provede obsluha. Od ledna by měly přibýt ještě samoobslužné kiosky na hraničních přechodech, které budou sloužit především pro cizince.

Jak probíhá nákup známky na edalnice.cz

 1. Zadejte svoji poznávací značku a zemi, kde je vozidlo registrováno.

 2. Zvolte si začátek platnosti dálniční známky.

 3. Pokud máte vozidlo s pohonem na zemní plyn nebo biometan, zaškrtněte tuto možnost, abyste měli nárok na sníženou cenu.

 4. Vyberte si druh elektronické dálniční známky podle délky platnosti (1 rok, 30 dní, 10 dní).

 5. Zadejte kontaktní e-mail a zvolte, zda chcete být upozorněni před vypršením platnosti.

 6. Zaplaťte známku online platební kartou nebo bankovním převodem.

Elektronické dálniční známky v zahraničí

Česká republika nemá v zavedení elektronických dálničních známek žádný primát, v dalších zemích Evropy fungují již řadu let.

Slovensko

Od roku 2016 je možné zakoupit slovenskou dálniční známku elektronicky. Známku objednáte online na webu eznamka.sk nebo na vybraných čerpacích stanicích a dalších prodejních místech.

Elektronická dálniční známka na Slovensku existuje ve čtyřech variantách:

 • roční od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku za 50 eur,

 • 365denní ode dne zakoupení za 50 eur,

 • 30denní za 14 eur,

 • 10denní za 10 eur.

Rakousko

V Rakousku si každý řidič může vybrat, zda dává přednost klasické nebo elektronické známce. Tu zakoupíte online na webových stránkách shop.asfinag.at nebo na prodejních místech, ale pouze s nejbližším začátkem platnosti 18 dní od nákupu.

Typy a ceny dálničních známek v Rakousku:

 • roční (platná od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku) za 91,10 eur,

 • 2měsíční za 27,40 eur,

 • 10denní za 9,40 eur.

Maďarsko

Dálniční známku do Maďarska pořídíte výhradně v elektronické podobě, a to na webu ematrica.nemzetiutdij.hu nebo na benzinových stanicích a dalších prodejních místech.

Elektronické dálniční známky v Maďarsku zakoupíte v těchto variantách:

 • roční za 42 980 HUF,

 • měsíční za 4780 HUF,

 • 10denní za 3500 HUF.

Polsko

V Polsku se liší poplatky i způsob platby mýtného podle typu vozidla. Přečtěte si více informací v článku o poplatcích a pravidlech na polských dálnicích.

Kde se ještě lepí klasická známka na sklo?

V některých zemích Evropy zatím na digitalizaci nevsadili a zůstávají u osvědčené papírové klasiky. To je případ Švýcarska nebo Slovinska.

V jiných státech se vybírá mýtné, ať už elektronické, nebo na mýtných branách – například v Portugalsku, Řecku, Francii, Itálii nebo Španělsku.

V několika zemích Evropy není jízda po dálnici pro osobní auta vůbec zpoplatněna – zdarma jezdíte třeba v Německu, Estonsku, Litvě nebo Finsku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.