Blog
Pojištění vozu
Jízda po dálnici v západu slunce

Elektronické dálniční známky: Jak fungují a které země je používají

07. prosince 2020|Jana Březinová|

S lepením známky na sklo je konec! Od roku 2021 se zavádí elektronické dálniční známky i v České republice. V mnoha zemích Evropy už je můžete využívat několik let. Zjistěte, jak elektronické dálniční známky fungují, jak je koupit a v jakých dalších zemích kromě ČR už není potřeba lepit na sklo papírovou známku.

Elektronické dálniční známky v ČR

Od 1. ledna 2021 budou platné v ČR elektronické dálniční známky, ale zakoupit je můžete již teď během prosince. Princip jejich fungování zůstává stejný jako dosud. Dálniční známka je nutná pro jízdu po zpoplatněných úsecích pro vozidlo na nejméně čtyřech kolech, jehož nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny a nevztahuje se na něj výjimka.

Elektronickou dálniční známku si nemusí pořizovat provozovatelé:

 • vozidla s pohonem na elektřinu či vodík nebo s hybridním ústrojím, jehož emise CO2 nepřesáhnou 50 g/km, pokud mají přidělenou speciální registrační značku začínající písmeny EL,

 • historického vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla,

 • vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, ale pouze v případě, že je tento ve vozidle přítomen.

Sjednat povinné ručení

O osvobození si mohou zažádat také ostatní vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km) bez speciální SPZ, ale v tom případě je nutné podat oznámení.

Platnost dálniční známky

Druhy dálničních známek podle platnosti zůstávají stejné. Existuje varianta:

 • roční za 1500 Kč,

 • 30denní za 440 Kč,

 • 10denní za 310 Kč.

Novinkou u elektronické dálniční známky je, že začátek platnosti si můžete zvolit sami, a to i u roční varianty. To znamená, že si ji například pořídíte v březnu 2021 a bude platná do března 2022. Podmínkou je, že si zvolíte začátek platnosti dálniční známky nejpozději 90 dní od nákupu.

Stejně jako dříve papírová dálniční známka se i ta elektronická váže ke státní poznávací značce. Z toho důvodu není přenositelná.

Pro vozidla s pohonem na biometan nebo zemní plyn lze uplatnit ekologickou slevu – cena dálniční známky je poloviční.

Jak se kontroluje platnost dálniční známky?

O zakoupení elektronické dálniční známky obdržíte potvrzení, ať v elektronické nebo papírové podobě. To ale nemusíte mít u sebe – policie bude monitorovat zpoplatněné dálnice pomocí kamerového systému a kontrolovat platnost známky podle vaší SPZ.

Kde koupit dálniční známky

Elektronickou dálniční známku zakoupíte již od 1. prosince 2020 na webové stránce edalnice.cz, která je provozována státem. Nejedná se však o jediný prodejní kanál. Známku si můžete objednat také v jiných e-shopech, ale zakoupit lze i fyzicky na čerpacích stanicích Euro Oil nebo na poště. Tady za vás objednávku provede obsluha. Od ledna by měly přibýt ještě samoobslužné kiosky na hraničních přechodech, které budou sloužit především pro cizince.

Jak probíhá nákup známky na edalnice.cz

 1. Zadejte svoji poznávací značku a zemi, kde je vozidlo registrováno.

 2. Zvolte si začátek platnosti dálniční známky.

 3. Pokud máte vozidlo s pohonem na zemní plyn nebo biometan, zaškrtněte tuto možnost, abyste měli nárok na sníženou cenu.

 4. Vyberte si druh elektronické dálniční známky podle délky platnosti (1 rok, 30 dní, 10 dní).

 5. Zadejte kontaktní e-mail a zvolte, zda chcete být upozorněni před vypršením platnosti.

 6. Zaplaťte známku online platební kartou nebo bankovním převodem.

Elektronické dálniční známky v zahraničí

Česká republika nemá v zavedení elektronických dálničních známek žádný primát, v dalších zemích Evropy fungují již řadu let.

Slovensko

Od roku 2016 je možné zakoupit elektronickou dálniční známku na Slovensku. Známku objednáte online na webu eznamka.sk nebo na vybraných čerpacích stanicích a dalších prodejních místech.

Elektronická dálniční známka na Slovensku existuje ve čtyřech variantách:

 • roční od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku za 50 eur,

 • 365denní ode dne zakoupení za 50 eur,

 • 30denní za 14 eur,

 • 10denní za 10 eur.

Rakousko

V Rakousku si každý řidič může vybrat, zda dává přednost klasické nebo elektronické známce. Tu zakoupíte online na webových stránkách shop.asfinag.at nebo na prodejních místech, ale pouze s nejbližším začátkem platnosti 18 dní od nákupu.

Typy a ceny dálničních známek v Rakousku:

 • roční (platná od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku) za 91,10 eur,

 • 2měsíční za 27,40 eur,

 • 10denní za 9,40 eur.

Maďarsko

V Maďarsku pořídíte dálniční známku výhradně v elektronické podobě, a to na webu ematrica.nemzetiutdij.hu nebo na benzinových stanicích a dalších prodejních místech.

Elektronické dálniční známky v Maďarsku zakoupíte v těchto variantách:

 • roční za 42 980 HUF,

 • měsíční za 4780 HUF,

 • 10denní za 3500 HUF.

Kde se ještě lepí klasická známka na sklo?

V některých zemích Evropy zatím na digitalizaci nevsadili a zůstávají u osvědčené papírové klasiky. To je případ Švýcarska nebo Slovinska.

V jiných státech se vybírá mýtné, ať už elektronické, nebo na mýtných branách – například v Portugalsku, Řecku, Francii, Itálii nebo Španělsku.

V několika zemích Evropy není jízda po dálnici pro osobní auta vůbec zpoplatněna – zdarma jezdíte třeba v Německu, Estonsku, Litvě nebo Finsku.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).