Vše, co chcete vědět o tuningu

Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

Co je tuning

Auto tuning je úprava vozu, kterou majitel provádí s cílem zlepšit výkon, jízdní vlastnosti či vzhled vozidla. Tuning má řadu podob – od drobných vizuálních úprav až po komplexní zásahy do motoru a dalších klíčových částí automobilu. Rozlišují se tři základní kategorie tuningu.

 • Tuning motoru: Úpravy motoru, které cílí na vyšší výkon, zlepšení jízdních vlastností nebo nižší spotřebu. Mohou zahrnovat například výměnu turba, chladiče, vstřikovačů či úpravy výfukového systému. Do této kategorie spadá i chiptuning – softwarové úpravy řídicí jednotky motoru, které vedou k optimalizaci výkonu.

 • Tuning exteriéru: Úpravy exteriéru vozidla a jeho vzhledu. Mohou, ale nemusí mít přímý vliv na výkon a jízdní vlastnosti. Čistě designové zásahy se často označují jako styling. Tuning exteriéru typicky zahrnuje výměnu či úpravu blatníků, nárazníků, kapoty nebo víka kufru. K výrazným prvkům patří speciální osvětlení a různé úpravy kol.

 • Tuning interiéru: Tuningoví nadšenci věnují pozornost také interiéru. Setkat se můžete například s výměnou řadicí páky, volantu, sedaček, vylepšením zvukového systému, podsvícením prahových lišt nebo barvením plastových povrchů.

Tuzing auta - řasy na světlech
Věděli jste?

Pro nepovedené úpravy se vžil posměšný výraz tuzing. Obvykle se tak označuje tuning, který nemá pozitivní dopad na výkon vozu, jeho jízdní vlastnosti a navíc špatně vypadá.

Vozy vhodné k tuningu

Tuning auta se dá provést na jakémkoliv vozidle. Nicméně u některých modelů je tuningový potenciál větší – například díky konstrukci, výkonu či dostupnosti náhradních dílů. Oblíbené jsou zejména sportovně laděné vozy s vyšším výkonem. V ČR uvidíte tuningové prvky hlavně na vozech:

 • Volkswagen Golf,

 • Honda Civic,

 • Toyota Supra,

 • Ford Focus,

 • Subaru Impreza,

 • Mazda MX-5,

 • BMW E30.


Tuning se nevyhýbá ani modelům české Škodovky. Velké popularitě se v této oblasti těšila například Škoda 120, ale výrazné úpravy jsou často k vidění i na modelech Škoda Felicia nebo Škoda Octavia.

Tuning neovlivňuje cenu povinného ručení

Ani vytuněný model nemůže na silnici bez povinného ručení. Výše pojištění není tuningem ovlivněna – povinné ručení se vztahuje na škody, které způsobíte na majetku a zdraví třetích osob. Přesto ale nemusíte platit více, než je nutné. Garantujeme vám nejnižší cenu povinného ručení, a to i v případě, že jste narazili na výhodnější nabídku u konkurenčního srovnávače. Více o garanci. 

Tuning díly

Výsledek auto tuningu se odvíjí od finančních možností. Náklady ovlivňuje řada faktorů – především typ vozu, rozsah úprav nebo cena práce. Tuning rozhodně není levná záležitost. Počítejte s tím, že jen za chiptuning zaplatíte nejméně 5 000 Kč. Při kompletním tuningu auta se náklady běžně šplhají do desítek až stovek tisíc Kč.

Jednou z klíčových položek je cena dílů. Platí zde stejné zákonitosti jako u ostatních aut. V nabídce najdete levnější tuningové díly, které ale bývají hůře zpracované a nespolehlivé. Za kvalitnější doplňky si připlatíte. Tuningové díly pořídíte ve specializovaných kamenných a internetových obchodech, ale také u prodejců běžných autodílů. Další možnosti ke koupi dílů nabízí online tržiště nebo tuningové veletrhy (například Prague Car Festival).

Ceny tuningových dílů pro vůz Škoda Octavia III

Nákladový práh

1 134 Kč

Koncovka výfuku

1 800 Kč

Čtyřdílný set lišt do interiéru

2 268 Kč

Boční lišty dveří

2 552 Kč

Sportovní vložka filtru

2 850 Kč

Sportovní maska

4 449 Kč

Potah sedáku

7 245 Kč

Přední podspoiler

11 670 Kč

Karbonové křídlo

24 000 Kč

Zdroj: Tuning-IN.cz (2023), ceny jsou pouze orientační

Klíčová je homologace dílů, tedy aby komponenty splňovaly bezpečnostní a technické normy pro daný typ vozidla. S nehomologovanými díly automobil neprojde při kontrole na STK. S vozem pak nemůžete na silnici. Mohli byste s ním při jízdě ohrozit sebe nebo další účastníky silničního provozu.

Komplikace při jednání s pojišťovnou

V neposlední řadě se vám nehomologované díly mohou vymstít při pojistné události

Setkáváme se s úpravami, které jsou přímo v rozporu se schválením technické způsobilosti, např. nadměrně vytažené blatníky, neschválené rozměry pneumatik apod. V takových případech by se za určitých okolností, byla-li by prokázaná příčinná souvislost u vzniklé pojistné události s nesprávným tuningovým provedením, mohlo pojistné plnění krátit, resp. požadovat regres za vyplacené plnění z povinného ručení.

Miloš Velíšek supervizor pojištění vozidel v ČPP

Komplikace vám může přinést také podomácku provedený chiptuning. Softwarové úpravy musí vykonat firma s potřebným certifikátem od Ministerstva dopravy ČR. Jinak změnu nemůžete zapsat do technického průkazu.

Vliv tuningu na cenu POV a HAV

Tuning auta zohledněte při sjednávání pojištění. Jak jsme zmínili, na povinné ručení tuning nemá vliv. Jiná situace panuje u havarijního pojištění.

„V havarijním pojištění se tuningem zvyšuje pojistná částka, proto je žádoucí, aby klient na tuto skutečnost pojišťovnu při sjednávání upozornil a doložil náklady na jeho pořízení. Samozřejmě navýšením pojistné částky může dojít i k adekvátnímu navýšení pojistného. Záleží na konstrukci výpočtu pojistného u havarijního pojištění, který se může u pojišťoven lišit,“ vysvětluje Velíšek.

Při sjednávání pojištění si zjistěte, jestli se na auto tuning nevztahují pojistné limity. Někdy mohou být tuningové díly a doplňky vnímány jako dodatečná výbava. Při likvidaci škody by plnění bylo omezeno pojistným limitem v určité výši. Více byste od pojišťovny na tyto komponenty nedostali. Jinak se v případě tuningu s žádnými výjimkami nebo výlukami u pojištění běžně nesetkáte. Šetření pojistné události probíhá jako u ostatních vozidel.

Náš tip

Chcete vědět, která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější havarijní pojištění? Vyzkoušejte naši online kalkulačku. Stačí pár kliknutí a hned víte, kde vám zajistí nejlepší podmínky.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?