Vše, co chcete vědět o tuningu

Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

Co je tuning

Auto tuning je úprava vozu, kterou majitel provádí s cílem zlepšit výkon, jízdní vlastnosti či vzhled vozidla. Tuning má řadu podob – od drobných vizuálních úprav až po komplexní zásahy do motoru a dalších klíčových částí automobilu. Rozlišují se tři základní kategorie tuningu.

 • Tuning motoru: Úpravy motoru, které cílí na vyšší výkon, zlepšení jízdních vlastností nebo nižší spotřebu. Mohou zahrnovat například výměnu turba, chladiče, vstřikovačů či úpravy výfukového systému. Do této kategorie spadá i chiptuning – softwarové úpravy řídicí jednotky motoru, které vedou k optimalizaci výkonu.

 • Tuning exteriéru: Úpravy exteriéru vozidla a jeho vzhledu. Mohou, ale nemusí mít přímý vliv na výkon a jízdní vlastnosti. Čistě designové zásahy se často označují jako styling. Tuning exteriéru typicky zahrnuje výměnu či úpravu blatníků, nárazníků, kapoty nebo víka kufru. K výrazným prvkům patří speciální osvětlení a různé úpravy kol.

 • Tuning interiéru: Tuningoví nadšenci věnují pozornost také interiéru. Setkat se můžete například s výměnou řadicí páky, volantu, sedaček, vylepšením zvukového systému, podsvícením prahových lišt nebo barvením plastových povrchů.

Tuzing auta - řasy na světlech
Věděli jste?

Pro nepovedené úpravy se vžil posměšný výraz tuzing. Obvykle se tak označuje tuning, který nemá pozitivní dopad na výkon vozu, jeho jízdní vlastnosti a navíc špatně vypadá.

Vozy vhodné k tuningu

Tuning auta se dá provést na jakémkoliv vozidle. Nicméně u některých modelů je tuningový potenciál větší – například díky konstrukci, výkonu či dostupnosti náhradních dílů. Oblíbené jsou zejména sportovně laděné vozy s vyšším výkonem. V ČR uvidíte tuningové prvky hlavně na vozech:

 • Volkswagen Golf,

 • Honda Civic,

 • Toyota Supra,

 • Ford Focus,

 • Subaru Impreza,

 • Mazda MX-5,

 • BMW E30.


Tuning se nevyhýbá ani modelům české Škodovky. Velké popularitě se v této oblasti těšila například Škoda 120, ale výrazné úpravy jsou často k vidění i na modelech Škoda Felicia nebo Škoda Octavia.

Tuning neovlivňuje cenu povinného ručení

Ani vytuněný model nemůže na silnici bez povinného ručení. Výše pojištění není tuningem ovlivněna – povinné ručení se vztahuje na škody, které způsobíte na majetku a zdraví třetích osob. Přesto ale nemusíte platit více, než je nutné. Garantujeme vám nejnižší cenu povinného ručení, a to i v případě, že jste narazili na výhodnější nabídku u konkurenčního srovnávače. Více o garanci. 

Tuning díly

Výsledek auto tuningu se odvíjí od finančních možností. Náklady ovlivňuje řada faktorů – především typ vozu, rozsah úprav nebo cena práce. Tuning rozhodně není levná záležitost. Počítejte s tím, že jen za chiptuning zaplatíte nejméně 5 000 Kč. Při kompletním tuningu auta se náklady běžně šplhají do desítek až stovek tisíc Kč.

Jednou z klíčových položek je cena dílů. Platí zde stejné zákonitosti jako u ostatních aut. V nabídce najdete levnější tuningové díly, které ale bývají hůře zpracované a nespolehlivé. Za kvalitnější doplňky si připlatíte. Tuningové díly pořídíte ve specializovaných kamenných a internetových obchodech, ale také u prodejců běžných autodílů. Další možnosti ke koupi dílů nabízí online tržiště nebo tuningové veletrhy (například Prague Car Festival).

Ceny tuningových dílů pro vůz Škoda Octavia III

Nákladový práh

1 134 Kč

Koncovka výfuku

1 800 Kč

Čtyřdílný set lišt do interiéru

2 268 Kč

Boční lišty dveří

2 552 Kč

Sportovní vložka filtru

2 850 Kč

Sportovní maska

4 449 Kč

Potah sedáku

7 245 Kč

Přední podspoiler

11 670 Kč

Karbonové křídlo

24 000 Kč

Zdroj: Tuning-IN.cz (2023), ceny jsou pouze orientační

Klíčová je homologace dílů, tedy aby komponenty splňovaly bezpečnostní a technické normy pro daný typ vozidla. S nehomologovanými díly automobil neprojde při kontrole na STK. S vozem pak nemůžete na silnici. Mohli byste s ním při jízdě ohrozit sebe nebo další účastníky silničního provozu.

Komplikace při jednání s pojišťovnou

V neposlední řadě se vám nehomologované díly mohou vymstít při pojistné události

Setkáváme se s úpravami, které jsou přímo v rozporu se schválením technické způsobilosti, např. nadměrně vytažené blatníky, neschválené rozměry pneumatik apod. V takových případech by se za určitých okolností, byla-li by prokázaná příčinná souvislost u vzniklé pojistné události s nesprávným tuningovým provedením, mohlo pojistné plnění krátit, resp. požadovat regres za vyplacené plnění z povinného ručení.

Miloš Velíšek supervizor pojištění vozidel v ČPP

Komplikace vám může přinést také podomácku provedený chiptuning. Softwarové úpravy musí vykonat firma s potřebným certifikátem od Ministerstva dopravy ČR. Jinak změnu nemůžete zapsat do technického průkazu.

Vliv tuningu na cenu POV a HAV

Tuning auta zohledněte při sjednávání pojištění. Jak jsme zmínili, na povinné ručení tuning nemá vliv. Jiná situace panuje u havarijního pojištění.

„V havarijním pojištění se tuningem zvyšuje pojistná částka, proto je žádoucí, aby klient na tuto skutečnost pojišťovnu při sjednávání upozornil a doložil náklady na jeho pořízení. Samozřejmě navýšením pojistné částky může dojít i k adekvátnímu navýšení pojistného. Záleží na konstrukci výpočtu pojistného u havarijního pojištění, který se může u pojišťoven lišit,“ vysvětluje Velíšek.

Při sjednávání pojištění si zjistěte, jestli se na auto tuning nevztahují pojistné limity. Někdy mohou být tuningové díly a doplňky vnímány jako dodatečná výbava. Při likvidaci škody by plnění bylo omezeno pojistným limitem v určité výši. Více byste od pojišťovny na tyto komponenty nedostali. Jinak se v případě tuningu s žádnými výjimkami nebo výlukami u pojištění běžně nesetkáte. Šetření pojistné události probíhá jako u ostatních vozidel.

Náš tip

Chcete vědět, která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější havarijní pojištění? Vyzkoušejte naši online kalkulačku. Stačí pár kliknutí a hned víte, kde vám zajistí nejlepší podmínky.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?