Dopravní policista se zastavovacím terčem kontroluje projíždějící auta

8 legálních tipů, jak se vyhnout pokutám za dopravní přestupky

Na silnicích platí různé rychlostní limity, volná parkovací místa jsou vzácná a jakmile uděláte chybu, hrozí vám sankce. Co mají a nemají rádi dopravní policisté, kde si procvičit dopravní předpisy nanečisto, a jak rozpoznat užitečné pojištění od podvodů? Přečtěte si tyto a další tipy. 

1. Využijte cvičné online testy

Čeští poslanci každý rok přepisují zákon o silničním provozu, ve kterém definují dopravní přestupky a vyčíslují pokuty. Jestli vás nudí či matou právnické formulace, občas projděte aktuální cvičný test. Vaše znalosti přes internet prověří Ministerstvo dopravy nebo Asociace autoškol České republiky. Testy jsou anonymní, za špatné odpovědi nebudete nijak potrestáni. Ovšem zapamatujte si správná řešení, abyste nechybovali na silnici!

2. Jak se vyhnout pokutě za rychlost

Češi málokdy řídí v podnapilém stavu, ale často zapomínají, že nejsou na závodním okruhu. Zběsilá jízda bývá nejčastějším důvodem, proč dostávají trestné body a přicházejí o řidičské průkazy. Proto si zopakujme, jaké jsou maximální rychlostní limity pro osobní auta v České republice:

KomunikaceV obciMimo obec

Obyčejná silnice

50 km/h

90 km/h

Silnice pro motorová vozidla

80 km/h

110 km/h

Dálnice

80 km/h

130 km/h

Jestli máte pochybnosti o přesnosti svého tachometru, nainstalujte si do mobilního telefonu alternativní rychloměr, který využívá satelitní navigaci (pro Android, iOS). Jezděte tak, aby obě technologie ukazovaly nižší rychlost, než je maximální povolený limit! 

Vyzkoušejte také mobilní aplikaci Waze, přes kterou se řidiči navzájem upozorňují na dopravní komplikace nebo policejní radary.

3. Mobil strčte do držáku

V seznamu nejpočetnějších hříšníků následují řidiči, kteří za jízdy drží něco jiného než volant, nejsou připoutaní a nedávají přednost. Na palubní desku si nainstalujte držák, do kterého zasunete svůj mobilní telefon, abyste měli volné ruce. Připoutejte se bezpečnostním pásem. Na křižovatkách dávejte přednost autům, která přijíždějí po silnici vyšší kategorie nebo zprava.

4. Nulová pokuta za parkování

Pokud míříte do cizího města, svůj automobil zanechejte na periferii a do centra dojeďte veřejnou dopravou. Nebo si kupte místenku na placeném parkovišti. Eventuálně zkuste štěstí, projíždějte přeplněnými ulicemi a hledejte volné neplacené místo. 

Ale neparkujte v nepřehledné zatáčce, na přechodu pro chodce, na křižovatce, v připojovacím a odbočovacím pruhu, na cyklostezce, na tramvajovém pásu, na mostě ani v tunelu! Nezastavujte ani na parkovišti, které je vyhrazeno pro zdravotně postižené řidiče nebo místní starousedlíky.

5. Policistům ulehčete práci

Silniční piráti přemýšlejí, jak se vyhnout pokutě, teprve jakmile narazí na muže a ženy v uniformě. V policejním zpravodajství a médiích potom zaznívají bizarní historky. Někteří provinilci předstírají, že řídil někdo jiný. Hrají si na cizince, kteří neumějí česky, a potom se rozpláčou před tlumočníkem. Zamknou se v autě a předstírají, že spí. Vymlouvají se, že spěchali do nemocnice, která však stojí v opačném směru, než jakým jeli. Někteří tvrdí, že svůj řidičský průkaz zapomněli doma, přitom však mají kvůli předchozím přestupkům zakázáno řízení…

Nejdrzejší jedinci se domnívají, že kohokoli zastraší agresivitou a nadávkami. Výmluvy a slovní útoky však nefungují. Pokud policistům lžete nebo odmítnete dechovou zkoušku, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Proto se raději chovejte slušně a  říkejte pravdu.

6. Odmítněte pojištění proti pokutám

Najdeme vám nejvýhodnější povinné ručení, abyste splnili svoje zákonné povinnosti. Srovnáme vám i ceny a podmínky havarijního pojištění, které pokryje eventuální škody na vašem vozidle. Buďte ale obezřetní, pokud vám někdo nabídne pojistku proti pokutám

O co jde? Některé firmy slibují, že řidiče ochrání před pokutami. Přitom každému svému klientovi účtují pravidelný poplatek, například 250 Kč/měsíc. Jakmile důvěřivec poruší dopravní předpisy a dostane pokutu, jeho „pojišťovna” zkouší nejrůznější fígle, aby ho zbavila problému. Například zpochybňuje výsledky policejních radarů. Schválně prodlužuje správní řízení. Nebo dokonce zneužije seznamy pohřebních ústavů a vinu svalí na cizího nevinného člověka, který krátce po dopravním přestupku zemřel. 

Nejvyšší správní soud označil takové praktiky za hyenismus. Někteří soudci a úředníci jsou přísnější, pokud zjistí, že má řidič uzavřené pojištění na pokuty. V jiných případech kontroverzní „pojišťovnu” rovnou označí jako nezákonnou. Takže vůbec není jisté, jestli vám „pojištění proti pokutám” pomůže.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

7. Ukažte své dobré srdce

Policisté jsou profesionálové, kteří dodržují zákony a chtějí, abychom dělali totéž. Ale přitom mají svoje emoce a očekávají elementární úctu, jako každý normální člověk. Jestli požadují vaše doklady a vyzvou vás k dechové zkoušce, vyhovte jim. Čím lepší navážete vztah, tím vyšší bude šance, že přijmou vaše argumenty nebo vám prominou dopravní přestupek.

Pokud vás přistihli, jak jste chybovali, pokorně přiznejte svoje zaváhání. S lítostí popište skutečné důvody – například svoji únavu po noční pracovní směně, nezkušenost, zvíře přebíhající přes vozovku apod. Slibte, že se polepšíte – kupříkladu nebudete řídit unavení, budete trénovat na klidnějších komunikacích, necháte si od lékaře vyšetřit svůj zrak atd. Poproste o prominutí. 

8. Jak se vyhnout pokutě ve správním řízení

Jestliže jste porušili předpisy a policista vám vypsal pokutový blok, zaplaťte okamžitě. Jinak půjdete do správního řízení, ve kterém bývají pokuty vyšší. Pokud jste přesvědčeni, že jste nevinní, hajte se. Nebo pro sebe případně navrhněte nějaký alternativní trest – například veřejně prospěšné práce. Uvidíte, jestli vám potom úředníci prominou finanční pokutu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?