Dopravní policista se zastavovacím terčem kontroluje projíždějící auta

8 legálních tipů, jak se vyhnout pokutám za dopravní přestupky

Na silnicích platí různé rychlostní limity, volná parkovací místa jsou vzácná a jakmile uděláte chybu, hrozí vám sankce. Co mají a nemají rádi dopravní policisté, kde si procvičit dopravní předpisy nanečisto, a jak rozpoznat užitečné pojištění od podvodů? Přečtěte si tyto a další tipy. 

1. Využijte cvičné online testy

Čeští poslanci každý rok přepisují zákon o silničním provozu, ve kterém definují dopravní přestupky a vyčíslují pokuty. Jestli vás nudí či matou právnické formulace, občas projděte aktuální cvičný test. Vaše znalosti přes internet prověří Ministerstvo dopravy nebo Asociace autoškol České republiky. Testy jsou anonymní, za špatné odpovědi nebudete nijak potrestáni. Ovšem zapamatujte si správná řešení, abyste nechybovali na silnici!

2. Jak se vyhnout pokutě za rychlost

Češi málokdy řídí v podnapilém stavu, ale často zapomínají, že nejsou na závodním okruhu. Zběsilá jízda bývá nejčastějším důvodem, proč dostávají trestné body a přicházejí o řidičské průkazy. Proto si zopakujme, jaké jsou maximální rychlostní limity pro osobní auta v České republice:

KomunikaceV obciMimo obec

Obyčejná silnice

50 km/h

90 km/h

Silnice pro motorová vozidla

80 km/h

110 km/h

Dálnice

80 km/h

130 km/h

Jestli máte pochybnosti o přesnosti svého tachometru, nainstalujte si do mobilního telefonu alternativní rychloměr, který využívá satelitní navigaci (pro Android, iOS). Jezděte tak, aby obě technologie ukazovaly nižší rychlost, než je maximální povolený limit! 

Vyzkoušejte také mobilní aplikaci Waze, přes kterou se řidiči navzájem upozorňují na dopravní komplikace nebo policejní radary.

3. Mobil strčte do držáku

V seznamu nejpočetnějších hříšníků následují řidiči, kteří za jízdy drží něco jiného než volant, nejsou připoutaní a nedávají přednost. Na palubní desku si nainstalujte držák, do kterého zasunete svůj mobilní telefon, abyste měli volné ruce. Připoutejte se bezpečnostním pásem. Na křižovatkách dávejte přednost autům, která přijíždějí po silnici vyšší kategorie nebo zprava.

4. Nulová pokuta za parkování

Pokud míříte do cizího města, svůj automobil zanechejte na periferii a do centra dojeďte veřejnou dopravou. Nebo si kupte místenku na placeném parkovišti. Eventuálně zkuste štěstí, projíždějte přeplněnými ulicemi a hledejte volné neplacené místo. 

Ale neparkujte v nepřehledné zatáčce, na přechodu pro chodce, na křižovatce, v připojovacím a odbočovacím pruhu, na cyklostezce, na tramvajovém pásu, na mostě ani v tunelu! Nezastavujte ani na parkovišti, které je vyhrazeno pro zdravotně postižené řidiče nebo místní starousedlíky.

5. Policistům ulehčete práci

Silniční piráti přemýšlejí, jak se vyhnout pokutě, teprve jakmile narazí na muže a ženy v uniformě. V policejním zpravodajství a médiích potom zaznívají bizarní historky. Někteří provinilci předstírají, že řídil někdo jiný. Hrají si na cizince, kteří neumějí česky, a potom se rozpláčou před tlumočníkem. Zamknou se v autě a předstírají, že spí. Vymlouvají se, že spěchali do nemocnice, která však stojí v opačném směru, než jakým jeli. Někteří tvrdí, že svůj řidičský průkaz zapomněli doma, přitom však mají kvůli předchozím přestupkům zakázáno řízení…

Nejdrzejší jedinci se domnívají, že kohokoli zastraší agresivitou a nadávkami. Výmluvy a slovní útoky však nefungují. Pokud policistům lžete nebo odmítnete dechovou zkoušku, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Proto se raději chovejte slušně a  říkejte pravdu.

6. Odmítněte pojištění proti pokutám

Najdeme vám nejvýhodnější povinné ručení, abyste splnili svoje zákonné povinnosti. Srovnáme vám i ceny a podmínky havarijního pojištění, které pokryje eventuální škody na vašem vozidle. Buďte ale obezřetní, pokud vám někdo nabídne pojistku proti pokutám

O co jde? Některé firmy slibují, že řidiče ochrání před pokutami. Přitom každému svému klientovi účtují pravidelný poplatek, například 250 Kč/měsíc. Jakmile důvěřivec poruší dopravní předpisy a dostane pokutu, jeho „pojišťovna” zkouší nejrůznější fígle, aby ho zbavila problému. Například zpochybňuje výsledky policejních radarů. Schválně prodlužuje správní řízení. Nebo dokonce zneužije seznamy pohřebních ústavů a vinu svalí na cizího nevinného člověka, který krátce po dopravním přestupku zemřel. 

Nejvyšší správní soud označil takové praktiky za hyenismus. Někteří soudci a úředníci jsou přísnější, pokud zjistí, že má řidič uzavřené pojištění na pokuty. V jiných případech kontroverzní „pojišťovnu” rovnou označí jako nezákonnou. Takže vůbec není jisté, jestli vám „pojištění proti pokutám” pomůže.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

7. Ukažte své dobré srdce

Policisté jsou profesionálové, kteří dodržují zákony a chtějí, abychom dělali totéž. Ale přitom mají svoje emoce a očekávají elementární úctu, jako každý normální člověk. Jestli požadují vaše doklady a vyzvou vás k dechové zkoušce, vyhovte jim. Čím lepší navážete vztah, tím vyšší bude šance, že přijmou vaše argumenty nebo vám prominou dopravní přestupek.

Pokud vás přistihli, jak jste chybovali, pokorně přiznejte svoje zaváhání. S lítostí popište skutečné důvody – například svoji únavu po noční pracovní směně, nezkušenost, zvíře přebíhající přes vozovku apod. Slibte, že se polepšíte – kupříkladu nebudete řídit unavení, budete trénovat na klidnějších komunikacích, necháte si od lékaře vyšetřit svůj zrak atd. Poproste o prominutí. 

8. Jak se vyhnout pokutě ve správním řízení

Jestliže jste porušili předpisy a policista vám vypsal pokutový blok, zaplaťte okamžitě. Jinak půjdete do správního řízení, ve kterém bývají pokuty vyšší. Pokud jste přesvědčeni, že jste nevinní, hajte se. Nebo pro sebe případně navrhněte nějaký alternativní trest – například veřejně prospěšné práce. Uvidíte, jestli vám potom úředníci prominou finanční pokutu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.