Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester

Jak vybrat alkohol tester

10. 12. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

Typ čidla – jak funguje alkohol tester

Typ čidla má vliv na to, jakým způsobem alkohol tester funguje. Existují tři typy:

 • alkohol tester s polovodičovým senzorem,

 • alkohol tester s elektrochemickým senzorem,

 • chemické dýchací trubičky s balónkem.


Nejlevnější dýchací trubičky na detekci alkoholu stojí jen pár desítek korun. Nejčastěji se jedná o jednorázové alkohol testery, případně sadu trubiček. Alkohol se detekuje pomocí chemické reakce. V trubičce bývá dichroman draselný, který se v přítomnosti alkoholu redukuje na oxid chromitý. Ten má zelenou barvu, a tak zabarvení trubičky ukáže pozitivní test. Chemický test na alkohol ale bývá velmi nepřesný.

Poměrně levně pořídíte i elektronický alkohol tester s polovodičovým čidlem. Aby dosáhl přesného měření, musí se čidlo zahřát na 300 °C. To s sebou nese vysoké nároky na baterie a může docházet ke zkreslení výsledků. Někdy může čidlo reagovat i na jiné chemické látky než alkohol.


Profesionální alkohol testery využívají elektrochemický senzor, označují se jako Fuel Cell. Tato technologie je dostupná rovněž u alkohol testerů pro domácí použití. Přesto nemůžete očekávat stejnou spolehlivost výsledků jako u přístrojů Policie ČR. Kromě kvality samotného přístroje je důležitá také pravidelná kalibrace.

Všeobecně se uvádí, že domácí alkohol testery s elektrochemickým senzorem dosahují nejpřesnějšího měření. Nicméně například z porovnání alkohol testerů, které provedl dTest, vyplynulo, že použitá technologie nemá vliv na spolehlivost přístroje.

Kvalitní alkohol tester nepoznáte ani podle vysoké ceny. Proto berte veškeré výsledky z domácího přístroje jako orientační. Mějte také na paměti, že ani nulová hladina alkoholu v krvi nezaručí, že budete po bujarém večírku připraveni druhý den řídit.

Je rozdíl úplné odbourání alkoholu a psychická a fyzická připravenost vnímat okolí a řádně se soustředit na provoz.

Jiří Zlýředitel dopravní policie
Podcast Nepodceňto

Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Poslechněte si, jaké jsou tresty za alkohol a drogy za volantem nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo. Hosty v našem podcastu Nepodceňto byli ředitel dopravní policie Jiří Zlý a adiktolog Ivan Douda.

Přesnost alkohol testeru

Řešíte, jak vybrat alkohol tester se stoprocentní přesností? Žádný takový neexistuje, dokonce i profesionální přístroje vykazují odchylky při měření. Čím menší odchylka, tím přesnější měření přístroj nabízí.

 • ±20 % – velmi nízká přesnost

 • ±10 % – nízká přesnost

 • ±5 % – vysoká přesnost

 • pod 5 % – velmi vysoká přesnost (profesionální alkohol testery)


Kromě odchylky sledujte rovněž rozsah měření. Některé domácí alkohol testery dokážou detekovat nejnižší hranici alkoholu až 0,1 nebo 0,2 promile. Maximální obsah alkoholu v krvi, kterou domácí alkohol testery změří, se pohybuje kolem 4–5 promile.

Rychlost měření a doba přípravy

Rozdíly mezi alkohol testery se vyskytují i v tom, za jak dlouho dosáhnete výsledků.

 • Čas přípravy znamená interval, jenž uběhne od zapnutí alkohol testeru do chvíle, kdy je připraven k měření. Nejrychlejší je fouknutí do trubičky s balónkem, ta nevyžaduje žádnou přípravu. Elektrochemické testery jsou připraveny během pár sekund, ale polovodičové testery se nahřívají 20 až 180 vteřin.

 • Rychlost měření udává dobu samotného měření – od ukončení výdechu do vyhodnocení výsledků. Nejrychlejší přístroje ukážou hladinu alkoholu v krvi do 5 sekund, těm nejpomalejším to trvá až minutu.


Napájení alkohol testeru

Elektronické alkohol testery vyžadují zdroj energie. U levnějších přístrojů se setkáte s napájením pomocí alkalických baterií typu AA či AAA. Sami už si zvolíte, zda při jejich vybití dáte přednost výměně nebo si pořídíte nabíjecí baterie. Některé modely alkohol testerů mají vlastní akumulátor, který dobijete pomocí USB kabelu.

Displej, zvukový signál a další funkce

Elektronické alkohol testery mívají LED či LCD displej. Zajímejte se o velikost písma, aby pro vás výsledky byly dobře čitelné. Většina přístrojů nabízí také zvukovou signalizaci, jež upozorní na naměření alkoholu v dechu.

Pokročilé modely alkohol testerů, používané například ve firmách, umožňují připojení k PC a práci s naměřenými výsledky. K užitečným funkcím patří počítání, kolikrát ještě můžete přístroj použít, než ho bude nutné kalibrovat.

Při zohlednění ceny alkoholtesteru, záleží především na tom, jak moc chcete přístroj využívat a spoléhat na něj. Dražší modely jsou obvykle přesnější, ale při občasném využití se pravděpodobně nevyplatí. Levnější modely naopak mohou měřit spíše jen orientačně.

Pozor na správné jednotky

Při výběru alkohol testeru si ohlídejte, že přístroj ukazuje hodnoty v promile alkoholu v krvi. Zpravidla se označuje jako BAC (Blood Alcohol Concentration). Některé přístroje prodávané v zahraničí totiž zobrazují výsledky v miligramech alkoholu na litr, značí se zkratkou BrAC (Breath Alcohol Concentration). Tyto hodnoty jsou přibližně poloviční oproti promile v krvi.

Stejně tak zvukové upozornění o naměřeném alkoholu by mělo být nastavené na hodnoty platné pro ČR – tedy nulovou toleranci. Za hraniční hodnotu alkoholu v krvi, která je přirozená a můžete ji dosáhnout i bez požití alkoholu, se v ČR považuje 0,24 promile. Alkohol testery vyrobené pro zahraniční trhy ovšem mohou pracovat s jinými limity.

Alkohol jako výluka z pojištění

Nezapomínejte na to, že pojišťovny řadí požití alkoholu před jízdou mezi výluky a to jak u povinného ručení, tak havarijního pojištění. Pokud tedy pod vlivem alkoholu způsobíte dopravní nehodu, škodu vám pojišťovna neproplatí.

Chcete na povinném ručení ušetřit? Srovnáme vám nejlepší nabídky na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Jak často se musí provádět kalibrace alkohol testeru?

Kalibrace alkohol testeru je velmi důležitá pro získání přesného měření. Čím déle přístroj používáte, tím větší zkreslení měření vykazují. Elektronické alkohol testery by měly být kalibrovány z výroby a měly by nést datum kalibrace. Platnost činí obvykle jeden rok nebo stovky použití. Přesné termíny by měl uvádět výrobce, jelikož většinou kalibraci přístroje také provádí. Před koupí si ověřte, zda je kalibrace alkohol testeru dostupná a kolik stojí.

Online alkohol testery a kalkulačky

Kromě domácího alkohol testeru se nabízí ještě levnější způsob, jak zjistit orientační hladinu alkoholu v krvi, a tím jsou různé online kalkulačky. Ty však slouží spíše pro zábavu. Výsledky jsou velmi zkreslené, jelikož každý jedinec odbourává alkohol jiným tempem.

Průměrný muž se zbaví 0,1 promile přibližně za hodinu. Ženy spalují alkohol pomaleji než muži, pravidelní pijáci si s ním naopak poradí rychleji. Faktorů, které mají na vystřízlivění vliv, je ovšem celá řada a nelze na ně aplikovat jednoduchý výpočet. Proto se na alkohol testery online rozhodně nespoléhejte.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.