Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester

Jak vybrat alkohol tester

10. 12. 2022
|
Délka: 6 min.

Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

Typ čidla – jak funguje alkohol tester

Typ čidla má vliv na to, jakým způsobem alkohol tester funguje. Existují tři typy:

 • alkohol tester s polovodičovým senzorem,

 • alkohol tester s elektrochemickým senzorem,

 • chemické dýchací trubičky s balónkem.


Nejlevnější dýchací trubičky na detekci alkoholu stojí jen pár desítek korun. Nejčastěji se jedná o jednorázové alkohol testery, případně sadu trubiček. Alkohol se detekuje pomocí chemické reakce. V trubičce bývá dichroman draselný, který se v přítomnosti alkoholu redukuje na oxid chromitý. Ten má zelenou barvu, a tak zabarvení trubičky ukáže pozitivní test. Chemický test na alkohol ale bývá velmi nepřesný.

Poměrně levně pořídíte i elektronický alkohol tester s polovodičovým čidlem. Aby dosáhl přesného měření, musí se čidlo zahřát na 300 °C. To s sebou nese vysoké nároky na baterie a může docházet ke zkreslení výsledků. Někdy může čidlo reagovat i na jiné chemické látky než alkohol.


Profesionální alkohol testery využívají elektrochemický senzor, označují se jako Fuel Cell. Tato technologie je dostupná rovněž u alkohol testerů pro domácí použití. Přesto nemůžete očekávat stejnou spolehlivost výsledků jako u přístrojů Policie ČR. Kromě kvality samotného přístroje je důležitá také pravidelná kalibrace.

Všeobecně se uvádí, že domácí alkohol testery s elektrochemickým senzorem dosahují nejpřesnějšího měření. Nicméně například z porovnání alkohol testerů, které provedl dTest, vyplynulo, že použitá technologie nemá vliv na spolehlivost přístroje.

Kvalitní alkohol tester nepoznáte ani podle vysoké ceny. Proto berte veškeré výsledky z domácího přístroje jako orientační. Mějte také na paměti, že ani nulová hladina alkoholu v krvi nezaručí, že budete po bujarém večírku připraveni druhý den řídit.

Je rozdíl úplné odbourání alkoholu a psychická a fyzická připravenost vnímat okolí a řádně se soustředit na provoz.

Jiří Zlýředitel dopravní policie
Podcast Nepodceňto

Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Poslechněte si, jaké jsou tresty za alkohol a drogy za volantem nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo. Hosty v našem podcastu Nepodceňto byli ředitel dopravní policie Jiří Zlý a adiktolog Ivan Douda.

Chci si poslechnout podcast

Přesnost alkohol testeru

Řešíte, jak vybrat alkohol tester se stoprocentní přesností? Žádný takový neexistuje, dokonce i profesionální přístroje vykazují odchylky při měření. Čím menší odchylka, tím přesnější měření přístroj nabízí.

 • ±20 % – velmi nízká přesnost

 • ±10 % – nízká přesnost

 • ±5 % – vysoká přesnost

 • pod 5 % – velmi vysoká přesnost (profesionální alkohol testery)


Kromě odchylky sledujte rovněž rozsah měření. Některé domácí alkohol testery dokážou detekovat nejnižší hranici alkoholu až 0,1 nebo 0,2 promile. Maximální obsah alkoholu v krvi, kterou domácí alkohol testery změří, se pohybuje kolem 4–5 promile.

Rychlost měření a doba přípravy

Rozdíly mezi alkohol testery se vyskytují i v tom, za jak dlouho dosáhnete výsledků.

 • Čas přípravy znamená interval, jenž uběhne od zapnutí alkohol testeru do chvíle, kdy je připraven k měření. Nejrychlejší je fouknutí do trubičky s balónkem, ta nevyžaduje žádnou přípravu. Elektrochemické testery jsou připraveny během pár sekund, ale polovodičové testery se nahřívají 20 až 180 vteřin.

 • Rychlost měření udává dobu samotného měření – od ukončení výdechu do vyhodnocení výsledků. Nejrychlejší přístroje ukážou hladinu alkoholu v krvi do 5 sekund, těm nejpomalejším to trvá až minutu.


Napájení alkohol testeru

Elektronické alkohol testery vyžadují zdroj energie. U levnějších přístrojů se setkáte s napájením pomocí alkalických baterií typu AA či AAA. Sami už si zvolíte, zda při jejich vybití dáte přednost výměně nebo si pořídíte nabíjecí baterie. Některé modely alkohol testerů mají vlastní akumulátor, který dobijete pomocí USB kabelu.

Displej, zvukový signál a další funkce

Elektronické alkohol testery mívají LED či LCD displej. Zajímejte se o velikost písma, aby pro vás výsledky byly dobře čitelné. Většina přístrojů nabízí také zvukovou signalizaci, jež upozorní na naměření alkoholu v dechu.

Pokročilé modely alkohol testerů, používané například ve firmách, umožňují připojení k PC a práci s naměřenými výsledky. K užitečným funkcím patří počítání, kolikrát ještě můžete přístroj použít, než ho bude nutné kalibrovat.

Při zohlednění ceny alkoholtesteru, záleží především na tom, jak moc chcete přístroj využívat a spoléhat na něj. Dražší modely jsou obvykle přesnější, ale při občasném využití se pravděpodobně nevyplatí. Levnější modely naopak mohou měřit spíše jen orientačně.

Pozor na správné jednotky

Při výběru alkohol testeru si ohlídejte, že přístroj ukazuje hodnoty v promile alkoholu v krvi. Zpravidla se označuje jako BAC (Blood Alcohol Concentration). Některé přístroje prodávané v zahraničí totiž zobrazují výsledky v miligramech alkoholu na litr, značí se zkratkou BrAC (Breath Alcohol Concentration). Tyto hodnoty jsou přibližně poloviční oproti promile v krvi.

Stejně tak zvukové upozornění o naměřeném alkoholu by mělo být nastavené na hodnoty platné pro ČR – tedy nulovou toleranci. Za hraniční hodnotu alkoholu v krvi, která je přirozená a můžete ji dosáhnout i bez požití alkoholu, se v ČR považuje 0,24 promile. Alkohol testery vyrobené pro zahraniční trhy ovšem mohou pracovat s jinými limity.

Alkohol jako výluka z pojištění

Nezapomínejte na to, že pojišťovny řadí požití alkoholu před jízdou mezi výluky a to jak u povinného ručení, tak havarijního pojištění. Pokud tedy pod vlivem alkoholu způsobíte dopravní nehodu, škodu vám pojišťovna neproplatí.

Chcete na povinném ručení ušetřit? Srovnáme vám nejlepší nabídky na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Sjednat povinné ručení

Jak často se musí provádět kalibrace alkohol testeru?

Kalibrace alkohol testeru je velmi důležitá pro získání přesného měření. Čím déle přístroj používáte, tím větší zkreslení měření vykazují. Elektronické alkohol testery by měly být kalibrovány z výroby a měly by nést datum kalibrace. Platnost činí obvykle jeden rok nebo stovky použití. Přesné termíny by měl uvádět výrobce, jelikož většinou kalibraci přístroje také provádí. Před koupí si ověřte, zda je kalibrace alkohol testeru dostupná a kolik stojí.

Online alkohol testery a kalkulačky

Kromě domácího alkohol testeru se nabízí ještě levnější způsob, jak zjistit orientační hladinu alkoholu v krvi, a tím jsou různé online kalkulačky. Ty však slouží spíše pro zábavu. Výsledky jsou velmi zkreslené, jelikož každý jedinec odbourává alkohol jiným tempem.

Průměrný muž se zbaví 0,1 promile přibližně za hodinu. Ženy spalují alkohol pomaleji než muži, pravidelní pijáci si s ním naopak poradí rychleji. Faktorů, které mají na vystřízlivění vliv, je ovšem celá řada a nelze na ně aplikovat jednoduchý výpočet. Proto se na alkohol testery online rozhodně nespoléhejte.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.