Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester

Jak vybrat alkohol tester

10. 12. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

Typ čidla – jak funguje alkohol tester

Typ čidla má vliv na to, jakým způsobem alkohol tester funguje. Existují tři typy:

 • alkohol tester s polovodičovým senzorem,

 • alkohol tester s elektrochemickým senzorem,

 • chemické dýchací trubičky s balónkem.


Nejlevnější dýchací trubičky na detekci alkoholu stojí jen pár desítek korun. Nejčastěji se jedná o jednorázové alkohol testery, případně sadu trubiček. Alkohol se detekuje pomocí chemické reakce. V trubičce bývá dichroman draselný, který se v přítomnosti alkoholu redukuje na oxid chromitý. Ten má zelenou barvu, a tak zabarvení trubičky ukáže pozitivní test. Chemický test na alkohol ale bývá velmi nepřesný.

Poměrně levně pořídíte i elektronický alkohol tester s polovodičovým čidlem. Aby dosáhl přesného měření, musí se čidlo zahřát na 300 °C. To s sebou nese vysoké nároky na baterie a může docházet ke zkreslení výsledků. Někdy může čidlo reagovat i na jiné chemické látky než alkohol.


Profesionální alkohol testery využívají elektrochemický senzor, označují se jako Fuel Cell. Tato technologie je dostupná rovněž u alkohol testerů pro domácí použití. Přesto nemůžete očekávat stejnou spolehlivost výsledků jako u přístrojů Policie ČR. Kromě kvality samotného přístroje je důležitá také pravidelná kalibrace.

Všeobecně se uvádí, že domácí alkohol testery s elektrochemickým senzorem dosahují nejpřesnějšího měření. Nicméně například z porovnání alkohol testerů, které provedl dTest, vyplynulo, že použitá technologie nemá vliv na spolehlivost přístroje.

Kvalitní alkohol tester nepoznáte ani podle vysoké ceny. Proto berte veškeré výsledky z domácího přístroje jako orientační. Mějte také na paměti, že ani nulová hladina alkoholu v krvi nezaručí, že budete po bujarém večírku připraveni druhý den řídit.

Je rozdíl úplné odbourání alkoholu a psychická a fyzická připravenost vnímat okolí a řádně se soustředit na provoz.

Jiří Zlýředitel dopravní policie
Podcast Nepodceňto

Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Poslechněte si, jaké jsou tresty za alkohol a drogy za volantem nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo. Hosty v našem podcastu Nepodceňto byli ředitel dopravní policie Jiří Zlý a adiktolog Ivan Douda.

Přesnost alkohol testeru

Řešíte, jak vybrat alkohol tester se stoprocentní přesností? Žádný takový neexistuje, dokonce i profesionální přístroje vykazují odchylky při měření. Čím menší odchylka, tím přesnější měření přístroj nabízí.

 • ±20 % – velmi nízká přesnost

 • ±10 % – nízká přesnost

 • ±5 % – vysoká přesnost

 • pod 5 % – velmi vysoká přesnost (profesionální alkohol testery)


Kromě odchylky sledujte rovněž rozsah měření. Některé domácí alkohol testery dokážou detekovat nejnižší hranici alkoholu až 0,1 nebo 0,2 promile. Maximální obsah alkoholu v krvi, kterou domácí alkohol testery změří, se pohybuje kolem 4–5 promile.

Rychlost měření a doba přípravy

Rozdíly mezi alkohol testery se vyskytují i v tom, za jak dlouho dosáhnete výsledků.

 • Čas přípravy znamená interval, jenž uběhne od zapnutí alkohol testeru do chvíle, kdy je připraven k měření. Nejrychlejší je fouknutí do trubičky s balónkem, ta nevyžaduje žádnou přípravu. Elektrochemické testery jsou připraveny během pár sekund, ale polovodičové testery se nahřívají 20 až 180 vteřin.

 • Rychlost měření udává dobu samotného měření – od ukončení výdechu do vyhodnocení výsledků. Nejrychlejší přístroje ukážou hladinu alkoholu v krvi do 5 sekund, těm nejpomalejším to trvá až minutu.


Napájení alkohol testeru

Elektronické alkohol testery vyžadují zdroj energie. U levnějších přístrojů se setkáte s napájením pomocí alkalických baterií typu AA či AAA. Sami už si zvolíte, zda při jejich vybití dáte přednost výměně nebo si pořídíte nabíjecí baterie. Některé modely alkohol testerů mají vlastní akumulátor, který dobijete pomocí USB kabelu.

Displej, zvukový signál a další funkce

Elektronické alkohol testery mívají LED či LCD displej. Zajímejte se o velikost písma, aby pro vás výsledky byly dobře čitelné. Většina přístrojů nabízí také zvukovou signalizaci, jež upozorní na naměření alkoholu v dechu.

Pokročilé modely alkohol testerů, používané například ve firmách, umožňují připojení k PC a práci s naměřenými výsledky. K užitečným funkcím patří počítání, kolikrát ještě můžete přístroj použít, než ho bude nutné kalibrovat.

Při zohlednění ceny alkoholtesteru, záleží především na tom, jak moc chcete přístroj využívat a spoléhat na něj. Dražší modely jsou obvykle přesnější, ale při občasném využití se pravděpodobně nevyplatí. Levnější modely naopak mohou měřit spíše jen orientačně.

Pozor na správné jednotky

Při výběru alkohol testeru si ohlídejte, že přístroj ukazuje hodnoty v promile alkoholu v krvi. Zpravidla se označuje jako BAC (Blood Alcohol Concentration). Některé přístroje prodávané v zahraničí totiž zobrazují výsledky v miligramech alkoholu na litr, značí se zkratkou BrAC (Breath Alcohol Concentration). Tyto hodnoty jsou přibližně poloviční oproti promile v krvi.

Stejně tak zvukové upozornění o naměřeném alkoholu by mělo být nastavené na hodnoty platné pro ČR – tedy nulovou toleranci. Za hraniční hodnotu alkoholu v krvi, která je přirozená a můžete ji dosáhnout i bez požití alkoholu, se v ČR považuje 0,24 promile. Alkohol testery vyrobené pro zahraniční trhy ovšem mohou pracovat s jinými limity.

Alkohol jako výluka z pojištění

Nezapomínejte na to, že pojišťovny řadí požití alkoholu před jízdou mezi výluky a to jak u povinného ručení, tak havarijního pojištění. Pokud tedy pod vlivem alkoholu způsobíte dopravní nehodu, škodu vám pojišťovna neproplatí.

Chcete na povinném ručení ušetřit? Srovnáme vám nejlepší nabídky na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Jak často se musí provádět kalibrace alkohol testeru?

Kalibrace alkohol testeru je velmi důležitá pro získání přesného měření. Čím déle přístroj používáte, tím větší zkreslení měření vykazují. Elektronické alkohol testery by měly být kalibrovány z výroby a měly by nést datum kalibrace. Platnost činí obvykle jeden rok nebo stovky použití. Přesné termíny by měl uvádět výrobce, jelikož většinou kalibraci přístroje také provádí. Před koupí si ověřte, zda je kalibrace alkohol testeru dostupná a kolik stojí.

Online alkohol testery a kalkulačky

Kromě domácího alkohol testeru se nabízí ještě levnější způsob, jak zjistit orientační hladinu alkoholu v krvi, a tím jsou různé online kalkulačky. Ty však slouží spíše pro zábavu. Výsledky jsou velmi zkreslené, jelikož každý jedinec odbourává alkohol jiným tempem.

Průměrný muž se zbaví 0,1 promile přibližně za hodinu. Ženy spalují alkohol pomaleji než muži, pravidelní pijáci si s ním naopak poradí rychleji. Faktorů, které mají na vystřízlivění vliv, je ovšem celá řada a nelze na ně aplikovat jednoduchý výpočet. Proto se na alkohol testery online rozhodně nespoléhejte.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?