Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester

Jak vybrat alkohol tester

10. 12. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

Typ čidla – jak funguje alkohol tester

Typ čidla má vliv na to, jakým způsobem alkohol tester funguje. Existují tři typy:

  • alkohol tester s polovodičovým senzorem,

  • alkohol tester s elektrochemickým senzorem,

  • chemické dýchací trubičky s balónkem.


Nejlevnější dýchací trubičky na detekci alkoholu stojí jen pár desítek korun. Nejčastěji se jedná o jednorázové alkohol testery, případně sadu trubiček. Alkohol se detekuje pomocí chemické reakce. V trubičce bývá dichroman draselný, který se v přítomnosti alkoholu redukuje na oxid chromitý. Ten má zelenou barvu, a tak zabarvení trubičky ukáže pozitivní test. Chemický test na alkohol ale bývá velmi nepřesný.

Poměrně levně pořídíte i elektronický alkohol tester s polovodičovým čidlem. Aby dosáhl přesného měření, musí se čidlo zahřát na 300 °C. To s sebou nese vysoké nároky na baterie a může docházet ke zkreslení výsledků. Někdy může čidlo reagovat i na jiné chemické látky než alkohol.


Profesionální alkohol testery využívají elektrochemický senzor, označují se jako Fuel Cell. Tato technologie je dostupná rovněž u alkohol testerů pro domácí použití. Přesto nemůžete očekávat stejnou spolehlivost výsledků jako u přístrojů Policie ČR. Kromě kvality samotného přístroje je důležitá také pravidelná kalibrace.

Všeobecně se uvádí, že domácí alkohol testery s elektrochemickým senzorem dosahují nejpřesnějšího měření. Nicméně například z porovnání alkohol testerů, které provedl dTest, vyplynulo, že použitá technologie nemá vliv na spolehlivost přístroje.

Kvalitní alkohol tester nepoznáte ani podle vysoké ceny. Proto berte veškeré výsledky z domácího přístroje jako orientační. Mějte také na paměti, že ani nulová hladina alkoholu v krvi nezaručí, že budete po bujarém večírku připraveni druhý den řídit.

Je rozdíl úplné odbourání alkoholu a psychická a fyzická připravenost vnímat okolí a řádně se soustředit na provoz.

Jiří Zlýředitel dopravní policie
Podcast Nepodceňto

Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Poslechněte si, jaké jsou tresty za alkohol a drogy za volantem nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo. Hosty v našem podcastu Nepodceňto byli ředitel dopravní policie Jiří Zlý a adiktolog Ivan Douda.

Přesnost alkohol testeru

Řešíte, jak vybrat alkohol tester se stoprocentní přesností? Žádný takový neexistuje, dokonce i profesionální přístroje vykazují odchylky při měření. Čím menší odchylka, tím přesnější měření přístroj nabízí.

  • ±20 % – velmi nízká přesnost

  • ±10 % – nízká přesnost

  • ±5 % – vysoká přesnost

  • pod 5 % – velmi vysoká přesnost (profesionální alkohol testery)


Kromě odchylky sledujte rovněž rozsah měření. Některé domácí alkohol testery dokážou detekovat nejnižší hranici alkoholu až 0,1 nebo 0,2 promile. Maximální obsah alkoholu v krvi, kterou domácí alkohol testery změří, se pohybuje kolem 4–5 promile.

Rychlost měření a doba přípravy

Rozdíly mezi alkohol testery se vyskytují i v tom, za jak dlouho dosáhnete výsledků.

  • Čas přípravy znamená interval, jenž uběhne od zapnutí alkohol testeru do chvíle, kdy je připraven k měření. Nejrychlejší je fouknutí do trubičky s balónkem, ta nevyžaduje žádnou přípravu. Elektrochemické testery jsou připraveny během pár sekund, ale polovodičové testery se nahřívají 20 až 180 vteřin.

  • Rychlost měření udává dobu samotného měření – od ukončení výdechu do vyhodnocení výsledků. Nejrychlejší přístroje ukážou hladinu alkoholu v krvi do 5 sekund, těm nejpomalejším to trvá až minutu.


Napájení alkohol testeru

Elektronické alkohol testery vyžadují zdroj energie. U levnějších přístrojů se setkáte s napájením pomocí alkalických baterií typu AA či AAA. Sami už si zvolíte, zda při jejich vybití dáte přednost výměně nebo si pořídíte nabíjecí baterie. Některé modely alkohol testerů mají vlastní akumulátor, který dobijete pomocí USB kabelu.

Displej, zvukový signál a další funkce

Elektronické alkohol testery mívají LED či LCD displej. Zajímejte se o velikost písma, aby pro vás výsledky byly dobře čitelné. Většina přístrojů nabízí také zvukovou signalizaci, jež upozorní na naměření alkoholu v dechu.

Pokročilé modely alkohol testerů, používané například ve firmách, umožňují připojení k PC a práci s naměřenými výsledky. K užitečným funkcím patří počítání, kolikrát ještě můžete přístroj použít, než ho bude nutné kalibrovat.

Při zohlednění ceny alkoholtesteru, záleží především na tom, jak moc chcete přístroj využívat a spoléhat na něj. Dražší modely jsou obvykle přesnější, ale při občasném využití se pravděpodobně nevyplatí. Levnější modely naopak mohou měřit spíše jen orientačně.

Pozor na správné jednotky

Při výběru alkohol testeru si ohlídejte, že přístroj ukazuje hodnoty v promile alkoholu v krvi. Zpravidla se označuje jako BAC (Blood Alcohol Concentration). Některé přístroje prodávané v zahraničí totiž zobrazují výsledky v miligramech alkoholu na litr, značí se zkratkou BrAC (Breath Alcohol Concentration). Tyto hodnoty jsou přibližně poloviční oproti promile v krvi.

Stejně tak zvukové upozornění o naměřeném alkoholu by mělo být nastavené na hodnoty platné pro ČR – tedy nulovou toleranci. Za hraniční hodnotu alkoholu v krvi, která je přirozená a můžete ji dosáhnout i bez požití alkoholu, se v ČR považuje 0,24 promile. Alkohol testery vyrobené pro zahraniční trhy ovšem mohou pracovat s jinými limity.

Alkohol jako výluka z pojištění

Nezapomínejte na to, že pojišťovny řadí požití alkoholu před jízdou mezi výluky a to jak u povinného ručení, tak havarijního pojištění. Pokud tedy pod vlivem alkoholu způsobíte dopravní nehodu, škodu vám pojišťovna neproplatí.

Chcete na povinném ručení ušetřit? Srovnáme vám nejlepší nabídky na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Jak často se musí provádět kalibrace alkohol testeru?

Kalibrace alkohol testeru je velmi důležitá pro získání přesného měření. Čím déle přístroj používáte, tím větší zkreslení měření vykazují. Elektronické alkohol testery by měly být kalibrovány z výroby a měly by nést datum kalibrace. Platnost činí obvykle jeden rok nebo stovky použití. Přesné termíny by měl uvádět výrobce, jelikož většinou kalibraci přístroje také provádí. Před koupí si ověřte, zda je kalibrace alkohol testeru dostupná a kolik stojí.

Online alkohol testery a kalkulačky

Kromě domácího alkohol testeru se nabízí ještě levnější způsob, jak zjistit orientační hladinu alkoholu v krvi, a tím jsou různé online kalkulačky. Ty však slouží spíše pro zábavu. Výsledky jsou velmi zkreslené, jelikož každý jedinec odbourává alkohol jiným tempem.

Průměrný muž se zbaví 0,1 promile přibližně za hodinu. Ženy spalují alkohol pomaleji než muži, pravidelní pijáci si s ním naopak poradí rychleji. Faktorů, které mají na vystřízlivění vliv, je ovšem celá řada a nelze na ně aplikovat jednoduchý výpočet. Proto se na alkohol testery online rozhodně nespoléhejte.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?