Muž řídící auto

Autem po Evropě: Jaké jsou pokuty za alkohol za volantem nebo rychlou jízdu?

Pokud řídíte, máte pravděpodobně představu, na kolik vás vyjde překročení povolené rychlosti doma nebo jaké tresty vás čekají, když před jízdou vypijete pivo a nadýcháte. Za hranicemi ČR ale platí trochu jiná pravidla. Podívejte se, jak přísné, nebo naopak benevolentní jsou ostatní evropské země.

Neznalost zákona neomlouvá. Proto se před výjezdem do zahraničí vždy informujte, jaká jsou pravidla silničního provozu a jaké jsou zvyklosti na silnicích v cizině. Některé evropské země například tolerují kapku alkoholu v krvi. Na druhou stranu, pokud nadýcháte, může vás stát takové pochybení majlant, ztrátu řidičáku, zabavení vozidla a někde vás čeká dokonce vězení. Mastné pokuty můžete v některých státech dostat také za rychlou jízdu.

Alkohol za volantem v Evropě

Česká legislativa hovoří jasně: alkohol za volant nepatří. Jsou ale země, kde si řidič může dát před cestou malé pivo nebo sklenku vína, aniž by riskoval vysokou pokutu. Ovšem pozor – dvě piva nebo sklenice vína navíc už se mohou pěkně prodražit.

Německo

Němečtí policisté vám budou tolerovat alkohol v krvi, pokud nenadýcháte více než 0,5 promile. Pozor ale na to, kolik vám je, nebo jak dlouho máte řidičák. Řidiči mladší 21 let a ti, kteří mají papíry kratší dobu než dva roky, nesmí pít vůbec. Pokud nadýcháte více, než je povolená hranice, hrozí vám pokuta až 1 500 eur a ztráta řidičáku.

Rakousko

I v Rakousku záleží tolerance alkoholu na tom, jak dlouho jezdíte. Řidiči, kteří mají papíry méně než dva roky, mohou mít v krvi maximálně 0,1 promile. Ostatní pak 0,5 promile. Pokud jste pili více, můžete dostat pokutu 220 až 5 800 euro a samozřejmě vám hrozí odebrání řidičského průkazu.

Polsko

Poláci jsou ohledně alkoholu v krvi přísnější. Tolerují maximálně 0,2 promile. V případě, že nadýcháte více, můžete dostat pokutu až 5 000 zlotých, a ještě můžete na deset let přijít o řidičák. Pokud máte v krvi nad 0,5 promile, hrozí i odnětí svobody.

Náměstí ve Varšavě

Slovensko

U našich východních sousedů jsou podobná pravidla jako u nás – tolerance alkoholu v krvi je tady nulová. Pokud jste pili, můžete dostat pokutu až 996 eur a k tomu se ještě připravit o řidičák.

Chorvatsko

U Čechů tolik oblíbené Chorvatsko toleruje maximálně 0,5 promile. U profesionálních řidičů, u řidičů vozidel nad 3,5 tun a u řidičů do 24 let je ale tolerance nulová. Pokud limit překročíte, můžete obdržet blok s pokutou 1 000 až 15 000 kun. Nejdražší sazba je při řízení s více než 1,5 promile alkoholu nebo při odmítnutí dechové zkoušky.

Itálie

Italové si běžně dopřejí skleničku vína k obědu. Místní úřady vám prominou, pokud máte v krvi maximálně 0,5 promile. Když ale dovolenou hranici překročíte, platíte. Pokuta je tím vyšší, čím více jste pili, zaplatit můžete až 1 300 eur.

Francie

Francouzi stejně jako Italové tolerují 0,5 promile. Pokud ale pijete více, než je dovoleno, může být pokuta velmi vysoká – až 4 500 eur. Když navíc pojedete nebezpečně nebo způsobíte nehodu, finanční postih může být vyšší, a navíc vám úřady zabaví i vozidlo.

Krajina plných květin

Španělsko

Zabavení vozidla hrozí také ve Španělsku – stačí, abyste se odmítli podrobit dechové zkoušce nebo odběru krve. I v této zemi tolerují maximálně 0,5 promile a pokuta se může vyšplhat až na stovky eur.

Kdy zmizí alkohol z krve?

Vozte s sebou alkohol tester. Pokud ho nemáte, můžete se řídit následovným orientačním časem odbourání alkoholu z krve.

Muž, váha 80 kilogramů

 • 0,5 litru piva (desítka) – 2 hodiny 15 minut

 • 0,5 litru piva (dvanáctka) – 2 hodiny 45 minut

 • 0,2 litru vína – 2 hodiny 28 minut

Žena, váha 60 kilogramů

 • 0,5 litru piva (desítka) – 3 hodiny 42 minut

 • 0,5 litru piva (dvanáctka) – 4 hodiny 31 minut

 • 0,2 litru vína – 4 hodiny 4 minut

Rychlá jízda po Evropě

Policisté v evropských zemích vás mohou zastavit i při rychlé jízdě. Pokud pojedete o pět kilometrů za hodinu rychleji, než je dovoleno, pravděpodobně vás čeká jen napomenutí nebo nízká pokuta. Při překročení limitu o deset nebo dvacet kilometrů v hodině, si ale připravte peněženky.

Německo

Pokud vás při rychlé jízdě chytnou v Německu, očekávejte pokutu od 30 euro výše. Záleží na tom, jak rychle jste jeli a zda jste spáchali i jiný přestupek. Například při překročení rychlosti o 10 kilometrů v hodině zaplatíte kolem 30 eur, ale pokud jedete o 20 kilometrů rychleji, budete platit až 70 eur.

Rakousko

Rakouská policie je při překročení maximální povolené rychlosti nemilosrdná. Překročíte-li rychlost o deset kilometrů v hodině, uloží vám na místě 20 eur, pokud jedete o dvacet kilometrů v hodině rychleji, tak zaplatíte 50 eur. Když nezaplatíte na místě, ve správním řízení můžete dostat až 726 eur.

Polsko

Polsko nedávno zpřísnilo pokuty za porušení pravidel silničního provozu, a tak navýšilo i sankce za rychlou jízdu. Chce si tak došlápnout na piráty silnici. Když budete mít na tachometru o deset kilometrů v hodině více, než je dovoleno, dostanete pokutu 50 zlotých, překročíte-li rychlost o dvacet kilometrů za hodinu, můžete zaplatit až 100 zlotých. Pokud pojedete o více než padesát kilometrů v hodině rychleji, sankce může být až 500 zlotých a můžete přijít o řidičák.

Slovensko

Odstupňované pokuty za překročení rychlosti mají i na Slovensku. Jedete-li o dvacet kilometrů v hodině rychleji, můžete platit až 80 eur. Při překročení rychlosti o 40 kilometrů za hodinu je pokuta až 360 euro. V případě ještě rychlejší jízdy můžete dostat sankci až 650 euro.

Bratislavský hrad

Chorvatsko

Rovněž v Chorvatsku záleží pokuta za rychlost na tom, jak zběsile jedete a zda jste limit překročili ve městě nebo mimo obec. Pokuty mimo město se pohybují mezi 500 až 7 000 kunami. V obci pak můžete dostat sankci 300 až 15 000 kun.

Itálie

Překročení povolené rychlosti v Itálii pro vás může znamenat pokutu od 41 do 3 287 eur. U překročení limitu o více než čtyřicet kilometrů v hodině hrozí i odebrání řidičského oprávnění.

Francie

Ve Francii pokutují rychlou jízdu sazbou od 135 euro. Pochopitelně záleží na tom, jak rychle jste jeli a zda jste se dopustili ještě jiného přestupku.

Španělsko

Dodržování předepsané rychlosti se vyplatí také ve Španělsku. Pokud pojedete rychleji, počítejte s pokutou od 100 eur výše při překročení rychlosti o dvacet kilometrů v hodině. Při překročení rychlosti o padesát kilometrů v hodině vám bude vyměřena pokuta od 600 eur výše.

Plaza Espana v Barceloně

Dodržujte i ostatní pravidla

Rozsvícená světla, povinná výbava, lékárnička nebo zapnutý bezpečnostní pás – to jsou další pravidla, která byste měli při cestování autem po Evropě dodržovat. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím s policisty i následným pokutám.

Před jízdou si raději nechte auto zkontrolovat a podívejte se, zda se silniční pravidla v evropské zemi, kam vyrážíte, nezměnila. Užitečným zdrojem informací je například portál UAMK, web ministerstva zahraničí nebo stránky autoklubů.

Šťastnou cestu, pokud jedete autem do zahraničí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?