st-karel-viden

Dovolená v Rakousku: Co navštívit a na co se připravit?

Od 5. června, kdy byly mezi Rakouskem a Českem zrušeny restrikce kvůli koronaviru, lze do této krásné sousední země a zpět, cestovat bez jakýchkoliv omezení. Máme pro vás hned několik vytipovaných úchvatných míst, která byste v Rakousku rozhodně měli navštívit.

O Rakousku bychom mohli směle říci, že se jedná o nejoblíbenějšího souseda České republiky aspoň, co se cestování týče. Do Rakouska každý víkend míří doslova kolony českých aut. Pokud také pojedete autem, přečtěte si jaké vás čekají dálniční poplatky a nezapomeňte si včas koupit rakouskou dálniční známku. Co vlastně v Rakousku české cestovatele láká nejvíce? Jsou to přírodní krásy, historické památky i malebná města v čele s Vídní.

Rakouská města lákají na historické památky, kávu a Sachr

K trávení prodlouženého víkendu lákají rakouská města bohatá na velkolepé historické památky, kulturní zajímavosti i gastronomické zážitky.

Vídeň

Hlavní město Vídeň se pyšní nádherným historickým centrem, ve kterém se nachází budovy Parlament, Hofburg, Státní opera, Radnice či katedrála sv. Karla. V létě se zde koná filmový festival, v zimě jsou zase populární vánoční trhy. Pokud si chcete užít Vídeň, ale i jakékoliv jiné rakouské město, bez davů turistů, vybírejte si období mimo takové události.

Salzburg

Historické centrum města Salzburg, ve kterém se narodil slavný hudební skladatel Amadeus Mozart, je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou města je velmi dobře zachovalá pevnost tyčící se nad městem.

Hallstatt

Velmi oblíbené je menší městečko Hallstatt ležící u stejnojmenného jezera. Jedná se o původní těžařskou vesnici, ve které si nyní můžete prohlédnout nejstarší solný důl na celém světě. Hallstatt je populární zejména u čínských turistů, kteří si v Číně dokonce nechali postavit přesnou kopii tohoto rakouského města.

hallstatt

Rakouské Alpy a přírodní krásy

Přírodní krásy Rakouska představují překrásné Alpy, vodopády, malebná údolí i rozlehlá jezera. Během léta sem jezdí běžní turisté, cyklisté, vysokohorští turisté a horolezci, v zimě zase milovníci lyžování a jiných zimních sportů.

Národní parky a hory

Nenechte si ujít návštěvu jediného stepního parku v Rakousku, který se nachází kousek od hranic se Slovenskem, a jmenuje se Neusiedler See. Mezi Vídní a Bratislavou se rozkládá národní park Donau-Auen a užít si zde můžete pěší túru i výlet na člunech. Národní park Thayatal je znám pro velkou druhovou diverzitu. Cyklisté nejčastěji míří do národního parku Oberosterreich-Kalkalpen, kterým prochází přes 500 km cyklistických tras různé náročnosti.

rakousko-hory

Horská turistika a lyžování

Největším národním parkem v celé Evropě je Hohe Tauern (Vysoké Taury), kde leží nejvyšší Rakouska hora Grossglockner. Za nejalpštější část Rakouska je považována spolková země Tyrolsko, kde můžete uskutečnit naprosto úchvatné horské túry. Na své si zde přijdou méně nároční turisté, rodiny s dětmi a zkušení turisté lační vysokohorských zážitků, mezi které patří ferraty a horolezectví. V zimě se zde otevírají ohromná lyžařská střediska.

Dovolená u jezera a vodní sporty

Do Rakouska lze vyrazit také k jezerům, kde si můžete užívat tradiční letní dovolenou s koupáním v průzračné vodě. Odvážní se mohou vykoupat i ve výše položených horských jezerech, kolem kterých navíc vedou pěší stezky a horské túry. Připravte se na krásná panoramata, ale také na poněkud nižší teploty.

Adrenalinový zážitek nabízí nejen koupání v ledovém horském jezeře, okolní horské túry ve vysokých nadmořských výškách, ale také sjezdy divokých rakouských řek (např. Salza, Mur, Moll, Teichl a další).

Rakouská kuchyni uspokojí každého

Ať už máte v plánu vysokohorskou turistiku v Alpách, procházky kolem jezer nebo výlety po rakouských městech, nezapomínejte také uspokojit chuťové buňky. Na skvělou restauraci či hospodu narazíte všude, jak ve městech, vesnicích, tak i vysoko v horách.

Rakouská kuchyně je vyhlášená a dát si poctivý oběd, který představují vydatné polévky, plněné špekové knedlíky, koláč s mohutnou vrstvou brusinkové marmelády, Sachr či jiné tradiční rakouské jídlo, je zde téměř povinností.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?