Blog
Pojištění vozu
vystrazny-trojuhelnik

Povinná výbava v zahraničí: Zkontrolujte, zda máte vše

02. srpna 2020|Monika Šaríková|

Češi milují cestování vozidlem. Mladí bez závazků vyráží na neplánované dobrodružné roadtripy, rodiny nejčastěji míří na dobře dostupná místa u moře. Pokud letos vyrážíte na dovolenou za volantem svého vozidla také vy, myslete na povinnou výbavu, která se v jiných státech může od té naší lehce lišit.

Porovnat povinné ručení

Cestování vlastním vozidlem - svoboda bez limitů a plánování

Cestovat vlastním vozidlem má celou řadu výhod a samozřejmě i nevýhod. Za hlavní výhodu je považovaná notná dávka svobody. Na dovolenou vlastním vozidlem totiž můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv. Není nutné dopředu rezervovat a kupovat žádné jízdenky nebo letenky a s tím související i ubytování.

Ubytování si můžete jednoduše vyhledávat na internetu v průběhu jízdy, přespáváte-li v kempu či “na divoko”, pak ani to ne. Stejně tak snadno můžete změnit své cestovatelské plány. Někde se vám nelíbí nebo nevychází počasí? Prostě nasednete do vozidla a jedete tam, kde bude lépe.

Cestování autem rovněž nemá různá omezení, co se týče množství a váhy zavazadel. Žádné “příruční zavazadlo na osobu a příplatek pár desítek euro za velké zavazadlo” nehrozí. Jediné, co cestovatele vlastním autem limituje, je množství cestujících osob a velikost zavazadlového prostoru auta.

Povinná výbava vozidla v zahraničí se může lišit

Na co byste při cestování vlastním vozidlem neměli zapomínat? První a nejdůležitější věcí je opravdu dobrý technický stav vozidla. Druhou věcí je komplexní pojištění vozidla, které by mělo v ideálním případě zahrnovat nejen zákonné povinné ručení, ale i dobrovolné havarijní pojištění. Automatické by mělo být rovněž kvalitní cestovní pojištění u všech cestujících.

Na co však hodně cestovatelů zapomíná je povinná výbava, která by měla odpovídat zákonům všech států, kterými plánují projíždět. Většina cestovatelů však cestuje pouze s povinnou výbavou odpovídající českým zákonům. Základ povinné výbavy je ve většině evropských zemí shodný, najdou se však drobné odlišnosti, které se mohou stát příčinou upozornění v lepším případě nebo nemalé pokuty v horším případě.

Povinná výbava ve vybraných státech EU

V povinné výbavě se může objevit například výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro řidiče nebo všechny cestující, autolékárnička, hasicí přístroj, náhradní pneu apod. Ujistěte se, kterými zeměmi budete projíždět, a doplňte si dle toho svou povinnou výbavu.

Povinná výbava na Slovensku

Povinná je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasící přístroj není povinný.

Povinná výbava v Rakousku

Povinná je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasící přístroj není povinný.

Povinná výbava v Německu

Povinná je lékárnička a výstražný trojúhelník. Reflexní vestu musí mít řidiči užitkových vozidel. Hasící přístroj není povinný.

Povinná výbava v Chorvatsku

Ve vozidle musí být výstražný trojúhelník, sada náhradních žárovek, autolékárnička, reflexní vesta, tažné lano a náhradní pneumatika. Komerční vozidla musí mít hasící přístroj.

Povinná výbava v Itálii

Ve vozidle musí být výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Autolékárnička a hasicí přístroj nejsou povinné, pouze doporučené.

Povinná výbava na Slovinsku

Povinná je reflexní vesta, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasící přístroj musí mít autobusy a nákladní vozidla.

Povinná výbava ve Francii

Povinný je pouze výstražný trojúhelník a reflexní vesta, která musí být v dosahu řidiče. Nepovinná je autolékárnička a hasicí přístroj.

Povinná výbava ve Švýcarsku

Povinný je pouze výstražný trojúhelník.

Povinná výbava v Polsku

Povinný je výstražný trojúhelník a hasicí přístroj. Lékárnička je doporučena pro komerční vozidla. Reflexní vesty nejsou povinné vůbec.

Povinná výbava v Maďarsku

Povinný je výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).