chorvatsko

Užijte si Chorvatsko i po sté: Co vidět, když jste viděli všechno?

15. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Svět ochromený strachem z koronaviru se pomalu vrací k normálnímu životu a jednotlivé země pomalu otevírají své hranice turistům. Nejrychlejší jsou dle očekávání země nejvíce závislé na turistickém ruchu. Například do Chorvatska už občané EU cestovat mohou. Potřebují pouze potvrzení o rezervaci ubytování a po návratu není povinná karanténa.

Letošní léto bude probíhat v jiném duchu, než jsme byli zvyklí. Spousta zemí hranice otevře později nebo s různými omezeními. Také samotní turisté budou při letošním cestování jistě opatrnější než předtím. Je jenom přirozené, že hodně Čechů si pro svou letošní letní dovolenou vybere obligátní Chorvatsko, které hranice otevřelo v polovině května a to všem občanům EU pouze na základě rezervovaného ubytování.

6 tipů, které v Chorvatsku stojí za to vidět

Máme pro vás pár tipů, kam se v Chorvatsku podívat, pokud znáte pouze staré dobré, byť stále krásné, oblasti na severu v okolí Rovinje a Puly, či o trochu níže Makarskou, Split a Baška Vodu. Možná právě letos nastal čas poznat jiná místa nebo zabrouzdat dál od moře až do chorvatského vnitrozemí.

Národní parky Paklenica a Krka

Většina lidí si při spojení Chorvatska a národních parků na prvním místě vybaví nádherná Plitvická jezera, kde se natáčel příběh o slavném náčelníkovi Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi. Chorvatsko má však další národní parky, které vás ohromí přírodními krásami.

Je to zejména park Krka vedoucí podle stejnojmenné řeky. Za návštěvu stojí například dechberoucí vodopády u města Skradin. V jižní části chorvatského pohoří Velebit se zase rozprostírá park Paklenica se skalními kaňony a podzemními tunely. Zdejší skalní útvary si oblíbili horolezci, ale na své si zde přijdou i cyklisté a milovníci křišťálově čisté vody.

chorvatsko krka

Jezero Mir

Za velkou zvláštnost je považováno jezero Mir ležící na ostrově Dugi otok uprostřed zdejšího národního parku Telaščica. Jeho voda je totiž velmi teplá a navíc slaná, protože do něj pronikají četné trhliny vedoucí podzemí z moře.

Slunjčické vodopády

Pokud se vám líbí tyrkysově modrá Plitvická jezera, ale už méně nadšení ve vás vzbuzují davy turistů, pak zamiřte se podívat na méně známá, avšak stejná působivé Slunjčické vodopády. Kromě vodopádů a divokých peřejí na řece Slunjčica si můžete projít zdejší úžasnou historickou osadu Rastoke se zachovalými dřevěnými domky a vodními mlýny.

Město Trogir

Pokud už máte Split párkrát prozkoumaný a rádi byste viděli také jiné chorvatské město, tak za důkladnou prohlídku stojí například historické jádro nedalekého města Trogir. Pyšní se zachovalými památkami, díky kterým je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

K hlavním lákadlům města patří renesanční kaple sv. Jana Trogirského, románská katedrála sv. Vavřince, městské opevnění, četné kostely, paláce a kláštery, podmořská křížová cesta a zejména pak zvonice vysoká 47 metrů poskytující výhled nejen na celé město, ale až na vzdálené pohoří Kozjak.

chorvatsko trogir

Ostrov Brač

Pokud máte rezervované ubytování na Splitu či Makarské, vydejte se na výlet na blízký ostrov Brač. Na tomto krásném ostrově se nachází hned několik krásných míst. Jedním z nich pláž nazvaná Zlatý roh (Zlatni rat) ležící u města Bol, která je hodnocena jako nejkrásnější jadranská pláž. Nedaleko se pak nachází skalní klášter Blaca, v jehož kamenných sálech se po celém dni na rozpálené pláži dočkáte příjemného osvěžení.

Mokřiny Palud

Pokud vám učaroval Istrie na severu Chorvatska a pravidelně se sem vracíte, možná vaší pozornosti unikla přírodní zajímavost v podobě divokých mokřin Palud nedaleko měs. Tato oblast je doslova rájem pro divoce žijící ptactvo. Žije zde přes 200 druhů, které zde lze pozorovat jen tak. Něco podobného se nachází také ve vnitrozemí Chorvatska v národním parku Kopački rit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.