Blog
Cestování
chorvatsko

Užijte si Chorvatsko i po sté: Co vidět, když jste viděli všechno?

15. června 2020|Monika Šaríková|

Svět ochromený strachem z koronaviru se pomalu vrací k normálnímu životu a jednotlivé země pomalu otevírají své hranice turistům. Nejrychlejší jsou dle očekávání země nejvíce závislé na turistickém ruchu. Například do Chorvatska už občané EU cestovat mohou. Potřebují pouze potvrzení o rezervaci ubytování a po návratu není povinná karanténa.

Letošní léto bude probíhat v jiném duchu, než jsme byli zvyklí. Spousta zemí hranice otevře později nebo s různými omezeními. Také samotní turisté budou při letošním cestování jistě opatrnější než předtím. Je jenom přirozené, že hodně Čechů si pro svou letošní letní dovolenou vybere obligátní Chorvatsko, které hranice otevřelo v polovině května a to všem občanům EU pouze na základě rezervovaného ubytování.

Porovnat půjčky

6 tipů, které v Chorvatsku stojí za to vidět

Máme pro vás pár tipů, kam se v Chorvatsku podívat, pokud znáte pouze staré dobré, byť stále krásné, oblasti na severu v okolí Rovinje a Puly, či o trochu níže Makarskou, Split a Baška Vodu. Možná právě letos nastal čas poznat jiná místa nebo zabrouzdat dál od moře až do chorvatského vnitrozemí.

Národní parky Paklenica a Krka

Většina lidí si při spojení Chorvatska a národních parků na prvním místě vybaví nádherná Plitvická jezera, kde se natáčel příběh o slavném náčelníkovi Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi. Chorvatsko má však další národní parky, které vás ohromí přírodními krásami.

Je to zejména park Krka vedoucí podle stejnojmenné řeky. Za návštěvu stojí například dechberoucí vodopády u města Skradin. V jižní části chorvatského pohoří Velebit se zase rozprostírá park Paklenica se skalními kaňony a podzemními tunely. Zdejší skalní útvary si oblíbili horolezci, ale na své si zde přijdou i cyklisté a milovníci křišťálově čisté vody.

chorvatsko krka

Jezero Mir

Za velkou zvláštnost je považováno jezero Mir ležící na ostrově Dugi otok uprostřed zdejšího národního parku Telaščica. Jeho voda je totiž velmi teplá a navíc slaná, protože do něj pronikají četné trhliny vedoucí podzemí z moře.

Slunjčické vodopády

Pokud se vám líbí tyrkysově modrá Plitvická jezera, ale už méně nadšení ve vás vzbuzují davy turistů, pak zamiřte se podívat na méně známá, avšak stejná působivé Slunjčické vodopády. Kromě vodopádů a divokých peřejí na řece Slunjčica si můžete projít zdejší úžasnou historickou osadu Rastoke se zachovalými dřevěnými domky a vodními mlýny.

Město Trogir

Pokud už máte Split párkrát prozkoumaný a rádi byste viděli také jiné chorvatské město, tak za důkladnou prohlídku stojí například historické jádro nedalekého města Trogir. Pyšní se zachovalými památkami, díky kterým je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

K hlavním lákadlům města patří renesanční kaple sv. Jana Trogirského, románská katedrála sv. Vavřince, městské opevnění, četné kostely, paláce a kláštery, podmořská křížová cesta a zejména pak zvonice vysoká 47 metrů poskytující výhled nejen na celé město, ale až na vzdálené pohoří Kozjak.

chorvatsko trogir

Ostrov Brač

Pokud máte rezervované ubytování na Splitu či Makarské, vydejte se na výlet na blízký ostrov Brač. Na tomto krásném ostrově se nachází hned několik krásných míst. Jedním z nich pláž nazvaná Zlatý roh (Zlatni rat) ležící u města Bol, která je hodnocena jako nejkrásnější jadranská pláž. Nedaleko se pak nachází skalní klášter Blaca, v jehož kamenných sálech se po celém dni na rozpálené pláži dočkáte příjemného osvěžení.

Mokřiny Palud

Pokud vám učaroval Istrie na severu Chorvatska a pravidelně se sem vracíte, možná vaší pozornosti unikla přírodní zajímavost v podobě divokých mokřin Palud nedaleko měs. Tato oblast je doslova rájem pro divoce žijící ptactvo. Žije zde přes 200 druhů, které zde lze pozorovat jen tak. Něco podobného se nachází také ve vnitrozemí Chorvatska v národním parku Kopački rit.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).