Povinné ručení při převodu vozidla

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte ihned

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Spočítat ceny
povinné ručení

Převod vozidla se vyřídí během jedné návštěvy na úřadě, ale přítomní musí být prodávající i kupující. Jedním z dokladů, které jsou potřeba pro přepis, je zelená karta, která slouží jako potvrzení o uzavření povinného ručení při převodu vozidla. Povinné ručení při koupi auta si musí uzavřít nový majitel vozu.

Jak na převod vozidla na nového majitele

Pokud prodáváte vůz, musíte provést jeho převod – zařídíte ho na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, nezáleží na místě trvalého pobytu. Převodu však musí být osobně přítomni jak prodávající, tak kupující, případně se jedna nebo obě strany mohou nechat zastupovat na základě úředně ověřené plné moci.

Potřebné dokumenty pro převod vozidla:

 • Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel, Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,

 • kupní smlouva (nebo leasingová smlouva či darovací smlouva),

 • velký a malý technický průkaz,

 • občanské průkazy osob, které jsou u převodu přítomny,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • zelená karta,

 • úředně ověřená plná moc k přepisu vozidla (pokud je prodávající/kupující zastupován).

Dejte si pozor na to, že převod vozidla musí proběhnout do 10 dní od podepsání kupní smlouvy.

Povinné ručení při prodeji auta

Povinné ručení při převodu vozidla patří k nejdůležitějším dokladům – pokud s sebou nemá nový majitel zelenou kartu potvrzující pojištění vozu, nemůže úřad převod vozidla provést. Povinné ručení při koupi auta si tedy musí zařídit kupující, stačí k tomu informace z kupní smlouvy.

Spočítat povinné ručení

Kdy lze zrušit povinné ručení při prodeji auta?

Kupující vozu má povinnost uzavřít nové povinné ručení, ale ani původní majitel by na zákonné pojištění neměl zapomínat. Pokud povinné ručení nezruší, poběží i nadále, protože bez řádné výpovědi nezanikne.

Nic jako převod povinného ručení neexistuje, proto musí kupující uzavřít novou smlouvu na povinné ručení při koupi auta a prodávající zrušit svoji stávající smlouvu na povinné ručení při prodeji auta. Ke zrušení pojištění je nutné předložit pojišťovně výpověď a kopii kupní smlouvy. Povinné ručení zaniká až ke dni oznámení pojišťovně, nikoliv k datu prodeje vozidla.

Povinné ručení při převodu vozidla sjednáte online

Chystáte se na přepis vozu a potřebujete rychle vyřídit pojištění? Povinné ručení při převodu vozidla pohodlně vyřídíte online. Srovnejte si ceny povinného ručení od různých pojišťoven a vyberte si to nejvýhodnější. Pojištění si sjednáte na několik kliknutí a zelenou kartu dostanete obratem na e-mail. Na převod vozidla tak budete připraveni během pár minut.

Sjednat povinné ručení
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.