Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Podpojištění

Tento pojem jasně označuje situaci, v rámci které došlo k tomu, kdy pojišťovaný předmět byl pojištěn na nižší částku, než je jeho skutečná hodnota. Vlivem toho tak došlo k takzvanému podpojištění. To se může stát třeba v situacích, kdy pojišťujeme naši domácnost, naše zavazadla na naší dovolené, ale i v situacích, kdy uzavíráme havarijní pojištění na náš vůz. Zde všude podpojištění hrozí.

Pojišťovna vyplatí pouze sjednanou částku

Pokud tedy dojde k tomu, že vlastní chybou dojde právě k podpojištění, máme z hlediska pojistného plnění smůlu. V takovém případě nám pojišťovna vyplatí pouze maximální částku, na kterou byla sjednána smlouva. Nehledí tak na to, jaká konkrétní škoda byla způsobena. Proto je doporučováno v mnoha případech raději několik tisíc přidat, stejně jako je doporučováno pravidelně kontrolovat jednotlivé pojistky.

Kdy může k podpojištění dojít?

Situací je hned několik. Tou první je určitě ta, kdy zkrátka špatně odhadneme majetek, který máme. A to ať už v bytě, v zavazadlech, nebo v rámci auta. Druhý problém může být to, že máme zastaralé pojistky. To znamená, že v daném směru jsme si již mohli pořídit celou řadu nových věcí, ale hodnota pojistky se stále týká situace, kdy jsme jich měli jenom pár, a starších.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová