Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Podpojištění

Tento pojem jasně označuje situaci, v rámci které došlo k tomu, kdy pojišťovaný předmět byl pojištěn na nižší částku, než je jeho skutečná hodnota. Vlivem toho tak došlo k takzvanému podpojištění. To se může stát třeba v situacích, kdy pojišťujeme naši domácnost, naše zavazadla na naší dovolené, ale i v situacích, kdy uzavíráme havarijní pojištění na náš vůz. Zde všude podpojištění hrozí.

Pojišťovna vyplatí pouze sjednanou částku

Pokud tedy dojde k tomu, že vlastní chybou dojde právě k podpojištění, máme z hlediska pojistného plnění smůlu. V takovém případě nám pojišťovna vyplatí pouze maximální částku, na kterou byla sjednána smlouva. Nehledí tak na to, jaká konkrétní škoda byla způsobena. Proto je doporučováno v mnoha případech raději několik tisíc přidat, stejně jako je doporučováno pravidelně kontrolovat jednotlivé pojistky.

Kdy může k podpojištění dojít?

Situací je hned několik. Tou první je určitě ta, kdy zkrátka špatně odhadneme majetek, který máme. A to ať už v bytě, v zavazadlech, nebo v rámci auta. Druhý problém může být to, že máme zastaralé pojistky. To znamená, že v daném směru jsme si již mohli pořídit celou řadu nových věcí, ale hodnota pojistky se stále týká situace, kdy jsme jich měli jenom pár, a starších.

V praxi to vypadá tak, že při podpojištění majetku je vaše nemovitost nebo domácnost pojištěna na nižší pojistnou částku, než jaká je její skutečná hodnota.

Podpojištění auta se pak týká především špatně nastaveného havarijního pojištění - hodnota auta je vyšší, než na jakou částku jste si jej pojistili.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová