Podpojištění u havarijního pojištění

  • Kvůli podpojištění krátí pojišťovny pojistné plnění

  • Riziko podpojištění stoupá kvůli rostoucím cenám ojetin

  • Jak se podpojištění vyhnout

Co je podpojištění?

Podpojištění u havarijního pojištění vzniká ve chvíli, kdy máte pojistku sjednanou na nižší pojistnou částku, než je skutečná hodnota vozidla. V případě pojistné události vám bude pojišťovna krátit pojistné plnění. To znamená, že vám vyplatí nižší částku, než jaká je reálná cena vozu.

Příklad

Pan Procházka si sjednal havarijní pojištění na cenu vozidla 200 000 Kč, ale skutečná hodnota vozu činí 400 000 Kč. Auto mu ukradli zloději a pojišťovna mu vyplatila pouze 200 000 Kč. Pan Procházka obešel několik bazarů a zjistil, že za takovou částku nepořídí stejné auto odpovídajících parametrů. Na to musí ještě 200 000 Kč připlatit ze svého, protože aktuální cena na trhu je 400 000 Kč.

Máte havarijní pojištění sjednáno na správnou částku?

Pomůžeme vám to zjistit s pomocí naší kalkulačky. Nechte si našimi specialisty zkontrolovat pojistnou smlouvu a případně ji aktualizujte na reálnou hodnotu vašeho vozu.

Podpojištění se vztahuje i na menší škody

Podpojištění uplatňuje pojišťovna nejen na totální škody, ale i na menší škody. Jakékoliv pojistné plnění se krátí v poměru pojistné částky k reálné ceně vozidla v době vzniku škodní události.

Pokud si vůz pojistíte na 200 000 Kč, ale jeho skutečná cena je 400 000 Kč, činí míra podpojištění 50 %. Pojišťovna tedy bude snižovat vyplacenou částku na polovinu oproti škodě zjištěné při likvidaci pojistné události.

Kdy dochází k podpojištění?

  • Špatný odhad skutečné hodnoty vozu

    Většina pojišťoven nechává odpovědnost za stanovení pojistné částky na klientovi. Kvůli špatnému odhadu nebo ve snaze platit co nejmenší pojistné pak často dochází k podcenění skutečné hodnoty vozu, a tím pádem k podpojištění.

  • Vysoká inflace – růst ceny ojetých vozů

    V posledních letech nastává nezvyklá situace – cena ojetých vozů v čase roste. Klidně se tak může stát, že ojetý vůz zakoupený před několika lety má teď vyšší cenu, než za níž jste ho pořídili. Aby nedošlo k podpojištění, je potřeba aktualizovat pojistnou částku.

„Je to fenomén poslední doby, kdy paradoxně ojetá auta mohou mít nyní vyšší hodnotu než nová (ale nedostupná). Jde zřejmě o přechodný jev, který nastává zejména u některých značek a modelů, tedy v limitované míře.“

Eva Svobodovámluvčí pojišťovny UNIQA


Podle statistik společnosti Cebia cena ojetých aut vzrostla o 11,4 % v roce 2022. K nejvyššímu nárůstu došlo v kategorii vozů od 10 do 15 let stáří, jejich cena loni stoupla o 14,6 %.

Příklad

Paní Novotná si před dvěma lety pořídila ojetý vůz za 420 000 Kč a na tuto částku ho také pojistila. Letos v zimě nedobrzdila na náledí a na semaforech nabourala auto před sebou. Na svém autě poškodila světlomety a přední nárazník. Při likvidaci vyčíslila pojišťovna škodu na 100 000 Kč. Paní Novotné ale vyplatila jen 75 000 Kč, protože 5 000 Kč byla spoluúčast a navíc došlo k podpojištění 20 %.



Jak je to možné? Paní Novotná si od sjednání neaktualizovala pojistnou částku a cena jejího vozu mezitím vzrostla na 525 000 Kč. Pojištění má tak sjednáno jen na 80 % skutečné hodnoty vozu (420 000 / 525 000 = 0,8), a proto se pojistné plnění snižuje o 20 %. Zbývajících 25 000 Kč na opravu tak musí paní Novotná zaplatit ze svého.

Kdy jste naposledy aktualizovali svoji smlouvu?

Už to bude pár let, co jste si sjednali havarijní pojištění a od té doby jste neaktualizovali pojistnou částku? Ceny ojetých vozů se neustále vyvíjí, a tak vám hrozí přepojištění, ale teď v době vysoké inflace i podpojištění. Aktualizujte svoji smlouvu havarijního pojištění nejlépe jednou ročně. Jedině tak budete platit pojistné na reálnou hodnotu vozu, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události.

Na co si dát pozor při uzavírání havarijního pojištění

Pojišťovny na sebe obvykle neberou odpovědnost za stanovení pojistné částky. Přitom při jednání s pojišťovnou můžete nabýt dojmu, že jste si částku stanovili v souladu s jejím názorem, a tak by do budoucna neměl vzniknout žádný problém.

Teprve když vznikne škoda, provede pojišťovna profesionální odhad hodnoty vozu a zjistí, že pojistná částka byla nastavena špatně. Bohužel to už je pozdě, vy jste jako klient odpovědný za správné stanovení pojistné částky. Dle zákona tak může pojišťovna uplatnit podpojištění a krátit pojistné plnění v poměru pojistné částky k ceně vozidla v době vzniku škodní události.


Existují i výjimky a některé pojišťovny stanovují cenu na svoji odpovědnost. Například pojišťovna Pillow bere ocenění celého vozu i skel na sebe a garantuje, že zaplatí vždy obvyklou cenu vozu či skel vyčíslenou až v okamžiku škody, pokud klient uzavře havarijní pojištění minimálně na částku stanovenou pojišťovnou.

,,Vzhledem k tomu, že v rámci individuálního autopojištění stanovujeme u většiny osobních a nákladních automobilu do 3,5 tuny jejich výchozí cenu pro výpočet pojistného prostřednictvím interního sjednavače, k podpojištění při tomto postupu dojít nemůže. K podpojištění může dojít jen v případě, kdyby si výchozí cenu vozidla pro výpočet pojistného stanovil klient na svou vlastní odpovědnost.“

Marie PetrovováMluvčí pojišťovny Allianz



Nicméně u Allianz nesmíte zapomenout na aktualizaci pojistné částky. „Potřeba aktualizace připadá v úvahu pouze při nezvykle vysoké inflaci v kombinaci s navýšenou poptávkou po nových i ojetých vozidlech. Za jiných běžných okolností důvod k navyšování pojistných částek v autopojištění není.“

Dejte si pozor

Při sjednávání havarijního pojištění si proto dejte pozor, zda pojišťovna stanovuje pojistnou částku na svoji odpovědnost nebo vám ji jen doporučí makléř, ale konečná odpovědnost zůstává na vás.

Jak zjistit současnou cenu vozidla

Ať už si sjednáváte nové havarijní pojištění nebo se obáváte podpojištění u současné smlouvy, měli byste si zjistit, jaká je současná hodnota vašeho vozu. To je jediný způsob, jak se vyhnout podpojištění.

Jak na to? Podívejte se na webové stránky autobazarů a vyhledejte vozy, které jsou porovnatelné s vaším autem. Vyfiltrujte si co největší počet parametrů, abyste dostali co nejpřesnější odhad.

Doporučujeme používat tuto filtraci:

  • výrobce a model vozu
  • druh paliva
  • zdvihový objem motoru (+- 10 ccm kvůli zaokrouhlování)
  • výkon (+- 3kW kvůli zaokrouhlování)
  • výkon (+- 3kW kvůli zaokrouhlování)
  • kilometrový nájezd
  • výbava – vyhledejte přes název výbavy např. Monte Carlo, RS, Ambiente), nebo přes pár nejvýraznějších prvků výbavy:


  • látkové/kožené čalounění
  • manuální/automatická převodovka
  • střešní okno/panoramatická střecha
  • pohon 4x4


Rozhodně nestačí porovnat pouze model vozu a rok výroby. Ceny se mohou lišit v závislosti na ostatních parametrech o stovky tisíc korun.

Zjistili jste podpojištění? Upravte svoji smlouvu

Odhalili jste, že máte pojistnou částku stanovenou příliš nízko? Aktualizujte svoji smlouvu a sjednejte si povinné ručení dle SPZ na skutečnou hodnotu vozidla. Při té příležitosti si můžete porovnat, jestli vám jiná pojišťovna nenabídne levnější havarijní pojištění. Využijte online srovnání pojištění – do kalkulačky stačí zadat SPZ vozu a jeho současnou cenu. Během několika vteřin získáte porovnání nabídek od několika pojišťoven.

Podpojištění hrozí i do budoucna

Právě v současné době dochází k růstu cen některých ojetých vozidel, což vede k podpojištění. A to se nejspíš nezmění ani v nejbližší budoucnosti, i když bude klesat inflace. Nová auta se totiž budou vyrábět převážně v elektrifikované podobě, a tak pravděpodobně poroste poptávka po ojetých vozech s benzinovými a naftovými motory, které jsou u českých řidičů oblíbenější.

Ceny oprav vozidel rostou

Kromě ceny ojetých vozů v autobazarech stoupají také ceny náhradních dílů a servisních prací. To potvrzuje i Jan Pícha, vedoucí aftersales českého zastoupení ŠKODA AUTO: „Nacházíme se v situaci, kdy je inflace nejvyšší za posledních několik let, navíc dochází k výraznému nárůstu cen vstupních surovin a energií, ŠKODA AUTO tak musí čelit výraznému navýšení nákladů.“ Průměrná míra inflace se v roce 2022 vyšplhala na 15,1 %. Za posledních 7 let pak spotřebitelské ceny vzrostly o 47,5 % (k březnu 2023).

Zatímco tlak na růst cen náhradních dílů by se měl letos pomalu uklidnit, do cen servisních prací se vysoká inflace z minulého roku teprve promítne. „Cenu hodinových sazeb si autorizovaní partneři určují sami, předpokládáme, že se zde v průběhu roku projeví rostoucí ceny energií a mezd,“ dodává Pícha.

Srovnaný magazín

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.