Jak financovat nákup automobilu - lidské ruce s penězi a autem

Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

31. 3. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější.

Financování auta vlastními prostředky

Jestliže máte dostatek peněz na účtu, financování auta vlastními prostředky bude nejspíš tou první možností, která vás napadne. Platba z vlastní kapsy má několik výhod. Auto bude hned po nákupu vaše a nebudete muset řešit papírování navíc ani podmínky úvěru.

Pokud ale peníze dokážete dobře investovat, nebo by vám po zaplacení auta nezůstala dostatečná rezerva na nenadálé výdaje, financování celé částky ze svého nebude správnou volbou pro vás. Alespoň na část ceny si raději půjčte. Financování auta si tak elegantně rozložíte do delšího časového období a nedostanete se do finančních potíží.

Půjčka na auto

Poradíme, jak vybrat výhodnou půjčku na auto

  • Výběr z 19 poskytovatelů

  • Návod pro získání nejvýhodnější půjčky

  • Žádost vyplníte za 2 minuty

  • Online ověříme, zda na úvěr dosáhnete


Před převzetím auta počítejte s tím, že nebudete moci zaplatit kartou. Za karetní transakce se totiž platí procentuální poplatky, které by při platbě vyšší částky mohly autosalon přijít i na desítky tisíc. Platby za nová auta proto probíhají bankovním převodem. Hotovost nevybírejte. Na tu si potrpí už jen některé bazary a platby nad ​​270 000 Kč v hotovosti jsou navíc nezákonné.

Auto na leasing

Finanční leasing na auto je nejznámější možností financování vozů u nás. Auto během splácení vlastní leasingová společnost a po zaplacení poslední splátky přejde do vašeho vlastnictví. Náklady na servis a pojištění nesete většinou vy, ale některé leasingové firmy umí pojištění zprostředkovat za zvýhodněných podmínek.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.


Nové auto je možné financovat také jiným typem leasingu. V Česku je vedle toho finančního využíván především leasing operativní, který je v podstatě pronájmem vozu. Auto nikdy nevlastníte, ale pravidelně ho můžete obměňovat za nový model a cena zpravidla zahrnuje servis i pojištění, takže nemusíte řešit žádné další výdaje.

Spotřebitelský úvěr na auto

Na auto si můžete půjčit také u běžné banky, nebankovní společnosti nebo od jiných lidí - například přes peer-to-peer službu Zonky. Klasická půjčka může být u některých poskytovatelů výhodnější než leasing a přináší i další výhodu - auto okamžitě po zaplacení vlastníte. Z toho těží především plátci DPH, kteří si mohou odečíst celé DPH najednou. Náklady na servis a pojištění jdou podobně jako u finančního leasingu za vámi, ztrácíte ale možnost sjednat si pojištění za zvýhodněných podmínek.

Půjčka na auto

Vyberte si výhodnou půjčku na auto

Ve srovnávači najdete aktuální nabídky jen od prověřených poskytovatelů.

Pozor na nevýhodné úvěry

S nevýhodnou nabídkou se můžete setkat u spotřebitelských úvěrů i leasingů. Před podpisem si proto vždy porovnejte více nabídek. Nikdy nekývněte na první nabídku, kterou dostanete. A pokud je na vás vyvíjen nátlak, berte to jako varování.

Především autobazary u nás prosluly nevýhodnými půjčkami, které bylo dlouhé roky těžké vypovědět. To už naštěstí vyřešil zákon číslo 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, díky kterému můžete dnes půjčky vypovědět a předčasně splatit. I tak ale doporučujeme být obezřetní a vybírat pečlivě. Třeba i kvůli tomu, jak se některé společnosti chovají, když zapomenete zaplatit splátku.

U všech půjček by vás vždy měla zajímat celková zaplacená částka a roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr (RPSN), ve které je započítán úrok i všechny poplatky. Díky RPSN snadno a rychle zjistíte, jestli se u nabízeného financování nenachází vysoké skryté poplatky. Ty se mohou platit za samotné posouzení žádosti, uzavření smlouvy nebo převod finančních prostředků. Určitě si tak financování nevybírejte pouze na základě lákavě nízkého úroku. RPSN by se od úroku mělo lišit jen minimálně, ideálně vůbec.

Jak díky financování ušetřit

U autorizovaných prodejců se často setkáte se slevou při financování úvěrem nebo se splátkami bez navýšení. Pokud všechny podobné nabídky berete s rezervou, dobře děláte. Někdy ale může jít o skutečně zajímavou akci. U autorizovaných prodejců jde často o podporu prodeje a díky těmto nabídkám můžete ušetřit i desítky tisíc korun.

Pokud byste si na auto stejně půjčovali, může se vám takové financování vyplatit. Vydělat na něm můžete, i když smlouvu po pár týdnech vypovíte a úvěr předčasně splatíte. Dobře si ale prostudujte podmínky, abyste o získaný bonus nepřišli. Pokud podobnou akci nabízí neautorizovaný bazar, buďte mnohem opatrnější. Bonus sice bývá obdobně vysoký, ale podmínky financování nebývají příliš výhodné.

Půjčka na auto

Poradíme, jak vybrat výhodnou půjčku na auto

  • Výběr z 19 poskytovatelů

  • Návod pro získání nejvýhodnější půjčky

  • Žádost vyplníte za 2 minuty

  • Online ověříme, zda na úvěr dosáhnete

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?