Blog
Půjčky a úvěry
Klíčky od auta

Leasing: Jaké druhy existují a kdy se vyplatí?

07. listopadu 2020|Jana Březinová|

Pořízení nového auta není malá investice a jen málokdo si může dovolit zaplatit celou částku z vlastní hotovosti. Kromě klasického spotřebitelského úvěru, který si můžete vzít na nákup nového vozu, existuje ještě možnost leasingu. Jaké druhy leasingu se nabízí a kdy se vyplatí?

Jak funguje leasing?

I když dříve se leasing využíval v podstatě jen pro nákup firemních vozidel, postupem času se rozšířil jako způsob financování nového automobilu i k běžným domácnostem. Pod leasingem si můžete představit dlouhodobý pronájem, konkrétní způsob fungování závisí na jeho typu:

  • finanční leasing,

  • operativní leasing,

  • zpětný leasing.

Výhodou leasingu oproti spotřebitelskému úvěru je, že ho získáte snáze. Auto totiž zůstává po celou dobu majetkem leasingové společnosti. Ta má tak záruku v případě, že nebudete schopni splácet.

Mám zájem o půjčku

Finanční leasing

Finanční leasing je běžnější formou leasingu u domácností. Vy jako klient splácíte leasingové společnosti vozidlo v pravidelných měsíčních splátkách, přičemž auto získáte do svého vlastnictví až po uhrazení poslední splátky. Do té doby vystupujete pouze jako provozovatel vozidla.

Jaké jsou nevýhody finančního leasingu?

Nevýhodou finančního leasingu je, že na začátku musíte uhradit jednorázovou částku – tzv. akontaci ve výši několika desítek tisíc korun. Ve výjimečných případech může být akontace nulová, ale v tom případě bývají zase vyšší jednotlivé splátky.

Největší nevýhodou finančního leasingu je, že auto přechází do vašeho vlastnictví až po uhrazení poslední splátky. Do té doby zůstává majetkem leasingové společnosti. To může být problém, kdyby společnost například zkrachovala.

Kdo poskytuje finanční leasing?

Finanční leasing si obvykle můžete sjednat přímo u prodejce automobilů. Ti spolupracují s různými leasingovými společnostmi a právě v případě sjednání ihned u dealera můžete dosáhnout na zajímavé bonusy. Prodejci často lákají na nulovou akontaci nebo financování bez navýšení, pokud budete pravidelně splácet.

Co je součástí finančního leasingu?

U finančního leasingu jsou zahrnuté služby velmi rozdílné, ale zpravidla máte v rámci splátek pokryté povinné ručení a havarijní pojištění. Na servis a opravy vozidla se ale finanční leasing nevztahuje a tyto výdaje budete hradit navíc ze své vlastní kapsy.

Operativní leasing

Operativní leasing je nejoblíbenější variantou pro firemní flotily, ale v poslední době ho využívají i domácnosti. Jeho princip spočívá v tom, že si vozidlo za určitou částku pouze najímáte, v podstatě nikdy nepřejde do vašeho vlastnictví – to je rozdíl oproti finančnímu leasingu. Výhodou je, že v rámci operativního leasingu máte zahrnuty veškeré služby týkající se vozidla (povinné ručení, havarijní pojištění, opravy a servis). Všechny starosti tak padají na hlavu leasingové společnosti.

Operativní leasing vám zajistí stále nové auto

Operativní leasing si zpravidla sjednáváte na jedno vozidlo na dobu 2–5 let, po této době vám ho společnost vymění za nové. Máte tak k dispozici stále nové auto a budete pojízdní i v případě, že se auto porouchá. V některých případech si můžete na konci pronájmu vozidlo odkoupit do svého vlastnictví, ale nikdy nebudete znát zůstatkovou cenu předem.

Nevýhody operativního leasingu

Nevýhodou operativního leasingu je, že vozidlo zůstává majetkem leasingové společnosti a často se s jeho provozem pojí omezení. Ve smlouvě můžete mít vymezeno, kdo konkrétně může auto řídit (obvykle jen nájemce a jeho rodinní příslušníci) nebo jaký je maximální roční nájezd kilometrů. Nepříjemnosti někdy nastávají i při vrácení vozidla – pokud leasingová společnost usoudí, že jste auto poškodili víc, než je běžné opotřebení (např. polité čalounění), dá vám čištění či opravy k úhradě. Operativní leasing se také pojí s vyšší cenou.

Zpětný leasing

Zpětný leasing se hodí v případě, že již vozidlo vlastníte, ale potřebovali byste i hotovost. Auto můžete nabídnout leasingové společnosti k odkupu a formou pronájmu ho získáte zpět do svého užívání. Tuto možnost využívají nejčastěji podnikatelé, kteří potřebují optimalizovat náklady na provoz vozového parku, ale v České republice narazíte i na poskytovatele zpětného leasingu pro běžné spotřebitele.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).