Klíčky od auta

Leasing: Jaké druhy existují a kdy se vyplatí?

7. 11. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Pořízení nového auta není malá investice a jen málokdo si může dovolit zaplatit celou částku z vlastní hotovosti. Kromě klasického spotřebitelského úvěru, který si můžete vzít na nákup nového vozu, existuje ještě možnost leasingu. Jaké druhy leasingu se nabízí a kdy se vyplatí?

Jak funguje leasing?

I když dříve se leasing využíval v podstatě jen pro nákup firemních vozidel, postupem času se rozšířil jako způsob financování nového automobilu i k běžným domácnostem. Pod leasingem si můžete představit dlouhodobý pronájem, konkrétní způsob fungování závisí na jeho typu:

  • finanční leasing,

  • operativní leasing,

  • zpětný leasing.

Výhodou leasingu oproti spotřebitelskému úvěru je, že ho získáte snáze. Auto totiž zůstává po celou dobu majetkem leasingové společnosti. Ta má tak záruku v případě, že nebudete schopni splácet.

Finanční leasing

Finanční leasing je běžnější formou leasingu u domácností. Vy jako klient splácíte leasingové společnosti vozidlo v pravidelných měsíčních splátkách, přičemž auto získáte do svého vlastnictví až po uhrazení poslední splátky. Do té doby vystupujete pouze jako provozovatel vozidla.

Jaké jsou nevýhody finančního leasingu?

Nevýhodou finančního leasingu je, že na začátku musíte uhradit jednorázovou částku – tzv. akontaci ve výši několika desítek tisíc korun. Ve výjimečných případech může být akontace nulová, ale v tom případě bývají zase vyšší jednotlivé splátky.

Největší nevýhodou finančního leasingu je, že auto přechází do vašeho vlastnictví až po uhrazení poslední splátky. Do té doby zůstává majetkem leasingové společnosti. To může být problém, kdyby společnost například zkrachovala.

Poradíme vám, jak získat nejlevnější půjčku na auto.

Kdo poskytuje finanční leasing?

Finanční leasing si obvykle můžete sjednat přímo u prodejce automobilů. Ti spolupracují s různými leasingovými společnostmi a právě v případě sjednání ihned u dealera můžete dosáhnout na zajímavé bonusy. Prodejci často lákají na nulovou akontaci nebo financování bez navýšení, pokud budete pravidelně splácet.

Co je součástí finančního leasingu?

U finančního leasingu jsou zahrnuté služby velmi rozdílné, ale zpravidla máte v rámci splátek pokryté povinné ručení a havarijní pojištění. Na servis a opravy vozidla se ale finanční leasing nevztahuje a tyto výdaje budete hradit navíc ze své vlastní kapsy.

Operativní leasing

Operativní leasing je nejoblíbenější variantou pro firemní flotily, ale v poslední době ho využívají i domácnosti. Jeho princip spočívá v tom, že si vozidlo za určitou částku pouze najímáte, v podstatě nikdy nepřejde do vašeho vlastnictví – to je rozdíl oproti finančnímu leasingu. Výhodou je, že v rámci operativního leasingu máte zahrnuty veškeré služby týkající se vozidla (povinné ručení, havarijní pojištění, opravy a servis). Všechny starosti tak padají na hlavu leasingové společnosti.

Operativní leasing vám zajistí stále nové auto

Operativní leasing si zpravidla sjednáváte na jedno vozidlo na dobu 2–5 let, po této době vám ho společnost vymění za nové. Máte tak k dispozici stále nové auto a budete pojízdní i v případě, že se auto porouchá. V některých případech si můžete na konci pronájmu vozidlo odkoupit do svého vlastnictví, ale nikdy nebudete znát zůstatkovou cenu předem.

Nevýhody operativního leasingu

Nevýhodou operativního leasingu je, že vozidlo zůstává majetkem leasingové společnosti a často se s jeho provozem pojí omezení. Ve smlouvě můžete mít vymezeno, kdo konkrétně může auto řídit (obvykle jen nájemce a jeho rodinní příslušníci) nebo jaký je maximální roční nájezd kilometrů. Nepříjemnosti někdy nastávají i při vrácení vozidla – pokud leasingová společnost usoudí, že jste auto poškodili víc, než je běžné opotřebení (např. polité čalounění), dá vám čištění či opravy k úhradě. Operativní leasing se také pojí s vyšší cenou.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Zpětný leasing

Zpětný leasing se hodí v případě, že již vozidlo vlastníte, ale potřebovali byste i hotovost. Auto můžete nabídnout leasingové společnosti k odkupu a formou pronájmu ho získáte zpět do svého užívání. Tuto možnost využívají nejčastěji podnikatelé, kteří potřebují optimalizovat náklady na provoz vozového parku, ale v České republice narazíte i na poskytovatele zpětného leasingu pro běžné spotřebitele.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • 07. října 2023|Petr Pohůdka
    Vše, co chcete vědět o tuningu

    Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

  • Přezutí pneumatik v servisu
    05. října 2023|Petr Pohůdka
    Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

    Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

  • cestování-vozem
    01. října 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot rostou, benzín i nafta stojí v průměru okolo 40 Kč/litr. Zdražuje se kvůli nedostatku ropy a slabé koruně. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Polsku, ale nejspíš jen dočasně. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Dopravní nehoda v popředí výstražný trojúhelník
    29. srpna 2023|Jana Březinová
    Bezpečná vzdálenost mezi auty: Proč někdy nestačí 2 sekundy?

    Každý rok vyšetřuje Policie ČR přes 5 000 nehod zapříčiněných nedodržením bezpečné vzdálenosti. Přesto se v novele zákona o silničním provozu neobjevuje konkrétní definice, jaký odstup by si vozy mezi sebou měly držet. Ani známé pravidlo 2 sekund nefunguje vždy. Čím se tedy při stanovení odstupu řídit?