Co je RPSN

RPSN je zkratka vycházející z prvních písmen slovního spojení: "roční procentní sazba nákladů". Hodnota RPSN se uvádí v procentech a představuje výpočet všech nákladů spojených se spotřebitelským úvěrem za jeden rok.

RPSN

Dle zákona o spotřebitelském úvěru jsou všichni bankovní i nebankovní poskytovatelé půjček povinni ke každé nabídce na úvěr uvádět povinné údaje. Jedním z nich je právě hodnota RPSN, která spotřebitelům umožňuje snadné porovnání všech vybraných úvěrových produktů. RPSN musí být uvedeno nejen v reklamě, ale také ve všech informačních materiálech před uzavřením smlouvy a ve smlouvě samotné.

Hlavním účelem zavedení RPSN je možnost objektivního zhodnocení nákladovosti půjček od více finančních institucí. Na základě uvedené hodnoty RPSN lze rychle vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost půjčky, respektive to, jak je daná půjčka skutečně “drahá”. Čím nižší je hodnota RPSN, tím je úvěr levnější. Naopak vysoké RPSN znamená drahý úvěr.

Chci si půjčit

Jaké informace RPSN obsahuje

RPSN zahrnuje veškeré náklady, které jsou s poskytnutím daného úvěru spojeny. Nejedná se tedy pouze o úrokovou sazbu, ale také veškeré poplatky.

Může se jednat například o poplatky:

  • Za posouzení žádosti o úvěr,

  • za poskytnutí úvěru,

  • za vyřízení úvěru,

  • za vedení úvěrového účtu,

  • za provedené finanční transakce,

  • za pojištění schopnosti splácet úvěr,

  • jiné administrativní poplatky.

Kam dál?

Slovník pojmů - energie
Slovník pojmů - pojištění
Slovník pojmů - tarify
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).