Jste v insolvenci a chcete si půjčit - zamyšlený muž v modré košili u počítače

Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

8. 4. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Vyhlásili jste osobní bankrot, ale v průběhu insolvence potřebujete zaplatit nečekaný výdaj? Pak se nejspíš poohlížíte po půjčce v insolvenci. Tu vám však nabídnou jen nepoctivé společnosti, a navíc se vystavujete riziku, že vám soud oddlužení zruší. Měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

Půjčka v insolvenci? V principu nemožná

Každá banka nebo nebankovní instituce musí ze zákona zjistit, jestli je ve vašich silách půjčku splatit. V rámci zkoumání vaší bonity nahlíží do registrů dlužníků a objeví i váš zápis v insolvenčním rejstříku. Pokud se nacházíte v insolvenci, banky a nebankovní společnosti s povolením k činnosti od České národní banky vám půjčku neposkytnou. 

Z principu poskytnutí půjčky v insolvenci ani není možné. Soud vám v insolvenčním řízení vyměřil nezabavitelné minimum a veškeré příjmy nad něj jdou na oddlužení. Případnou půjčku by tedy z vašeho účtu stejně zabavil insolvenční správce, kterému jste povinni nahlásit všechny mimořádné příjmy.

Pozor na půjčky v insolvenci od soukromníků

Půjčku pro lidi v insolvenci vám ale může nabídnout soukromník. V tomto případě člověk, který podniká za hranicí zákona. Půjčku vám vyplatí v hotovosti, aby nepropadla insolvenčnímu správci.

Nepřehlédněte

Co to znamená v praxi? Zejména skutečnost, že i když vám bude půjčka v insolvenci ihned poskytnuta, pouštíte se na tenký led a podepisujete smlouvu s ďáblem. Pokud tedy vůbec nějaká smlouva bude existovat. 

Jestliže vám soukromá osoba půjčku v insolvenci přece jen poskytne, riskujete zrušení insolvence. Pak může být veškerý váš majetek rozprodán v exekučním řízení a vy budete vydáni na pospas věřitelům.

Za jak dlouho si můžete znovu půjčit?

Po 5 letech od skončení insolvence se smaže záznam dlužníka v insolvenčním rejstříku. Následně je možné požádat o půjčku v bance nebo u nebankovní společnosti.

Věděli jste?

K automatickému výmazu z insolvenčního rejstříku dojde jen za předpokladu, že oddlužení bylo úspěšné a insolvence byla řádně ukončena.

Pokud si dlužník podal insolvenční návrh, ale žádost o oddlužení mu byla zamítnuta, musí si sám požádat o výmaz z insolvenčního rejstříku, a to nejdříve po uplynutí 3 měsíců od chvíle, kdy rozhodnutí nabylo právní moci.

Některé nebankovní společnosti vám mohou nabídnout půjčku již během této pětileté lhůty. Ovšem podmínky úvěru budou pravděpodobně velmi nevýhodné. Zpravidla se jedná o mikropůjčky ve výši několika tisíců korun s vysokou úrokovou sazbou a splatností 30 dní. Vystavujete se tak extrémnímu riziku, že půjčku nezvládnete splatit včas a v plné výši, a tím se opět dostanete do problémů.

Pamatujte na to, že spadnout zpátky do dluhové pasti není nic složitého. Naopak cesta z ní je mnohdy složitá, dlouhá a psychicky náročná. Každou další půjčku si proto po ukončené exekuci nebo insolvenci dobře rozmyslete.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet s ohledem na vaše příjmy a výdaje.

Půjčku po insolvenci vybírejte s rozvahou

Pokud uplynula pětiletá lhůta a vy potřebujete peníze navíc, zkuste štěstí u banky, kde máte vedený běžný účet. Banky obvykle svým klientům nabídnou výhodnější podmínky i nižší úroky. Na druhou stranu vás nejspíš čeká náročný proces, než vám banka půjčku po skončení insolvence schválí.

Jestliže si nemůžete dovolit na peníze čekat, zkuste oslovit některou ze seriózních nebankovních společností. Mezi největší výhody nebankovních půjček patří široké spektrum produktů, stejně jako rychlé vyřízení žádosti, které většinou probíhá v online prostředí. Nevýhody představují vyšší úroky a hrozba vysokých sankcí z prodlení.

5 000 - 1 200 000 Kč
12 - 120 měsíců
10 000 - 250 000 Kč
4 - 120 měsíců
10 000 - 500 000 Kč
6 - 84 měsíců
 • 5 000 - 1 200 000 Kč
  12 - 120 měsíců
 • 10 000 - 250 000 Kč
  4 - 120 měsíců
 • 10 000 - 500 000 Kč
  6 - 84 měsíců


Nabídka bankovních a nebankovních půjček na českém trhu je bohatá, proto je občas složité se v ní bezpečně zorientovat. Pro tyto případy jsme připravili praktický online srovnávač. Nezávazně porovná jednotlivé nabídky, a vy si z nich můžete vybrat tu, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům.

Potřebujete v insolvenci uhradit výdaj, který nepočká?

Bohužel v průběhu insolvence neexistuje způsob, jak si na mimořádné výdaje přivydělat. Všechny peníze nad hranicí nezabavitelného minima spolkne insolvence. S výdaji tedy musíte pracovat v rámci daného minima. Nicméně řada věcí z druhé ruky se dá získat zdarma – na bazarech narazíte na inzeráty nabízející za odvoz starší nábytek, spotřebiče nebo oblečení.

O dalších formách podpory pro osoby v insolvenci nebo exekuci se můžete poradit také v organizacích, které se zaměřují na pomoc lidem v obtížné finanční situaci. Obraťte se například na Dluhovou poradnu Člověka v tísni nebo pobočku Diakonie.

Ročně se insolvence týká 13 tisíc osob

V roce 2022 bylo vyhlášeno 13 259 osobních bankrotů. Údaje vychází z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o 14% pokles. Nejvíce osob vstoupilo do insolvence v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Druhý jmenovaný představuje také nejohroženější kraj ČR, protože zde bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů v přepočtu na počet obyvatel, a to 21 bankrotů/10 tisíc obyvatel.

Statistiky osobních bankrotů

Rok20122013201420152016201720182019202020212022

Osobní bankroty

16 794

18 962

18 740

16 586

16 082

13 536

13 155

18 514

17 378

15 499

13 259

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.