Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka v insolvenci - nečekané výdaje

Za první polovinu letošního roku bylo v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o 13% pokles. Důvodem jsou nejrůznější programy státní pomoci i úvěrová moratoria. Letošní dosavadní maximum počtu nových insolvenčních návrhů připadá na měsíc březen, kdy jich lidé podali 2 700. Ve druhém čtvrtletí pak počet návrhů stagnoval na úrovni okolo 2 200 měsíčně. Pokud se vás insolvence přímo týká, měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

porovnání půjček

Půjčka v insolvenci? Raději neriskujte

Každá banka nebo nebankovní instituce musí ze zákona prozkoumat, jestli je ve vašich silách půjčku splatit. Pokud se nacházíte v procesu exekuce, a přesto smlouvu s některým poskytovatelem půjčky podepíšete, smlouva se stává neplatnou.

Maličko jiná je situace v případě, kdy je proti vám vedeno insolvenční řízení. V tuto chvíli vám banky a nebankovní společnosti s povolením k činnosti od České národní banky půjčku neposkytnou. Půjčka pro lidi v insolvenci vám ale může být nabídnuta soukromým investorem. V tomto případě člověkem, který „podniká“ za hranicí zákona.

Co to znamená v praxi? Zejména skutečnost, že i když vám bude půjčka v insolvenci ihned poskytnuta, pouštíte se na tenký led a podepisujete smlouvu s ďáblem. Pokud tedy vůbec nějaká taková smlouva existuje. 

V případě, že vám soukromý investor u půjčky v insolvenci v hotovosti peníze přece jen poskytne, riskujete zrušení insolvence. Jestliže by k tomuto kroku skutečně došlo, může být veškerý váš majetek rozprodán a vy budete vydání na pospas věřitelům.

Za jak dlouho si můžete znovu půjčit?

Až ve chvíli, kdy v očích bank nebo nebankovních poskytovatelů prokážete, že zvládnete žít i bez zbytečných dluhů a půjček. V praxi to znamená, že alespoň 5 let po vyřešení insolvence nebo exekuce musíte žít tzv. „s čistým štítem“. Následně je možno požádat o další půjčku v bance nebo u nebankovní společnosti. 

Vždy ale pamatujte na to, že spadnout zpátky do dluhové pasti není nic složitého. Naopak cesta z ní je mnohdy složitá, dlouhá a velmi psychicky i emočně náročná. Každou další půjčku si proto po ukončené exekuci nebo insolvenci dobře rozmyslete.

Potřebujete uhradit výdaj, který nepočká?

Pokud uplynula výše uvedená lhůta a vy potřebujete peníze navíc, zkuste štěstí u banky, u níž máte veden svůj běžný účet. Banky obvykle svým klientům nabídnou výhodnější podmínky i nižší úroky. Na druhou stranu čeká žadatele o půjčku poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. 

Pokud si nemůžete dovolit na peníze čekat, zkuste oslovit některou ze seriózních nebankovních společností. Mezi největší výhody nebankovních poskytovatelů půjček patří nepochybně široké spektrum produktů, stejně jako rychlé vyřízení žádosti, které většinou probíhá v online prostředí. Menší nevýhodou může být jednokorunový ověřovací poplatek, který je potřeba zaslat pro ověření účtu žadatele a vyšší úroky, případně sankce z prodlení.

Protože je nabídka bankovních a nebankovních půjček na našem trhu opravdu bohatá, je občas složité se v ní bezpečně zorientovat. Pro tyto případy jsme připravili náš praktický online srovnávač, který za vás jednotlivé nabídky nezávazně porovná, a vy si z nich následně můžete vybrat tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim představám a požadavkům.  

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 7

Články související s těmito výrazy:

Nacházíte se v insolvenci a chcete si půjčit? Poradíme, jak a kde je to možné a zda má tenhle krok vůbec smysl.