Mladá žena na gauči

Vzít si hypotéku, nebo bydlet v nájmu? Máme odpověď!

10. 10. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Asi neexistuje nikdo, kdo by nesnil o vlastním bydlení v malém domečku nebo alespoň útulném bytě. Protože ale ceny nemovitostí neustále rostou, je poměrně náročné si tenhle sen splnit. Mnoho mladých (zpravidla do 36 let) tak řeší jednu zásadní otázku – vzít si hypotéku nebo bydlet v nájmu? Na následujících řádcích vám přinášíme praktické srovnání obou variant se všemi přednostmi a nedostatky.

Hypotéka: Investice do budoucna a svoboda

Jako první si vezmeme na „paškál“ hypoteční úvěr. Podmínky pro jeho sjednání jsou díky rozvolnění ČNB opět velmi mírné. Proto na něj mohou dosáhnout i ti, kterým se cesta k vysněnému bydlení v minulých letech zkomplikovala. Klesající úrokové sazby navíc dělají z hypotečního úvěru ještě dostupnější způsob, jak peníze na vlastní bydlení získat.

Taková hypotéka na bydlení navíc představuje i investici do budoucna. A to díky rychlému růstu cen nemovitostí v posledních letech, kdy se může cena pořízené nemovitosti na hypotéku během let zajímavě navýšit. Peníze tak nemusíte mít fyzicky v peněžence, ale uložené v nemovitosti pro budoucí použití, případně zajištění dalších generací. Pokud navíc nemovitost vyměníte za menší, vznikne vám finanční rezerva, kterou můžete použít jako zajištění na stáří.

  • Mohlo by vás zajímat: Tato situace je naprosto běžná například ve Spojených státech amerických.

Další výhodou je i to, že máte na několik let (po dobu dohodnuté fixace) jasně danou měsíční splátku, čemuž můžete přizpůsobit svůj domácí rozpočet a výdaje. Nemovitost navíc můžete kdykoli prodat a hypoteční úvěr předčasně splatit. V takovém případě doporučujeme vyčkat do konce fixace, kdy je možno uhradit mimořádnou splátku nebo hypotéku z 25 % doplatit bez sankcí.

Změny vybavení, modernizace a rekonstrukce nemovitosti, kterou jste si pořídili na hypotéku, navíc nevyžadují souhlas (kromě zákonných požadavků) majitele/vlastníka. Takže můžete při zařizování snadno popustit uzdu fantazii. Pokud hypotéku důsledně splácíte, máte jistotu vlastního bydlení bez rizika vystěhování.

Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba zmínit také nevýhody hypotečního úvěru, které spočívají v závazku na dlouhou dobu (klidně i třicet let). Sjednání a vyřízení hypotéky je navíc poměrně zdlouhavé a náročné. Nevyhnete se tak nekonečné byrokracii a administrativě. Proto je dobré si na tento proces vyčlenit dostatek času, případně oslovit specializovaného hypotečního specialistu, který vás procesem snadno provede.

Další nevýhodou je i skutečnost, že hypotéku získáte pouze za předpokladu, kdy budete mít našetřeno dostatek vlastních finančních prostředků (zpravidla 10 – 25 % z ceny nemovitosti). Důležitá je i stálost příjmů. Pokud byste totiž hypotéku nespláceli, o zastavenou nemovitost můžete přijít. Poslední nevýhoda spočívá též v podmínkách jednotlivých poskytovatelů, kteří vyžadují dobrou finanční minulost, platební morálku a především stabilní a dostatečně vysoký příjem.

  • Náš tip: Pokud je váš příjem z pohledu banky nedostatečný, můžete si k hypotéce přizvat spolužadatele, což zvýší vaši bonitu a schopnost splácet.

Nájem: Nízká počáteční investice a nejistota

Pokud bychom se podívali na nájemní bydlení, pak zjistíme, že je vhodné zejména pro osoby, které si hypotéku nemohou dovolit. A to buď z důvodu nedostatečných rezerv, nebo nízkých příjmů. S nájemním bydlením je totiž spojena nízká počáteční investice. Obvykle stačí splatit vratnou kauci ve výši jednoho až tří nájmů a nájem na jeden až tři měsíce dopředu.

Další výhodou je i skutečnost, že z nájemního bydlení se můžete kdykoli „sbalit“ a odejít do lepšího. Nejste tak vázání na konkrétní místo nebo nemovitost, takže je snadnější cestovat po světě nebo se stěhovat za prací. Oblíbené je i spolubydlení (zvláště u studentů), kdy si náklady na nájem rozdělí několik osob mezi sebou.

Nevýhodou je pak to, že nemovitost nebude nikdy vaše. A její majitel vás z ní může kdykoli vystěhovat. Navíc si může nastavit různé podmínky, na základě kterých vyfiltruje – pro něj nepohodlné nebo problémové – nájemce (například nemožnost bydlet s domácími mazlíčky, byty pro nekuřáky, apod.)

Pokud navíc v nemovitosti budete chtít učinit jakoukoli změnu, je potřeba počítat s tím, že investujete „do cizího“ a navíc potřebujete souhlas majitele. Poslední vadou na kráse je i to, že vratné kauce se při ukončení nájmu nemusíte dočkat. Majitel bytu ji totiž může použít na opravu/úpravu nemovitosti po předání bytu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

  • Novostavba
    09. března 2023|Petr Pohůdka
    Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

    Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?