Mladá žena na gauči

Vzít si hypotéku, nebo bydlet v nájmu? Máme odpověď!

10. 10. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Asi neexistuje nikdo, kdo by nesnil o vlastním bydlení v malém domečku nebo alespoň útulném bytě. Protože ale ceny nemovitostí neustále rostou, je poměrně náročné si tenhle sen splnit. Mnoho mladých (zpravidla do 36 let) tak řeší jednu zásadní otázku – vzít si hypotéku nebo bydlet v nájmu? Na následujících řádcích vám přinášíme praktické srovnání obou variant se všemi přednostmi a nedostatky.

Hypotéka: Investice do budoucna a svoboda

Jako první si vezmeme na „paškál“ hypoteční úvěr. Podmínky pro jeho sjednání jsou díky rozvolnění ČNB opět velmi mírné. Proto na něj mohou dosáhnout i ti, kterým se cesta k vysněnému bydlení v minulých letech zkomplikovala. Klesající úrokové sazby navíc dělají z hypotečního úvěru ještě dostupnější způsob, jak peníze na vlastní bydlení získat.

Taková hypotéka na bydlení navíc představuje i investici do budoucna. A to díky rychlému růstu cen nemovitostí v posledních letech, kdy se může cena pořízené nemovitosti na hypotéku během let zajímavě navýšit. Peníze tak nemusíte mít fyzicky v peněžence, ale uložené v nemovitosti pro budoucí použití, případně zajištění dalších generací. Pokud navíc nemovitost vyměníte za menší, vznikne vám finanční rezerva, kterou můžete použít jako zajištění na stáří.

  • Mohlo by vás zajímat: Tato situace je naprosto běžná například ve Spojených státech amerických.

Další výhodou je i to, že máte na několik let (po dobu dohodnuté fixace) jasně danou měsíční splátku, čemuž můžete přizpůsobit svůj domácí rozpočet a výdaje. Nemovitost navíc můžete kdykoli prodat a hypoteční úvěr předčasně splatit. V takovém případě doporučujeme vyčkat do konce fixace, kdy je možno uhradit mimořádnou splátku nebo hypotéku z 25 % doplatit bez sankcí.

Změny vybavení, modernizace a rekonstrukce nemovitosti, kterou jste si pořídili na hypotéku, navíc nevyžadují souhlas (kromě zákonných požadavků) majitele/vlastníka. Takže můžete při zařizování snadno popustit uzdu fantazii. Pokud hypotéku důsledně splácíte, máte jistotu vlastního bydlení bez rizika vystěhování.

Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba zmínit také nevýhody hypotečního úvěru, které spočívají v závazku na dlouhou dobu (klidně i třicet let). Sjednání a vyřízení hypotéky je navíc poměrně zdlouhavé a náročné. Nevyhnete se tak nekonečné byrokracii a administrativě. Proto je dobré si na tento proces vyčlenit dostatek času, případně oslovit specializovaného hypotečního specialistu, který vás procesem snadno provede.

Další nevýhodou je i skutečnost, že hypotéku získáte pouze za předpokladu, kdy budete mít našetřeno dostatek vlastních finančních prostředků (zpravidla 10 – 25 % z ceny nemovitosti). Důležitá je i stálost příjmů. Pokud byste totiž hypotéku nespláceli, o zastavenou nemovitost můžete přijít. Poslední nevýhoda spočívá též v podmínkách jednotlivých poskytovatelů, kteří vyžadují dobrou finanční minulost, platební morálku a především stabilní a dostatečně vysoký příjem.

  • Náš tip: Pokud je váš příjem z pohledu banky nedostatečný, můžete si k hypotéce přizvat spolužadatele, což zvýší vaši bonitu a schopnost splácet.

Nájem: Nízká počáteční investice a nejistota

Pokud bychom se podívali na nájemní bydlení, pak zjistíme, že je vhodné zejména pro osoby, které si hypotéku nemohou dovolit. A to buď z důvodu nedostatečných rezerv, nebo nízkých příjmů. S nájemním bydlením je totiž spojena nízká počáteční investice. Obvykle stačí splatit vratnou kauci ve výši jednoho až tří nájmů a nájem na jeden až tři měsíce dopředu.

Další výhodou je i skutečnost, že z nájemního bydlení se můžete kdykoli „sbalit“ a odejít do lepšího. Nejste tak vázání na konkrétní místo nebo nemovitost, takže je snadnější cestovat po světě nebo se stěhovat za prací. Oblíbené je i spolubydlení (zvláště u studentů), kdy si náklady na nájem rozdělí několik osob mezi sebou.

Nevýhodou je pak to, že nemovitost nebude nikdy vaše. A její majitel vás z ní může kdykoli vystěhovat. Navíc si může nastavit různé podmínky, na základě kterých vyfiltruje – pro něj nepohodlné nebo problémové – nájemce (například nemožnost bydlet s domácími mazlíčky, byty pro nekuřáky, apod.)

Pokud navíc v nemovitosti budete chtít učinit jakoukoli změnu, je potřeba počítat s tím, že investujete „do cizího“ a navíc potřebujete souhlas majitele. Poslední vadou na kráse je i to, že vratné kauce se při ukončení nájmu nemusíte dočkat. Majitel bytu ji totiž může použít na opravu/úpravu nemovitosti po předání bytu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.