Blog
Pojištění vozu
Muž zapíná televizi

7 nejlepších filmů o autech, které musíte vidět

18. března 2021|Jana Poncarová|

Milujete rychlost a styl? Líbí se vám, když na obrazovce sviští pneumatiky a naleštěná auta jedou do akce? Naprosto vám rozumíme. Proto jsme pro vás vybrali ty nejlepší kultovní filmy o autech. Pořádně se usaďte. Jízda začíná.

Porovnat povinné ručení

Le Mans 66

Film s původním názvem Ford v Ferrari z roku 2019 natočil James Mangold na motivy osudů automobilových konstruktérů a závodníků Kena Milese a Carrolla Shelbyho. Snímek vás zavede do šedesátých let a společně s hlavními hrdiny budete sledovat cestu týmu Shelby American k vítězství v proslulém závodě Le Mans. Hlavní role ztvárnili Matt Damon (jako Carroll Shelby) a Christian Bale (jako Ken Miles).

Zápletka: V roce 1959 je Carroll Shelby na vrcholu, když vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě 24 hodin Le Mans. Po největším triumfu ale přichází rána. Lékaři mu diagnostikují srdeční vadu, která mu znemožní dál závodit. Shelby se začíná věnovat konstruktérství. Spolupracuje i s týmem britského šampióna Kena Milese. Tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II., aby pro jeho automobilku navrhli a postavili závodní auto, s nímž by se pomstil Ferrarimu, jehož vozy vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960… Podaří se jim to?

Hodnocení na ČSFD: 90 %

Rivalové

I další film vás vezme mezi extrémně rychlá auta. Rivaly (v originále Rush) si zamilujete, pokud máte rádi akční snímky ze sportovního prostředí. Životopisný film z roku 2013 zrežíroval Ron Howard a vypráví o rivalitě mezi jezdci vozů Formule 1 Jamesem Huntem a Nikim Laudou.

Zápletka: Jezdcům Formule 1 koluje v žilách rychlá krev a rivalita. Všude kolem duní motory, voní olej a v zákulisí nejprestižnějších závodů se to hemží krásnými dívkami, které umí jezdcům pořádně zamotat hlavu. Každá chyba může znamenat smrt… James Hunt je playboy a výborný řidič. Niki Lauda je precizní a disciplinovaný profesionál. Kdo nakonec zvítězí na okruhu i ve skutečném životě?

Hodnocení na ČSFD: 90 %

60 sekund

Akční film z roku 2000, který se v angličtině jmenuje Gone in Sixty Seconds dnes patří ke kultovním snímkům. V hlavních rolích se představili Nicolas Cage a Angelina Jolie. Film zrežíroval Dominic Sena a jedná se o remake stejnojmenného snímku z roku 1974.

Zápletka: Hlavní postava Randall „Memphis“ Raines, jehož hraje Nicolas Cage, kdysi býval nejlepším zlodějem aut v USA. To ale bývalo, teď je Randall slušňák. Ovšem jen do chvíle, než se jeho mladší bratr zaplete s brutálním gangsterem a připraví ho o desítky luxusních aut. Proto mu hrozí smrt. Do hry vstupuje Randall, který musí během tří dnů ukrást padesátku drahých a náležitě zabezpečených automobilů. Dokáže to?

Hodnocení na ČSFD: 70 %

Rychle a zběsile

Kultovní série Rychle a zběsile začala snímkem z roku 2001, který se v anglickém originále jmenoval Fast and Furious. Akční film o pouličním závodění a tuningu režíroval Rob Cohen. Dodnes se snímek dočkal hned několika pokračování.

Zápletka: Hlavním hrdinou je policista Brian, kterého ztvárnil již zesnulý Paul Walker. Ten se stává členem party vedené Dominicem, jenž je blázen do nelegálních závodů aut. Speciálně upravené vozy jsou adrenalinem pro řidiče i pro publikum. Ve hře jsou peníze, prestiž, obdiv dívek. Existuje ale i jiný důvod, proč chce policista Brian získat Dominicovu důvěru. Jeho úkol mu však zkomplikuje láska, když se zamiluje do gangsterovy sestry Mii. Jak to nakonec dopadne?

Hodnocení na ČSFD: 72 %

Další série

  • Rychle a zběsile 2 (2003, režie John Singleton)

  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006, režie Justin Lin)

  • Rychlí a zběsilí (2009, režie Justin Lin)

  • Rychle a zběsile 5 (2011, režie Justin Lin)

  • Rychle a zběsile 6 (2013, režie Justin Lin)

  • Rychle a zběsile 7 (2015, režie James Wan)

  • Rychle a zběsile 8 (2017, režie F. Gary Gray)

  • Rychle a zběsile 9 (2021, režie Justin Lin)

Gran Torino

Americký film z roku 2008, který režíroval Clint Eastwood a rovnou si v něm i zahrál, dnes patří mezi klasiku. Dějově se netočí jen kolem aut, ale přináší také otázky stárnutí a proměny světa, jemuž hlavní hrdina, válečný veterán Walt Kowalski, přestává rozumět.

Zápletka: Hlavní hrdina filmu Walt Kowalski má řadu problémů se svými sousedy, kteří jsou většinou imigranti. Venkovní svět se mu zdá šílený a neuchopitelný. Jeho jedinou radostí je sporťák Gran Torino. Auto se jednou v noci pokusí někdo ukrást. Zlodějem je chlapec ze sousedství, který se tak snažil získat respekt svých vrstevníků. Svůj čin si má u veterána odpracovat. Snesou se?

Hodnocení na ČSFD: 90 %

Bullitův případ

V anglickém originále se tento akční a lehce mysteriózní snímek z roku 1968 jmenuje jednoduše Bullit. Líbit se bude všem, kdo mají rádi akci, rychlost a staré americké káry. A také těm, kdo milují Steva McQueena, který ztvárnil hlavní roli.

Zápletka: Mafián Johnny Ross zpronevěří mafiánské organizaci dva miliony dolarů a podaří se mu uprchnout do San Franciska. Pod podmínkou výpovědi získá ochranu policisty Bullita. Ten se se svými muži odebere do hotelu, v němž se Ross ukrývá. Zanedlouho však vniknou do pokoje dva muži a začne přestřelka. Jak to celé dopadne?

Hodnocení na ČSFD: 78 %

Únos aut

Nejen američtí filmoví tvůrci natáčejí filmy o rychlých vozech. Pokud máte chuť na osmdesátkový film, sáhněte po Únosu aut z roku 1980, který natočil německý režisér Wigbert Wicker.

Zápletka: Kriminální komedie vychází z tradičního motivu lupiče-gentlemana. Hlavním hrdinou je automobilový designér Robert Mehring, který přijde o zaměstnání, a tak se přidá k mezinárodnímu gangu zlodějů aut. Vydává se za zámožného barona, a aby se pomstil svému bývalému nadřízenému, nechá přes noc ukrást z jeho firmy čtyřicet nových luxusních vozů. Akční děj vás zavede do Paříže, Salcburku i na Sicílii a ve snímku zahlédnete legendární Porsche 911 i další dobové vozy.

Hodnocení na ČSFD: 74 %

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).