Zapínání indukčního sporáku

Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

13. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

Jaký typ varné desky je nejlepší

Jak u sporáku, tak u samostatných varných desek máte na výběr ze dvou hlavních zdrojů energie pro vaření: plynu nebo elektřiny. Elektrické varné desky pak mají buď klasické litinové, sklokeramické nebo indukční plotny. A právě vaření na indukci je v posledních letech velmi oblíbené.

Nicméně každý rád vaří na něčem jiném, každý typ varné desky má své výhody a nevýhody. Orientovat se podle rad přátel a známých vám někdy může zamotat hlavu. 

Podle čeho vybrat varnou desku

Při výběru varné desky zvažte více faktorů:

 • rozměry desky a její umístění, a to s ohledem na uspořádání kuchyně i dostatek prostoru pro větrání,

 • jak často a pro kolik lidí vaříte, to může mít vliv na požadovaný výkon,

 • bezpečnost, zejména pokud jsou v domácnosti malé děti, starší lidé nebo domácí mazlíčci,

 • cenu, tedy kolik chcete do varné desky investovat,

 • úklid a údržbu

 • náročnost a nákladnost případných oprav,

 • obsluhu a ovládání,

 • případnou úsporu energie a peněz při vaření.

Vaření na plynu – rychlé, levné a efektivní

K výhodám vaření na plynu patří rychlost a levný a efektivní provoz díky přesné regulaci výkonu. S plynem nemusíte čekat, až se zahřeje plotýnka. Relativně nízké jsou pořizovací náklady plynové desky a co se týče energií, plyn je levnější než elektřina.

Zásadní výhodou plynové varné desky je její odolnost. Proto se s plynovými sporáky setkáte ve většině profesionálních kuchyní. V restauracích se zkrátka pracuje rychle, s větším a těžším nádobím. Na sklokeramické nebo indukční desky musíte dávat větší pozor. Další výhodu je možnost přepojení plynových varných desek a sporáků na levnější propan butan. A také možnost vaření i při výpadku elektřiny.

Nevýhodou je horší údržba a čištění. Na roštu i ploše desky se při hoření zbytky jídla připalují. Navíc kvůli vaření na otevřeném ohni zůstávají rošt, plotýnky a jejich okolí déle horké, proto se ho někteří lidé obávají i z důvodu bezpečnosti. Určité riziko zde samozřejmě existuje, při nepozornosti snadno můžete spálit nějaký předmět v okolí, například utěrku.

Věděli jste?

Objevují se také zprávy o škodlivosti látek, které vznikají spalováním plynu, a jejich vlivu na naše zdraví. Není ale potřeba panikařit, rizika minimalizujete tím, že při používání plynových sporáků budete dostatečně větrat.

Plynová varná deska určitě vyžaduje profesionální instalaci a bezpečné rozvody. Současné modely disponují moderní systémy, které zvyšují jejich bezpečnost. Například pojistky, které při nechtěném zhasnutí ohně uzavřou přívod plynu, nebo systémy automatického zapalování.

Výhody a nevýhody vaření na plynu - grafika

Vaření na indukci – rychle a úsporně

Indukční varné desky mají vysoký výkon, díky kterému je vaření rychlé, a nemají skoro žádné zbytkové teplo. Teplo totiž vzniká přímo ve dnu hrnce nebo pánve, proto se varná plocha tolik nezahřeje a po sundání hrnce nebo pánve velmi rychle vychladne. Díky tomu je snadná i jejich údržba. Rozlitá jídla se na indukční varné desce nepřipékají, stačí ji šetrně otřít. Oproti plynu je vaření na indukci bezpečnější, nepracujete totiž s otevřeným ohněm.

Nevýhodou je nutnost používat speciální nádobí. Na indukci můžete vařit jen v nádobí s obsahem železa, starší teflonové nebo nerezové na indukční desce nepoužijete. 

Dnešní nabídka indukčních varných desek je tak velká, že některé koupíte za podobnou cenu jako ostatní typy varných desek, záleží na konkrétní značce a technických parametrech.

Další častou obavou je prasknutí varné desky. I když jsou vyrobeny z kvalitních tvrzených materiálů, může se stát, že při nešikovném pádu hrnce nebo těžkého nádobí indukční deska opravdu praskne. Dražší jsou také případné opravy. U indukční desky prostě nelze jen tak vyměnit nějakou součástku, ale je nezbytný zásah odborníka.

Výhody a nevýhody vaření na indukci - grafika

Vaření na sklokeramice – kompromis mezi plynem a indukcí

Sklokeramické varné desky mají něco z výhod a nevýhod plynových i indukčních varných desek. Mají podobně elegantní design jako indukce, ale k vaření dochází přenosem tepla ze zahřívané varné desky na nádobu. Výhodou je možnost použít jakékoliv nádobí, nevýhodou delší chladnutí varné plochy a s tím související náročnější čištění. I když jde o hladký povrch, zbytky jídla se na horké plotně připékají.

Oproti plynu jsou opět bezpečnější, protože nepracujete s otevřeným ohněm, ale mají zvýšené riziko křehkosti a možného poškrábání jako u indukčních varných desek. Obvykle jsou o něco levnější než indukce.

Výhody a nevýhody vaření na sklokeramice - grafika

Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

Každý sporák nebo varná deska funguje jinak. Liší se pořizovací cenou, náklady na provoz, údržbou a životností. Neexistuje proto jednoznačné doporučení, která varianta varné desky je nejúspornější.

Nejméně zaplatíte za pořízení plynových a elektrických sporáků s litinovými varnými deskami. O něco dražší jsou sporáky se sklokeramickou deskou a sklokeramické varné desky a obecně nejdražší jsou varné desky indukční. Záleží na zvoleném výrobci a celkově technických parametrech výrobku.

Nejnáročnější na provoz jsou elektrické sporáky s litinovou varnou deskou. Litinové plotýnky se dlouho zahřívají a mají delší dobu regulace teploty. Navíc dochází k velkým tepelným ztrátám. Spotřebují tak více elektřiny než varné desky sklokeramické a indukční.

Indukční desky mají nejmenší tepelné ztráty a vaří nejrychleji. Představují tak největší úsporu na spotřebě elektřiny a mají nejekonomičtější provoz. Plyn je obecně levnější než elektřina, vaření na plynu je rychlé díky přímému ohřevu na otevřeném ohni a teplotu můžete regulovat prakticky okamžitě.

Nejdražší případné opravy vás čekají u indukčních varných desek, které mají zase nejjednodušší údržbu a čištění. Plynové varné desky a sporáky vyžadují odbornou instalaci a pravidelné revize, které musíte zaplatit. Elektrické sporáky a varné desky si většinou zvládnete zapojit sami.

Mezi jednotlivými typy varných desek a sporáků není po sečtení a zvážení všech nákladů zase takový rozdíl. Co ušetříte u levnějších z nich na vstupní ceně, obvykle doplatíte vyšší spotřebou, tedy nákladnějším provozem.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Stále platí energetické stropy vlády na ceny plynu a elektřiny. Někteří dodavatelé ale nabízejí nižší ceny energií pod stanovenými limity.

Na Srovnejto.cz vám porovnáme dostupné nabídky. Stačí vyplnit pár základních údajů v naší kalkulačce. Lepší nabídku už nikdy nepropásnete.

Pavla Pavelková - autor, copywrtiter
Pavla PavelkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena kontrolujte radiátor
  03. září 2023|Jana Březinová
  Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2023

  Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?