Zapínání indukčního sporáku

Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

13. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

Jaký typ varné desky je nejlepší

Jak u sporáku, tak u samostatných varných desek máte na výběr ze dvou hlavních zdrojů energie pro vaření: plynu nebo elektřiny. Elektrické varné desky pak mají buď klasické litinové, sklokeramické nebo indukční plotny. A právě vaření na indukci je v posledních letech velmi oblíbené.

Nicméně každý rád vaří na něčem jiném, každý typ varné desky má své výhody a nevýhody. Orientovat se podle rad přátel a známých vám někdy může zamotat hlavu. 

Podle čeho vybrat varnou desku

Při výběru varné desky zvažte více faktorů:

  • rozměry desky a její umístění, a to s ohledem na uspořádání kuchyně i dostatek prostoru pro větrání,

  • jak často a pro kolik lidí vaříte, to může mít vliv na požadovaný výkon,

  • bezpečnost, zejména pokud jsou v domácnosti malé děti, starší lidé nebo domácí mazlíčci,

  • cenu, tedy kolik chcete do varné desky investovat,

  • úklid a údržbu

  • náročnost a nákladnost případných oprav,

  • obsluhu a ovládání,

  • případnou úsporu energie a peněz při vaření.

Vaření na plynu – rychlé, levné a efektivní

K výhodám vaření na plynu patří rychlost a levný a efektivní provoz díky přesné regulaci výkonu. S plynem nemusíte čekat, až se zahřeje plotýnka. Relativně nízké jsou pořizovací náklady plynové desky a co se týče energií, plyn je levnější než elektřina.

Zásadní výhodou plynové varné desky je její odolnost. Proto se s plynovými sporáky setkáte ve většině profesionálních kuchyní. V restauracích se zkrátka pracuje rychle, s větším a těžším nádobím. Na sklokeramické nebo indukční desky musíte dávat větší pozor. Další výhodu je možnost přepojení plynových varných desek a sporáků na levnější propan butan. A také možnost vaření i při výpadku elektřiny.

Nevýhodou je horší údržba a čištění. Na roštu i ploše desky se při hoření zbytky jídla připalují. Navíc kvůli vaření na otevřeném ohni zůstávají rošt, plotýnky a jejich okolí déle horké, proto se ho někteří lidé obávají i z důvodu bezpečnosti. Určité riziko zde samozřejmě existuje, při nepozornosti snadno můžete spálit nějaký předmět v okolí, například utěrku.

Věděli jste?

Objevují se také zprávy o škodlivosti látek, které vznikají spalováním plynu, a jejich vlivu na naše zdraví. Není ale potřeba panikařit, rizika minimalizujete tím, že při používání plynových sporáků budete dostatečně větrat.

Plynová varná deska určitě vyžaduje profesionální instalaci a bezpečné rozvody. Současné modely disponují moderní systémy, které zvyšují jejich bezpečnost. Například pojistky, které při nechtěném zhasnutí ohně uzavřou přívod plynu, nebo systémy automatického zapalování.

Výhody a nevýhody vaření na plynu - grafika

Vaření na indukci – rychle a úsporně

Indukční varné desky mají vysoký výkon, díky kterému je vaření rychlé, a nemají skoro žádné zbytkové teplo. Teplo totiž vzniká přímo ve dnu hrnce nebo pánve, proto se varná plocha tolik nezahřeje a po sundání hrnce nebo pánve velmi rychle vychladne. Díky tomu je snadná i jejich údržba. Rozlitá jídla se na indukční varné desce nepřipékají, stačí ji šetrně otřít. Oproti plynu je vaření na indukci bezpečnější, nepracujete totiž s otevřeným ohněm.

Nevýhodou je nutnost používat speciální nádobí. Na indukci můžete vařit jen v nádobí s obsahem železa, starší teflonové nebo nerezové na indukční desce nepoužijete. 

Dnešní nabídka indukčních varných desek je tak velká, že některé koupíte za podobnou cenu jako ostatní typy varných desek, záleží na konkrétní značce a technických parametrech.

Další častou obavou je prasknutí varné desky. I když jsou vyrobeny z kvalitních tvrzených materiálů, může se stát, že při nešikovném pádu hrnce nebo těžkého nádobí indukční deska opravdu praskne. Dražší jsou také případné opravy. U indukční desky prostě nelze jen tak vyměnit nějakou součástku, ale je nezbytný zásah odborníka.

Výhody a nevýhody vaření na indukci - grafika

Vaření na sklokeramice – kompromis mezi plynem a indukcí

Sklokeramické varné desky mají něco z výhod a nevýhod plynových i indukčních varných desek. Mají podobně elegantní design jako indukce, ale k vaření dochází přenosem tepla ze zahřívané varné desky na nádobu. Výhodou je možnost použít jakékoliv nádobí, nevýhodou delší chladnutí varné plochy a s tím související náročnější čištění. I když jde o hladký povrch, zbytky jídla se na horké plotně připékají.

Oproti plynu jsou opět bezpečnější, protože nepracujete s otevřeným ohněm, ale mají zvýšené riziko křehkosti a možného poškrábání jako u indukčních varných desek. Obvykle jsou o něco levnější než indukce.

Výhody a nevýhody vaření na sklokeramice - grafika

Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

Každý sporák nebo varná deska funguje jinak. Liší se pořizovací cenou, náklady na provoz, údržbou a životností. Neexistuje proto jednoznačné doporučení, která varianta varné desky je nejúspornější.

Nejméně zaplatíte za pořízení plynových a elektrických sporáků s litinovými varnými deskami. O něco dražší jsou sporáky se sklokeramickou deskou a sklokeramické varné desky a obecně nejdražší jsou varné desky indukční. Záleží na zvoleném výrobci a celkově technických parametrech výrobku.

Nejnáročnější na provoz jsou elektrické sporáky s litinovou varnou deskou. Litinové plotýnky se dlouho zahřívají a mají delší dobu regulace teploty. Navíc dochází k velkým tepelným ztrátám. Spotřebují tak více elektřiny než varné desky sklokeramické a indukční.

Indukční desky mají nejmenší tepelné ztráty a vaří nejrychleji. Představují tak největší úsporu na spotřebě elektřiny a mají nejekonomičtější provoz. Plyn je obecně levnější než elektřina, vaření na plynu je rychlé díky přímému ohřevu na otevřeném ohni a teplotu můžete regulovat prakticky okamžitě.

Nejdražší případné opravy vás čekají u indukčních varných desek, které mají zase nejjednodušší údržbu a čištění. Plynové varné desky a sporáky vyžadují odbornou instalaci a pravidelné revize, které musíte zaplatit. Elektrické sporáky a varné desky si většinou zvládnete zapojit sami.

Mezi jednotlivými typy varných desek a sporáků není po sečtení a zvážení všech nákladů zase takový rozdíl. Co ušetříte u levnějších z nich na vstupní ceně, obvykle doplatíte vyšší spotřebou, tedy nákladnějším provozem.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Stále platí energetické stropy vlády na ceny plynu a elektřiny. Někteří dodavatelé ale nabízejí nižší ceny energií pod stanovenými limity.

Na Srovnejto.cz vám porovnáme dostupné nabídky. Stačí vyplnit pár základních údajů v naší kalkulačce. Lepší nabídku už nikdy nepropásnete.

Pavla Pavelková - autor, copywrtiter
Pavla PavelkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.