Blog
Energie
vaření na plynu

Jaké jsou výhody a nevýhody vaření na plynu?

24. července 2020|Jana Březinová|

Vybíráte si nový sporák a nemůžete se rozhodnout mezi vařením na plynu a elektřině? Každý způsob má své příznivce, kteří na něj nedají dopustit.

V posledních letech by se mohlo zdát, že vaření na plynu je spíše na ústupu. Indukční desky slibují rychlejší a úspornější vaření, navíc se snazším úklidem. Ale nenechte se mýlit – vaření na plynu rozhodně není překonané. V profesionálních kuchyních se stále jedná o nejpoužívanější způsob vaření.

Většinou rozhoduje zvyk

Domácnosti by se v podstatě daly rozdělit na dva tábory – příznivce vaření na plynu a ty, kteří jednoznačně upřednostňují elektrický sporák. To je z toho důvodu, že na obou typech sporáků se vaří trochu jiným způsobem. Zatímco plyn umožňuje rychlou regulaci, na elektřině je nutné využívat zbytkové teplo. Kdo si jednou na jedno nebo druhé zvykne, obvykle se mu nechce přecházet na nový způsob vaření. Pokud jste ale na vážkách, pomůže vám srovnání výhody a nevýhod vaření na plynu.

Porovnat ceny plynu

Výhody vaření na plynu

Nejdříve si posvítíme na výhody vaření na plynu ve srovnání se sklokeramickou deskou, nebo indukční deskou.

Snadná a rychlá regulace

Plynový sporák funguje na principu hoření plynu a jeho plamen můžete velmi snadno regulovat. Nemusíte čekat, až se elektrický sporák nahřeje – na plynu vaříte okamžitě, jakmile zapnete hořák. Stejně tak regulace je velmi rychlá. Při vaření na plynu nepracujete se zbytkovým teplem, ale stáhnete nebo vypnete plamen přesně v okamžiku, kdy potřebujete. Díky tomu nehrozí připálení jídla, které zapomenete z plotny odstavit.

Nemusíte se obávat ani manipulace se sirkami nebo zapalovačem. Plynové sporáky jsou již několik let vybaveny automatickým zapalováním.

Nízká spotřeba plynu

Vaření na plynu je velmi úsporné. Právě díky snadné regulaci využíváte jen tolik plynu, kolik reálně potřebujete. Spotřeba plynu je proto nízká, navíc náklady na vaření snížíte ještě díky nízké ceně za jednu kilowatthodinu plynu. Elektrický sporák vyplýtvá spoustu energie na dobu, než se rozpálí a než vychladne. Jedině indukční desky umí tuto nevýhodu vaření na elektřině minimalizovat.

Nízké pořizovací náklady

Plynový sporák pro běžnou domácnost pořídíte za cenu již od 4000 Kč. K tomu si připočtěte nízkou spotřebu plynu a jeho nízkou jednotkovou cenu – to všechno dělá z plynu prakticky nejlevnější způsob, jak doma vařit. V nákladech na provoz se mu mohou rovnat pouze indukční sporáky, ale jejich pořizovací cena je násobně vyšší. Při jejich pořízení budete muset sáhnout do peněženky pro více než 10 tisíc korun. Navíc si připočítejte náklady na zakoupení nádobí, které na indukční desce funguje. Musí být s magneticky vodivým dnem, a tak nemůžete pro vaření na indukci využít například starší hliníkové hrnce.

Levnější opravy

Plynový sporák není vůbec složité zařízení, a tak jeho opravy vychází velmi levně. Pokud se rozbije hořák nebo otočné kolečko, jednoduše se vymění jedna součástka. Naproti tomu indukční desky jsou mnohem sofistikovanější, deska je dotyková, a tak v případě poruchy bývá oprava náročnější a dražší.

mytí sporáku

Nevýhody vaření na plynu

Základní otázka v souvislosti s vařením na plynu vyvstává ohledně bezpečnosti. Moderní plynové sporáky jsou však vybaveny pojistkou.

Bezpečnost plynových sporáků

V dnešní době se o bezpečnost v domácnosti kvůli plynovému sporáku již nemusíte bát. Moderní sporáky jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou pro případ, že plamen zhasne, například z důvodu přetečení hrnce nebo fouknutí větru. Přesto je samozřejmě nutné mít stále na paměti, že se jedná o plynový spotřebič, a tak jsou na místě pravidelné revize. Pokud máte obavy z úniku plynu, můžete si pořídit detektor.

Pracnější úklid

Většina plynových sporáků se stále vyrábí ve formě hořáků s mřížkou, a tak je jejich úklid náročnější, než je tomu u sklokeramické nebo indukční desky. Tu setřete jednoduše jedním tahem, na plynovém sporáku musíte mřížku rozebrat a otřít prostor kolem jednotlivých hořáků. Na druhou stranu jsou již k dostání moderní plynové sporáky, které mají mřížky z takových materiálů, abyste je mohli dát v případě potřeby do myčky. Existují také modely s varnou deskou.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).