Hrnec na plynovém sporáku

Jaké jsou výhody a nevýhody vaření na plynu?

24. 7. 2020 | Aktualizováno: 9. 3. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Vybíráte si nový sporák a nemůžete se rozhodnout mezi vařením na plynu a elektřině? Každý způsob má své příznivce, kteří na něj nedají dopustit.

V posledních letech by se mohlo zdát, že vaření na plynu je spíše na ústupu. Indukční desky slibují rychlejší a úspornější vaření, navíc se snazším úklidem. Ale nenechte se mýlit – vaření na plynu rozhodně není překonané. V profesionálních kuchyních se stále jedná o nejpoužívanější způsob vaření.

Většinou rozhoduje zvyk

Domácnosti by se v podstatě daly rozdělit na dva tábory – příznivce vaření na plynu a ty, kteří jednoznačně upřednostňují elektrický sporák. To je z toho důvodu, že na obou typech sporáků se vaří trochu jiným způsobem.

Zatímco plyn umožňuje rychlou regulaci, na elektřině je nutné využívat zbytkové teplo. Kdo si jednou na jedno nebo druhé zvykne, obvykle se mu nechce přecházet na nový způsob vaření. Pokud jste ale na vážkách, pomůže vám srovnání výhod a nevýhod vaření na plynu.

Výhody vaření na plynu

Nejdříve si posvítíme na výhody vaření na plynu ve srovnání se sklokeramickou deskou, nebo indukční deskou.

Snadná a rychlá regulace

Plynový sporák funguje na principu hoření plynu a jeho plamen můžete velmi snadno regulovat. Nemusíte čekat, až se elektrický sporák nahřeje – na plynu vaříte okamžitě, jakmile zapnete hořák.

Stejně tak regulace je velmi rychlá. Při vaření na plynu nepracujete se zbytkovým teplem, ale stáhnete nebo vypnete plamen přesně v okamžiku, kdy potřebujete. Díky tomu nehrozí připálení jídla, které zapomenete z plotny odstavit.

Náš tip

Nemusíte se obávat ani manipulace se sirkami nebo zapalovačem. Plynové sporáky jsou již několik let vybaveny automatickým zapalováním.

Nízká spotřeba plynu

Vaření na plynu je velmi úsporné. Právě díky snadné regulaci využíváte jen tolik plynu, kolik reálně potřebujete. Spotřeba plynu je proto nízká, navíc náklady na vaření snížíte ještě díky nízké ceně za jednu kilowatthodinu plynu.

Elektrický sporák vyplýtvá spoustu energie na dobu, než se rozpálí a než vychladne. Jedině indukční desky umí tuto nevýhodu vaření na elektřině minimalizovat.

Nízké pořizovací náklady

Plynový sporák pro běžnou domácnost pořídíte za cenu již od 5 500 Kč. K tomu si připočtěte nízkou spotřebu plynu a jeho nízkou jednotkovou cenu – to všechno dělá z plynu prakticky nejlevnější způsob, jak doma vařit.

V nákladech na provoz se mu mohou rovnat pouze indukční sporáky, ale jejich pořizovací cena je násobně vyšší. Při jejich pořízení budete muset sáhnout do peněženky pro více než 10 tisíc korun.

Věděli jste?

U indukční desky si navíc připočítejte náklady na zakoupení nádobí, které na ní funguje. Musí být s magneticky vodivým dnem, a tak nemůžete pro vaření na indukci využít například starší hliníkové hrnce.

Levnější opravy

Plynový sporák není vůbec složité zařízení, a tak jeho opravy vychází velmi levně. Pokud se rozbije hořák nebo otočné kolečko, jednoduše se vymění jedna součástka.

Naproti tomu indukční desky jsou mnohem sofistikovanější, deska je dotyková, a tak v případě poruchy bývá oprava náročnější a dražší.

Chci levnější plyn

Ušetřete změnou dodavatele

Máte plynový sporák a hledáte další možnosti úspory? Jednou z nich je změna dodavatele plynu.

V online kalkulačce si snadno během několik porovnáte aktuální ceny u dodavatelů a zvolíte tu nejvýhodnější nabídku. Neplaťte za plyn víc, než musíte.

Nevýhody vaření na plynu

Základní otázka v souvislosti s vařením na plynu vyvstává ohledně bezpečnosti. Moderní plynové sporáky jsou však vybaveny pojistkou.

Bezpečnost plynových sporáků

V dnešní době se o bezpečnost v domácnosti kvůli plynovému sporáku již nemusíte bát. Moderní sporáky jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou pro případ, že plamen zhasne, například z důvodu přetečení hrnce nebo fouknutí větru.

Přesto je samozřejmě nutné mít stále na paměti, že se jedná o plynový spotřebič, a tak jsou na místě pravidelné revize. Pokud máte obavy z úniku plynu, můžete si pořídit detektor.

Pracnější úklid

Většina plynových sporáků se stále vyrábí ve formě hořáků s mřížkou, a tak je jejich úklid náročnější, než je tomu u sklokeramické nebo indukční desky. Tu setřete jednoduše jedním tahem, na plynovém sporáku musíte mřížku rozebrat a otřít prostor kolem jednotlivých hořáků.

Na druhou stranu jsou již k dostání moderní plynové sporáky, které mají mřížky z takových materiálů, abyste je mohli dát v případě potřeby do myčky. Existují také modely s varnou deskou.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.