Hrnec na plynovém sporáku

Jaké jsou výhody a nevýhody vaření na plynu?

24. 7. 2020 | Aktualizováno: 9. 3. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Vybíráte si nový sporák a nemůžete se rozhodnout mezi vařením na plynu a elektřině? Každý způsob má své příznivce, kteří na něj nedají dopustit.

V posledních letech by se mohlo zdát, že vaření na plynu je spíše na ústupu. Indukční desky slibují rychlejší a úspornější vaření, navíc se snazším úklidem. Ale nenechte se mýlit – vaření na plynu rozhodně není překonané. V profesionálních kuchyních se stále jedná o nejpoužívanější způsob vaření.

Většinou rozhoduje zvyk

Domácnosti by se v podstatě daly rozdělit na dva tábory – příznivce vaření na plynu a ty, kteří jednoznačně upřednostňují elektrický sporák. To je z toho důvodu, že na obou typech sporáků se vaří trochu jiným způsobem.

Zatímco plyn umožňuje rychlou regulaci, na elektřině je nutné využívat zbytkové teplo. Kdo si jednou na jedno nebo druhé zvykne, obvykle se mu nechce přecházet na nový způsob vaření. Pokud jste ale na vážkách, pomůže vám srovnání výhod a nevýhod vaření na plynu.

Výhody vaření na plynu

Nejdříve si posvítíme na výhody vaření na plynu ve srovnání se sklokeramickou deskou, nebo indukční deskou.

Snadná a rychlá regulace

Plynový sporák funguje na principu hoření plynu a jeho plamen můžete velmi snadno regulovat. Nemusíte čekat, až se elektrický sporák nahřeje – na plynu vaříte okamžitě, jakmile zapnete hořák.

Stejně tak regulace je velmi rychlá. Při vaření na plynu nepracujete se zbytkovým teplem, ale stáhnete nebo vypnete plamen přesně v okamžiku, kdy potřebujete. Díky tomu nehrozí připálení jídla, které zapomenete z plotny odstavit.

Náš tip

Nemusíte se obávat ani manipulace se sirkami nebo zapalovačem. Plynové sporáky jsou již několik let vybaveny automatickým zapalováním.

Nízká spotřeba plynu

Vaření na plynu je velmi úsporné. Právě díky snadné regulaci využíváte jen tolik plynu, kolik reálně potřebujete. Spotřeba plynu je proto nízká, navíc náklady na vaření snížíte ještě díky nízké ceně za jednu kilowatthodinu plynu.

Elektrický sporák vyplýtvá spoustu energie na dobu, než se rozpálí a než vychladne. Jedině indukční desky umí tuto nevýhodu vaření na elektřině minimalizovat.

Nízké pořizovací náklady

Plynový sporák pro běžnou domácnost pořídíte za cenu již od 5 500 Kč. K tomu si připočtěte nízkou spotřebu plynu a jeho nízkou jednotkovou cenu – to všechno dělá z plynu prakticky nejlevnější způsob, jak doma vařit.

V nákladech na provoz se mu mohou rovnat pouze indukční sporáky, ale jejich pořizovací cena je násobně vyšší. Při jejich pořízení budete muset sáhnout do peněženky pro více než 10 tisíc korun.

Věděli jste?

U indukční desky si navíc připočítejte náklady na zakoupení nádobí, které na ní funguje. Musí být s magneticky vodivým dnem, a tak nemůžete pro vaření na indukci využít například starší hliníkové hrnce.

Levnější opravy

Plynový sporák není vůbec složité zařízení, a tak jeho opravy vychází velmi levně. Pokud se rozbije hořák nebo otočné kolečko, jednoduše se vymění jedna součástka.

Naproti tomu indukční desky jsou mnohem sofistikovanější, deska je dotyková, a tak v případě poruchy bývá oprava náročnější a dražší.

Chci levnější plyn

Ušetřete změnou dodavatele

Máte plynový sporák a hledáte další možnosti úspory? Jednou z nich je změna dodavatele plynu.

V online kalkulačce si snadno během několik porovnáte aktuální ceny u dodavatelů a zvolíte tu nejvýhodnější nabídku. Neplaťte za plyn víc, než musíte.

Nevýhody vaření na plynu

Základní otázka v souvislosti s vařením na plynu vyvstává ohledně bezpečnosti. Moderní plynové sporáky jsou však vybaveny pojistkou.

Bezpečnost plynových sporáků

V dnešní době se o bezpečnost v domácnosti kvůli plynovému sporáku již nemusíte bát. Moderní sporáky jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou pro případ, že plamen zhasne, například z důvodu přetečení hrnce nebo fouknutí větru.

Přesto je samozřejmě nutné mít stále na paměti, že se jedná o plynový spotřebič, a tak jsou na místě pravidelné revize. Pokud máte obavy z úniku plynu, můžete si pořídit detektor.

Pracnější úklid

Většina plynových sporáků se stále vyrábí ve formě hořáků s mřížkou, a tak je jejich úklid náročnější, než je tomu u sklokeramické nebo indukční desky. Tu setřete jednoduše jedním tahem, na plynovém sporáku musíte mřížku rozebrat a otřít prostor kolem jednotlivých hořáků.

Na druhou stranu jsou již k dostání moderní plynové sporáky, které mají mřížky z takových materiálů, abyste je mohli dát v případě potřeby do myčky. Existují také modely s varnou deskou.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?