Propan-butanová lahev

Propan-butan a jeho využití

14. 5. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

Co je propan-butan?

Propan-butan je směs dvou plynů – propanu a butanu. Plyny vznikají při rafinaci ropy. Za běžného tlaku mají propan i butan plynnou formu, ale při stlačení se přemění do kapalného skupenství. Pak se směs označuje jako LPG – Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn.


Ať už kupujete propan-butan pro jakékoliv využití, měli byste vědět, že jeho přesné složení se může lišit. Například LPG pro auta se vyrábí ve dvou variantách. Letní směs obsahuje asi 60 % butanu a 40 % propanu. Butan se ale při nízkých teplotách přestává odpařovat a zůstával by nevyužitý, proto je jeho podíl v zimní směsi LPG nižší, přibližně 40 %.

Propan-butan jako palivo pro auta

Pro pohon automobilů se propan-butan používá už desetiletí, jen několik automobilek ale nabízí LPG auta přímo z výroby. Většina majitelů aut s LPG pohonem si nechala udělat přestavbu z benzinového vozu.

Výhodou aut na propan-butan je, že produkují méně emisí CO2, a proto se jedná o ekologičtější variantu k dieselovým a benzinovým vozům. Přestavba na LPG s sebou nese také úsporu nákladů na palivo.

Auto na LPG - čerpací stanice

A jak je to s bezpečností aut na propan-butan? O tu se nemusíte obávat, protože LPG nádrže do aut musí splňovat přísné bezpečnostní požadavky a každý rok projít povinnou revizí. Jedinou překážkou tak zůstává, že auta na LPG nesmí parkovat ve většině podzemních garáží.

Propan-butan pro vaření a grilování

Bez propan-butanového vařiče by žádný výlet do kempu nebo tramping v přírodě nebyl kompletní! Kempingové vařiče se montují k plynové lahvi nebo k plynové kartuši.

Menší vařiče mívají připojení k plynové kartuši, což je malá a skladná lahev na propan-butan, kterou si můžete sbalit i do batohu. Kartuši k vařiči připojíte jednoduše pomocí závitu, případně může být propichovací – vždy vybírejte kartuši podle typu koncovky na vařiči.

Větší vařiče se připojují na propan-butanovou láhev. Ty se prodávají nejčastěji ve variantách 2 kg, 5 kg a 10 kg, a proto se hodí spíše na kempování s autem nebo karavanem. K připojení vařiče k propan-butanové láhvi budete potřebovat regulátor tlaku a hadici.

Také pro plynové grily se jako pohon používá propan-butan v plynových lahvích – nejčastěji těch desetikilových. Ty koupíte na každé větší čerpací stanici a dají se znovu plnit. Zaplatíte zálohu a můžete prázdnou láhev jednoduše vyměnit za plnou.

Pokud se chystáte grilovat nebo vařit venku za nízkých teplot, sáhněte raději po čistém propanu. Kvůli horšímu odpařování butanu při teplotách pod bodem mrazu zůstávají v lahvích nevyužité zbytky. Čistý propan při hoření produkuje méně emisí, pro grilování je tak ideální. Navíc nenechává na nádobí nepěkné skvrny.

Propan-butan pro vytápění

Chtěli byste vytápět dům plynem, ale do vaší obce není přiveden zemní plyn? I bez plynové přípojky můžete topit plynem, a to právě propan-butanem, případně čistým propanem. Stačí si pořídit zásobník plynu a jednou ročně ho doplnit. Jeden zásobník propanu o objemu 4850 litrů poskytne 27 MWh energie, což je postačující pro potřeby běžného rodinného domu jak na vytápění, tak na ohřev vody. „Jeden kilogram zkapalněného propanu zaujímá objem necelých dvou litrů a odpovídá třinácti kilowatthodinám elektrické energie,“ upřesňuje Jiří Karlík ze společnosti Primagas pro portál nazeleno.cz.

Zásobník na propan-butan zůstává v majetku dodavatele a vy platíte pouze jeho nájem, zpravidla v řádech stovek korun měsíčně. Nicméně musíte počítat s náklady na instalaci zásobníku.

Pro připojení propan-butanu nebo propanu na běžné plynové spotřebiče – plynový kotel a sporák – budete potřebovat přetryskování hořáků.

Vytápění propan-butan se využívá nejen u rodinných domů, ale také v průmyslových objektech mimo rozvody zemního plynu.

Další využití propan-butanu

Jaké další zajímavé využití má propan-butan:

  • podpůrný zdroj energie v bioplynových stanicích,

  • v zemědělství pro vytápění hal, sušení plodin,

  • palivo pro palírny, pražírny, sklárny,

  • práce ve stavebnictví – pokrývačské práce, přitápění na stavbách, tavení asfaltu,

  • pohon vysokozdvižných vozíků, ledových roleb, golfových vozíků, sekaček a další techniky,

  • na vaření v pojízdných stáncích s občerstvením,

  • pohon horkovzdušných balónů,

  • děla na plašení ptáků například na vinicích,

  • udržování olympijského ohně.

Bezpečnost práce s propan-butanem

  1. Propan-butan je těžší než vzduch, proto se nikdy nesmí skladovat pod úrovní terénu (ve sklepě), kde by mohlo snadno dojít k jeho nahromadění a výbuchu.

  2. Skladujte propan-butanové lahve ve svislé poloze v dobře odvětraných prostorech.

  3. Plynové lahve umístěte do bezpečné vzdálenosti od ohně, nevystavujte je nadměrným teplotám a tlaku.

  4. Zkontrolujte těsnost připojení plynové lahve jarovou vodou, nikdy otevřeným plamenem.

  5. Plynové lahve nechávejte plnit pouze u oprávněných distributorů. Nikdy se nepokoušejte doplnit lahev sami na stanici LPG, může dojít k přeplnění a výbuchu.

Ceny propan-butanu

Stejně jako u ostatních paliv došlo v posledních měsících u LPG ke zvýšení ceny. Zatímco ještě před rokem se jeden litr LPG prodával za 14–15 Kč, nyní se jeho cena vyšplhala na 22–25 Kč za litr.

Stále ale LPG zůstává přibližně o polovinu levnější než benzin a nafta, a tak přestavby na LPG opět zažívají boom. Spotřeba LPG je asi o 10–20 % vyšší než spotřeba benzinu. Přestavba se tak vyplatí především u starších vozů s vyšší spotřebou. Pro řidiče s vysokým ročním nájezdem se náklady na přestavbu mohou vrátit už během jednoho roku.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.